HAST A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Êïeze <011 rant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfüNEftlEfiiT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 11 Juni 1887. N°. 135. ADVERTENTIES!: Bureel: Ncheepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 0 der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lot het doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend c» voor meer ultge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uilgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarht der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klassevoor meisjesin het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 6den tot en met den 18en Juni e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee ureu des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondigiii| door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1887. ITADSNIEUWg. De arrondissements rechtbank te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van t. B. tegen de erven S., waarvan wij onlangs de pleidooien mededeelden. Overeenkomstig de conclusie van het O. M., vereenigde de rechtbank zich geheel met het stelsel van de gedaagden voor wien gepleit was door mr. F. Was, advocaat te De rechtbank besliste, dat de vordering van den boedel tegen een der erfgenamen volkomen bewezen was en dat dit bewijs ook gold tegen den schuldeischer, die in de plaats van dien erfgenaam, volgens art. 1107 B.W., de door dezen verworpen nalatenschap had aanvaard. Op die gronden werd de eischer, de heer t. B., voor wien was gepleit door mrs. D. S. Van Einden en P. J. Munzebrock, advo caten te 's Gravenhage, veroordeeld om met inachtneming van die beslissing tot de boe delscheiding mede te werken en tot betaling van de proceskosten. Ofschoon met het afgraven van de terp bij Stiens nog geen begin is gemaakt zijn reeds in den grond aan den voet dezer terreinsverhoogingonder leiding van den heer dr. W. J. K. Schoor te Leeuwarden belangrijke opgravingen gedaan. Ter plaatse, waar vroeger de gracht moet hebben bestaaD, die rondom de terp was aangelegd, is op 1.50 M. beneden zomerpeil (ongeveer 1.08 M. beneden Amst. peil) onder de pottebak- kersklei eene oDgeveer 1 dM. dikke laag mosselschelpen ontdekt. In deze zelfde klei laag, mede in de voormalige gracht zijn voorts nog gevonden een kop en eenige beenderen van een voorwereldlijk rund, ver moedelijk de Bos primigenius of priscus, benevens eenige schedels van den turfhond of paalwormhond en van den bronshond. Een en ander is opgezonden naar het rijks museum van oudheden alhier. Hedenmorgen te 8 uur ongeveer reed een handwagen met hout beladen in de Mare, doordien de man die den wagen duwde dit voertuig niet meer kon tegen houden bij het afrijden van de brug aan de Oude Vest. MUZIEK, LETTEREN ENT HI XST. De heer Behrens zingt van 1 Augustus tot half September als gast in de hofopera te Weenen. Half September keert de ge vierde bassist weder tot de Rotterdamsche opera terug. Dr. Vitringa zal in den nazomer, in het licht geven: „Neeneen stadsgeschie denis," door Jan Holland. „Dit verhaal is een satire in den geest van „Nette Men- schen" en in vorm het naast overeenstem mend met den roman „Darwinia." De ge schiedenis speelt in een stad van den tweeden of derden rang, waar in beknopt bestek zoowat hetzelfde getob en gewurm plaats heeft als in Nederland. De draad, die door het verhaal loopt, is de zucht tot negeeren," schrijft dr. Vitringa. Het werk zal in twee deelen verschijnen. Gisteren is te Rotterdam een veiling van schilderijen gehouden. Besteed werden voor een Achenbach f 340, Bakker Korff f510, Bastert f 150, Bedini f 1800, Bisschop f800, Bles f500, Blommers f1051, Van Borselen f120, Bosboom f675 f 760 en f225, Brinot f 260, en f 265, Burgersfl55, Buttner f322, Calama en Verboekhoven