NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 10 Juni 1887. - W. 134, AÖVEBT£lT!£fï: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEK H A S T A. gïeze oiirant verschijnt daselijks, >ehal ABO^PIEüEiT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1 25 Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Klimmer io Cent. 201» Jaaipg, ve op 'Si0si- en Feestdagen. Van 1—6 regels o.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Aan «Ie geabonneerden op de Hair delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden van het Zittingverslag van Donderdag 26 Mei, blz. 39—49. #T AMSNIEU WS. De kapitein Weenink van het regiment grenadiers en jagers is benoemd tot lid der jury voor den schietwedstrijd, welke van 1317 Juni te 's Hage door de Leidsche studenten-vereeniging Pro Patria zal worden gehouden. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. R. Siesingh, tot wederopzegging, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de experimenteele natuurkunde. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De maatschappij der Nederlandsche letterkunde zal Donderdag 16 Juni hare jaarvergadering houden. O. a. zal een lid van het bestuur worden gekozen, ter vervanging van den aftredenden bestuurder dr. 1.1. Prins" en dr. Byvanck. Er zullen 20 binnenlandsche (het aantal oandidaten bedraagt 58) en 5 buiteDlandsche leden (het aantal candidaten bedraagt 11) worden gekozen. De tooneelschrijver Oscar Blumenthal, zal een eigen schouwburg te Berlijn laten bouwen. Op de kiestabel, voorkomende in de additioneele artikelen der Grondwet, zijn voorgesteld 14 amendementen van den heer Goekoop om te geraken tot eene andere indeeling der Zuidhollaudsche gemeenten, waarbij zooveel mogelijk niet van elkander gescheiden worden gemeenten, die dusver voor bet werk der verkiezingen waren saamgevoegd, en ieder district zooveel mogelijk een organisch ge heel wordt. Hij wil: Leiderdorp in plaats van Katwijk tot hoofdplaats van een kiesdistrict maken de Knmpenerwaard g.-heel met de markt plaats Gouda dén hoofdkiesdistrict doen vormen; andere mede boven den IJsel gelegene gemeenten by het hoofdkiesdistrict Bode graven voegen; bij Delft de Westlandscbe gemeenten voegen in plaats van de onmiddel- hf k3",JT f.rdl"n grenzende gemeenten; bet hoofdkiesdistrict Loosduinen doen ver vallen; Maasland en Maassluis bij Schiedam rengen van Rotterdam afnemen Charlois en 5 andere gemeenten er bij voegen, zoo- flat dan alle gemeenten, totdat hoofdkies district beboerende, aan dezelfde zijde van G JT-'n6 Maas zullen liggen; Oud-Beijer- land by Den Bnel behouden's Gravenhage maken tot een 4-voudig district in verband met de opheffing van het district Loosduinen en daarin dus toe te voegen de gemeente Loosduinen, Monster, Wateringen, Rijswijk, Stompwyk, Voorburg, Veur, Wassenaar en oorschoten; by Dordrecht voegen de ge meenten die de Zwijndrechtsche Waard vor men en Papendrecht vereenigen met gemeen ten uit de Alblasserwaarddientengevolge de indeeling van het district Ridderkerk veranderen, de districten Gorinchem en Slie- arecht zoodanig indeelen, dat gelet worde op de bestaande indeeling voor de verkiezin- de" Alblasterwaam JqffMgk 4«J Zieriksee doen blijven de gemeenten Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Ha ringvliet. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eindexamens van de rijksnor maalschool voor teekenonderwijzers en van tuaaisuuuui vuui tccivciiuuiici ijnoio vu de rijksschool voor kunstnijverheid in het openbaar zullen plaats hebben in het rijks museumgebouw te Amsterdam op 23 1887 en volgende dagen. Het geschil dat gerezen is tusschen Z. M. den koning en den minister van oor log over de benoeming van een luitenant kolonel tot kolonel-commandant van het 3e regiment infanterie zal eerstdaags worden opgelost, daar eene nieuwe voordracht naar Wildungen is opgezonden. NR. Ct.) Eerstdaags zullen de 2e luitenants bij de militaire administratie W. A. H. Door man, W. F. De Vulder van Noorden en E. 1. Van Ebbenhorst Tengbergen tot len luit-kwartiermeester worden bevorderd. Tege- lik.'itijd verwacht men de benoeming van 2 otderoffieieren, die reeds verleden jaar net gunstig gevolg het officiersexamen heb- bm afgelegd, tot 2en luit.