i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze U o ii ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 8 0 ïi N E K! E U T Maandag 20 Juni 1887, 142 ADVERTENTIE N: Voor Leiden, per 8 maanden1.25, franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 Cent,. 201c Jaargang. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, itcontant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg ft. Uitgevers: Gebroeders Muré. Statls- Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alphabetischc naamlijst van alle personendieovereenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moe ten deel nemen, Ier inzage van de belanghebbenden ial liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 toten met den 29 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des vooriniddags van 9 tot 12 uren, en dat de loling ïal plaats hebben in een der lokalen van het Raad huis en wel op Donderdag den 30 Juni 1887, 's voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metterwoon heb ben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Donderdag den 30 Juni 1887, 's namid dags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegen woordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de be langhebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krach tens het 3*e art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hendie zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, \an belang is, door perso- neele opkcmst, of, bij volstrekte beletselen, door hel zenden van een met hunne omstandigheden wel be kenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navolgenden bij de wet recht op vrijstelling is toegekpud, als: 1®. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken: 2*. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter)en vijfhonderd zeventig strepen (milli meters); 3®. de geestelijken van alle gezindten, zoo lang zij niet van stand veranderen 4®. de professoren en lectoren aan de hoogescho- len, (rijks-universiteit), aan de athenaea en de seminariën; 5®. de studenten in de godgeleerdheid; 6®. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten heb ben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7®. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen w orden aangesteld 8®. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven, 9®, den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient, mei dien ver stande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroe pen strekkende deze bepalingen zich echter niet nit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst teven6 worden vrijgesteld (met .de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken «dienst dadelijk kunnen worden opgeroepen, in dien 4e redenen van vrijstelling ophouden waar om zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10®. zijdie tot den dienst der nacht- of brandwach ten, en tot dien der brandspuiten, zijn aange steld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast II®. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstbo den de personeele belasting wordt betaald, waar onder echter niet zullen worden verstaan werk- 'boden of zoodanige bediendendie ter uitoefe ning van iemands beroep of bedrijf zijn benoo- digdi «ijdie voor!durend nit armen-kassen bedeeld of in de armen-gestieblen opgevoed of onder houden worden, en 13#. krachtens art. 160 der Mililiewet, de lotelin- die hnn diensttijd bij de Zeemilitie vü!bracht en een behoorlijk paspoort hebben bekomen. En lullen dientengevolge degenen, welke mochten vernteenenuit hoofde van een der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling Ie kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in bet laatste geval, de personen, met welke zij van nomtner willen verwisselen, ken baar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 8 Juli aanstaande, des voormiddags tnsschen 9 cn 12 uren, op liet llaadliuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men verlangt zich Ie doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaat sing in de Leidscke Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Jnni 1887. