BUITENLANDSCBE BERICHTEN *T3 saFff Hf?^3 4T2 'W T wrft W TT - grenzen. Het doet ons genoegen hem in ons midden te zien, te meer, daar hij de rechte man op de rechte plaats schijnt te zijn. Het was een gelukkige gedachte van de Neder- landsche Maatschappij om een man, zoo doorkneed in spoorwegaangelegenhedeu als de heer Snethlage, uit te zenden naar de Transvaal om de laatste moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het benoodigde kapitaal is bijeengebracht, de voornaamste moeilijkheid is thans slechts de vaststelling van het tarief, dus wij roeper, den heer Snethlage een hartelijk welkom toe. Vrijdagnacht heeft in de Rembrand- straat te 's Hage een man een revolverschot gelost op een vrouwspersoon, met wie hij in nauwe betrekking stond. De 7rouw was, om hem te ontkomen, op straat gevlucht. Zij bleef ongedeerden de persoondie vuurde, werd door de nachtpolitie gearres teerd. Het wapen werd echter niet gevonden. Naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, heeft de heer P. Eul het vaste voornemen opgevat, met zijn scheepje Lohengrin, het welk hij verleden jaar in het Verkooplokaal te Rotterdam terbezichtiging stelde, weder zijne gevaarlijke tochten te ondernemen. Het vaar tuig ligt thans nog aan de werf van de heeren Gebr. Van de Wetering te Oud- Delftshaven, en zal vermoedelijk nog deze week naar Engeland vertrekken. Twaalf jongelieden, waarvan het rnee- rendeel den leeftijd van twintig jaren heeft bereikt, ontvingen eergistermiddag de minder aangename tijding, dat zij met ingang van 1 Juli a. s., als leerling van 's Rijkswerf te Hellevoet sluis zullen worden ontslagen. De rechtbank te Haarlem had Donder dag te oordeelen over eene mishandeling van bijzonderen aard, in September des vorigen jaars gepleegd, maar waarvan de berechting onbepaald moest worden uitgesteld uithoofde van de ziekte der eerste beklaagde. De vrouw van zekeren P., genaamd J. V., 22 Juli 1886 te Hillegom gehuwd en met hem gewoond hebbende te 's Gravenhagehad reeds van den aanvang van het huwelijk af een onge lukkig leven, daar zij, zooals zij zich uit drukte, in zeven weken driemaal met hem de woning moest ontruimen wegens wanbe taling van huurpenningen en het schan daal, dat P. overal maakte. Het schijnt, dat toen eene minnelijke scheiding werd tot stand gebracht en de meubelen verdeeld. Zij keerde met een deel tot hare moeder te Hillegom terug en hij verkocht „het beste deel." Wat daarvan zij, de echtgenoot vond goedop 29 Sept. met vier te Sassen- heim gehuurde menscben naar de woning der schoonmoeder te trekken, ten einde, zooals hij aan de huurlingen zeide, in over leg met en bijgestaan door de politie, zijn inboedel uit de woning te doen verhuizen. Ter plaatse aangekomenliet hij de man schappen maar vast vooruitgaan, terwijl de politie zou volgen; bij trad de woning bin nen, alwaar hij echter door de beide vrou wen, zijne vrouw, die haren intrek in de ouderlijke woning bad genomen, en hare moederminder heusch werd ontvangen. Volgens de getuigen toch, vielen ze tegelijk op hem aan; zlj sloegen en krabden hem en trachtten, a) worstelende en over den grond rollende, hem den terugtocht te doen aannemen. De schoonmoeder nam zelfs een mes op, zeggende tot de dochter: „Hier heb je een mes, steek hem maar dood." Zij zwaaide het mes over zijn hoofd, maar raakte hem niet. Bij het afweren geraakte hij echter aan de hand gewond. Daarmede eindigde dit bezoek, waarbij echter van de toegezegde tegenwoordigheid der politie, die de helpers had doen besluiten met den echt genoot mede te gaan, niets vernomen werd. De eisch van het O. M. was tegen ieder der beide vrouwen, wegens mishandeling, wat de eerste aangaat tegen haren echtge noot gepleegd (eene verzwarende omstandig heid volgens art. 304, n°. 