NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. O e e O o ii r a ii t verschijnt d a j? e 1 ij k sbehalve op 1 o n- e n Dinsdag 31 Mei 1887. M\ 125. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Inschrijving Schutterij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Feestdagen. ABONSyEfóElüT: Voor Leidenper 8 maanden1.25. Franco door het gelteele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per .\ummer 10 Cent. Van 16 regelsf 0.90. Kike regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201» Jaargang. Wegens het Pinksterfeest zal Maandagavond de LEIDSCHE COU RANT niet verschijnen. We vestigen ook met het oog op het verkeer op de Pinksterdagen, de aandacht onzer lezers op de wij zigingen gebracht in de diensten van de volgende verkeeriniddelen in ons blad opgenomen: De Rijnlandsche-, Noordwijksche- en IJseistoomtram en de stoomboot naar Noordwijk. Stads-Bericliteii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LE1UEN herinneren bij dezen nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1862 en voor zoover zij zich lusschenlijds io de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1*53-1861) hunne ver plichting om zich voor den Schutterlij ken dienst te doen inschrijven. Ue gelegenheid beslaat daarloe dagelijks (Zon en Feestdagen uitgezonderd) ten Raad- huize, lusschen 10 en 4 uren, terwijl op den len Juni aanst. de registers van inschrij ving worden gesiolen en zijdie zich niel vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, hij ontdekkingambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eerie geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 23 Mei 1SS7. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Wet van 28 Juni 1881 Stbl n*. 102) lot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet; Brengen ter kennis, dat liet kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1887, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secre tarie der gemeente (ftnanciëele afdeeling) voor «en ieder ter lezing is nedergelegden dal elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van hel aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op onge zegeld papier, aan den Gemeenteraad kan in brengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Kaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende levens de verplichting tot het betalen van den aanslag door hel indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1887. «TADSNIEUW». Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van diphtheritis aangege ven. Geene sterfgevallen kwamen voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 36 tot 63 volwassen personen en van 6 tot 10 kinderen. Bij den personeelen schietwedstrijd te Amsterdam werd nog de 2e prijs behaald op de vrije baan van 200 meter, door den heer Yan Bylandt, lid van Pro Patria alhier met 57 punten; de eerste prijs had 58 punten. Eerstdaags zullen, voor het negen en veertigste jaarde zomerconcerten op Zomer- *org weêr een aanvang nemen onder directie van den J. H. Yöllmar. Aanbeveling behoe ven deze concerten niet; we bepalen er ons dan ook toe te vermelden dat het lustoord Zomerzorg weêr geheel in zomergewaad is gestoken en gereed om de gasten te ont vangen. Het eerste concert zal echter dit maal „niet op Dinsdag" plaats hebben, maar op „Donderdag 2 Juni." De overige con certen worden op Dinsdag gegeven en zullen (evenals het le trouwens) des avonds te zeven uren aanvangen. De toegang is bij inteekening voor acht concerten voor een heer (met drie dames of kinderen) weêr zes gulden, terwijl voor meer dere dames of kinderen en voor zoons boven de zestien jaren aan het lokaal kaarten zuilen kunnen worden bijgenomen A 50 et. per concert. Buiten inteekening betalen HH. studenten, officieren en vreemdelingen 75 ct. en hunne dames 50 ct. per concert. De prijzen zijn dus ontegenzeggelijk hoogst matig gesteldterwijl de tuin als zeer aan genaam en de muziek als uitmuntend bekend staan. De zaak beveelt das zich zelve aan. Nu toch langzamerhand de zomer aan komt, al liet 't zich tot nog toe niet gunstig aanzien, zullen de hoofden van gezinnen er aan moeten gaan denken waar ie met hunne kinderen het best een zomerdag prettig kun nen doorbrengen. Zulk eene gelegenheid nu vinden zij bij uitstek aan de Wijkerbrug, eene aangenaam aan het water gelegen