HOOCERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES HOOCERE BURGERSCHOOL VOOR JONGENS HA8TA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. dagelijks, behalve op o si- en Feestdagen. A 8 0 S E ra ft T Dinsdag 7 Juni 1887. N°. 131. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. c L e C o li r ii ii t verse li ij n t Voor Leiden, per 3 maanden 1.25, Franco door het geheele rijk, per :S maanden 1.60. Prijs per Vummer 10 l ent,. Van 1ti regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 201e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot in schrijving van leerlingen voor de Hoogcrc Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag tusschen twee en vier uren des namiddags, in hel Schoolgebouw aan de Garen markt. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, De KANTERBurgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 27 Mei 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LELDEN, brengen hij deze Ier alge- meene kennis dat de gelegenheid tot hel doen inschrijven van leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor jongens is opengesteld ge durende de maand Juni op eiken Dinsdag <les voormiddags van ÏO lot 12 uren iu het schoolgebouw aan de Pielerskerkgracht. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan W. VAN STEYN, en rechtverkrijgenden, lol hel plaatsen van een stoomketel voor hel in beweging brengen van een karnmolen, in het perceel Zijdgracht n". 25. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, den 6 Juni 1887. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij hel Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene xes-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan le melden hij een der plaatselijke of garnizoens commandanten ol hij den commandant van liet Koloniaal Werfdepot le Harderwijk. Miliciens mei groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tol eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor (wee Jaren bij het Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f300 handgeld. Het bedrag van het gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan nieL afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar buiten de gelederen): voor den Soldaat f200'sjaars; voor den Korporaal j- f 230 '«jaars; voor den Sergeant j- f 36© 's jaars; voor den Sergeant Majoor -f- f 39© 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier j- f330 'sjaars. Na twintls-jarigen dienst: voor den Sol- daal f 330 's jaars; voor den Korporaal -f- f 3SO 's jaarsvoor den Sergeant j- f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -j- f 4SO 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier f f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke dienstlijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger door- gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig jarigen dienstlijd boven bedoeld, mits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat men uit den dienst bij het leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie in den regel TIENI gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen hij alle Hurge- mecslers. STADSNIEUWS. Bij beschikking van den minister van staatminister van binnenlandsche zaken van 4 dezer is bepaald, dat het eindexamen van de gymnasia, met zesjarigen cursus, in de bij deze beschikking genoemde gemeen ten, zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen, en zijn o. a. de volgende gecommitteerden aangewe zen te wier overstaan bedoelde examens zullen worden afgenomen, te weten: hij de eindexamens der gymnasia te Leeu- waiden, Sneek en Zwolle: dr. J. J. Corne- lissen en dr. C. P. Tiele, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; bij de eindexamens der gymnasia te Maas tricht, 's Hertogenbosch en Deutichem: dr. J. Van Leeuwen jr., hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; bij de eindexamens der gymnasia te Ar ï- hemDeventer en Kampendr. D. Bierens de Haan en dr. P. L. Muiier, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; bij de eindexamens der gymnasia te Utrecht en te Amersfoort: dr. A. Kuenen en dr. P. Van Geer, hoogleeraren aan de rijks-univer siteit te Leiden; bij de eindexamens der gymnasia te Haar lem, Leiden (te houden op 25, 27, 28 en 29 Juni) en Botterdam dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. W. Hecker, id. aan de rijks-universiteit te Groningen; en dr. H, A. Lorentz, hoogleeraar te Leiden. Den wel-edl. heer L. Punt, leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier werd hedenmiddag bij gelegenheid van zijn dezer dagen voltrokken huwelijk, namens leerlingen en oud-leerlingen een geschenk aangeboden begeleid door een album met de namen der gevers en eene calligraphische opdracht ver vaardigd door den heer J. P. F. Kosters alhier. De Ie luit. K. J. Van Bavenswaay van het 2e reg, veld-art., die tot adjudant bij zijn korps werd benoemd, is ingedeeld bij den staf lie afdeeling in garnizoen te Leiden. De batterijen van het 2e regt. veld- art., te 's Hage in garnizoen, zullen eerst daags eene mobilisatie-oefening houden, waar voor personeel en paarden vermoedelijk door de batterijen van dat regiment te Leiden zullen worden verstrekt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f 290.f 18. 3.70 en f 1.85. Het is ons aangenaam uit zeer goede bron te kunnen mededeelen: dat de bezwa ren die aan de scheepvaart ten gevolge van de werken voor de wegruiming der spoor wegbrug, op non-activiteit in de Zijl, zullen worden aangedaan, tot de minst mogelijke proportion zullen worden gebracht. In den spoorwegdijk, liggende in den zij tak van de Zijl ten westen van de genoemde brog, zal namelijk eene doorgraving plaats hebben ter wijdte van 22 M. op het water, 10 M. op den bodem en diep 3.00 M. onder A. P. De vaartuigen zullen dan met een zeer geringe afwijking van den rechten weg hun gewoDe route kunnen volgen. Gisteravond om half acht ongeveer viel aan den Haagweg een jongen die zich bezighield met 't oppikken van naar lucht happende visschen, in 't water. Een paar voorbijgangers hadden den knaap weer spoe dig op het droge. