H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTEMTIEN: Bureel: Scheepuiakerssteeg; 6. Zaterdag 18 Juni 1887. N°. 141. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Koloniale Werving. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Feestdagen. ABtHJNEfïlEPJT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 201° Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot hel doen Inschrijven v»n nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on- derwijs: der le klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt ,- der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den fiden lot en met den 18en Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrjjdag bovendien van halflwee tol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondigmi door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21slen Augustus 1831 (Provinciaalblad N°. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter vol doening aan het Koninklijk besluit van den Islen dier maand N". 72de Dankdag of Gods dienstige viering der overwinning van Water loo, ditmaal op Zondag den 19 dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. E. KIST Secretaris. Leidenden 16 Juni 1887. De Voorzitter van den Raad der gemeente Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad Ier vervulling van de vacatures, ontslaan door het vertrek uil de gemeente van den Heer Mr. J. B. VOS en hel door den Heer P. J. DE FR EMERY genomen ontslag, die beiden in 1889 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 19 Juli 1887, van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. De Voorzitter voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 17 Juni 1887. Wie zich als soldaat bij hel Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd galden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten ol bij den commandant van hel Koloniaal Werfdepot le Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbintenis bij hel In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee Jaren bij hel Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 200 handgeld. Hel bedrag van het gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar buiten de gelederen): voor den Soldaat f200's jaars; voor den Korporaal f f 220 '«jaars; voor den Sergeant f f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j- f290 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficierf320 'sjaars. Na twintig-jarigen dienst: voor den Sol- daal f 320 's jaars; voor den Korporaal -f- f 38© 's jaars; voor den Sergeant f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig- jarigen diensttijd boven bedoeld, mits men niet later bij hel Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat men uit den dienst bij het leger in Nederland is getreden. Aanbrengpremie In den regel TIEN galden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos le bekomen bij alle Burge meesters. ÏTADSNIEUWI. Twee gedenkdagen zijn aanstaande en maken reeds veler harten in günstigen zin warmnl. die van de leerlingen en oud leerlingen van den heer J. D. Van Wijk en van die van mej. M. Jesse, van wie de eerste op 1 Juli en de laatste op 8 Juli den dag herdenken waarop ze véér 25 jaren tot hoofd eener school benoemd werden. Den 28en Juli a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de tegenwoordig waarne mende commandant der dd. schutterij alhier de heer W. L. Van Kaathoven (toen schut ter) benoemd werd tot 2e luitenant bij die schutterij. Bij besluit van 23 Juni 1862 werden de statuten goedgekeurd van de Vereeniging „Sociëteit Concordia" alhier en werd die vereeniging als rechtspersoon erkeDd. Het bestuur der vereeniging werd toen opgedra gen aan de hh. A. G. Hessels, J. Zand vliet, H. P. A. Van Wensen en H. J. Via Staveren. Het zal das den 28en Juni a. s. 25 jaren zijn dat genoemde vereeni ging bestaat. Gedurende de maand Mei is de Kin derbewaarplaats alhier door 807 kinderen bezocht. MUZIEK, LETTEREN EN KUN8T. Busch's bekende „Max und Moritz" is onder den titel „Wampaku Monogatari" in het Japansch verschenen. De illustraties zijn zeer goed nagebootst, de poëzie beeft natuurlijk door overzetting geleden. Op een der Hijèrische eilanden, op 25 kilometers afstands van de stad Hjères, is een laag asbest ontdekt. In het „Orgaan van den Nederland- schen schildersbond" wordt een ernstige klacht geuit tegen het opdragen van werk, dat aan Nederlanders gerust kan worden toevertrouwd, aan vreemdelingen. Ditmaal vindt de klacht haar grond in de uitvoering door vreemdelingen van het decoratie-schilderwerk aan het nienwe schouw. burggebouw te Botterdam, waar ook het beeldhouwwerk door Brusselaars is verricht en zeer ongelukkig is uitgevallen. Wenschelijk komt het daarom voor, schrijft genoemd orgaan, dat, zoodra aan een lid van den schildersbond werken op het gebied der decoratieve kunst ter oore komen, daarvan aan het bestuur worde mededeeling gedaan, er voorkoming dat de uitvoering aan vreemde handen worde toevertrouwd. De 2e luitenant H. A. Van Lockhorst, van het 4e reg. inf. wordt voor 5 jaren ge detacheerd bij het O.