a HAST A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 2 Juni 1887. - N°. 127. Uitgevers: Gebroeders Muré. I>eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Eranco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Prijs per Nummer to ('ent. 201e Jaargang. AQVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. t»T ADSNIEU W». De heer J. J. C. Van Eelde, commies 3de klasse bij de posterijen is tot uitoefe ning zijner functiën aan het postkantoor al hier geplaatst. De Leidsche cricketclub .Sixteen" zal Zondag 17 Juli in het strijdperk treden met het tweede elftal van de Haagsche cricket en football-vereeniging „Olympia". Tot opzichter bij 's Rijks Museum te Amsterdam is benoemd de heer J. W. Tromp, thans portier in het academisch ziekenhuis alhier. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Wagner's eerste opera .Die Feën" zal weldra te Munchen worden opgevoerd. Het monteeren zal circa 600,000 mk. kosten. Aan de heeren tooneelliefhebbers van Noord- en Zuid Nederland wordt medege deeld dat, ondersteund door Z. M. den koning, het slaatB, provinciaal en gemeente bestuur van St.-Jans-Molenbeek, de maat schappij .De Broedermin" aldaar besloten heeft in October e. k. een luisterrijken prijs kamp van tooneelkunde uit te schrijven. Tot dezen prijskamp worden uitgenoodigd de gezelschappen van Noord- en Zuid-Nederland (met uitzondering der maatschappijen te Brussel of op minder dan tien kilometers van die stad gevestigd). De strijd zal aanvang nemen en geopend worden door de uitschrijvende maatschappij in den Prado-schouwbnrg, te St.-Jans-Molen- beek, op Zondag 2 October aanstaande en de daaropvolgende te bepalen Zondagen. De nationale bibliotheek in Frankrijk is door aankoop eigenaar geworden van een handschrift uit de veertiende eeuw, dat, naar het schijDtin uitnemend goeden staat gebleven is. Het behelst de Commentaren op de Hel, van Dante, met minaturen. Door dezen aankoop is de nationale bibliotheek thans in het bezit van de beide oude com mentaren op de Divina Commedia. Zij ver schillen geheel en al van lettervorm. Twee Hollandsche kunstenaars zijn voor hunne inzendingen in den Farijschen Salon bekroond. Mauve verwierf met zijne schapen een 3e medaille, en Zurcher in de afdeeling gravures een eervolle vermelding. FEUILLETON. In de .Académie des Sciences morales et politiques" te Parijshield de heer Louis Legrand een voordracht over de organisatie van onze Indische koloniën, die, volgens hemhet moederland hoogelijk tot eer strekte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Mei bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ22,631,176,23, en bij de betaalmeesters 1,84,7,536,38. Te zamen ƒ24,478,711,61. De minister van waterstaathandel en nijverheid, de heer Van den Berghhoopt nog in den loop dezer maand tot herstel van gezondheid geruimen tijd naar Ems te ver trekken. Op de staatsbegrooting van 1887 is een post van f 6000 gebracht ter subsidiee- ring van artsen en vroedvrouwen, die zich in plattelandsgemeenten vestigen en van ge meentewege geen voldoend traktement ge nieten. In de toelichting op dien post heeft de regeering evenwel uitdrukkelijk verklaard, dat geen subsidie zal worden verleend, tenzij ook de provinciën bijdragen verleenen. Door het hoofdhestuur der .Nederlandsche inaatschappij tot bevordering der geneeskunst" is thans aan ged. staten der verschillende provinciën een adres gericbt, waarin ver zocht wordt op de provinciale begrooting een post van dezelfde strekking als die op de staatsbegrooting te brengen. Het bij vooruitbetaling te kwijten port voor de pakketten uit Nederland voor Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya en omgekeerd uit die plaatsen voor Nederland bedraagt: f 0.85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kg. f 1.35 voor een pakket van meer dan 1 tot 3 kg. f 1.85 voor een pakket van meer dan 3 tot 5 kg. Dit port wordt voor pakketten uit de ge noemde hoofdplaatsen met bestemming naar verder dan Nederland gelegen landen ver hoogd met 25 cent voor elk land buiten Nederland, dat in het vervoer betrokken is, overeenkomstig de opgaven van de Nederl. post-administratie. Bij terugzending van een pakket aan den afzender