uit spanningsplaats, die van Leiden uit niet alleen gemakkelijk per Jan-pleizier maar ook per IJseistoomtram, die daar eene halte heeft, te bereiken is. De eigenaar, de heer J. C. Van Lommei heeft in zijne zalen en in den tuin eene uitmuntende gelegenheid om buitenpartijen te houden en behalve dat gedejeuneerd, gedineerd en gesoupeerd kan worden, bezit de heer Van Lommei welwil lendheid genoeg om 't ook in de tusschen- uren zijnen gasten aan niets te laten ont breken. De heer Van Lommei verstrekt desgevraagd gaarne tarieven en inlichtingen en wij van onzen kant bevelen zijn hotel en uitspanning volgaarne aan onze lezers aan. Men deelt ons medeNooit hadden de kersenboomen in de Betuwe (gelijk van daar gemeld werd) zoo prachtig gebloeid als dit jaar, ook de peren- en appelboomen ge lijken één bloemruiker en er werd dan ook een nooit zoo overvloedigen pluk te gemoet gezien. Maar een groote acht dagen later. De kersenboomen, peren en appelen in de Betuwe, hebben van de nachtvorsten en het aanhoudend ruwe weder veel geleden, daar door het zeilen der vrucht verminderd, ten gevolge waarvan de pluk middelmatig zal zijn. Hieruit volgt dat het ten opzichte van den oogst 't veiligst is een slag om den arm te houden en te wachten tot den tijd als de vruchten rijp zijn. Volgens weerkundige waarnemingen stond te Memel aan de Oostzee de thermometer op 70 gr., te Nice aan de Middellandsche zee op 48 gr. Fahr. Op zulk een averechts verschil van warmte en koude werd de aan dacht gevestigd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 29e Mei. Geboorted. (1840) v. Hans Makart. 30e Mei. Sterfdag (1640) van Rubens. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 29 Mei, des namiddags te twee uren, door het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. „Frühlingsgruss" (1ste uitv.), Unraht; 2. Ouverture „Manschaft an Bord" (lste nitv.), Suppe; 3. „Goldene Sterne," Gavotte (lste uitv.), Sahan; 4. Wald-ldylle", Tongemalde (lste uitv.), Hasselmann 2de afd.: N°. 5. „König-Karlmarsch" (lste uitv.), Eilen- berg; ®- *Les Patineurs", Valse (lste uitv.), Waldteufel; 7. Waldvögelein", Bravour Po lonaise' Picolo-solo (lste uitv.), Thierry; 8. Bettelstndent", Quadrille (lste uitv.), Millöcker. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Zeist, 1 Juni, 7± u., Concertzaal der Nieuwe Sociëteit. Comala, Niels W. Gade; Adventlied, R. Schumann; lung Sigurd, Carl Krill, enz. Solisten: Mej. Cath. Van Rennes, (Utrecht), Sopraande heer P. P. v. E. D., (Amsterdam), Bariton, en dilet tanten. Directeur: de heer J. N. W. C. A. Ruygrok. Eergisterenavond dirigeerden de heeren Nicolaï en Hol zelf de repetitie van hun werken, die op het muziekfeest der Ned. toonk.-vereeniging zullen worden uitgevoerd. Ook het kinderkoor onder leiding van den beer Sar was tegenwoordig en bleek, zoowel in „De Zweedsche nachtegaal", als in een afzonderlijk zangnummer, goed geoefend te zijn. Een zeldzaamheid op het gebied van den zang. Bij de voorstellingen, die het gezelschap van den heer Pflaging tegenwoor dig in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam geeft, treedt tegenwoordig ook op signor Vincenzo Benedetto, bezitter van een tamelijk klankvolle mezzo sopraanstem. Hij zingt o. a. zeer zuiver het „Grace" uit de „Robert", een aria die tot hooge a en bes gaat en waarin enkele coloratuurpassages voorkomen; als men den zanger niet zag, zou men meenen een dame te hooren. Hbl Lohengrin is Woensdag in Drury Lane te Londen opgevoerd door het Engelsche operagezelschap van Carl Rosa. Marie Roze trad als Elsa op. De tegenwoordige hoofdredactrice van Lelie- en Rozeknoppen(uitgave van Nijgh Van Ditmar, te Rotterdam), mej. C. Al- berdingk Tbijm, zal, na verschijning van N°. 24 van den loopenden jaargang, wor den vervangen door mej. M. E. Pijnappel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van Duifjes en Bokjes." Zij stelt zich voor, hierin door vele bekwame mede werker s ondersteundvan Lelie- en Roze knoppen io de volle beteekenis van het woord een meisjesblad te maken (voor meisjes van 1015 jaar), welks lectuur eenen gezonden, frissclten geest zal ademen. Bij een afbraak in de Coppensstraat te Brussel zijn eenige schilderijen van Por- taels, godsdienstige onderwerpen voorstellende, aan het licht gekomen. Zij zijn in het stads museum geplaatst. Van Jules Claretie zal verschijnen een roman, getiteld Candidat. De Nederduitscbe bond te Antwerpen heeft dezer dagen, in de groote zaal der Har monie, zijn zilveren feest gevierd. Alles was Vlaamschdichters toonzettersuitvoer ders allen, die tot dit feest bijdroegen, waren Vlamingen. Het publiek heeft zich met die hulde vereenigd en was talrijk op gekomen. Een aantal voorname personen waren aanwezig. Inhoud, 17de jaargang, n°. 