w-. 'm*: V W £>S SZ3 Mr* HE33 AC3 MM MU WM- -HE. T* *"-*■"■• sclie afdeeling der Vereeniging roor Fabriek en Handelsuij verheid zal worden gehouden. Qister kwam in den gemeenteraad van Delft in behandeling het adres van B. M. Duijser, een der tegenwoordige pachters van Stads Doelen," om hem opnieuw voor drie jaar dat gebouw te verhuren tegen f 1500 's jaars. Naar aanleiding van een gister iDgekomen adres van den heer Vis, pachter van »Rei- neveld," werd op voorstel van den voorzitter besloten, het voorstel wel te behandelen, doch den heer Duijser te vergunnen Stads Doelen" te blijven exploileereutotdat om trent de verbouwing daarvan zal zijn beslist, Gisteren had te Rotterdam de tentoon stelling plaats van vliegers voor den vlie gerwedstrijd vanwege fFloralia" op Zaterdag a. s. te houden. Er waren ingeleverd 181 stuks, tegen 56 in 1886, waaronder prachtexemplaren. Uit gereikt werden 17 prijzen, 9 eereprijzen. Het Nederlandsche schip jSophia," van Rotterdam naar Samarangis op 24 Mei op zee afgebrand. Het volk is gered. Naar men verneemt zal de heer Wil lem Van Zuylen gedurende zes weken een kuur te Carlsbad oudergaan, ter volkomene genezing der ziekte, waaraan hij reeds in den afgeloopem winter lijdende is geweest en welke hem ook geruimen tijd van het tooneel heeft verwijderd gehouden. Ook de kellners te Rotterdam zullen te zameu komen, omevenals hunne collega's te Amsterdam dit reeds gedaan hebben, maatregelen te beramen om de concurrentie, die hun door de Duitsche kellnerinnen wordt aangedaantegen te gaan. Aan het politiebureel 2e sectie te Am sterdam werd gisteren bezorgd een complete uitrusting van een koloniaal-militair, welke hier met verlof vertoefde en van wien men in het huis waar hij gelogeerd was sedert Zaterdag j. 1. niets meer vernomen had; zijne militaire kleeding had hij in dat loge' ment achtergelaten. Omtrent 's mans tegen woordig lot of verblijfplaats is nog niets be kend. Zaterdagavond werd Amsterdam be zocht door twee heeren en twee dames uit Rotterdam. Zij waren dien dag met een viermansgiek uit Rotterdam vertrokken en hadden hun waterreis zeer voorspoedig vol bracht, wat zeker geen kleinigheid mag ge noemd worden, als men bedenkt dat zij ook het Hollandsch Diep hadden moeten over steken. Eergisterenochtend te 9 uur vertrok het viertal, en het ongewone schouwspel had tal van nieuwsgierigen buiten de voormalige Waterpoort gelokt. Zij zouden thans hun reis tot Zevenbergen doen, en daar zouden de dames per spoor naar Dordrecht vertrekken, terwijl de heeren weder het Hollandsch Diep zouden over steken. Van Dordrecht zou het viertal dan weder gezamenlijk den terugtocht naar Rot terdam aanvaarden. Gistermiddag te 12 uren kon men op de Havermarkt te Amsterdam een onge woon schouwspel zien. Een ezel, die door een kwajongen geplaagd was, greep zijn meester bij de keel en wierp hem tegen den grond. Zonder tusschenkomst van eenige omstanders zou het met den voerman zeker slecht zijn afgeloopen. De rechtbank te Utrecht, civiele kamer, heeft gisteren uitspraak gedaan in de vordering van B. Hoitsema Enuma, tot ver oordeeling van het Vtrechteeh Prov. en Stede lijk Dagblad tot eene schadevergoeding van f 2500, wegens het bekende bericht, ge plaatst in het nommer van 20 September 1885. De rechtbank heeft beslist, dat de vorde ring van den eischer, dat dit bericht is honend, als niet meer gegrond op de wet, moet worden ontzegd. Evenzoo moet worden ontzegd de eisch, dat het bericht is lasterlijk, omdat niet is gebleken, dat de telasteleg- ging, die het bericht bevat, door den ge daagde is geschied tegen beter weten in. Echter heeft de rechtbank het bericht be leedigend voor den eischer verklaard, zoodat uit dien hoofde zijne vordering tot betering van nadeel, in eer en goeden naam geleden, moet worden toegewezen. De gedaagde is veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van vijftig gulden en in de kosten, terwijl de eischer is gemacli tigd afschriften van het vonnis te doen aan plakken in het {gerechtsgebouw te Utrecht en in het gemeentehuis te Amsterdam. (U. D.) Uit een sloot achter Oudwijk te Utrecht werd het lijkje gevischt van een driejarig meisje, dat vermoedelijk onder het plukken van bloemen in het