wordt opnieuw port geheven, dat echter alsdan van den nieuwen geadresseerde is in te vorderen, indien het voor de terugzending niet voldaan is. De terugkeer van HH. MM. den koning en de koningin uit Wildungen is thans op een later tijdstip, en wel op 29 Juni e. k., vastgesteld. De lste luit. der inf. J. P. Kraak, thans op non-activiteit, is voor den mili tairen dienst afgekeurd en wordt derhalve op pensioen gesteld. Volgens .Veritas" zijn in April veron gelukt 82 zeilschepen (waaronder 3 Neder landsche) en 16 stoomschepen. In de algemeene vergadering van het Indisch Genootschap van gisteren zijn als bestuursleden herkozen de aftredende le den: de heeren mr. baron Van der Goes van Dirxland, Wijnen en Boudewijnse, terwijl tot leden werden gekozen de heeren J. J. W. E. Verstege en P. J. Van Houten, ter aanvulling van de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer Robidé van der Aa en door het genomen ontslag door den heer Bosscher, met het oog op zijn vertrek naar Arnhem. We lezen in het .Politiek Feuilleton" van het dagblad van Z.-H. en 's-Gr. o. a. het volgende: In bet hoofdartikel van heden wordt ge wezen op de uitkomsten van het algemeen stemrecht in Frankrijk. Slag op slag worden in dat land de ongelukkigste keuze gedaan, niet alleen uit een partij oogpunt, maar zelfs uit een oogpunt van kunde, zedelijke waarde en respectabiliteit van den gekozene. Het is voldoende gedeporteerd te zijn geweest, werk stakingen te hebben in 'tleven geroepen of bevorderd, groote namen te hebben geschrapt van de hoeken der straten, om de aangewezen candidaat te zijn bij eene verkiezing, en met honderdduizende stemmen te worden ver kozen. De regeering wordt door mannen die nog iets beteekenen en nog iets te verliezen hebben, niet of noode aanvaard. De anarchie staat voor de deur. Het land is voor 't grijpen voor den eersten den slechtsten ge- weidenaar. In dien stand van zaken vraagt Jules Simon, de overtuigde liberaalde geboren republi kein, om versterking der autoriteit. V. H. Maandag middag had aan den Noord- wal te 's Hage een man het ongeluk van de tram te vallen. Hij kreeg het wiel over een der beenen, welk lichaamsdeel verwond werd, terwijl de man ook me) het hoofd op de straatsteenen terecht kwam en eene bloedende wonde kreeg. Ingedragen in het gebouw Licht Liefde Levenwerd hij voorloopig ver bonden door een inspecteur van politie en daarna naar zijne woning vervoerd, alwaar hem dadelijk geneeskundige hulp werd ver leend. In den afgeloopen nacht is in de Koningstraat te Den Haag door de nacht- politie gevonden en medegenomen een man die een wonde aan de borst had, welke later bleek niet van ernstigen aard te zijn. Eerstdaags zal de Passage in den H aag een gewenschte verfraaiing ondergaan. De muurvlakte aan den hoek van de Spuistraat, ter zijde van het magazijn van heeren-arti- kelen, zal verdwijnen zoodat ook daar de winkels zullen doorloopen, waardoor een pen dant wordt gevormd met de winkelhuizen tegenover gelegen. (Fad.) Onder de personendie uit de Opéra- Comique te Parijs gered werden, bevindt zich ook eene Haagsche dame en haar man de heer M., die hun huwelijksreisje deden. Den eersten Pinksterdag derailleerde op den Ouden Scheveningschen weg een der groote tramwagens. De paarden sloegen op hol en reden een kindje aan, dateenigszins aan het beentje verwond werdgelukkig echter niet ernstig. Het hulptelegraafkantoor in het Bad huis te Scheveningen wordt 15 Juni voor den duur van het badzeisoen heropend. Zaterdag-avond heeft op het terrein van het nieuwe kurhaus te Scheveningen een werkman, die aan een in sloom zijnde machine arbeidde, met een van de zg. klap pen van de locomobile een slag tegen het aangezicht gekregenzoodat de wang bijna verbrijzeld en weggeslagen was. Dr. De Niet heeft de eerste geneeskundige hulp verleend. De Delftsche waterleiding zal Donder dagmiddag 12 uur plechtig geopend worden. Op de markt aldaar wordt een rijk versierde fontein gemaakt, waaruit het eerste water de autoriteiten bij de opening tegenwoordig zal worden aangeboden. De muziek der schutterij zal er zich doen hooren. Zes branderijen zullen te Schiedam ge sloopt worden wegens de malaise in het brandersvak. 