BUITENLAOSCHE BERICHTEN Wu mm jr-3 wm bo mn mm ej B*. A. rw nat-. boekjes uitgegeven1049 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 150.665 in omloop waren. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Ct. gemeldEen mandie aan den Holl. IJz. Spoorweg werkzaam is, wilde eergiste renavond op een der wagens stappen, doch viel er af, met het ongelukkig gevolg dat een zijner beenen werd overreden en verbrij zeld. De man is vader van 6 kinderen. Door den heer B. M. üuysereen der pachters van Stads Doele te Delft, is bij adres aan den gemeenteraaden naar aan leiding van de expiratie der huur op 31 Mei a. 8., het verzoek gericht, voor het geval zich voor de uitgifte in erfpacht en ver bouwing geene gegadigden hebben aange meld, aan hem Stads Doe.e opnieuw in huur af te staan voor den tijd van drie jaren, tegen betaling van f 1500 per jaar. Een inzender in de Dordrcckttcke Ct. verhaalt de volgende merkwaardigheid uit de vogelenwerelddoor hem met eigen oogen waargenomen. Een paar meerls hadden een nest gebouwd in eenen eiken struik, onge veer een voet boven den grond, en daar vier eieren in gelegd, toen de echtelieden tot het begrip kwamen dat dit gevaarlijk was; althans zij zijn begonnen met haast een ander neBt te bouwen op afgelegener plaats en op ruim 2 meter boven den beganeu grond. Toen dit werk, waaraan ruim een dag besteed is, gereed was hebben zij de vier eieren in den bek overgedragen, en zij zitten daar nu op te broeien. Er bestaat zeer gegronde hoop, dat de wielerbaan der A. V. C. achter het .Rijks museum, dit jaar weder in exploitatie zal komen. Van overheidswege bestaat niet lan ger eenig bezwaar tegen het houden van wedstrijden op Zondagen, zoodat men dit jaar op een talrijk publiek rekent. (N. S Zondag ontstond door onbekende oor zaak in het Oosterdok te Amsterdam brand in het stoomschip Mars, welke met behulp van vier stoom- en ééne drijvende stoomspuit werd gebluscht. De lading is nog al be schadigd, en het schip is naar de Nieuwe Vaart gesleept om onmiddellijk te lossen, onder bewaking van de Jan van der Heijden, welke den geheelen dag bij het schip ge bleven is. Zaterdag jl. werd de onlangs in wer king gekomen buskruitfabriek „De Krijgs man,bij Muiden, bezocht door den minister van oorlog en verscheidene hooge militaire autoriteiten, alsmede door de burgemeesters van Amsterdam en Muiden. Deze nu zoo omvangrijke fabriek werd op hetzelfde terrein gesticht in het begin van 1700, doch is na de geduchte ontploffing van 1883 nu veel grooter opgebouwd, waar bij alle mogelijke veiligheidsmaatregelen zijn genomen, zoodat zij nu de beste inrichtin gen van dien aard in het buitenland overtreft. Heeft men andere jaren te klagen over het groote aantal meikevers, die zooveel schade teweegbrachten, thans doen dit de kraaien. Op dringende uitnoodiging der pachters trok dan ook de landheer van „de Loghem" Woensdag met een 4-tal flinke schutters van Zutpben naar Terwolde, en na bekomen buitengewone machtiging vielen binnen den tijd van drie uren ongeveer 100 stuks kraaien, die nu gelukkig geen schade meer kunnen toebrengen aan de landerijen, waaruit de pachter zijn huur moet trekken. De boereu waren hun landheer zeer dankbaar voor deze opruiming en brachten hem niet ten onrechte een erkentelijk saluut toe. Zutp.Ct Dezer dagen is bericht, dat iu Fries land de boter thans verkocht wordt voor 25 cent de 5 ons. Dit is, naar men uit Wor- kum schrijft, overdreven. Wel is de boter- prijs in Friesland laag (in dezen tijd van het jaar van hooi tol gras is dit altijd het geval), maar zoo laag niet. De markt te Leeuwarden op 20 Mei was f32, die te Sneek op 24 Mei was f32; dat is 40 cent per 5 ons. Zondag is de oudste ingezetene van Dokkum overleden, de wed. M. Vliut, in den ouderdom van 100 jaren en 5 maanden. Uit Breda wordt gemeldEr blijkt hier in de omstreken een kerkroover te ver toeven, althans vertoefd te hebben. In den nacht van Woensdag op Donderdag 11. na melijk is het offerblok in de B. K. kerk te Rijsbergen bestolen, en in den daaropvol- genden nacht het offerblok in die kerk te Lepelstraat. Als bijzonderheid daaromtrent kan nog worden gemeld, dat in den afgeloopen nacht zich iemand bevond tusschen tioozendaal en Sprundel, die, toen hij maréchaussees ge waar werd, f 30 aan centen en andere