NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. li e z e oiiraut vers c li ijt Maandag 13 Juni 1887. - N°. 136. Uitgevers: Gebroeders Muré. ,rrk VA80SIMEISEWT: Voor Leiden, per 3 maandenI ••25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ^iuiuuier 10 4'ent. dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ADV-ERTENTIEN: Van 1regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Kcheepmakerssteeg 6. 201» Jaargang. Stads-Bericliten. Vervoer van lijders aan besmette lijke ziekten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDENbrengen bij deze in herinnering dat. krachlens de arll. 8 en 9 der Wet van 4 December 1872 Stblno. 134) verroer van lijders a an besmettelijke ziekten niet mag ge schieden zonder toestemming van den Burge meester; dat voor dit vervoer geen gebruik mag worden gemaakt van openbare vervoer middelen; dal voer- en vaartuigen waarmede dit vervoer heeft plaats gehadonmiddellijk daarna door de zorg en op kosten van den eigenaar moeten worden ontsmet en dat voor het vervoer van zoodanige lijders naar een ziekenhuis of naar hunne woning een uit sluitend daarvoor bestemd voertuig van ge meentewege beschikbaar is gesteld. Zij noodigen belanghebbenden uit, ingeval liet vervoer van een lijder aan eene besmet telijke ziekte noodig is, zich te vervoegen aan hel Bureau van Politie, zullende alsdan door tusschenkomst der politie het boven bedoelde voertuig ter hunner beschikking wor den gesteld. .rf1' Burgemeester ?n-^fi."!^ruers voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Seorelaris. Leiden, II Juni 1887. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Direcle Belastingen alhier is terhand gesteld éen primitief kohier der perso' neele belasting, wijken 1 en 2, over hel dienstjaar 1887/8 executoir verklaard den 9en Juni 1887 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche CöurAnt. De Burgemeester voornoèmd DE KANTER. Leiden, den 11 Juni 1887. «TADINIEÜWg. De Fransche Academie van Weten schappen te Parijs heeft dit jaar den prijs „Stanislas Julien" (voor het beste werk met betrekking tot China) toegekend aan den Leidschen hoogleeraar Dr. G. Schlegel, voor zijn Nederlandsch-Chineesch woordenboek. In de afgeloopen week werd hier ter stéde één geval kan mazelen aangegeven; sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 34 tot 59 völwassen personen en van 6 tot 12 kinderen. De jury voor den nationalen schiet wedstrijd, welke door de Leidsche studenten vereniging Pro Patria van 13 tot en met 16 Juni te 's Hage zal worden gehouden, bestaat uit: jfar. W. A. Beelaerts van Blok land, majoor-commandant van het korps kon scherpschutters van 's Hage; J. H. Weenink, kapitein der grenadiers; J. M. Obreen, le luitenant van het 4e regiment infanterie, in structeur van Pro Patria; S. J. Van den Bergh le luitenant der artillerie-schutterij van 's Hage en jhr. A. Roëll, president van Pro Patria. Deze jury zal al dadelijk te beslissen heb ben boe er gehandeld zal worden, indien bij het gezamenlijk snelvuur één of meer scho ten weigeren of, tengevolge van het onklaar worden van geweren niet kunnen worden af gegeven. Twee naaste buren, een timmerman en een metselaar, bewoonden elk een eigen huis, welke beiden echter vroeger aan éen eigenaar haddeu toebehoord. Een van ben sneed op een goeden dag in 1882 de pijp af, waardoor de ander water bekwamwaar tegen laatstgenoemde niet protesteerde. Vier jaar later begon zijn buurman echter een muur af te breken en binten af te zagen waardoor zijn dak gedeeltelijk bloot kwam en „alle goede dingen bestaan in drieën", dacht zeker de afbrekende man ten slotte brak bij nog een ander gedeelte scheidings muur af. Nu liep bij den aanvankelijk lijdelijk toe- zienden buurman de maat over en hij stelde een vordering in tot vergoeding wegens ge leden schade en herstelling van het vernielde. Deze zaak werd gisteren voor de rechtbank te 's Hage behandeld. Mr. H. J. Rijshouwer, adv. te Leiden, lichtte den eisch toe. Uit de koopacte bleek zeide pi. dat de koopers geen recht hadden iets aan den toestand der panden te veranderen. Bij de aanvaarding bestond de waterleiding en deze mocht niet willekeurig worden afge sneden. Het ging ook niet aan zijn buren zoo ider blikken of blozen gedeelte- i zo> v herooven en evenmin lijk van hun dair« bestB#nden om een bij de aanvaarding te scheidingsmuur naar eigen goedvinden \*ob ruimen. De