-kwartiermeester. De France weet te verhalen, dat de kinng der Nederlanden te „Wilhemgen'' ziek lift en dat „de kroonprins met zijne gema- lii* zich naar Z. M. begeven hebben. Men meldt aan hel VaderlandKat wijk aan Zee en de andere plaatsen gelegen tis8chen zee en Leiden hebben dezen zomer net te klagen over gebrek aan aansluiting nnt den Holl. of Rhijnspoorweg of aan ver- bnding met Leidendagelijks vertrekken van en arriveeren daar 35 stoomtrams, plus de gelegenheid, welke de twee stoombooten de 16 maal per dag op en neer varen, nog ainbieden. Nog eene zaak ware te hopen voor de zich ontwikkelende badplaats, nl. dat de Holl. Spoorwegmaatschappij die zich doet kennen door zoo'n flinke exploitatie van den tram besloot gedurende de zomermaanden retonrkaarten uit te geven volgens sproor- treinsy-teen maalsiai geiut per Kilometer ditett<le „-k toepassing op hare lijn *8 Hage—Scheveningen. Het Leidsche publiek, de badplaats èn de Tram maatschappij zouden er zeker mede gebaat worden, de proef voor korten tijd is te nemen, daar de exploitatie goede rente afwerpt en haar dit niet in het minst zou schaden. B. en W. der beide Katwijken hebben besloten in het vervolg duinwater te Katwijk aan Zee disponibel te stellen uit de aan gebrachte standpijpenten behoeve der bad gasten, die in het dorp huren, waar men zich nog geen leiding kan aanschaffen. --- Gisterennamiddag is de heer Van O., van Hillegom, nabij Veenenburg uit het talud op den spoorweg komende, door eene losse machine die achter trein 38 volgde, aangereden en onmiddellijk gedood. Eenige eigenaren of bewoners van buizen, gelegen aan de Gedempte Prinsen gracht te Den Haag hebben tot den raad het verzoek gericht om in de aanhangige verordening op het marktwezen een andere plaats aan te wijzen voor den verkoop van oude meubelen en kleedingstukken. In plaats van, na het dempen der gracht, aldaar een aanleg te zien verrijzeu, lijksoortig als op bet Nassaupleinde Surinamestraat enz., zooals zij gehoopt hadden, zien zij tweemaal per week de meest heterogene, niet altijd in zindelijken of ooglijkeu toestand verkee- rende artikelen, afkomstig uit uitdragers winkels, voor hun deuren uitgestald en aldus dit fraaie en aanzienlijke gedeelte der stad in een ware voddenmarkt herschapen. Nu dit ongerief dreigt te worden besten digd, hebben zij zich tot den raad gewend met bovenbedoeld verzoek. Een groot aantal officieren van het Haagsche garnizoen hebben zich beschikbaar gesteld om als baan-commandant op te tre den bij den schietwedstrijd, die van 1316 Juni a. s. op de banen der dd. schutterijen dezer gemeente door de studenten-vereeniging Pro Patria, te Leiden zal gehouden worden. Gisterenmiddag is te 's Hage, op aan wijzing van een paar knapen, die al roeiende iets in het. nrater .1 -C-l m Het is thans zeker, dat er een feest zal plaats hebben bij de opening vau het herbouwde kurhaus. In de gisterennamiddag gehouden vergadering werd dit besluit ge nomen en bepaald, dat het plaats zal hebben Zaterdag 18 dezer; tevens werden de vijf heeren, die in deze bet initiatief hadden genomen, tot leden der feestcommissie be- Doemd, en uit hen mr. W. O. T. VanOud- heusden tot voorzitter gekozen, terwijl aan die commissie enkele heeren werden toege voegd, o. a. mr. J. G. Patijn als eere-voor- zitter en als lid kolonel Greve; commandant van het regiment grenadiers en jagers. De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen, is heden uit Berlijn, waar hij zoo flink de eer der Hollandsche wielrijders heeft opgehouden, weder in het vaderland terug gekeerd. Ten zeerste roemde de heer K. de inrich ting van de Berlijnsche baan, maar meer nog was hij opgetogen over de ontvaDgst, die hem en den heer Huijsser nit Maastricht, eveneens een zeer verdienstelijk wielrijder, FEUILLETON. 