3, van Le Huisvrouw. Ziekenverpleegsters. Bloed vergiftiging. Door dr. S. Sr. Corouel. Eenige sociale plichten der vrouwen aller standen. (Vervolg.) Boekaankondiging. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Correspon dentie. Feuilleton. „Op Dwaalwegen." Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Adverteutien. Heden viert generaal Van Swieten zijn 80en verjaardag. De heer Van Swieten is 28 Mei 1807 te Mainz geboren. Door de ijverige nasporingen van den hoofd-verificateur, G. A. Wethmar, te Rot terdam is dezer dagen een belangrijke fraude aan den dag gekomen, door eene van Rot terdam op Gent varende stoomboot gepleegd, die in eerstgenoemde plaats transitogoederen ten uitvoer had geladenwaarvoor de laad ruimen gesloten waren. Bij het uitklaren te Sas-van-Gent is bevonden, dat er in de stoomboot geheime toegangen tot de laad ruimen bestonden, waaruit tusschen Rotter dam en Sas-van-Gent heimelijk zijn gelost: 20 zakken suiker, 1 kist wijn en 1 vat olie. De beloopen boete bedraagt circa f6200. De heer Sickenga, lid van den ge meenteraad van Dordrecht, heeft nu bij dat college een bepaald omschreven voorstel in gediend tot het verleenen van pensioen aan eervol ontslagen ambtenaren der gemeente. De beginselenwaarvan het voorstel uitgaat zijn: dat alle vaste beambten der gemeente, ook de werklieden, recht op pensioen zul len hebben en dat dit zal worden verkregen door het bereiken van den 65jarigen leeftijd onafhankelijk van den diensttijd. Te Dordrecht zal a. s. Maadag een groot gymnastiekfeesl worden gehoudenhet belooft, bij gunstig weder, zeer interessant te zullen zijn. Zeven turnclubs, de Dordr. cricketclub en 380 leerlingen der beide gym nastiekschoen zullen, onder leiding hunner onderwijzers, in het perk treden. Naar men verneemt zijn eenige Am- sterdamsche „keliners" voornemens bij het gemeentebestuur een adres in te dienen, waarin zij maatregelen verzoeken tegen het toenemend gebruik van „kellnerinuen" in koffiehaizen, waardoor zij zich in hun bedrijf belangrijk benadeeld achten. Dezen zomer worden weder eiken Zon dag pleziervaarten gehouden van Amsterdam naar Marken. Uit Utrecht wordt aan de N. R. Crl. gemeld Eene soort van doodsbeenderen-vallei is ontdekt in een achterhuis van het hótel Garni alhier. Dit hotel ligt aan de oostzijde van de Biltstraat, op den hoek van den Witte- vrouwensingel, het eerste huis rechts, uit gaande van de vroegere Wittevrouwenpoort. Wat hier vroeger gestaan heeft, is of schijnt allen onbekend; wellicht is het geweest het Marthagasthuis, waarop iets verder het Kruis- gasthuis volgde. Dit is echter slechts een onderstelling, daarom van nog te minder waardeomdat onze leeraren der veeartsenij school reeds willen uitgemaakt hebben, dat de beenderen eenmaal zouden behoort heb ben aan runderen, van een groot soort, en wel daar ter plaatse, waar het onderbeen overgaat in den hoef. De beenderen zijn allen gelijk en van ééne grootte en één van zijn. En toch zou dit alles nog niet gefrappeerd hebben, en niet de belangstelling van zoovele geleerden alhier hebben opgewekt, indien men eenvoudig gevonden had eenen kuil gevuld met deze en nog andere beenderen. Misschien waren ze dan gevonden, verzameld en voor zooveel cent per pond verkocht. Maar wat heeft men gevonden? Onder den vloer van eenen stallang als zoodanig aan 't hotel Garni behoord heb bende, maar nu, wegens gebrek aan hotel ruimte (gelukkig verschijnsel in dezen tijd van overvloed en malaise 11) verbouwd en ingericht tot een uitstekend logies voor fa milies, vond men onder den stalvloer een auderen, klnisvormig gemetseld, en daaron der eene zich over eene groote oppervlakte uitstrekkende bestrating, of beter gezegd plaveisel, van doodsbeenderenallen van de zelfde grootte. De u gezonden voorwerpen maken het duidelijk, hoe zij, in ietwat schuine ligging tegen elkaar gebracht, een

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1