H A S T A. NIEU WS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) e oliraii v er sc li ij n t d ae I ij k sbehalve op 'hon- e n Zaterdag 28 Mei 1887. - N°. 124. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Feestdagen. AROHREfflEflT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xiiimiier lts Cent, ADVERTENTIES: Van regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Seheepioakerssteeg 6. 201e Jaargang;. Stads-Berichten. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij hel Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene ies-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten of bij den commandant van hel Koloniaal Werfdepot Ie Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbintenis bij het In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren bij hel Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 200 handgeld. Hel bedrag van het gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar buiten de gelederen): voor den Soldaat f200's jaars; voor den Korporaal -j- f 220 '«jaars; voor den Sergeant j- f 260 's jaars; voor den Sergeant-Majoor f 290 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier-j- f320 'sjaars. Na twintis-jarigen dienst: voor den Sol- daal f 320 's jaars; voor den Korporaal j- f 380 's jaars; voor den Sergeant f f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -f f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -(- f 480 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij het Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking b(j de berekening van den twaalf of twintig- jarigen dienstlijd boven bedoeldmits men niet later bij het Indische leger dienst neemt dan een jaar nadat inen uil den dienst bij hel leger in Nederland is getreden. Aanbrengpremie In den regel TIEN gulden. Opgaven van de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van verdere bijzonderheden zijn kosteloos te bekomen bij alle Burge meesters. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid lot in schrijving van leerlingen voor de Hoogerc Ilurgerschool voor meisjes wordt open- gesleid gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag lusschen twee en vier uren des namiddags, in het Schoolgebouw aan de Garenmarkl. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, De KANTER Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leide.v, den 27 Mei 1887. STABSNIEUWg. Bij beschikking van den minister van financien is, met ingang van 1 Juni, de adjunct-controleur der directe belastingen te Botterdam jhr. M. De Jonge, belast met de waaneming der contróle te Leiden, terwijl de heer A. J. J. Maas, adjunct-con troleur, met de waarneming te Botterdam is belast. Ds. J. Drost, pred. bij de Herr. ge meente te Leiden, zal, gedurende de vol gende drie maanden, wegens voortdurende ongesteldheid, een gezondheidsoord bezoe ken op verzoek van zijn ambtgeDooten die bet dienstwerk volvaardig zullen waar nemen in plaats van zijn emeritaat te vragen. (D. Z.-H. en 'i Gr.) In de gister gehouden zitting van den gemeenteraad van Botterdam werd tot eer sten adsistent-geneesbeer in bet ziekenhuis aan den Coolsingel benoemd, de heer dr. A. C. Hartevelt. Bij de provinciale schietwedstrijd te Amsterdam werd de prijs, een zilveren me daille, voor den universiteitswedstrijd, be haald door de Leidsche studentenschietver- eeniging «Pro Patria" met 503 punten in 10 schoten. De Amsterdamsche stndenten- schietvereeniging behaalde 498 punten. Hedenmiddag kwamen de Leidsche studenten-scherpschutters met den trein van 4.19 aan het station alhier aan. Ze werden daar opgewacht door deputatiën uit liet stu dentencorps en de verschillende corporatien met hunne vaandels en door eene aldaar op gestelde eerewacht van wapenbroeders. Toen de trein aangekomen was en de overwinnaars uit den waggon gestapt waren begon de kapel van het 4de regiment onder directie van den heer Maun het Io Vivat te spelen