40). Had hij niet gefaald in zijne kenze en zou hijhoewel met haar verbondentoch niet in werkelijkheid alléén door het leven gaan omdat zij wel met elkander, maar niet door elkander leefden? Was het niet beter Zélie al datgene te bekennen wat hem in 't gemoed omging en haar de keuze te laten of zij hem dan zóó nog als echtgenoot zou begeeren. Ada Van Breesteghe had zich tred voor tred tusschen hem en zijne bruid geplaatsthij kon het zich niet ont kennen. Op den avond van den daaropvolgenden dag zag het salon vau de famielje Holm- ateyn er bizonder feestelijk uit. Een zee van licht stroomde door de beide groote zalen; al de hozen waren van de met blauw satijn overtrokken meubelen genomen, die daar door een schitterend effect opleverden met het kwistig aangebracht verguld van de spiegellijsten, Zélie was druk aan het af- en aanloopenzij trippelde lachend door de feestelijk uitgedoste kamers om hier een vaas recht te zettendaar een stoel te verschui ven, ginds wéér wat te verschikken, terwijl ze zich dan eindelijk op een afstand plaatste om bet gebeel even te overzien. Het vuur in den haard knapte gezellig en verspreidde eene aangename warmte in het vertrek. Irène trippelde van Ada naar hare moeder en dan weêr naar Zélie en bracht nu en dan in wanorde wat zoo juist geschikt en verzet was. „Kom kind, plaag mij nu niet langer, je hindert me; ga met mademoiselle naar boven en laat je aankleeden" zei Zélie ter wijl zij het kind naar Ada bracht; „trek haar haar witsatijnen japonnetje aan made moiselle, daar ziet ze er zoo lief meê uit." ,Jadat staat haar allerliefst" meende Adèle. „U wilt toch niet dat ik Irène dat lage wit satijnen kleedje zal aantrekken?" vroeg Ada. „Zij is altijd hoog gekleed en daarbij is het zoo snerpend koud dat wanneer het kind zich buiten de kamer waagde, zij zich wel een ziekte op den hals zou halen." „O, Irène is geen teer poppetje dat zoo spoedig ongesteld is; het staat haar zoo lief dat kleedje." „Maar Irène is zeer gevoelig in de keel; zij klaagt tegenwoordig dikwijls over keel pijn, en „Ach, dat zijn maar kunBten van het kind" sprak Zélie die nu naar boven wilde snellen om toilet te gaan maken. „Zoudt u er iets tegen hebben mevrouw" vroeg Ada haar eerst nog, „wanneer ik van avond op mijne kamer bleef?" Het was dien dag Adèle's geboortedag, dus eene ge legenheid om eene soirée te geven. Ada had onder andere gasten ook den naam van Van Walden hooren noemen. Zij wist dat het Paula's tweede broêr was die als boekhouder het lage huis beneden aan het park bewoonde. „Neen mademoiselle, ge zoudt mij genoe gen doen voor dezen avond met Irène in ons midden te zijn; er komen veel jougelui en ik wil van avond eens pronken met mijne beide logeés." De spreekster verdween om een uur later weêr te keeren met Zélie die in donkerroode zijde gekleed, daarin juist niet bizonder uitkwam; het kleed was tame lijk laag uitgesneden en hals en armen ble ven ruimschoots onbedekt. In het haar schitterden eenige juweelen en waren rozen knoppen gestoken. Even nadat de beide dames beneden wa ren gekomen verscheen August Van Walden in het salon; hij werd door Adèle met een lief lachje ontvangen. „Mag ik u wel bedanken voor uwe lieve attentie" sprak de jonge vrouw hem aan, terwijl ze op een fraaien bloemruiker wees die wél verzorgd in eene vaas op een tafeltje preikte. Van Walden boog en sprak eenige woorden met Adèle die zich echter weêr spoedig naar nienw aangekomen gasten te wenden had. Felix ontbrak er niet en on derhield zich eenigszins achteraf met eenige kunstvrienden. Eene oude tante van Adèle, met een stijf, gladgestreken zijden kleed en geplooide muts, stond in de nabijheid van hare nicht; met haar tanig gezicht en groen achtige glurende oogjes stond zij het kost baar meubilair op te nemen en de spijtige trek om haar mond ging met de gedachte gepaard dat hier het geld verkwist werd en in haar tijd al die zaken toch zoo kostbaar niet waren en dat nu ook niet noodig was; 't was trouwens bij haar bij al den eenvoud veel deftiger. Twee jonge meisjes, nog ongetrouwde vriendinnen van mevrouw Van Holmsteyn waren achter hare waaiers aan het critisee- ren en lachen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1