H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 3 Juni 1887. 128 Uitgevers: Gebroeders Muré. i>ey,e <ourant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A Ti O SI ti E KJ E IB I Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door liet geheele rijk, per ."i maanden 1.60. SPrijs per Nummer 10 Cent. A O V E K T E Van (i regels TI E N 0.90. Rlke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: seheepmakerssteeg 6. i"J0. 201c Jaargang. Stads-ISericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. fi der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat lot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer ultge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2e klasse, voor meisjes, in liet school gebouw aan de Breestraat; en wel van den fiden lol en met den 18en Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halflwee lot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeesler en Weihouders voornoemd, DE KANTÉR Burgemeesler. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 2 Juni 1887. STADSNIEUWS. Bij kon. besluit van 31 Mei 1887 no. 48 is verplaatst de controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzenG. C. Antink, van Bergen op Zoom naar Leiden. De luit.-kol. W. C. D. Yan Rijen van hei 4e bat. 4e reg. inf. te Leiden zal naar het D. v. Z.-ti. en 't-Gr. verneemt, worden benoemd tot kolonel-commandant van bet 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. Tot adjunct-commies bij de comptabi liteit te Deventer is benoemd de heer B. A. Beekman te Katwijk; tot ontvanger der ge meente Valkenburg de heer F. A. A. Beek huis te Rijnsburg. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Yoorsohoten J. Me De Kempenaer is benoemd tot tijdelijk secreta ris dier gemeente. Door den gemeenteraad te Amsterdam is benoemd tot 2den onderw. o 1. school lste kl. No. 44, H. W. De Koning te Leiden. Maakten de vleescheters zich onlangs blij over het afslaan van het vleesch met 5 ct., ze hebben zich blijkbaar slechts kor ten tijd verheugd met een doode musch aangezien ons nu weer geruchten ter oore komen van eene verhooging van den prijs met 10 ct. Hedenmiddag tegen twee uur viel een ongeveer zesjarig jongetje in de Middelste- gracht. Een aankomende jongen heeft het knaapje met tamelijk veel moeite gered. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Van Praag, geb. te Pari- maribo, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: „Art. 6 van het regle ment op het beleid der regeering in de kolonie Suriname." MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1838) van Paul Lindau. Aan de Avondpost wordt uit Amsterdam gemeld, dat men voor de Hollandsche opera voorstelling, ter gelegenheid van het letter kundig congres, het oog heeft op eene compositie van den heer Daniel De Lange, op woorden van den heer H. De Veer. De componist zou de voorwaarde gesteld hebben, dat o. a. mevr. Fides De Vries worde geën gageerd om zijne opera te helpen uitvoeren. Bij de uitgever F. B. Van Ditmar, te Utrecht, is verschenen n°. 1 van Het Evangelie. Maandblad gewijd aan christelijke philanthropie. De redactie van de Dietsehe Warande is uit de handen van den oprichter, prof. Jozef Alberdingk Thijm, overgegaan in die van prof. dr. Paul Alberdingk Thijm, en zal Gent voortaan de plaats van druk en uit gave zijn. Behalve de talrijke oude mede werkers, hebben zich reeds de heeren prof. dr. E. Reusens, prof. dr. De Ceuleneer, prof. dr. F. X. Kraus, Stephan Beissel, S. J., James Weale, voor de oudheidkunde; jhr. Dhaene van Varick, dr. A. Van der Linde, prof. dr. Falk dr. Alexander Kauf- mann, dr. Eng. Schuellprof. dr. Lamprecht, voor zedegeschiedenis; Edward Van Even, P. GenaardJos. Habets voor de boeken- kunde en archiefwetenschap; Karei Ruelens, Henri Hymans, Obreen, L. De Ronchaud, dr. Erieb Franz, Leopold