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1876) van George Sand. De bekende journalist Albéric Second, die in 1817 te Angoulême geboren was, is te Parijs overleden. Eenige goed geschreven comédies, waaronder het algemeen bekende English Spoken, bezorgden hem een groot tooneelsucces, terwijl hij een der bekwaamste medewerkers van le Figaro was. De Fransche beeldhouwer Carrier-Bel- leuse, verbonden aan de rijks porseleinfabriek te Sèvres is overleden. De heer mr. H. J. Dijckmeester heeft de candidatnur voor de tweede kamer in het kiesdistrict Deventer aangenomen. De heer Brantsen van de Zyp heeft de candidalnur voor de kamer hem te Deven ter door de antirev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" aaDgeboden, aangenomen. Naar men verneemt zal binnen kort eene aanzienlijke promotie plaats hebben in de mindere rangen bij de militaire admini stratie. (D. v. Z.-H. en 't Or.) De civiel-ingenieur, de heer Snethlage, is te Pretoria aaDgekomen. Hij is uitgezonden, schrijft de daar ver schijnende Volkeslem, door de maatschappij, die de concessie heeft verkregen voor den spoorweg van Pretoria naar de Portugeesche FEUILLETON. 43). „Ik ook, ik ga naar mijne famielje, naar mijne zuster; die is getrouwd in Botterdam weet u; ze hebben goed hun brood, daar vandaan zeg ik bet niet, maar er komt zooveel kijken negen kinderen, mensch. Ze hebben 't goed, daarvan ook niet, maar met hun elven." „Geen kleinigheid" beaamde de veekoo- per geeuwend. „Uwees hebt zeker ook wel een groot huishonden en dan weet een mensch wel wat er komt kijken." „Ikke, een huishouden" sprak de man die nu geheel overeind ging zitten, „ik mot er niks van hebbenik heb twee broérs allebei getrouwd en een huishouden maar ik zie er geen heil in hoor; ik dank ze feestelijk." „O, dan blijf uwes zeker bij uw moeder thuis; nu, waar kan een mensch beter we zen; trouwen is houwen, zeg ik maar." „Dat is maar waar mensch, en dan elk jaar nog zoo'n orgel der bij, ik zou je danken." „Ja, 't is toch ook wat, zooals bij me zuster, negen; ik kan het niet helpen maar ik zeg zoo even nog tegen hier tegen Jaan, was 't toch maar bij twee of drie gebleven. Ja juffie, je moet maar nooit trouwen hoor; je stapt daar 's Woensdags zoo mooi in een koets, maar als je er weêr nitkomt dan is het uit met de pret en met het moois." „J», maar je weet nog niet hoe een stui vertje rollen kan; als ik er zoo uitzag als de juffrouw, ik weet wel dat ik er zaken meê zou doen" sprak de pokdalige met een knipoogje naar Paula. De veekooper lachte en nam een platge legen, half afgerolde sigaar uit zijn zak en begon te rooken, nadat hij den afgebranden lucifer langs Paula uit 't raampje gegooid had. Het jonge meisje had een gevoel van namelooze verlatenheid tussehen de haar om ringende personentelkens moest zij de tra nen terugdringendie hare oogen dreigden te ontvallen. Het was een statig huis op het Bapen- burg te Leiden, waarin de zesentachtigjarige freule Van Boseneek woonde. Het altijd onberispelijk blank geschaarde naamplaatje dat op de voordeur preikte en waarop met vrij groote letlers „Jonkvrouw Van Boseneek" stond gegraveerd, bewees zeer duidelijk dat de bewoonster zich haren naam evenmin als haro woning schaamde. Geen ander hnis had zij ooit het hare genoemd dan dit, wat reeds jaren lang het eigendom barer voor ouders geweest was. De vertrekken in het huis waren ouder- wetsch gemeubileerd; bet waren groote holle kamers, met donkere tapijten belegd; bijna vierkante spiegels met een soort van rood vlaggendoek om de koorden waaraan zij wa ren opgehangengroote tafels met bladen van donker marmer, kasten met zware deu ren die tot aan den zolder reikteo, stoelen met hooge zittingen waarvan de trijp even als die van de ouderwetsche canapés, ver schoten was en op de kanten begon te slijten; famieljeportretteu van grootouders met gepoederde pruiken, kanten jabots en lubben tot over de handen, grootmoeders met reus achtige mutsen op het hoofdver wegge streken krulletjes, strak voor zich uitziende, met pofmouwen van kolossalen omvang en het kleed zéé laag uitgesneden dat het ja ponlijf niet veel meer dan een breed cein tuurlint geleek. Op een troonachtigen stoel, veel hooger en breeder dan al de andere, gezeten, liet de oude freule haar oog over dat alles gaan zij was eene gezette, doch kleine vrouw met een roode kleur, breeden mond, grooten nens met opgetrokken neusvleugels en kleine glurende oogjes die nog schitterden in de bevende oogleden; de vingers harer dikke handen waren gekromd en haar lichaam be woog zich slechts weinig en traag. Dat was dus de vrouw aau wie Paula Van Walden hare jeug l ging opofferen en in wier huis ze zooeven gekomen was. De oude had zich hij haar binnentreden in het volle bewust zijn harer waardigheid op haren troon in postuur gezet. „Dus ben jij de dochter van Emma Van Boseneek, die zich toen door een mésal liance maar dat doet er nu ook niet veel toe" viel de oude zich zelf in de rede. „En je durft de huishouding op je nemen kind?" „Ja tante, ik zal mijn best doen" ant woordde Paula die de ijskoude hand harer oudtante weêr losliet. „Zoo, komaan, dat is goeden je belooft me wat te kunnen helpen met uit- en aan- kleeden en mij te verzorgen in geval ik ziek ben of me onpasselijk gevoel?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1