kleine munt wegwierp en het vervolgens op een loopen zette. Meer dan waarschijnlijk alzoo dan deze als de dader der beide genoemde kiefstallen worden beschouwd. Ofschoon men heeft getracht hem machtig te wordenis dit, terwijl hij in een bosch wist te ontko men, niet mogen gelukken. In de kon. papierfabriek te Maastricht is Zondagnamiddag brand ontstaan op een der zolders, waar de afval van lompen ge borgen wordt. In een oogenblik stond het dak van dit gedeelte der fabriek in lichte laaie, en vreesde men het ergste. Door de vereenigde pogingen echter van de brand weer der fabriek zelve, die van de stad en van de heeren Begout, en niet het minst door de wakkere houding der politie, mocht het gelukken den brand tot dit gedeelte te beperken. Het dak en de afval, die op den zolder geborgen was, werden eene prooi der vlammen, terwijl de andere lompenmagazij nen veel waterschade geleden hebben. De oorzaak van den brand is onbekend; doch men vermoedt, dat die moet worden toege schreven aan bet broeien van wol. 's GKAVE\IIAG6 Door Z. M. zijn dr. G. Van Overheek de Meijer, hoogleeraar aan de rijks-univer siteit te Utrecht, en dr. W. P. Ruysch, re ferendaris bij het dep. van binnenl. zaken, chef der afdeeliug medische politie, te 's Gravenhagebenoemd tot vertegenwoordi gers der Nederlandsche regeering op het zesde internationaal hygiënisch congres, dat in 1887 te Weenen zal worden gehouden. Door Z. M. is i\. Commandeur Az. benoemd tot burgemeester der gemeente Wognum. Door Z. M. is benoemd tot vice-president der arrondissements-rechtbank te Middelburg mr. J. Van der Lek de Clercq thans rechter iu dat college. Door Z. M. is benoemd tot president der arrond.-rechtbank te Breda, jhr. mr. B. M. De Jonge van Ellemeet, thans rechter in dat college. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Aalsmeer J. G. Heydanus is benoemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Juni 1887, benoemd tot commies der pos terijen van de vierde kl., C. H. Windt en D. Schotanus, en zijn met ingang van 1 Juli 1887 bevorderd tot commies der pos terijen van de tweede kl., H. J. C. Jansen, thans commies der posterijen van de derde kl., en tot commies der posterijen van de derde kl., J. J. O. Van Eelde, thans com mies der posterijen van de vierde klasse. Door Z. M. zijn met ingang van ,1 Juni 1887, opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijende heeren P. Kikkert Hz., P. F. baron Van Heerdt, C. E, PerkM. Dirkzwager Gz. en A. Hoogenraad. De minister van oorlog zal op 2 Juni geen audiëntie verleenen. BELG1E. Reuter» Office zegt gemachtigd te zijn, op de stelligste wijze de berichten tegen te spreken, in eene dépêche uit Berlijn aan de Soleil medegedeeld, betreffende eene zending van prins Arenberg en aangaande vertoogen der Duitsche regeering aan het Belgische kabinet over de werkstakingen. In de regee- rings- en staatkuudige kringen worden die beweringen als volkomen onwaarschijnlijk beschouwd. Het congres der liberale progressisten werd eergisterenochtenri te 10.) uur geopend. Het doel is een vorm te vinden voor de herziening der Grondwet, ten einde het kies recht aan eene wijziging te onderwerpen. Op voorstel van den oud-afgevaardigde Demeur, besloot het congres vóór alles te verklaren, dat het in 't belang des lands is, herziening van art. 47 der Grondwet te vragen. Na een debat, waarbij vele gedelegeerden het woord voerden, nam het congres de volgende motie aan: „De vergadering verklaart, dat de belan gen van het land en de billijkheid gebiedend de onmiddellijke herziening eischen van de artikelen 47 en 56 der Grondwet." Het congres verwierp met 317 tegen 127 stemmen het algemeen stemrecht, maar ver eenigde zicb met de bepaling, dat het stem recht wordt toegekend aan ieder burger, die lezen en schrijven kan. Het progressistisch congres heeft giste ren de discussie voortgezet en ten einde ge bracht over de punten die op zijn programma voorkomen. Met eenige kleine wijzigingen vereenigde het zich met alle wenschen op zijn programma geuit, iu het bijzonder met die betreffende het verplicht openbaar onder wijs, de regeling van den kinderarbeid, de scheiding tusschen kerk en staat, de ge lijkheid van den militairen dienstplicht, de hervorming van het belastingstelsel, de oprichting van een arbeidsbeurs voor