water geraakte en verdronken is, althans het had nog bloempjes in de hand, toen het gevonden werd. Het kind was met de moeder van elders naar hier overgekomenom de Pinksterdagen bij familieleden door te brengen en schijnt eenige oogenblikken aan de aandacht der moeder ontsnapt te zijn. Het korps der geuietroepen zal, tot het houden van practische oefeningen, in de maanden Juli en Augustus van dit jaar op de legerplaats bij Zeist kampeeren, en wel van 9 Juli tot en met 27 Augustus. De liberale kiesvereeniging ^Vrijheid en Orde" te Deventer, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature-Blussé) gekozen jhr. mr. J. Roëll, van Utrecht; als candidaat van anti-libe rale zijde wordt genoemd de heer graaf mr. R. J. Schimmelpenniuck van Nijenhuis, ge wezen afgevaardigde van den Haag. Vermoedelijk tengevolge van een schoor steenbrand ontstond Dinsdag raiddag onge veer 3 uur te Groesseu, nabij Zevenaar, een hevige brand die in een paar uur tijds een groote boerderij met stalleu, het buis bewoond door den outvanger van het polder district de Lijmers met bijbeboorende gebou wen en vier particulieren woningen, waaronder het hulppostkantoor, in den asch legde. Alleen van de polder de Lijmers is een gedeelte en van het hulppostkantoor hetge- heele archief met bijbehooreude zaken gered. Van de inboedels is slechts zeer weinig in veiligheid kunnen gebracht worden. Alles in verschillende maatschappijen ver zekerd. Aan de gemeente Arnhem is door wijlen mevr. de wed. J. Valckenier een le gaat besproken van f 2000. Omtrent den diefstal, onlangs te Ede gepleegdverneemt de N. R. Cl., dat door de bestolene uit haar vertoonde voorwerpen is herkend als tot het ontvreemde behoorende een mesje met een heft van schildpad. Het mesje was gevonden bij eenen Duitscher, die tusscheu Laren en Eemues gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem is overgebracht. >s GKiVEiHAdE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemees ter der gemeente Hardinxveld, J. E. Roel vink; en tot burgemeester der gemeente Lekkerkerk, W. De Gruyter Jz. Door Z. M. is mr. H. Kuypers, te Dok kum, met ingang van 6 Juni 1S87, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Veenwouden. De heer F. De la Fontaine Verwey, consul der Nederlanden voor den congostaat te Banamain gelijke hoedanigheid benoemd voor de Portugeesche bezittingen in Neder Guinea ten noorden van de Congorivier en voor de Frausche bezittingen in Neder-Guinea tot aan de Sette-rivieris in die nieuwe hoedanigheid door de Portugeesche en Fran- sche regeeringen erkend. Door Z. M. is aan mej. H. M. H. Piek, geb. te Elberfeld (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager ouderwijs. De off. v. adm. 1ste kl. F. A. Frede- riksuit Oost-lndie in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 3 en die van staat, minister van binnenlandsche zaken op 4 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BËL6IE. De Senaat heeft het wetsontwerp be treffende de invoerrechten op vleesch, met 38 tegen 23 stemmen aangenomen. Men acht het waarschijnlijk dat tus- schen de werklieden en patroons te Molen beek zal overeengekomen worden, zich ge meenschappelijk met een adres tot de regeering te wenden ter gunste van de staatkundige vorderingen der werklieden. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft heden vele socialistenin deze hoofd stad in hechtenis genomen, tot verschillende straffen (8 dagen tot 1 maand gevangenis straf) veroordeeld. £NCi£LA]l De lijsten voor de jubileums-gave van de Engelsche vrouwen zijn gesloten. Ge menlijk is ingeschreven voor ongeveer £59.000, waarvoor 1 millioen Engelsche vrouwen en meisjes bijgedragen hebben. In de tuinen van het kasteel van Windsor zal een monument worden opgericht. Wat met het overschot zal worden gedaanis nog niet beslist. Men verneemt dat de Engelsche re geering Rusland gebonden acht door de aan gename verplichtingom Afghanistan te be schouwen als liggende buiten de grenzen waar het zijn invloed zou willen oefenen. Dienvolgens zal Engelandwelke omstandig heden zich ook mochten voordoener niet in toestemmen met Rusland samen te gaan, voor de gemeenschappelijke regeling der Af- ghaansche aangelegenheden. Eenige cijfers van pleizierreizigers op Pinkster-Maandag te Londen en omstreken. Naar het groote Londensche stadsbosch „Eppiug Forest" vervoerde de Great-Eastern Spw.