f300. De andere nummers bleven allen beneden f 100. Door het gemeentebestuur van Oude water is besloten tot het restaureeren van het raadhuis, welk werk wordt geraamd op f4000. Volgens de Christian Globe zijn iD een ouden vleeschwinkel te Greenwich kost bare schilderijen van Hogarth en sir James Thornhill, niet minder dan 27 stuks, ontdekt. Gehuwde lieden, zonder kinderen te hunnen laste, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van huismees ter en hnismee8teres in 's rijks krankzinni gen gesticht te Medemblik, voorloopig voor den tijd van <dn jaar, met ingang van 21 Juli e. k. op eene jaarlijksche belooning, voor den huismeester van f 600 en voor de huis meesteres van f400 met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging gelieven in persoon zich te vervoegen bij den geneesheer-directeur dier inrichting dr. A. H. Van Andel te Medemblik op 14, 15, 16 of 17 Jnni a. s., des namiddags tusschen 1 en 3 uren. Door den minister van oorlog is be paald dat de detachementen infanterie die sedert de onlusten van verleden jaar ter versterking van het garnizoen te Amsterdam verblijf hielden, den 16den dezer naar hunne corpsen znllen terugkeeren, zoodat het Pas santenhuis aan de Lauriergracht dan weder door de militairen ontruimd zal worden. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, in den morgen van den 9den dezer te Wilhelmshafen aangekomen. Aan boord was alles wel. (St.-Ct.) Naar wij vernemen is de portefeuille van waterstaat, handel en nijverheid aange boden aan een oud-lid der tweede kamer, thans nog een der oudste leden van de pro vinciale staten en industrieel, die door zijne eigenaardige positie tusschen de partijen de aangewezen man was om in dit ministerie zitting te nemen. Genoemde heer heeft even wel bedankt. Men seint aan het Ebl. uit's Graven hage: In tegenspraak met de bewering van een Parijschen correspondent der Daily News melden heden ontvangen berichten uit Wil- dungendat Z. M. de koning volkomen welvarend is. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde gisteren den meergenoemden Duit- scher, die de vorige week heeft terechtgestaan wegens diefstal van handschoenen te Am sterdam, tot 1 jaar gevangenisstraf. (Als bijzonderheid zij medegedeeld dat 't deze gevangene was, die dezer dagen nabij het station Vleuten uit den trein sprong doch spoedig door de rijksveldwachters werd achterhaald). Ook werd de man, die een politieagent, terwijl deze in moeilijkheden was gewikkeld met eene zich verzettende volksmenigte, met een steen wierp, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Nader bericht men ons uit Scbeve- ningen van gisteren, dat de stuurman van de schuit die heden middag bij hoog water zou zijn uitgevarenzich op 't laatste oogen- blik bij den waterschout heeft vervoegd om mede te deelendat hij 't niet raadzaam achtte te vertrekken. De vrees bestond dat de overige visschers dit met geen goed oog zouden hebben aangezienen ten einde alzOo alle mogelijke gebeurlijkheden te voorkomen is het schip niet afgevaren. Nadat de heer Rutten heden onderschei dene visschers en voorname reeders had ge sproken zal morgen ochtend een commissie uit de kamer van koophandel een officieel onderzoek instellen. Van de voornaamste reeders zullen om gehoord te worden voor de commissie verschijnen de stuurman en de oudste matroos. Bedoelde commissie be staat uit de heeren leden van de kamer van FEUILLETON. 