BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN ■r k m mm <3 «3 volkomen en hecht plaveisel vormen kunnen, zooals zij het ook wezelijk vormenvolkomen waterpas, en zoo geregeld in elkaar passende als de wervels eener wervelkolom. Van waar komen ze? Hoe lang hebben ze daar gelegen? Aan welke wezens hebben ze eenmaal behoord, en in welken tijd?? Deze en meer zulke vragen hoort men ter plaatse waar ze gevonden worden, en waar men den gauschen dag verschillende geleerdenanatomengeschiedkundigenoud- heidsvorschersenz. enz., kan aantreffen om met het gevondene in het laatste oogen- blik in de hand, door te dringen in de raadselen van het lang verledendie jaren lang verborgen zijn geweest onder eene steenen bekluizing, nu te voorschijn komen nog even gelijk vast en regelmatigals zij er zijn neergelegd, 1 meter diepte onder den thans beganen grond, en boven gedekt door zand grond, en zelf rustende op eenen grond van vaste klei, alzoo afscheiding vormende tus- schen twee zeer verschillende grondlagen. Te Wageningen hoopt op 1 JuniËlske Vau Aggelendie als marketentster den slag bij Waterloo bijwoonde, haar 98en verjaar dag te vieren. Zij woont thans in bij hare behoeftige familie en heeft geene middelen van bestaan, dan nu sedert een paar jaar f 1 per week vau het fonds voor gepensioneerde onder-officieren en minderen van het Neder- landscbe leger. Teneinde te voorzien in de groote be hoefte aan gezonde arbeiderswoningen te Nijmegen zal de vereeniging „Hulpbetoon" een 10-tal dubbele arbeiderswoningen stich ten. Deze vereeniging, die in den afgeloo- pen winter zooveel heeft gedaan tet werk verschaffing enz., mag zich in den steun van vele ingezetenen verheugen. Wordt uit sommige plaatsen wel eens geschreven over getrouwheid van dieren, te Eist heeft, naar men aan de Oranjevaan meldtop dat gebied iets zeer buitengewoons plaats. Arie Gerritsenvoerman aau den Venendaalschen straatweg, is bezitter van een hond, welke 4 jongen heeft geworpen; G. bracht er 8 om 't leven en liet een hondje bij de moeder. Van een vriendwiens kees hond ook jongen had, kreeg Gerritsen nog een hondje er bij, 't welk door de oude werd gezoogd; maar 't voornaamste komt nog aan. De kinderen van den voerman hadden 4 jonge wilde konijnen, die niet wilden eten, zoodat men maar besloot ze als voedsel den hond voor te werpen, doch in plaats van de diertjes te verslindenheeft de hond ze tot zich genomen, zoogt ze en verpleegt ze liefderijk, zoodat het dier nu twee jonge honden en vier konijnen voedt. Dezelfde hond voedde verleden jaar een jonge kat. (Centr.) Het protest tegen de onwaarheden, door den van vroeger reeds overbekenden socialist Bennink uitgebracht tegen de heeren Stork te Hengeloo, is thans geteekend door niet minder dan 628 hunner werklieden. Te Sneek is 't der politie geluktde hand te leggeu op een 65 jarigen arbeider uit het naburige dorp Scharnegoutumdie naar men vermeent, reeds op 17jarigen leeftijd 't dievenhandwerk opvatte. Met een zak onder den arm liep dat sujet eiken markt dag de herbergen af. Zoodra hij binneutrad, werd de zak bij de bestelgoederen in den gang geworpen. Na 't gebruik van eene kleine hartversterking verwijderde hij zich met schijnbaren haast zonder evenwel te ver geten eenige buurtjes van zijn trouwen met gezel in den zak mede te nemen. Om de drie weken kou elke kastelein gewoonlijk op een bezoek van den dief rekenen. Alles was van 's mans gading, vleeschkaas, kruide niers-waren, garen, niets achtte hij te gering. Vooral de herbergiers en vrachtrijders zijn dan ook met de vangst zeer ingenomen. Te Groningen is eergisterenavond eene proef genomen met electrische verlichting van de wijzerplaten op den Martinitoren bij avond. De cijfers waren goed zichtbaar en de wijzers hebben misschien alleen een verfje noodig om het ook te zijn. Door de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch is, ter vervulling vau de opengevallen betrekking van kantonrechter te Heusdeuopgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: mr. R. F. L. Van Alphen, griffier bij het kantonge recht te Groenloo; mr. I. W. Losecaat Vermeer, substituut-griffier bij gemelde recht bank; en mr. D. Wesseling, griffier bij het kantongerecht te Wijk-bij-Duurstede. (St.