-Mij. 95.000 personen, d. i. 25.000 minder dan verleden jaar, toen Pinksteren medio Juni inviel; naar Kensington, Victo ria en andere ontspanningsoorden in de voor steden vervoerde de Great-Eastern 26.500 Londenaars; terwijl aan het Great-Nortbern station alleen 4000 biljetten werden afge geven naar den Botaniscben Tuin van Kew. Meer dan 9000 personen bezochten het kas teel van W indsor, iu de afwezigheid van de koningin die op Balmoral logeert. Naar het grootste van alle Londensche inrichtingen van ontspanning, het Kristallèn paleistrok ken 50 a 60.000 personen. De Amerikaau- sche tentoonstelling, de „Yaukeries", zooals de volksmond ze gedoopt heeft, zamelde een rijken oogst. Buffalo Bill", die daar too- neelen uit het leven in de prairiën voorstelt verkocht niet minder dan 62.729 entreebil jetten. fBi k'KKIJ H. Generaal Boulanger heeft per telegraaf aan den opperbevelhebber van het 19de le gercorps een dagorder gezonden, waarbij hij, wegens zijn aftreding als minister van oor log, als opperbevelhebber van het leger af scheid neemt en dank betuigt aan allen, die hem gesteund hebben in de vaderlandslie vende taak om 's lands verdedigingsmiddelen op de hoogte te brengen van alle eventuali teiten. De nieuwe minister van oorlog heeft zij nerzijds een dagorder tot het leger gericht, waarin hij verklaart te rekenen op ouvoor waardelijke toewijding van allen en het ver trouwen koestert, dat de verschillende wapens des legers ook voortaan met kracht zullen voorwaarts schrijden. Gelijk onze voorgan gers, zegt de minister, zal ik onvermoeid de hervorming van ons militair wezen voort zetten en elk mijner dagen zal gewijd zijn aan de versterking van de strijdkrachten tot verdediging van Frankrijk en de republiek." kPAXJK. Te Madrid is onder voorzitterschap van generaal Lopez Dominguez eene groote vergadering gehouden (zij werd bijgewoond door omstreeks 1200 personen), om eene inschrijving open te stellen voor de onge- lukkigen van den brand der Parijsche Opéra-comique. Het werd erkend dat eene ondersteuning uit Spanje niets meer is dan een plicht der erkentelijkheid jegens Frank- rijk, dat indertijd zoo ruime giften heeft geschonken voor de slachtoffers der over strooming in Murcia. In de vergadering waren verscheidene oud-ministers. Elk der aanwezigen bracht zijne offerande. Er zijn telegrammen naar de provinciën gezonden om medewerking voor het lief dadige doel. ITALIË. In de kamer bracht de heer Bonsadeli het Afrikaansche vraagstuk ter sprake. De gewezen minister van oorlog Ricotti ver dedigde zijn administratie. Zich voorbehou dende, de documenten omtrent de militaire zijde der quaestie openbaar te doen maken, gaf hij een overzicht der feiten. Het gevecht bij Saati is geheel regelmatig geweest; de Italiaansche colonne is niet overrompeld, zij was ingelicht van de tegenwoordigheid van den vijand, maar moest wel geslagen worden door een veel talrijker vijand, van uitmuntende wapens voorzien. De heer Depretis verklaarde, dat de re geering eene grondige discussie over het onderwerp verlangde. II Carrière del Mattino van Napels meldt, dat de Negus al de fuseliers, die onder de bevelen der andere Ras staan, aan Ras Aloela gezonden heeft. De Ras is druk bezig met zijn troepen te oefenen; maar men weet niet of dit ge schiedt om dq Italianen aan te vallen dan wel om den aanval van dezen af te wachten Te Massowah en in de omstreken der stad neemt de Italiaansche opperbevelhebber Saletta krachtige maatregelen. Hij spreekt allen moed in en onder de soldaten heerscht een uitmuntende geest. De kardinaal aartsbisschop van Rennes heeft eergisteren op het landgoed la Bosse- Motte den eersten steen gezegend van de kapel, welke generaal Charette ter nagedach tenis van zijn oud-zouaven en zijn in het vorig jaar overleden zoon Athanase laat bou wen. De koning van Napels, die bij den generaal logeert, woonde de plechtigheid bij UVITICnLAIO. In de omgeving van keizer Wilhelm weet men niet genoeg de frischheid en het gezonde uiterlijk van den grijzen Monarch te roemen. Hij heeft de troepen-inspectiën te