de eerewacht schouderde het ge weer en een krans werd aan het vaandel gehecht. Toen de eerewijn was aangeboden zette de stoet zich in beweging, de muziek voorop, en daarachter de gebruikelijke makke schim mel met zijn berijder en de verschillende deputatiën met hunne vaandels, eindelijk nog gevolgd door studenten en burgers. Zoo toog de stoet langs Steenstraat, fiapenburg en Breestraat, om voor de studentensociëteit halt te houden en zich daar te ontbinden. Gisteravond omstreeks 8 uur ontstond een binnenbrand in het pand no. 19 aan de Hoefstraat, bewoond door v. D. Bizonder veel schade werd er niet aangericht hoewel enkele voorwerpen verbraud zijn. Met behulp van buren is de brand gebluscht. Gisteren stond voor de rechtbank te 's Hage terecht een arbeider aan eene katoen drukkerij te Leiden, die op 23 Maart jl., na eene woordenwisseling met den meester knecht over het werkdezen met het hou ten onderstel van eenen inktkoker slagen op het hoofd toebracht. Twee dagen later over leed de meesterknecht. Het door doctoren Kist en Zaaijer uit Leiden geschouwde lijk vertoonde kleine wondjes aan bet hoofd, maar aan hals, schouders, borst en linkerarm de sporen van rooaziekte. De dood werd in verband gebracht met de bekomen verwondingen, en ter terecht zitting werd de vraag, of dit verbami kon bestaan, door de doctoren bevestigd. Bekl. beweerde in drift te hebben gehan deld en wist zich niet meer te herinneren, dat hij -geslagen had. Door drie getuigen werd verklaard, dat de overleden meester knecht niet een van de gemakkelijkste was. Subst.-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, achtte, naar aanleiding van de verklaringen der deskundigen, dat verband kon bestaan tusschen de toegebrachte verwondingen en de roosziekte, bewezen, dat de dood het gevolg was van beklaagde's handeling en vorderde tegen hem 18 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 1 Juni. Als een nieuw bewijs welke waarde dikwerf aan adres-bewegingeu is foe te ken nen, wordt aan de D. Cl. gemeld, dato. a. FEUILLETON. 38). «Stil, laat mij Zéliestil" en hij weerde haar zacht af. Een glimlach verhelderde zijn schoon gelaat zoodra eenige tonen door de kamer klonken. Ada had zich omgewend en luisterde in gespannen om geen enkelen toon te missen; ook Adèle had zich meer van het vuur af gewend en zich naar den speler gekeerd. In diepgevoelde, droeve klanken ruischte een weemoedige melodie door het vertrekeene muziek vooral voor Ada verstaanbaar. Haar blik bleef op zijn gelaat gevestigd, klim mende verrukking lag in hare zielvolle trekken als zij den kunstenaar met ingehouden adem volgde. «O, ik heb nimmer zulk een spel gehoord, zoo diep gevoeld, zoo innig en met znlk een techniek vereenigd" zei Ada na eenige stilte, zonder er om te denken dat haar oordeel niet gevraagd werd. Een dankbare blik van Felix was haar loon, toen deze van den indruk van zijn eigen spel hersteld was. «Het is diep te betreuren dat slechts zoo weinigen van zulk een talent mogen genie ten" vervolgde Ada. «Dat ontbrak er nog maar aan dat Felix Van Holmsteyn zou gaan staan spelen voor ieder die er wat entrée voor over had," zei Zélie terwijl ze verachtelijk hare ronde schou ders optrok. «Er ligt genot in, menschen in verruk king te brengen" sprak Felix. «O, ik zou mij geen oogenblik bedenken, indien ik geene belofte gedaan had, om mij te rang schikken oüder hen die hunne medemenschen deelachtig maken aan Zélie stampte ongeduldig met het kleine voetje op de haardplaat, zoodat de laatste woorden zoo goed als onverstaanbaar bleven. «In uwe plaats, mijnheer Van Holmsteyn, zou ik den moed hebben kleingeestig voor oordeel schouderophalend te trotseeren. Het talent is hier geen gewoonte, dat mag niet moedwillig gedood worden." Als begon het gesprek Zélie te vervelen, leunde zij met gesloten oogen in haren feauteuil. Felix had het verwijt begrepen dat in Ada's woorden lag opgesloten; hij zag