-Ct.) Onder de gemeente Waspik doet zich het zeldzaam verschijnsel voor dat een ooie vaar heeft genesteld op een hooischelf. Uit eerbied voor dezen aartsvaderlijken vogel zal de eigenaar van het hooi met de ontruiming daarvan wachtentotdat de jongen zich een zelfstandig bestaan kunnen verzekeren. 's «BAVENHACE. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. De Koen en de tijdelijke off. v. gez. bij de zeemacht dr. A. Winternitz, uit Oost-lndie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-ac tiviteit gesteld. BELfilE. Op last van den procureur-generaal is het ten verkoop stellen en de verkoop van verboden wapenen, hetgeen in gewone tijden wordt geduld, tijdelijk verboden met 't oog op de ernstige gebeurtenisseu der laatste dagen. De procureur-geueraal gelast, de wet te doen eerbiedigen, na de kooplieden van dezen maatregel verwittigd te hebben. De socialistische „burgeressen" te Brussel zullen Zondagavoud een bijeenkomst houden ter behaudeliug van de quaestie der werk staking. Het parket van Bergen iseergisternamiddag te Brussel aangekomen; vergezeld van den ïtie-commissaris van St. Josse ten Noude, jben de rechterlijke ambtenaren zich be geven naar een koopman in de rue Royale Sainte-Marie, in wiens woning zij eeu persoon arresteerden, bij wien vele papieren in beslag werden genomen. Diezelfde ambtenaren hebben zich vervol gens naar rue de Tilly begeven, waar zij een ander persoon hebben gearresteerd, die een langdurig verhoor heeft ondergaan en wiens correspondentie evenzeer in beslag is genomen. De beide gearresteerde personen zijn anar chisten. Sinds eenigen tijd was het parket van Bergen op de hoogte gesteld van een breedvertakt anarchistisch complot, dat weldra tot uitbarsting zou komen. Later werd een der personen in vrijheid gesteld ;de andere, zekere Biquely, een Fransch onderdaan, is gehouden. Hij stond in brief wisseling met Eransche arnarchistcu; ook vrouweukleederen werden in beslag genomen. De correspondentie is zeer compromettant voor Biquely. In de rue Aiercelis is het parket evenzeer geweest. Meu verzekert, dat de regeering twee lich tingen van de militie heeft opgeroepen. In het volkshuis was het Donderdagavond weer zeer druk; er kwam een telegram uit Gent, meldende dat in de groote meeting, door de Vooruit gehouden, door de meerder heid tot werkstaking was besloten. Deze tjjdiug wekte groote geestdrift. De depeche eindigde aldus„Tot weerzien, Maandag." Men deukt, dat de woorden beteekenen, dat de Gente naars Maandag te Brussel zullen komen. Wij lezen in het Bil. v. Antic. „De Borinage wordt door vreemde perso nen doorloopen, die overal werkstaking en verzet tot het uiterste prediken. Zij maken den werklieden wijs, dat men het vreemde vee moet doeu binnen komeu of dat het volk van honger zal sterven. En intusschen stoomen treinen met vreemde steenkolen binnen, terwijl onze eigene mijuen stil liggen! Men begrijpt nu die opstokerijl Terwijl hier het werk gestaakt wordt, zenden de vreemden hunne kolen naar Belgie. Als de vreemden de werklieden betaalden, konden zij het niet beter aanleggen. De verbannen Alfred Defuisseaux heeft uit Frankrijk het volgende manifest aau de Belgische werkstakers gezonden. „Gezellen I „Het uur der verlossing is eindelijk ge slagen I „De zwarte werkstaking breidt zich uit in Belgie, van het eene eiud naar het andere. „Vandaag sturen wij naar de regeeriug de laatste waarschuwing en zeggen „Indien gij binnen aebt dagen de kamers niet ontbonden hebt; „Indien gij binnen acht dagen de vernie tiging der grondwet niet gestemd hebt; „Indien gij binnen acht dagen het volk niet hebt opgeroepen, om zijne afgevaardig den bij de Constituante te benoemen; „Welnu, indien gij dit alles niet binnen acht dagen zult gedaau hebben, dan zal binnen acht dagen, op Pinkster-Maaudag, het volk in massa naar Brussel optrekken." „Gezellen, Werklieden! „Wachten wij met kalmte de beslissing der regeering af. „Dat iedereen zich bereidde, om op Pink ster-Maandag op te marcheeren. „Dat de vrouwen, kinderen en grijsaards zich gereed maken om in massa hunne dor pen te verlaten en te Brussel brood en vrij heid te gaan vragen. „Verleden jaar hadden 50,000 werklieden zich vreedzaam vereenigd