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat aan tleti Ontvanger der Directe Belastingen alhier is Ier hand gesteld een primitief kohier wegens de Personeele belasting, wijk 3, dienst 1887/8 en execuloir verklaard tien I7en Juni jl. en her innert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichling om hunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voel le voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. De Rtirgemeesler voornoemd, DE KANTER. LeinExden !8n Juni 1887. iTAIIINIEII 1V8. Heden, den 72en gedenkdag van den slag bij Waterloo, zijn uit de openbare ge bouwen en sommige particuliere huizen de vlaggen nitgestoken. Den 20en Juni is het 25 jaar gele den dat de weleerw. heer ds. R. Roopmans van Boekeren, toen predikant te Harlingen, in de plaats van den wel-eerw. heer dr. E. Laurillard beroepen werd tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Den 7en Juli daaraanvolgend besloot ds. Van Boe- keren het beroep aan te nemen, waarop hij den 5en October daaraanvolgend door zijn' ambtgenoot dr. Van Gorkom in zijne be diening bevestigd werd en dienzelfden avond zijne intrede deed met eene rede over Jac. I: 27. In bet kerkgebouw der Chr. Gerefor meerden alhier zal op Dinsdag 28 Juni a. s. de Zendingsdag en jaarvergadering van de Christelijke Gereformeerde buitenlandsche zending worden gehouden. Nadat een kort verslag over de zending geleverd zal zijn, zal een referaat aan de orde komen over de vraag: Waarmede moet de zending beginnenmet de bearbeiding van geheele volken of met den enkele. DaarnS een referaat over Soernba en een over de vraag: Wat heeft de hervorming der 16e eeuw voor de heidenzendiug gedaan? Inleiders zullen achtervolgens zijn de wel eerw. heeren dr. H. Bavinck, ds. H. Dijkstra en de zendingsdirector. In den bidstond die 's avonds te 7 J- uur gebonden zal worden zullen als voorgangers optreden de eerw. heeren D. H. Beuker en D. De Pree. Onder de inzenders op de tentoon stelling voor voedingsmiddelen komen o. a. voor de beer J. P. Riedel en de Leidsche Zoutkeet. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 34 tot 61 volwassen personen en van 9 tot 13 kinderen. In de afgeloopen week werden alhier 1 geval van diphtberitis en 1 van mazelen aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 1456 zwembaden door heeren en 107 door dames. De temperatuur van het water is 21? Celsius. unriv KHSITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer H. J. Matthes, geb. te Menado (Ce lebes), na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: Eenige opmerkingen over de waarborgen waarmode de doodstraf in Nederlandsch Oost-Indië omgeven is. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 19 Juni. Geboorted. (1812) van John Forster. 20 (1843) y C. v.Nievelt. Een dezer dagen werd te Berlijn Gounod's rFaust" gegeven met een tenor als Siebel. Zou ook ten onzent niet te lang zijn toegegeven aan de vervulling van die rol door een dame? Schillers „Lied von der Glocke", dat reeds door Nicolai en Max Bruch was ge componeerd, is thans door Bernhard Scholz op muziek gebracht. De minister van onderwijs in Italië heeft aan prof. Luig. Viola opgedragen, op gravingen ie doen bij de golg van Tarente op de plaats waar vroeger de bloeiende en weelderige stad Sybaris gelegen was, vóór hare verwoesting in 510 vóór Christus door de burgers van Kroton. Het levensgevaar, waarin de heer Willem Van Zuylen verkeerd heeft, is ge weken. Zijne vrouw is gisteren uit Karls bad weder thuis gekomen. Hij is in zoover hersteld, dat hij de badkuur heeft kunnen hervatten. Te Saint-Maur des Tos-és bij Parijs is toevallig eene begraafplaats van de Bagau- des aan het licht gekomend. i. der Galli sche boerendie in de tweede helft der 3de eeuw tegen de Romeinen in opstand kwamen. Allerlei wapenen, wapenrustingen en ge raamten zijn gevonden. Het geheele kerk hof schijnt omstreeks 800 vierkante meter groot te zijn en men verwacht nog vele voor geschied- en oudheidkundigen belang rijke vondsten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. Uit goede bron verneemt het 1). v. Z. en Gr.dat de berichten omtrent het niet weder aanvaarden eener candidatuur door mr. F. baron Van Pallandt van Nee- rijnen, bij de aanstaande verkiezingen in het district Tiel, van allen grond ont bloot zijn. Uit Wilhelmshafen wordt aan het HM. geschreven dd. 13 Juni: „Reeds eenige dagen ligt in onze haven de fraaie kon. Nederlandsche zeilkorvet (in