46). „Ja, dat is de dochter van Emma Van Roseneckhet eenige kind van mijn jong- sten broér. Emma is dood zooals je weet en de kinderen, en deze Paula in de eerste plaats, bleven onverzorgd achter. Nu dacht ik een goed werk te doen met haar hier bij mij te nemen, al kost bet mij, ronduit ge zegd, veel opofferingenmaar bet kind stond op straat." De goede oude vrouw vergat er bij te zeggen dat zij een harer dienstboden had weggezonden en dat zij aan het teere kind het werk van tweede meid, huishoudster, gezelschapsjuffrouw en verpleegster tegelijk vorderde en haar een gering salaris daar voor gif. .Ik had meermalen vernomen dat dat dochtertje van Emma Van Walden zulk een buitengewoon mooi kind was geworden her nam juffrouw Gustafine. .Neen, mooi vind ik haar nu juist niet; ze is te mager, te dun en daarbij zoo bleek; dat kan ik zoo mooi niet vinden, maar tegenwoordig vindt men dat interessant, naar ik hoor; ze heeft bijna geen ondergoed aan om toch maar eene fijne taille te kunnen toonen. Wilt u wel gelooven dat ze bijna niet eet uit vrees van dik te zullen worden; daarbij lijdt zij erg onder dat ongezonde in rijgen 't is geen wonder dat ze er zoo slecht en bleek uitziet." fJa, die tegenwoordige jonge meisjes" kwam zuchtend over de dunne lippen der oude jongejuffrouw. Dat moet u vooral op vallen freule Vau Roseneck." „Ja, als ik ga nadenken hoe wij waren en dan onze jonge jaren vergelijk bij die van de tegenwoordige meisjes, dan moet ik er het hoofd wel eens over schuddenalles en iedereen wil anders, wil verder en nie mand is meer tevreden waar hij is. Waar moet het heen vraag ik dikwijls mijzelven af. Mij dunkt, ook sedert die treinen inde wereld gekomen zijn is ook die vredige rust en kalmte, die de menschen in mijn tijd eigen was, verdwenen, nu moet iedereen reizen, pleiziertreinen, ofschoon men er thuis voor moet krom liggen. De burgerman reist, zelfs van de dienstboden hoort men dal zij naar verschillende plaatsen reizen; alles leeft in onrust en gejaagdheid. Men moet tegen woordig naar badplaatsenhoe verder weg en hoe vreemder naam, hoe beter en gezon der men beweert dat het klimaat er is. Vóór zestig jaren hoorde men daar niet van. Die menschen" vervolgde zijnaar de fa- mieljeportretten wijzend, „die menschen wa ren toch dék gezond, zij zijn bijna allen ouder dan tachtig jaar geworden, eD wat meer zegt, die menschen waren tevreden, ze maakten (les zomers hunne gewone wan delingen, hadden ergens aan den een of anderen weg hun buitentuin en genoten heel wat meer dan al die menschen die verre reizen gaan doen Id het buitenland waar men voor al zijn geld slecht eet en om zoo te zeggen armoe lijdt. Ik herinner mij nog heel goed toen ik jonger, ja veel jonger was en ik mijne eenige reis maakte; wij gingen naar Scheveningen en dronken thee, heel eenvoudigjes. Kom daar nu eens om in dat groote badhuis, waar ik zooveel wonders van hoor; men gaat er nu met zijne dienst boden kamenier-bonne voor ik weet niet hoeveel geld daags heen, al weet ook de beele wereld dat men 't niet betalen kan foei, 't is sehande." De oude dame zette zich weêr eens goed in postuur; ze had eens goed gezegd, meende ze, waar 't op stond. „U heeft gelijk, freule, ja waar moet het heen heden ten dage; maar om op u nichtje terug te komen; ik zou haar in uwe plaats maar niet te veel laten uitgaan, dat is niet goed; ze staat zoo alleen en Leiden is een studentenstad niet waar?" „Ja ja, van uitloopen zal ik haar wel afhouden." Wanneer Paula dien avond hare oude tante liefderijk verzorgd had bij het ter ruste gaan en zij aan de nieligste beuzelarijen en kleinigheden op haar bevel meer dan een uur van haar kostelijken tijd opgeofferd had, wilde zij nog ééne vraag doen, die haar reeds den geheelen dag op de lippen gele gen had. Zij was den avond van den vol genden dag bij de famielje Wellings genoo- digd en volgens verlangen barer tante moest zij voor al dergelijke dingen eerst toestem ming vragen. Paula had dezen dag haar ver zoek al zoolang uitgesteld als zij konnu echter moest zij met hare vraag voor den dag komen indien zij de uitnoodiging er niet aan wilde geven. „Zoudt u er niets op legen hebben indien ik morgen den avond bij de famielje Wel lings ging doorbrengen tante" vroeg Paula verlegen. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1