Kaufmanndr. Friedr. Kayser, prof. dr. Dittrich, prof. dr. Nordhoff, W. Jentjes, barou De Haulleville, prof. dr. Hasse, voor oude en nieuwe ge schiedenis der plastische kunst, Karei Stal- leart, H. J. Allard, S. J., dr. Brandstetter, voor de geschiedenis der literaire kunst; M. J. A. Lans, Henri Violta, dr. Guido Adler, dr. Baumker, voor muziekwetenschap; graaf Maurin Nahuys van Horstmar-Ahaus, voor de muntkennis, ter medewerking bereid ver klaard. De inhoud zal dus blijven of opnieuw worden gelijk die in vroeger jaren bestond: de bouwkunst en alle plastische kunsten in het gemeende wetenschappelijke behandeling van de kunst der toonen en die der letteren ook kunstnijverheid en daarmede samenhan gende zeden- of beschavingsgeschiedenis zul len aan de Warande niet vreemd blijven. Wat daarbuiten valt, zal zij in den regel niet kunuen opnemen. De afleveringen zullen nu weder, zooals vroeger, zes maal 'sjaars op den eersten dag der maanden JanuariMaart, Mei, Juli, September en November verschijnen. Te Weenen is in tegenwoordigheid des keizers het gedenkteeken voor Haydu op het plein voor de „Mariahilf Kirch" onthuld. Het standbeeld van Haydn is 9* voet, het voetstuk 13 J voet hoog. Te Meudon is een monument voor Rabelais onthuld. Te Washington zal een standbeeld van Lafayette worden opgericht. iBINNENLANDSOHË BERICHTEN. In 1887 zullen 4 personen, die in Nederland in het groot-ambtenaarsexamen geslaagd zijn, en 4 doctoren in de rechts wetenschap ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned. Indië worden gesteld om in administratieve betrekkingen te worden geplaatsten 6 doctoren in de rechten (waar van 3 die in eerstgenoemd examen zijn ge slaagd) voor rechterlijke betrekkingen. HH. MM. de koning en koningin zul len na terugkeer uit Wildungen op het lust slot Soestdijk verblijf houden. De ambtenaren der Haagsche gemeen tegasfabriek hebben onderling een pensioen fonds voor hunne weduwen opgericht. Een bleeker had gisteren-ochtend op het Spui in den Haag zijn paard en wagen aan de zorg van een jongen toevertrouwd. Nauwelijks was de man uit het gezicht of de jongen schepte er behagen in de haren uit den staart van het dier te trekken. Hij moest dit echter duur bekoopen, want eens klaps kreeg hij zulk een trap tegen den buikdal hij achterover sloeg en door eenige menschen naar zijn woning in de Nieuwe Havenstraat moest gedragen wordenwaar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de politie te 's-Hage is gisteren aangehouden een burgerdie in eene tapperij in de Bagijnestraat aldaar een militair met eenen beitel in de buik verwond heeft. De verwonde is naar het hospitaal overgebracht. Een ander militair werd door eenen on bekend gebleven burgerpersoon aan het oog verwond. Ook deze is naar het hospitaal vervoerd. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gep. generaal-majoor titulair J. C. J. Smits, adjudant des konings in buitengewo nen dienst, werd benoemd tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Een der kleine paardjes van de prin ses heeft Pinkstermaandag een aardig veulen ter wereld gebracht. Door het Haagsche departement van de Maatschappij ter bevordering van Nijver heid is als blijk van sympathie met de on derneming en ter aansporing van andere vereenigingen en particulieren voor f 100 deelgenomen in het waarborgfonds voor het Proefstation van bouwmaterialen enz. dat men zich voorstelt dat de regeering zal op richten met bijdragen van belanghebbenden. Ook nam het departement een aandeel in het waarborgfonds voor de tentoonstelling van gastoestellen die dit jaar door de Haag- EEUliLLETON. 