werk lieden, de verantwoordelijkheid der patroons bij ongelukken hun werklieden overkomen, enz. Het congres heeft ook een wensch geuit ter gunste der amnestie. Uit Brussel wordt gemeld. De nacht is gisteren kalm voorbijgegaan op alle plaatsen, waar het werk gestaakt is. De toestand is overal minder gespannen. De werkstakers in het bekken vau Charleroi hebben besloten, eene deputatie naar den koning te zenden om hem hunne grieven mede te deelen. In eene groote bijeenkomst van werk lieden te Luik is een voorstel aangenomen ter gunste van het algemeen stemrecht, de amnestie en de intrekking der invoerrechten op vleesch. Een ontzettend groote menigte bevond zich voor het lokaal, waar de werk lieden bijeen waren. Het gerucht wint veld, dat Henegou wen in staat van beleg zou verklaard wor den, indien de werkstaking voortduurt. Uit Charleroi wordt van gisteren ge meld. De berichten zijn heden van gerust stellenden aard. Het is zeker, dat morgen de arbeid op groote schaal zal hervat worden, en men beschouwt dit als het einde der werkstaking. Overal heerschte volkomen rust. Geen enkele meeting was voor gisteren en heden aangekondigd. De pogingen ter bevrijding der bedol ven mijnwerkers te Udstou worden met kracht voortgezet. Zaterdagavond werden 45 mannen bevrijd, waarvan een is overleden. Toen nog bleven er 140 in de gangen. Men hoort hen roepen, maar ofschoon met de meeste inspanning wordt gewerkt, is het niet waarschijnlijk dat men allen nog tijdig kan bereiken. Men gelooft dat minstens een 70-tal werklieden bij de ramp het leven zullen verliezen. De ontploffing geschiedde in het onderste gedeelten der mijn. De werklieden, die in de bovenste gangen aan het werk waren, konden zich redden en tevens nog velen van hen, die lager werkten, bevrijden. De mijn van Udston ligt naast de mijn van Dixon, -vaar voor tien jaren 220 mijn werkers door ééne ontploffing het leven verloren. De ontploffing te Udston is het derde mijnongeluk dat in 48 uren tijds in Groot- Britannië gebeurde. Te Brynn bij Urgan werden drie werklieden gedood door een ontploffing en in een mijn bij Melnrow kwamen drie werklieden door een overstroo ming om. GKCiELAN D. Bij gelegenheid van het aanstaande jubilé van koningin Victoria zullen de inge zetenen van Aberdeen, in Schotland, aan die gemeente als aandenken een eigenaardig geschenk aanbieden, nl. een nieuw klokken spel, geheel ingericht naar onze oud-Neder- landsche carillons. Het bestaat uit 36 klok ken, die vervaardigd zijn door de firma Severin van Aerschodt, te Leuven. Den 17den Juni wordt dit klokkenspel ingewijd en gedurende de feestdagen be speeld en wel door den heer J. Fred. Klein, klokkenist van den Abdijtoren te Middel burg, die daartoe op de meest vereerende wijze is uitgenoodigd. (Af. C Aan the Cape Time» wordt uit de Trans vaal geseind, dat onder de Boeren plannen worden beraamd om Swaziland binnen te rukken, ten einde hun beweerde weiderechten met geweld te doen gelden. Er wordt bij gevoegd, dat koniDg Umbadine tot heden van de protesten der Boeren tegen het ver leenen van concessies in de goudhoudende districten geen notitie heeft genomen en dat de Boeren nu besloten hebben, ter sterkte van 600 man uit te rukkeu, om aan hunne grieven klem bij te zetten. FKAJIHKIJ K. De arbeid tot opruiming der puinhoo- pen van de brand der Opéra Comique wordt ijverig voortgezet, ook des nachts bij elec- trisch licht; een honderdtal werklieden zijn daarmede bezig. Opnieuw zijn zeven lijken gevonden, waardoor het aantal der slachtof fers tot 75 klimt. De toestand der gewon den is naar omstandigheden gunstig. Van de dooden zijn een vijftigtal door hunne betrekkingen herkend, sommigen alleen aan de sieraden of andere waarden. Ouder de ongelukkigen die bij den brand omkwamen, noemt men den bankier Dessauer uit Weenen en zijn vrouw. De heer Dessauer had on langs uit een der Weener loterijen 10,000 fl. getrokken eu hij maakte nu met zijne vrouw een uitstapje naar Parijs; dat voor beiden een zoo schrikkelijk einde moest hebben; zij la ten drie jonge kinderen achter. Men zegt dat de heer D. voor een waarde van 150,000 frs. bij zich had. Vele Engelschen bevinden zich onder de slachtoffers, o. a. mrs. Sum mers en miss Knowles, dochter van den alderman te Gloucester. Ook telt men onder de omgekomen