om het algemeen stemrecht te vragen. „Zij werden niet aangehoord. „Maandag a. s. zullen 500,000 werklieden er zich op nieuw uaar toe begeven. Dezen keer, zal de regeering u aanhoorendat ver zeker ik u. „En indien het onmogelijke gebeurdein dien ons gevloekt gouvernement, dat het volk uithongert, zich tegen onzen optocht zou verzetten, welnu dan zullen wij geweld tegen geweld gebruiken' „Wij zijn tot alles bereid. Wij zijn vooral bereid om te overwinnen of te sterven. „Wachten wij dus nog acht dagen, en dan vooruit, broeders, vooruit om brood en vrijheid te overweldigen. Alfiusd Defuisseaux." E VUELAV 1.0. In den ouderdom van 84 jaren over leed graaf Van Meath, die iudertijd voor Dublin in het Parlement zitting had. Zijn zoon lord Brabazon erft den graventitel. Op 1 Jau. bestond de politie te Lon den uit 13.880 persoueu, de „Chief-Com- missiouer" en drie assistenten niet meege rekend. De „Chief" heeft 1500 pd. salaris, behalve 300 pd. voor huishuur en evenveel voor reiskostende drie assistenten hebben elk 800 pd., 300 voor huishuur en iaO voor reiskosten. Er zijn 5 „chief-constables," 28 „superintendents," 630 inspecteurs, 1162 „sergeants" en 11.984 „constables," behalve de reserve. De totale kosten van de politie bedroegen van 1 April 18861 April 1887 1.692.200 pd. Van de Afghaansche grenzen wordt via Bombay gemelddat de emir van Afgha nistan verklaard heeft, zelf in 't veld te zullen trekken, als zijn generaals den op stand der Ghilzais niet spoedig onder de knie hebben. EKA.tlltRIU H. In de kamer heerscht groote ontevre denheid over deu senaat, omtrent de besturen der partijgroepen in den senaat zich in be trekking hebben gesteld met de heeren Grévy en De Freycinet. Het is mogelijk, dal deze inmenging goeden invloed oefent op de verdeeldheid, welke ouder de afgevaar digden heerscht, zoodat er eene regeerings- meerderheid ouder de republikeinsche partij worde gevormd. Vermoedelijk zal Rouvier slagen. Als aan staande ministers worden reeds genoemd Desès, justitie; Rayual, biunenlandsche zaken; Etienue, openbare werken; Prevet, handel; Spulier, onderwijs en Thomassin, oorlog. De „gauche radicale" wil eene samenkomst beleggen vau alle afgevaardigden, die het ministerie Goblet deden vallen. Men spreekt reeds openlijk van eene ontbinding der Kamer en zelfs over het ontslag van president Grévy. (HU.) De ministerieele crisis is eergisteren in de kamer ter sprake gekomen (na afdoe ning van de crediet-aanvraag tot hulpbetoon aau de slachtoffers van den brand in de Opéra Comique). Men wilde nl. de voortzetting van de behandeling der suikerwet aau de orde te stellen. De heer De Lacretelle deed opmerken, dat Frankrijk zich ongerust maakt over deD langen duur der crisis en dat men tot dus ver geëerbiedigde namen in het debat is gaan brengen. Onder zulke omstandigheden behooren de volksvertegenwoordigers hun plicht te doen door op hun post te blijven. Een voorstel om tot Dinsdag uiteen te gaan, werd daarop met 385 tegen 117 st. verworpen. De heer Gaulier wilde onver wijld de werkzaamheden voortzetten, ten einde den president te doen blijken dat het land naar het einde der crisis verlangt. Met 307 tegen 212 stemmen werd daarop besloten Zaterdag weder te vergaderen. Wat de ministerieele crisis zelf aangaat, had president Grévy den heer De Freycinet op het Elysée Woensdagavond weer doen ontbieden. Van 9 tot 11 uren waren die heeren in conferentie. De heer Grévy deed een warm beroep op De Freycinet's vader landsliefde en die staatsman zwichtte voor den aandrang. Inmiddels is gebleken dat de heer De Freycinet die taak niet op zich heeft geno men, Dadat hij met geueraal Saussier en de heeren Ribot en Fallières in bespreking was geweest. Het aantal slachtoffers, dat onder de puinhoopen der Opéra Comique wordt gevon den, neemt steeds toe. Reeds zijn 55 lijken te voorschijn gebracht, waarvan 28 door de familie zijn herkend. Voorts zijn 18 personen ernstig en 60 licht gekwetst, terwijl nog een honderdtal personen wordt vermist. Men vermoedt dat ook deze onder de puinhoopen zijn bedolven. Gisterenmiddag hield het personeel der Opéra Comique eene bijeenkomst. Op den Boulevard heerscht eene oubeschrijfelijke be weging. Ik bezocht de tijdelijke