1, Welb. van Strafr.), eene geldboete van f25, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. (H. CL) Aangaande de redding van twee land- genooten, de heer M. en echtgeuoote, die bij den brand van de Opóra-Comique te Parijs tegenwoordig warenverneemt het N. v. d. D. de volgende bijzonderheden. De heer en mevrouw M. hadden plaats genomen in de loges d'avant scène en waren alzoo tamelijk ver van den uitgang verwij derd. Toen de brand begon, hadden zij tegenwoordigheid van geest genoeg om zich niet terstond in het gedrang te begeven en voorloopig op hunne plaatsen te blijven. Weldra echter werd de rook in hunne nabij heid zóó hevig, dat aan langer blijven niet meer te denken was. Daar de gewone uit gangen op dat oogenblik geheel verstopt waren, beproefden zij eenen anderen uitweg te zoeken. In de hun volkomen onbekende gangen van het gebonw in het duister rondtastend, kwamen zij bij een raamhetwelk zij niet zonder moeite wisten in te slaan, en kregen daardoor toegang tot een balkonnetje, dat op eeue zijstraat uitkwam. Ook hier waren zij zoodanig door rookwolken omringd, dat zij niets kouden zien. Op hun geroep kregen zij echter gelukkig spoedig antwoord, en tevens de waarschuwing om in geeu geval naar beneden te springen. Zij volgden dezen raad op en bleven wachten. Na eenige oogenblikken werden zij met behulp van lad ders behouden op de straat gebracht. Door de politie te Arnhem is in den afgeloopen nacht een Duitscber aange houden, wiens uitlevering door de Hamburg- ache politie wegens diefstal was aangevraagd. Aangezten deze persoon in het bezit werd gevonden van vele gouden sieraden en eeni ge loopers, en hij in gezelschap van een te Ede wovend Duitscber werd aangetroffen, bestaat liet vermoeden dat hij aan den on langs te Ede gepleegden diefstal niet vreemd is. (A. CL) Aan de ingezetenen der hoofdstad wordt thans eene opvtekking gezonden door zes bekende Amsterdammers ondertee kend vergezeld van eeuu inteekenlijst, om te trachten Penning de schade te ver goeden, die hij bij de ongeregeldheden in Februari heeft geleden. Te Zunderdorp (gem. Nieuwendam) geraakten twee zoons van een landbouwer bij hunne terugkomst van de Purmereuder veemarkt, door den drank verhit, in een hevigen twist, welke tot dadelijkheden over ging. Hunne moeder wilde tusschenbeiden komen, doch viel bewusteloos op deD grond en is niet weder tot bewustzijn gekomen. Eene beroerte had haar getroffen. Den vol genden morgen is de arme vrouw overleden. De haringvisscherij is voor zeer vele menschen te Terschelling eene uitkomst. De landbouwproducten zijn laag in prijs behalve het vee; de huur is hoog, omdat er te veel boeren zijnen het gebrek aan zeilschepen maakte dat vele zeelieden geen huur konden vinden. Thans maken de mannen eerst de akkers gereed en gaan dan op de loggers varen, terwijl vrouw en kinderen voor den oogst en het vee zorgen. Zaterdag zijn 40 flinke zeelieden naar Maassluis vertrokken en Zondag gingen weer 24 derwaarts. Het aan tal visschers op de loggers zal jaarlijks wel vermeerderen, want de zomervaugst geeft buiten weinig voordeel, vooral als de ansjo visvangst zoo laat en slecht is, als dit jaar. (HbL) Te Enschede en te Alineloo zijn des nachts in verschillende wijken biljetten aan geplakt met het opschift: „Hoe de fabri kant spreekt in 't openbaar en denkt in 't geheim". Zij bevatten het adres der heeren Stork C°. aan hunne arbeiders, waarnaast eene socialistische omwerking daarvan. Uit Assen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Het getal van hen, die naar de rijksgestichten te Veenhuizen ter verpleging worden opgezonden, is thans buitengewoon groot. De bemanning van de stoomboot Mep- pel II, op reis naar Amsterdam, nam Don derdag op de Zuiderzee twee jongelieden uit Workum op, die in een klem scheepje en zonder kompas- uaar zee waren afgedreven, en daar door onweer waren overvallen. Te Haskerdijken, nabij Heerenveen, is een geval van pokken waargenomen, en wel bij eene vrouw, die vóór eenige dagen uit Amsterdam was teruggekeerd, waar zij met poklijders in aanraking was geweest. De 65-jarige man uit West-Souburg, die voor de rechtbank te Amsterdam ver klaarde naar de hoofdstad gezonden te zijn, omdat men hem daar kwijt wilde wezen, was, naar de Midd. C. meldt, een uit het oude mauuenhuis te Middelburg weggeloo- pen verpleegde van het diaconie-armbestuur te Oost- en West-Souburg. Het door hem aan de rechtbank opgedischt verhaal omtrent vrij transport enz. moet gansch en al een verdichtsel zijn. Een 11-jarige knaap, die met andere kinderen gisterennamiddag te Vlissingeu aan de sluizen der voormalige marinehaven speelde, had het ongeluk te water te geraken en te verdrinken. Een vreemd geval doet zich op de station Lage ZwaluweMoerdijk voor. In een goede remwageu namelijk, die dagelijks dienst doet als remwageu