structievaartuig) Nautilus, commandant luit. ter zee 1ste kl. Pabst. Dit is de eerste maal, dat een vreemd oorlogsschip zich in de oorlogshaven zelve ophoudt, en alleen aan de vriendschappelijke betrekkingen lusscben Nederland en Duitschland is deze uitzonde ring toe te schrijven. De officieren van de Nautilus bezichtigden in gezelschap van Duit- sche zeeofficieren de rijkswerf, en Zaterdag werd hun door het corps officieren een diner aangeboden. De Nederlandsche gasten werden met de tonen van Wagners „Eiuzugsmarscb der Gaste auf die Wortburg" ontvangen. De kweekelingen van de Kweekschool voor de Zeevaart vermaakten zich in de straten der stad en hadden weldra met de Duitsche kameraden vriendschap gesloten. Zelden ont moet men een troepje Hollandsche jongens zonder dat een Duilsche matroos zich bij hun gezelschap heelt aangesloten. „VolgeDs de verklaring der Nederlandsche gasten is hun nergens een zoo gastvrij ont haal ten deel gevallen als bij ons. De Nautilus zal nog tot het laatst dezer week in onze haven blijven en dan de reis voortzetten." Het dochtertje van den heer v. H. te Leidschendam, viel eergisteravond tusscheu de schutsluizen in het water. De 14-jarige zoon van L Romijn aarzelde geen oogenblik van den hoogen wal het reeds zinkende kind na te springen en had de voldoening het, met hnlp van de intusschen toegesnelde per sonen, behouden aan wal te brengen. In hooger beroep stond gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht eene vrouw uit Ouwerachie, die beklaagd werd van mishandeling van haar 5jarig stiefdoch tertje. Zij zou het kind onderscheidene malen zoodanig hebben geslagendat het lichaam van het kind vele blauw en geel gekleurde plekken vertoonde, het, slechts met een hemdje gekleed, aan felle koude blootgesteld en bij herhaling in een tobbe met ijskoud water geplaatst te hebben. De rechtbank te Rotterdam oordeelde haar slechts aan een gedeelte van het ten laste gelegde schuldig en veroordeelde de vrouw tot 1 maand gevangenisstraf. De bekl. gevoelde zich door die veroor deeling bezwaard. Zij ontkende de mishan deling, en beweerde het kind steeds goed te hebben behandeld. Ook de officier van justitie was in appèl gekomenomdat z. i. zware mishandeling met voorbedachte rade was gepleegden de straf te geriDg was. Adv.-gen. mr. Telders was van meening, dat in deze van zwaar lichamelijk letsel niet gebleken, en er ook geen termen waren om aan te nemen, dat het feit met voor bedachten rade was gepleegd. Hij geloofde echter, dat volkomen was bewezen, dat bekl. zich aan eene voortdurende ergerlijke mishandeling van het kind had schuldig ge maakt en oordeelde de opgelegde straf veel te gering. Zijn requisitoir strekte tot be vestiging van het vonnis, met uitzondering van de uitgesproken straf, en veroordeeliug van de bekl. tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Muusebroek kon niet toegeven, dat de bekl. het kind had mis handeld, omdat van opzet om leed toe te brengen, volstrekt niets was gebleken. Hij hoopte dat het hof door eene geheele vrij spraak van zijn cliente, haar zou zuiveren van de op haar rustende blaam. Hierna verscheen voor het hof een koop man uit Delft, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf ter zake van mishandeling zijner gehuwde doch ter. De bekl. ontkende, en gaf voor dat zijne dochter hem mishandeld had. Adv.-gen. mr. Bijleveld achtte, nadat eenige getuigen waren gehoord, slechts een gedeelte van het ten laste gelegde bewezen en vorderde de veroordeeling van bekl. tot 1 dag gevangenisstraf. Gistermiddag ten 4 ure is te 's Gra venhage de waterleiding boven het tooneel in den stadsschouwburg in werking gebracht, welke in het jaar 1884 als bluschmiddel bij brand is aangelgd. De beproeving had plaats ten aanschouwe van de leden van den gemeenteraadonder scheidene stedelijke ambtenaren en een hon derdtal particulieren, die zich beneden in de zaal hadden geschaard. Op een gegeven oogenblik, kletterde het duinwater, als een plasregen op het tooneel, als het ware een gordijn van waterstralen te aanschouwen gevende, die hout-en touw werk boven en bezijden de planken doornat maakte en den vloer overstroomde. Het aanschouwen van die regenbui, welke eenige minuten aanhieldschonk het publiek groote

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1