Morgue in de rue Drouot. De groote meerderheid der slachtoffers zijn vrouwen. De heer Carvalho heeft reeds eene be langrijke som gelds tot ondersteuning der slachtoffers en hun betrekkingen ontvangen. (Bil.) Het aantal lijken, dat onder de puinhoopen der Opéra Comique te Parijs is opgedolven, is gestegen tot 62. Een hon derdtal personen worden nog vermist. De maire van Borieaux heeft séauces van magnetisme in de stadszalen verboden. Dit besluit is gegrond daarop, dat sommige personen, die op de séances van Donato als „sujets" fungeerden, gewond of ongesteld werden. Ook hadden verscheidene doctoren verklaard, dat magnetische en hypnotische séances voor sommige personen noodlottig kunnen zijn. Ook te Genève is een der gelijk besluit genomen. DEITICBLAAn Aan het feestmaal, gegeven bij gele genheid der opening van den Höllenthal- spoorweg, heeft de Groothertog van Baden een toost gedronken, waarin hij consta teerde dat men aan een groot gevaar voor den vrede ontkomen was. Hij drong ver der aau op het bevorderen van den natio- nalen geest. R II8LA IV D. In telegrammen uit Petersburg te Wee- nen ontvangen, wordt melding gemaakt van eene reeks branden in de nieuwe wijken der Russische hoofdstad. Twaalf villa's in de wijk Lessnoi, eene dertigtal in eene voorstad bij de Sampsonieffski Prospect, en over de twintig in andere voorsteden, gingen in vlammen op. Men schrijft die branden toe aan de kwaadwilligheid der nihilisten; al thans drie dagen te voren werden de bewo ners gewaarschuwd door middel van biljet ten, welke Zondagnacht in de straten werden verspreid. PER TELEGRAAF. PARIJS, 28 Mei. {Part. tel. H.) Ten einde blijk te geven van zijne goede gezind heid jegens de radicalen, bood de heer Bou vier den heeren Granet en Lockroy porte feuilles aan, doch zij weigerden. Hij blijft zich dus houden aan de Union des gauches welke zou kunnen regeeren met de twijfel achtige hulp der rechterzijde. De eigenaardige combinatie blijft bestaan, met uitsluiting van Boulanger. Thomassin weigerde. Men spreekt thans opnieuw van Billot. Naar men zegt zou Boulanger, indien hij wilde wijken, als belooning tot gezant te Peters- burg benoemd worden. t LONDEN28 Mei. Hedenochtend had eene hevige ontploffing plaats in een kolen mijn te Udst bij Glasgow. Daardoor wer den 220 mijnwerkers bedolven. BERLIJN, 28 Mei. (Part. lel. H.) Bin nen kort zal ook te Antwerpen een Duitsch consulaat-geueraal worden gevestigd. Totdat een consul-generaal benoemd zal zijn, zal de vice-Duitsche consul te Londen, Dr. Stammicher de leiding vau dit nieuwe con sulaat op zich nemen. Tusschen eenige Rijuoeverstatendaaron der ook Elzas en Lotharingen, zijn nieuwe bepalingen getroffen over de viscbvangst in den Rijn en het meer van Constanz. Daarbij is voor mindere vischsoorten de spaartijd geheel opgeheven; daarentegen zullen voor de grootere soorten strengere bepalingen worden vastgesteld. GEMENGDE BERICHTEN Blijkens een telegram uit New-Tork aan de Ind. Beige is 27 Mei een vreeselijke brand uitgebarsten in de stallen der Tram- way-maatschappij aldaar. In korten tijd werden ook de belendende gebouwen een prooi der vlammen. Geheele blokken hui zen zijn vernield in de Fifty second, third en fourth streets, de Tenth avenue en Ele venth aveneu, en bij het afzenden van het bericht was men de vlammen nog niet mees ter. Men vreest dat verscheidene menscben zijn omgekomen, maar over het aantal ver keerd men nog in het onzekere. Zooveel ech ter weet men, dat 1600 paarden der maat schappij zijn verbrand. De schade wordt nu reeds op 5 millioen dollars geschat. Men schrijft uit Ober-Drauburgvan 22 Mei, dat op dien dag de sneeuw aldaar zoo overvloedig gevallen is dat men geheele ploegen werklieden heeft moeten aanstellen om dien op te ruimen. Het had dien dag hard geregend, toen eensklaps de lucht nog grauwer werd en de sneeuw eerst langzaam en daarna in dikke vlokken begon te vallen het werd tegelijkertijd buitengewoon koud. De bevolking van Ventimiglia werd eenige dagen geleden opgeschrikt door een hevigen aardschok. De paniek was zoo groot, dat men de huizen verliet om op straat een schuilplaats te zoeken. Nieuwe ongelukken worden gevreesd,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2