in de personen treinen van Lage-ZwaluweMoerdijk vice- versa, hebben twee zwaluwen hun nest gebouwd. Aanhoudend kan men deze vogeltjes uit en in den wagen zien vliegen. Gaat de wagen met den trein van Lage-Zwaluwe naar Moerdijk of omgekeerd, de vlugge vliegers volgen hunne woning, en het gebeurt niet zelden, dat zij zich gedurende den rit op hun nest vertoonen. Als bewijs van de groote vrijmoedigheid van diertjes, zij nog gemeld, dat de beambten zich onder het rijden steeds in den wagen bevinden. Een boerenknecht te Tilbnrg, Francis Van Berkel, is gedureude zeventig jaren in dienst bij dezelfde familie, welke hij tot in het derde geslacht trouw en met toewijding gediend heeft. Als eene bijzonderheid wordt aan het HbL uit Gennep gemeld, dat door de vis schers van Hergen aldaar in eene fuik ge vangen zijn 48 stuks berins, waarbij er wa ren van 4 5 pondbenevens verscheidene brasems en nog 10 stuks groote karpers, welke laatstgenoemde visch daar hoogst zeld zaam wordt gevangen. De fuik was geplaatst in een visch rijk riviertje de Niers en wel daar, waar genoemde rivier haar kabbelende golfjes doel samenvloeien met die der rivier de Maas. Het aanstootelijk schouwspel, dat het vervoer van beschonkenen meestal oplevert, geeft een inzender in De Ned. Politiegids aanleiding mede te deelen hoe een dergelijk transport in verscheidene Amerikaansche steden plaats heeft. Hij zegt; Wanneer een politiedienaar eenen beschon ken persoon ziet, neemt hij dezen, zonder plichtplegingen te maken,, onder den arm en plaatst hem of haar in een hokje. Op verscheidene plaatsen der stad toch zijn hokjes geplaatst, zoo groot slechts, dat ze alleen in staande houding er kunnen vertoeven. Gewoonlijk zijn ze om de lantaren palen aangebracht en zijn dan tweedeelig, aan weerszijden van den lantaarnpaal eenterwijl de lantaren zelf eenige voeten boven het hokje uitsteekt. leder politie-agent is in het bezit van eenen sleutel, om het hokje te openeu. Komt nu een geval van arrestatie voordan plaatst de agent hem of haar in zulk een hokje, telephoneert naar het dichtbijzijnde bureau en alsdan komt oogenblik kelijk assistentie. Deze hulp bestaat uit een wagen met paard gereden door een koetsier en begeleid door een agent. Deze wagen staat steeds gereed. Met behulp van den op post staanden agent wordt de arrestant in den wagen geplaatst en direct hiermede naar het hoofdbureau vervoerd. Dit uu heeft tweeërlei nut. Ten le het walgelijke en terugstootende van het ver voeren van zulke beschonkenen te vermijden en het voorkomen van opstooten. Ten 2e behoeft de op post staande agent zijn post niet te verlaten. In verschillende Amerikaansche steden heb ik dergelijke toepassing gezienbijv. te Chicago, Milwaukee, St. Paul en te Mi- ueapolis. GRAVEN HAG*:. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer B. S. Berenstein, opper-rabbijn bij de Ned. Israëlietische gemeente te Js Gravenhage. Door Z. M. is aan den heer Léon Hermans, ingenieur, wonende te Antwerpen, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van den Hei ligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester der gemeente Rozenburg, J. W. Boers, eu tot burgemeester der gemeente Hiudeloopen, D. Witteveen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1887, aan den dir. van het postkan toor te Gulpen, D. Snijderop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als zoodanig en is hij, met ingang van dienzelfdeu datum, weder benoemd tot commies der posterijen van de derde kl. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Juli 1887, benoemd tot klerk bij de directie der rijkspostspaarbank C. De Jonge Oudraat, J. Langeveld en W. H, A. Tollus. Door Z. M. is aan Theodor Derpmann, geb. te Rhijnberg, vergunning verleend tot het uitoefenen der geneeskunst op Neder- landsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland, stipte- lijk nakome. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. 1887, aan jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van W ormerveer. Door Z. M. is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Grouw, J. J. Du Saar, met ingang van 16 Juni 1887, terug gebracht tot den rang van telegrafist der 1 ste kl., ir.et bepaling dat hij raug zal nemen na den telegrafist der Iste kl. G. C. J. Verkerk. Door Z. M, is het kon. besluit van 5 Dec. 1885 n°. 