47). „Wat, wil je nu al uitgaan; je bent nauwlijks acht dagen hier in huis." De oogen der oude vrouw flikkerden bij het licht der kaars, overschaduwd als ze waren door eene met fladderende strook omzette nachtmuts. Met dien grooten neus die, nu het valsche gebit vóór haar op tafel lag, tot op de kin viel, zag de oude er zoo too- verkolachtig uit met hare daarbij gekromde vingers dat het meisje er bijna van schrikte. ,0 ja, je bent juist een week hier en eens in de week moet je uit, dat is zoo bepaald, je hebt er dus recht op" hernam de freule met iets smalends in den toon, terwijl zij Paula als 't ware van zich afduwde. /Zeker ga maar uit, ik heb er niets tegen; de oude vrouw zal zich verder zelf wel hel pen, die kan ook wel zonder je hulp; ga maar en maak je toilet al vast voor mor genavond." Met bevende handen dekte Paula het logge lichaam en schikte ze de kussens onder het hoofd; maar de gekromde vingers duwde de kleine teere handen weg en trokken het beddebehangsel voor Paula's gezicht alsof de bleeke trekken van het jonge meisje, wier oogen vol tranen schoten en wier lippen zenuwachtig trilden, haar hinderden. „Mama" lispelde zij zacht; ze dacht aan den dankbaren blik waarmeê de moeder hare verpleging beloonde en deze vrouw snikkend en met een gevoel van eindelooze verlatenheid verliet zij het duistere vertrek. „O neenals je gaat schreien dan kunt je wel dadelijk weggaan" klonk het eerst nog van achter de bedgordijnen. „Dat je moeder gestorven is dat hebt je met mij en duizende andere menschen gemeen; je moogt gelukkig zijn in mijn huis dadelijk opgeno men te zijn, zoodat je het gemis niet ge voelt; je badt het wel anders kunnen tref fen dat verzeker ik je." Paula's tranen waren dien avond niet spoedig gedroogd; ze gevoelde zich zoo ge heel alleen tegenover het harde lot. Snik kend lag het blonde kopje op het kille marmerblad van de tafelhet teere lichaam schokte zenuwachtig. Als zij lang daarna het bleeke hoofd ophief en huiverend opstond was het vuur geheel uitgegaan en deed zich de snerpende koude van een garen Decem- bernacht. in het holle veitrek gevoelen. Maar Panla moest opblijven; ze had nog vertaal werk. Van dat schrijven en nachtwaken was haar gezichtje zoo bleek, van dat aanhou dend voorover gebogen zitten kwam die vaak pijnlijke ademhaling en die doffe kuch. Door het overspannen van dien rusteloos arbeiden den geest gaf zij vaak zoo verwarde ant woorden door gebrek aan de noodige nacht rust bleef dat figuurtje zoo tenger en lagen die oogen zoo diep. Brandend staken hare oogen, versteven en verkleumd waren de te vergeefs warm gewreven vingers die den dienst begonnen te weigerenmaar het tweede deel was bijna gereed; bijna honderd gulden zou het haar opbrengen; met dat en haar salaris kon het collegegeld van Otto betaald worden; ze deed wat ze kon, hare lieve moeder in den hemel wist het XIII. Het was Paula's eenige uitspanning wan neer ze een avond kon gaan doorbrengen bij de weduwe Wellings en hare twee doch ters, oude kennissen nog van hare goede moeder. Reeds eenmaal had zij er Marcel Van Breesteghe ontmoet en nu, nu zij op de stoep der woning stond en aan schelde, kon zij zich niet ontveinzen'dat zij zich met de zoete hoop vleide den jongen officier hier weêr te mogen ontmoeten. „Zoo mijn kind, gelukkig dat ge gekomen zijl" kwam mevrouw Wellings haar te ge- moet, eene lange magere vrouw met een bril boven een grooten neus; zij legde haar breiwerk weg en schoof een stoel bij het vuur. „Wat ziet ge er koud uit" zei ze, „zet je wat bij het vuur hier." De beide meisje8 Wellings geleken spre kend op elkaar, ze waren donker van uitzicht en hadden magere doch geen bepaald lee- lijke gezichten. De oudste, Emy, was iets blecker dan hare zoster, maar hare oogen waren grooter en donkerder; overigens was het bijna onmogelijk de beide zusters van elkahr te onderkennen. „Hoe maakt het de oude tante, Paula?" vroeg Louise. „Vindt ge het niet vreeselijk eentonig? Hemeltje wat zou ik het verschrik kelijk saai vinden om altijd tegenover zoo'u mensch van diep in de tachtig te zitten. Ik had gisteren nog het plan je met ons beidjes eens te komen opzoekenmaar ik vond het zoo angstig, ik ben bepaald bang van je tante." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1