41). Hel eene nufje was vreesclijk ingeregen, zoodat men onwillekeurig trachtte zelf eens flink en diep adeui te halen, iets wat bij dat arme kind zeker geheel onmogelijk was. De laatst aangekomene was een jong en slank officier, die na de famielje Van Holm- steyn zijn groet le hebben gebracht met de beide dames spoedig aan liet schertsen was. En Ada Van Breesteghe stond aan de piano en liet over dat alles rustig haar blik gaan. Een zwart fluweel kleedje omsloot hare fraaie en flinke taille; het kleedje was let hoog aan den hals toegeknoopt en daar, evenals aan de mouwen die tot op de han den reikten, met dons omzet. Geen ander sieraad droeg het beeldschoone boofd dan den prachtigen, eenvoudig gekapten haardos die haar tot op het middel hing. Irène leunde tegen de krachtige gestalte en het fijne, blanke proflei van het kinder kopje kwam allerliefst uit met die blonde, zijdeachtige krullen op het zwart van Ada's kleed. Het oog der gouvernante rustte op Felix van wiens welluidende stem zij nu en dan enkele klanken kon opvangen; zij staarde met welgevallen op dat bleeke aangezicht dat als bezield was door het onderwerp van gesprekde kunst. Adèle kwam naar Ada met August Van Walden dien zij aan haar voorstelde. Hij zag er met zijn gladgestreken hoofdhaar, opgekrulden knevel en roodgerande oogen niet zeer voordeelig uit. Hij boog zeer diep Ada liet echter dien groet onbeantwoord. „Ik kom eigenlijk" begon hij, „frenle Van Breesteghe mijne excuses Ada draaide hem snel den rug toe. „Wat kan ik toch doen om met u goede vrienden te wordenP" zoo hield VanjWalden aan op smeekenden toon. Ada haalde hare schouders op en keerde zich verder af naar Irène die Van Walden met donkere blikken bezag; het was of het kind een duister vermoeden had dat de tegenwoordigheid van dien man hare gouver nante onaangenaam was; Van Walden wilde het kind schertsend aan de lokken trekken. „Gij schijnt zeer veel van Irène te hou den" begon Van Walden weêr. „Ik heb mij <5<5k altijd tot dat kind aangetrokken ge voeld. U zult u zeker zeer veel met baar bezig houden?" „Zeker mijnheer, ik houd mij met nut tiger zaken bezig dan met spionneeren." „Ge zijt hedenavond wee.r bizonder kwis tig met uwe geestige opmerkingen made moiselle" sprak Zélie, die le vergeefs naar ecu onderhoud met Felix had uitgezien, ter wijl ze hem telkens Ada met de oogen zag volgen. „Mijne geestige opmerkingen?" zei Ada vragend, terwijl zij het jonge meisje, als dankbaar voor die woorden, aanzag en met eene lichte lioofdwending voegde zij er aan toe: „ik dank n zeer voor dat compliment dat mij nog niemand gaf en dat mij veel meer waard is dan alle vleierij over mijne schoonheid." „Zoudt ge mij even aan de freule willen voorstellen Felix" klonk eene stem in hare nabijheid. Kort beantwoordde Ada de vragen en opmerkingen van den slanken officier die zich had doen voorstellen, nu met een scherp gezegde, da» weêr hem opzettelijk in ver warring brengende door hem een ijskoud antwoord op een warm compliment te geven, terwijl zij het niet der moeite waard achtte hem op zijne onbeduidende opmerkingen te antwoorden. Dit deed den jongen luitenant afzien van verdere moeite om aan de gou vernante te behagen; hij liet haar dus na een bizonder deftigen groet met Felix alleen; deze zag Ada met een verzoekenden blik aan terwijl hij de piano opende. „Ach neen, ik bid u mijnheer Van Holm- steyn, ik kan hedenavond niet zingen" sprak zij snel, en het zachte dons waarmeê de mouw van haar kleed omzet was, raakte zijnen pols toen ze snel de piano weer sloot. Toen Ada Felix vlak in het gelaat zag, slaakte ze zacht een kreet, hard genoeg echter om 't voor hem hoorbaar te doen zijn en bijna werktuigelijk zei ze zacht: „ge geleekt daar zoo sprekend op „Waarop geleek ik zoo sprekend?" was de vraag van Felix die door zulk eene uiting verrast een antwoord in hare oogen zocht. „Hedenavond komt ge mij raadselachtiger voor dan ooit." Ada zeide hem niet hoezeer zijn schoon belangwekkend gelaat geleek op het portret dat door hare hand en verbeelding die ge lijkenis had gekregen, en dat Felix eens van haar gezien had. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1