in deze zaak gehouden interrogate had,"meende pl.voldoende bewezen dat de feiten door den ged. waren gepleegd. Deze behoorde z. i. nu te bewijzen dat hij daar recht toe had. Mocht de rechtbank echter van oordeel zijn dat die last op den eischer rustte, dan bood hij voor dat geval getui- genbewijs aan. Z.E.G. bleef ten slotte bij den in zijn conclusie genomen eisch per- sisteeren. Mr. Jacobson bèstreed dien, op grond dat hier noch destination de père de familie, noch titel van eigendomsrecht bestond, welke den eisch wettigden. De muur, waarvan in de derde plaats sprake was, was geen afschei dingsmuur tusschen ged. en den eischer, maar tusschen laatstgenoemden en een der den. Zijn cliënt had zich beweerde spreker aan geen enkele onrechtmatige daad schuldig gemaakt en dit werd dan ook, meende pl., niet in de conclusiën beweerd. Evenmin werd geleden schade aangetoond en om daarvoor vergoeding te eischen diende men die toch wel allereerst te bewijzen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 27 Juni a. s. (Dagbl. v. Z.-H. en 's Gr.) Een winkelier te Leiden kwam tot de overtuiging dat in den laatsten tijd verschil lende kleedingstukken uit zijnen winkel ont vreemd werden, waarvan hij verdacht zijne 18jarige naaister. Toen deze wederom om werk kwam, werd zij gadegeslagen en even alleen zijnde nam zij een broek en vest waarmede zij zich verwijderde Kort daarop door de politie aangehouden zijnde, bleek het dat vele door haar ontvreemde goederen in de bank van leening en in huizen van koop- met recht van wederverkoop waren gezet. Bij dat onderzoek bleek ook dat hare moeder zich heeft schuldig gemaakt aan medeplichtigheid, door hare dochter het be- leenen en verkoopen der goederen gemak kelijk te maken, en dan ook het daarvoor bekomen geld in ontvangst nam. De moe der is ter beschikking van de officier van justitie te 's Gravenhage gesteld. (N. It. C.) De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, tot hunne practische vor ming gedurende de zomermaanden als bui tengewoon opzichter aangesteld de studenten aan de Polytechnische school, de heeren J. F. Quant bij de uit te voeren werken aan de Zuid-Willemsvaart en P. C. Swemer, bij de werken aan de sluis n°. 16 der Zuid- Willemsvaart. Hedennacht tegen half drie ontstond brand in het pakhuis van den heer O. op de Middelstegrachl. Ofschoon de brandspuit van de weesburgers spoedig op het terrein aanwezig was, behoefde geen water te wor den gegeven, aangezien de eigenaar reeds voor blusschiug had gezorgd. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 867 zwembaden door heeren en 61 door dames. De temperatuur van het water is 19° celsius. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 13e Juni. Geboortedag (1807) van Bern. Ter Haar. Sterfdag (1810) van Senme. Programma van muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 14 Juni, des avonds te zeven uren, onder directie van den heer J. H. Völlmar, 1ste afd. N". 1. „Meiu Gruss", Marsch, Harnisch; 2. Ouverture „Bnrgröschens Hochzeit", Eule; 8. Fantaisi- uit „Anna Bouiena", opera van Donizetti, Chic; 4. „Idyllen Wals Joh. Strauss; 5. Fautaisie uit „Euryauthe", opera van C. M. Von Weber", Duukler. 2de afd. N°. 6, delssöfi 1.$?Hop.gaarsclie Rhapsodie „Le Car- neval de Pesth, arr. Dunkier, Liszt8. a. „Romance", arr. Dunkier, Vieuxtemps; b. „Le mouliu de la forêt noire"Eilenberg9. Fantaisie uit „Le Cotnte Ory", opera van Rossini, Dunkier; 10. „Polka militaire", Völlmar. f 828.13 diverse ontvangsten f541.15, totale ontvangst f 10460.43'; totale ont vangst van af 1 Mei 1887 f 104,60.43'. Gisteren heeft te Scheveningen de com missie uit de kamer van koophandel onder scheidene stuurlieden en de oudste matrozen van verschillende reeders gehoord over het bekende geschil. Als algemeene slotsom van het verklaarde kan worden vermeld, dat sommige zeelieden erkenden te hebben geweten dat het graai- geid zou ophouden dit jaar te bestaan, an deren dit ontkenden, maar dat allen hierin overeenkwamen, in de meening te verkeeren dat voor het gereedmaken der schnit voor de baringvangst eenige mindere schadever goeding zou worden gegeven. Ten slotte ver klaarden allen zich bereid het werk te her vatten, wanneer hun ƒ50 zou worden uit gekeerd als fooi, plus 25 als voorschot. De voorloopige uitslag van dit onderzoek is geweest, dat de commissie de omschreven meening der visschers aan de