44, waarbij de eerste luit. F. M. A. Mesch, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wa pen der inf. van het leger in Ned.-Indie, voor zooveel dien off. betreft, ingetrokken en buiten werkiDg gesteld. LUXEMBURG. In Luxemburg is in den avond van 2 dezer, tengevolge van zware regen, inde nabijheid van Manternach eene lengte van 500 meter bovengrond van den spoorweg weggespoeld. De Prins-Hendrik-spoorweg is van Langsur tot Mirsdorf onbruikbaar ge worden door het vele steengruis dat van de bergen afspoelde. Bij Ettelbrück woedde tevens een hevig onweder, waardoor de telegraaf- eD telephoongeleidingen werden vernield. Ook langs den Beneden-Moezel en de Saar heeft men dien avond zwaar onweder gehad In den omtrek van Sewen ging dit gepaard met eene wolkbreuk. Te Trier zijn de straten tengevolge vau den regen onder- geloopen. De buurtspoorweg was voor allen dienst eenige uren onbruikbaar. Op verschil lende plaatsen heeft men al het vee naar de stallen moeten halen. Boven Saarburg is eene brug weggespoeld. Over eene betrekke lijk groote uitgestrektheid liggen alle velden en akkers met eene laag slijk overdekt. Te Metz is de bliksem in den klokketoren der kathedraal geslagen, doch zonder veel schade aan te richten. Nabij Plantières is door het inslaan van den bliksem een hotel grootendeels afgebrand. BELGIE. De Moniteur kondigt een koninklijk besluit af, waarbij op het rapport van den ministerraad aan prins Boudewijn, oudsten zoon van den graaf van Vlaanderen en ver- moedelijken troonopvolger, het grootkruis der Leopoldsorde wordt verleend ter gele genheid van zijnen 18en verjaardag op 3 Juni 11. Betreffende het bericht, dat koning Leopold te Brussel door eenige personen op straat is beleedigd, meldt de Köln. Zeit. het volgende: Terwijl de koning met een adju dant over de Laekensche brug reed, ont moetten zij op de brug een kar, waarop 4 halfdronken mannen zaten, van wie óén de vuist tegen den koning balde. Een politie agent, die dit zag, bracht den man naar het bureau. Deze verklaarde daar, dat bij den koning met deze handbeweging had willen groeten en werd toen terstond weer vrijgelaten. FRAN KRIJ fi. In de Zaterdagmorgen onder voorzit terschap van den president Grevj gehouden ministerraad, werd door den minister van oorlog verslag gedaan van zijn onderhoud met de parlementaire commissie voor de legerwet. De dagbladen maken gewag van eene levendige discussie, welke Zaterdag in den ministerraad zou gevoerd zijn tusschen den heer Rouvier en den minister van oorlog. De president van den raad zou genoemden minister verweten hebben, dat hij zich in gesprekken, waaraan openbaarheid is gegeven, tot ontruiming van Tonkin heeft verbonden. De minister van oorlog zou in den loop der discussie gewezen hebben op den gevaarvollen toestand, waarin de Fransche soldaten en inboorlingen in de Delta verkeeren, waar zij door zeeschuimers en door de cholera be dreigd worden. Het nieuwe ministerie is van plan voorstellen te doen tot bet graven van een kanaal tusschen de Middellandsche zee en den Atlantische Oceaan. De Agence Ravaa verklaard gemachtigd te zijn het bericht tegen te spreken volgens hetwelk de sluiting der parlementszitting op handen zou zijn. De Temps bericht dat de minister van oorlog den generaal Bonlanger een komman dement heeft aangeboden, maar dat deze ver zocht heeft zich voor eene wijle te mogen uitrusten. De echtgenoote van den president der Fransche kamer, mevrouw Floquet, zal in haar salons een feest geven ten voordeele van de slachtoffers der .Opéra Comique." Er zullen 400 plaatsen verkrijgbaar zijn te gen 60 frs. de plaats. Carvalho geeft 8 Juni een concert in het Trocadero. De giften blijven toestroomen. De lijst van de Figaro bedraagt reeds bijna 100,000 frs. Het feest in de groote Opera bracht netto 60,000 frs. op. De «Opéra Comique" was voor 1,600,000 frs. verzekerd. De schouwburg-commissie heeft een aantal maatregelen tot voorkoming vau gevaren in het Palais-fiojal" en He i, Boutfes" voorgeschreven. 4an. Engelsch gezantschapshótel is het jubileum der kouingiD van Engeland op schitterende wijze met een banket, ge volgd door een bal, gevierd. De president der republiek had zich doen vertegenwoor digen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2