-I. leger, maar blijft tot 15 Juli gedetacheerd bij de normaal-schiet school te 's Gravenhage. Dezer dagen ging bij het personeel van den aanleg van Staatsspoorwegen een schrijven vanwege den minister van water staat enz. rond, waarin werd gevraagd welke opzichters zich wenschten op te geven om geplaatst te worden bij de werken aan het Merwede kanaal, op eene bezoldiging van ten hoogste f 110 's maands. Voor deze verplaatsing komen voorloopig alleen de klasse-opzichters in aanmerking. Zooals men weet, worden bovengenoemde werken onder beheer van 's rijks waterstaat uitgevoerd. De ambtenaren zouden den titel voeren van buitengewoon opzichter, terwijl de betrekking eveneens van tijdelijken aard is. {HU.) De gewestelijke vereeniging Groningen van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap heeft besloten er bij het hoofdbestuur op aan te dringen, dat dit zich namens het genoot schap tot de eerste kamer wende met het verzoek, dat het geamendeerde voorstel- Schaepman, door de tweede kamer aange nomen, in eerstgenoemd regeeringslichaam worde verworpen. In den nacht van 31 Mei op 1 Juni werd onder de gemeente Oegstgeest, door middel van braak, timmermansgereedschap gestolen. Bij bet onderzoek door de politie te Leiden ingesteld, mocht het haar al spoedig gelukken de daders, drie in getal, te ont dekken, waarbij tevens bleek, dat zij zich ook schuldig hadden gemaakt aan het ver- koopen van eene roeiboot, van welker ont- FEU1LLET0N. 62). „Is dat weêr een nieuwe protégée van je Felix?" vroeg een vriend die juist het ver trek binnentrad toen Felix 't wilde verlaten. „Ja, dat is Rika; ga binnen en ga zoo lang zitten Craning, die kleine weet den weg van den trap niet." „Dat was een dochtertje van den arbeider Van Tollen" vervolgde Felix toen hij de kamer wéér inkwam. Ze wonen daar aan den Zandwegde man is al eenwiglang ziek en er zijn veel kinderen geloof ik; we moe ten daar wat meer aan doen. Ik ben maar gelukkig dat die winter weêr zoover om is; ik kan al die ellende niet zien. Die stum- rts die ziek zijn en nauwlijks te eten heb- n met slechte woning en ligging en dan daarbij nog hard werken. Wij kunnen heel wat ellende lenigen, maar er blijft ook nog zooveel over wat met geld niet te lenigen is. Maar komaan, we willen over iets an- derz spreken" eindigde hij terwijl hij even met de hand over de oogen streek en den jongen man tegenover hem aanzag. „Hoe gaat 't met uw zusje Irene; is die geheel hersteld?" vroeg Craning. „Neen, het kind is altijd lusteloos en klaagt nog steeds over keelpijn; ze is niet meer de oude wildzang van vroeger en blijft veel op de kamer bij freule Van Breesteghe." „Zou 't niet beter geweest zijn Felix, wanneer die jonge dame hier nooit in hnis gekomen was." Felix zag op eens ernstig voor zich uit, trok aan zijn fraaien blonden knevel en ant woordde nog niet. Eindelijk zei hij„Ik kan je daar wer kelijk geen antwoord op geven Craning; ik weet 't zelf niet." „Het is eene zaak zoo délicaat dat ik aarzel er over te beginnen." „O neen, wat dat aangaat, ieder ander zou ik verzoeken zich niet ongevraagd met mijne zaken te bemoeienmaar gij Felix stak hem zijn fijn gevormde hand toe. „Ik geloofde" ging Craning, aangemoe digd, verder, „dat mejuffrouw Zélie Von Wirschen je niet meer zoo onverdeeld bezit dan in den tijd toen je nog niet wist dat er eene Ada Van Breesteghe bestond." „Het is waar" zuchtte Felix, „Zélie is mijne verloofdemaar nog niet mijne echt- genoote." „O, en je denkt niet aan de smart die je dat kind zult aandoen door uwe verbin tenis met haar te verbreken?" „Meen dat niet; ik denk er dag en nacht aan, maar hetgeen geschieden moet is bui ten mijne schuldbuiten menschelijke bere kening noodzakelijk geworden. Ik begrijp en gevoel de smart die Zélie zal lijden wanneer ik haar dat alles zal bekennen, maar Ada Van Breesteghe is arm, zij bezit niets, ook geen steun en ik weet dat mijn huwelijk met Zélie ook héar eene smart zou veroor zaken waarvan Zélie zich geen denkbeeld zou kunnen vormen. Ik gevoel voor haar niets meer dan medelijden." „Die Ada Van Breesteghe is geen gewone vrouw." „O neen" zei Felix, en er kwam bezie ling, er kwam meer leven en opgewektheid in zijne stem„zij is eene verschijning zooals men er wellicht slechts een in een menschenleven ontmoet. O, dat ik haar niet vroeger heb mogen ontmoeten." „Felix, eene schoone vrouw vereenigt nog niet altijd de hoedanigheden in zich die een man met haar bezit gelukkig zonden kun nen maken." „Ge kent haar niet Craning; ge hebt zeker slechts vluchtig met haar gesproken." „Ik ken haar voldoende Felixge zijt verblind geworden door die zeldzame schoon heid waarvan zij misbruik gemaakt heeft om it aan Zélie te onttrekken; een leelijk meisje zon zich daardoor alleen belachelijk gemaakt hebben." „O neen, in tegendeel, ze is koel en te ruggetrokken tegenover mij geweest." „Wellicht in den aanvang, en met een bijoogmerk." „O neen," ging hij droevig voort; „men moet mij haar laten; Zélie zal nauwlijks een dag om het verlies bedroefd zijndan lacht zij weêr als altijd. De verlovingstijd is in zééverre slechts een proeftijd, dat wan neer zich bezwaren opdoen aan welker gun stige oplossing te wanhopen valt, het heter is de verloving af te breken dan zich voor goed te verbinden terwijl de gegevens voor een gelukkig te zamen leven niet aanwe zig zijn. \Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1