reedersver- eeniging heeft kenbaar gemaakt in een schrij ven, waarin zij voorstelt voor ditmaal nog f 75 voor iedere schuit beschikbaar te stel len, waarvan j der besomming zal worden te/nr.K.taalA. van het. inffany van Op voorstel van den heer Julius Obrie besloot de Kon. Vlaamsehe Academie voor Taal- en Letterkunde, dat aan den minister van het postwezen een adres zal worden gericht, waarbij op verlaging van het port voor drukwerken tusschen Noord- en Zuid- Nederland wordt aangedrongen. Door tusschenkomst van den heer A. A. Vorsterman van Oijen, te 's Gravenhage, zijn van den heer Ad. Bachofen vou Echt, te Nussdorf bij Weenen, ten behoeve van het koninklijk penningkabinet, ten geschenke ontvangen drie zilveren medailles op den schenker en zijn geslacht betrekking hebbende. Inhoud, 17de jaargang, n°. 5, van Be Huisvrouw. Verschillende oordeelen over de vrouwen. (Vervolg.) Zullen wij onze teringziekten van huis zenden p Door Dr. S. Sr. Coronet. Iets over „beroepen voor vrouwen", voornamelijk als dokters. Door Ybo. De kook cursussen der Amslerdam- sche tentoonstelling. Eene les in de kook kunst. Aphorismen. Boekaankondi ging. Door J. W. B. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen en buitenland. Allerlei. Feuilleton „Op Dwaalwegen". Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Advertentien. BINÏimANDSCHE BERICHTEN. Gedurende de afgeloopen maand Mei 1887 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 71,790 rei zigers, met eene opbrengst van f216,465.17' bagage 376 tonnen, opbrengst f 5,027.33- bestel-, ijl- en vrachtgoederen 85338 ton nen, opbrengst f 140,724.23; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 7591.41; diverse ontvangsten f 9334.87- totale ontvangst f379,143.01'; totale ont^ vangst van af 1 Mei 1887 f 379,143,01'. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 13903 reizigers, met eene opbrengst van f6,922.24'; bagage 14 tonnen, opbrengst f 100.—; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2096 tonnen, opbrengst f 2068.91; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rytuigen Procesverbaal is opgemaakt tegen ee nige personen die in de Scheveningsche boschjes bloemen van de boomen plukten. De titel, dien de heer Kiderlen zich te Berlijn verwierf, is die van „Zweirad- Herrenmeister fahrer von Europa." Gisterennacht te 4 uren is te Nieu- werkerk a./d. IJsel brand ontstaan in de steenfabriek van den heer L. F. Mijnlieff. De groote voorraad turf, 2000 ton en 600 mutien, langs den oven opgestapeld, was voor een deel in brand geraakt. De brand weer bevond zich spoedig ter plaatse en kweet zich met lof, maar kon weinig anders doen dan de belendende gebouwen vrijwaren. Donderdagmiddag te drie uur is op de werf van de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen de kiel gelegd van een nieuwe mailboot voor rekening van den West-Indische maildienst. Dit schip zal den naam dragen van „Prins Frederik Hendrik." Tijdens bet internationaal congres ter bespreking der belangen van blinden, in 1885 te Amsterdam gehouden, werd er op gewezen van hoeveel belang het zou zijn, wanneer er eene methode bestond, volgens welke de blinden met elkander konden cor- respondeeren, zonder de hulp van derden. Véél was reeds in het belang der blinden uitgevonden, doch eene dergelijke methode had men, na veel hoofdbrekens, nog maar niet kunnen vinden. Om dit gemis te voorzien, bedacht de heer Huese te Breda een toestel, dat hij aan de goedkeuring van de directeuren van bet blinden-instituut te Amsterdam en der „Alexanderstichting" te Bennekom onder wierp. In hoofdzaak werd de toestel zeer geroemddoch in onderdeelen vereischte hij nog verbetering, en gaandeweg werden die dan ook door den ontwerper aangebracht, totdat eindelijk aan alle bezwaren was tege moet gekomen. Thans is de toestel gereed en binnen kort zal hij andermaal aan de be- oordeeliug van vakmannen worden onder worpen. In hoofdzaak bestaat de toestel uit twee boven elkaar loopende schijven van 25 cM. middellijn; elke schijf bevat de letters van alphabet, cijfers en leesteekens bij het bliu- den-onderwijs in gebruik, dus in grootte ongeveer overeenkomende met eene groote mediaan-drukletter. Elke letter die bij de correspondentie benoodigd is, wordt op het gevoel door de ronddraaiende schijf naar voren gebracht en drukt door middel van

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1