Engelschen vier zusters. De Voltaire gelooft dat niet minder dan 150 lijken nog onder de puinhoopen liggen. Officieel is thans bekenddat van de ac teurs, actrices en geëmployeerden 17 om kwamen. Doch onder dit getal zijn niet begrepen de personen die niet tot den ge- regelden troep behoorden, en alleen voor den avond der voorstelling geëngageerd wa ren het aantal van dezen is onbekend. Drie jaren geleden werd een ijzeren gor dijn in dezen schouwburg aangebracht, om bij brand het tooneel van de zaal af te schei den. Het schijnt dat geen poging is gedaan om het neêr te laten, ofschoon ook beweerd wordt dat het niet wilde zakken. Vele weldadigheidsvoorstellingen worden voorbereid. Bij verschillende bladen worden giften ontvangende eerste lijst van de Figaro bedraagt 7265 fr. De burgemeester van Weenen heeft voorgesteld, om inschrijvingen te openen voor de ongelukkigen, zijn voor stel is met toejuiching ontvangen, en waar schijnlijk zal de gemeenteraad zelf 5000 fl. toestaan. Men herinnert zich dat bij den brand van het Bingtheater te Weenen in Frankrijk 300,000 fr. tot leniging werd bij eenverzameld. De Pari» meldt, dat een defensief en desnoods offensief verbond tusschen Engeland en Turkije zal gesloten worden. 9FAVJG. In eene algemeene vergadering van aandeelhouders der Spaansche bank is in be vestigden zin, met 139 tegen 40 stemmen, de vraag beantwoord, of de statuten aan de bank veroorloven, deel te nemen aan de zaak der tabaksregie. De vergadering zal morgen de vraag in overweging nemen, of de bank daaraan moet deelnemen. OOSTENRIJK. De bekende orientalist August Pfiz- maier is te Weenen overleden. Zeer ver trouwd met alle Oostersche talenlegde bij zich vooral toe op de studie van het Chi- neesch. Overigens moet hij een zonderling man geweest zijn, die geheel opging in zijn Chineesch en zich om niets anders bekom merde. Men vertelt o. a. van hemdat hij na het jaar 1870 eens aan een vriend had gevraagd, hoe het eigenlijk in elkaar zat met dien oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk waarvan hij zooveel in de Chi- neesche bladen las. (O. D.) De stad Temesvar in Hongarije wordt door overstrooming bedreigd. De Times en de Bega rijzen steeds en zijn reeds bniten hare oevers getreden. Een der voorateden van Temesvar staat reeds onder water, zoo dat men vreest voor het behoud der stad zelve, daar het grootste gedeelte der huizen niet van steen zijn. De regeering heeft ter stond een duizendtal soldaten ter beschikking gesteld, ten einde, in geval van nood, hulp te bieden. Ook zijn de Hernad en de Misz- loka, iu het noorden des lands, buiten de oevers getreden, waardoor groote schade is toegebracht aan de veldvruchten en veel vee is verloren gegaan. ZWEDEN. De koningin van Zweden is in zoo verre hersteld, dat zij het paleis te Stock holm verlaten en de koninklijke villa Bosen- dal betrokken heeft, waar zij zich aan de massage-behandeling van luitenant Ceder- schiöld onderwerpt. Tegen den lOden Juni zou zij voor geruimen tijd haar intrek op het slot Ulriksdal nemen. H. M. heeft bij open brief haren dank betuigd aan al dege nen, van wie zij in hare ziekte zooveel blijken van sympathie mocht ontvangen. IERTIE. Een vreeselijk voorval heeft te Nisch (Servie) plaats gehad. Waarschijnlijk uit ge loofshaat of wraakzucht, is het huis van een aldaar wonenden rijken Israelietischen koop man in den nacht overvallende vrouw des huizes vermoord, de koopman zelf en het dienstmeisje levensgevaarlijk gewond; deze laatste werd de tong uit den mond gesneden. TURKIJE. Al de nog aanhangige punten der additioneele artikelen tot de Egyptische con ventie zijn afgedaan en heden geteekend door sir H. Drummond Wolff en de Turk- sche gevolmachtigden. Derhalve zijn alle discussiën over het Egyptische vraagstuk voorgoed afgeloopen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 30 Mei. De samenstelling van het kabinet zal morgen avond in het Journal Offieiel bekend gemaakt worden. Ziehier de lijst der ministers: Bouvier, voorzitter van het kabinet en minister van financiën; Fallières, binnenlandsche zaken; Spuller, onderwijs en fraaie kunsten; Flourens, bui- tenlandsche zaken; Bousquet, justitie; Hé redia, openbare werken; Barbe, landbouw; Doutresneskoophandel.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2