Berlijn, Cbarlottenburg en Potsdam inde beste stemming bijgewoond, terwijl hij de politieke zaken geregeld afdeed. Met de ver schillende ministers, vooral ook met prins Von Bismarck, hield hij veelvuldige con- ferentiën. Voor de hooge gasten, welke de troepen inspectiën bijwoonden, werd door den keizer persoonlijk gezorgd; zij werden aan zijn tafel genood. In de gesprekken, welke bij voerde, legde de keizer nog een helderheid van geest aan den dag, die de bewondering van allen uitlokte. Aan de Hamb. Corr. wordt getelegra feerd, dat in het volgende zittingjaar van den Pruisischen Landdag nog een verdere herziening van de Mei wetten zal plaats hebben De stedelijke regeering van Posen heeft machtiging gevraagd van den minister van eeredienst en onderwijsom het onderricht in de Poolsche taal in de staatsscholen te Posen voor de laagste klassen geheel op te heffenterwijl het in de middenste klassen in plaats van 5 slechts 4 uren 's weeks zal gegeven worden. R IliLAAD. Volgens de Duitsche Petereburger Zei- tung heeft de rijksraad naar aanleiding van het ontwerp tot belasting der buiteulandsche reispassen met groote meerderheid besloten de bestaande belasting op passen, welke voor een half jaar worden uitgereikt, van 5 tot 10 roebels te verhoogen. Tevens deelt dit blad mede, dat de onder handelingen tusschen Russische en Engelsche commissarissen over de Afghaansche grens worden voortgezet. Maandag wordt een Enge.sche koerier met instructies verwacht. De koerier had reeds Zondag te Petersburg moeten wezen, maar werd op reis opgehouden. Door de censuur is aan het te Moskou verschijnende blad „Mededeelingen uit den tegenwoordigen tijd" het recht tot den verkoop van afzonderlijke nommers op straat ontzegd. Volgens nadere berichten werd de moord op den heer Cuemeru, gouverneur van Astrakan overdag, in een veel bezochte straat der stad, gepleegd. Toen men den gouverneur naar het. Cameralhof bad gebracht, verklaarde hijdoor een dolksteek getroffen te zijn geworden. Doch een bediende, zekere Gawriloff, deed de politie opmerken, dat de wonde door een revolverschot veroorzaakt dat hij zelf de moordenaar was. Toen de gewonde daarna vroeg, waarom Gawriloff op hem geschoten had, antwoordde deze: „Ik heb persoonlijk niets tegen u, mijnheer Cuemernmaar ik had last gekregenden gouverneur te vermoorden." Deze verklaring deed de nihilist ook voor de rechters. TURK» E. De Porte heeft van al de mogendheden antwoord ontvangen op haar jongste circulaire betrekkelijk het Bulgaarsch vraagstuk. De mogendheden zijn geneigd in de denkbeel den van de Porte te tredenmaar Rusland verklaart, bij zijne vroegere houding te blij ven volharden zoolang het tegenwoordig Bul gaarsch gouvernement aan 't bewind blijft. PER TELEGRAAF. PARIJS, 1 Juni. Tot middernacht was er in den omtrek der opera eene aanzienlijke menigte op de been; eenige arrestatiën wer den gedaan. Het Elysée werd door troepen bewaakt. Te 1 uur was de rust volkomen hersteld. BRUSSEL, 2 Juni. De werkstaking te Molenbeek is geëindigd. In het overige van het land is het rustig. Het aantal werksta- kenden vermindert. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aceijnzen te Ede c. a. P. R. Leopoldthans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Nieuwe-Schans (station). In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd bij voortgezet debat over art. 194 der grondwet door de heeren Bor- gesius, De Meijier en Van Baar bestreden het overlaten van de geheele onderwijsrege- ling aan den gewonen weigever. De heer Gleichman daarentegen zag daarin niets na- deeligs voor de neutrale school. De minister Heemskerk bestreed het voorstel-Schaepman en waarschuwde tegen het verleenen van vrijheid voor den gewonen wetgever. Het algemeen debat is afgeloopen. Morgen is het artikel met tal van amendementen aan. de orde. Nader wordt gemeld dat de heer Van den Berghminister van waterstaathandel en nijverheid uiterlijk den lOn Juni naar Ems zal vertrekken om, op aanraden van zijn geneesheer, een gezondheidskuur te on dergaan. D« minister moet bij zijn voornemen om wegens gezondheidsredenen aftetreden zijn gebleven, maar zijn aanvrage om ontslag

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2