somber alle knechts van eenen kleermaker te Dord recht hunne handteekening plaatsten zoowel op het adres, hetwelk de heer v. d. L. v. S. laat circuleeren om de volksconcerten voortaan in het park Merwestein te doen geven, als op het contra adres, dat in het Hotel-Ponsen ter teekening ligt, om die muziekuitvoerin gen op het Stationsplein te behouden. Het O. M. bij de rechtbank te Dord recht heeft zes weken gevangenis geëischt tegen eene vrouw uit Strijen; die een appel boom tot den grond bad afgezaagd, uit kwaadheid omdat zij moest verhuizen. Bij den beer K. Klok, onder Brielle, heeft eene kip, na eene operatie te hebben ondergaan een buitengewoon groot ei gelegd waarin nog een gewoon ei verborgen was. Beide eieren waren voorzien van dojers. De kermis, onlangs in het volkspaleis te Amsterdam ten behoeve der kinder- vacantie-kolonies gehondeo, heeft opgebracht netto f 37,000. Het Amsterdamsche studentencorps wil bij gelegenheid van de reuniefeesten (51ste lustrum) in Juni a. s. te houden, een bijzon der aardig feest, dat in het buitenland steeds 'het meeste succes heeft, op Nederlandschen bodem overplanten. Tijdens een matineé musicale op Vrijdag den 248ten dier maand in het Vondelspark te geven, wil men namelijk een bloemen-rit met «bloemen-strijd" organiseeren. De stu denten zullen deels in rijtuigen, deels te paard aan het veelbelovende feest deelnemen. Als een bijzonderheid wordt medege deeld dat onder de nieuw ingedeelde miliciens van dit jaar zich een persoon bevindt met zes teenen aan eiken voet. Niettegenstaande deze «abnormaliteit" is de persoon in qusestie geschikt bevonden om koning en vaderland te dienen. (Zïjd.) De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en omstreken is voornemens op Zondag 3 Juli eenen internationalen roeiwedstrijd te Arnhem te doen houden, waartoe alle Nederlandsche en voornaamste Duitsche, Fransche en Bel gische roeivereenigingen zijn uitgenoodigd. Vier weezen uit de weesinrichting te Neerbosch zullen naar Noord-Amerika ver trekken. voor zich heen en ging Zélie voorbij zonder haar aan te zien, toen hij het vertrek ver liet om troost te gaan zoeken op zijne stu deerkamer. «Ik heb Irene beloofd Aleida te zullen gaan halen om op de kinderkamer met haar te spelen; het kind mag niet zooveel alleen zijn." «Maar liet is verschrikkelijk koud en don ker mademoiselle" zei Adèledie met sla perige oogen om zich heen zag; «laat het liever iemand van het dienstpersoneel doen." «O neen mevrouwdat zal me volstrekt niet hinderen; ik heb wat hoofdpijn en daar voor zal de frisscbe lucht, mij goed doen." «Zoo als ge wilt." «Gaat u Aleida halen, o dat is lief van u mademoiselle" jubelde Irene, terwijl zij hare gouvernante vooruit snelde om het nieuws aan Felix meê te deelen. «Blijf hier Irène, niet gaan" sprak Felix tot het kind dat zich uit uit zijne handen trachtte los te wringen om gehoor te geven aan de stem van hare gouvernante die haar naar beneden riep en niet gewoon was dat het kind haar niet gehoorzaamde. «Ik ben hier bij Felix, kom u ook maar hier" zei het kind naïef, «hij wil me niet loslaten, hij houdt me vast." Dat verzoek miste de uitwerking niet. Ada stond op den drempel van het heilig dom van den kunstenaar; een ongekend ge voel overweldigde haar. Lang bleef haar blik geboeid aan de lauwerkransen die den wand versierden en haar oog schitterde van ingenomenheid met al die stoffelijke bewijzen van zijnen roem. Een zalige lach speelde om de lippen van den jongen man die be greep wat er in haar omging. «O," sprak Ada zacht, «wanneer mij dat talent ware toegevallenik zou niet «Gij zoudt" zoo herhaalde Felix hare woor den van straks, «gij zoudt den moed bezit ten kleingeestig vooroordeel te trotseeren maar mag ik vragen, ook dén wanneer zich in de eerste reien dier kleingeestigen een wezen stond geschaard dat door liefde aan u verbonden was?" Om Ada's mond speelde een ironiesch lachje; ze werd met elk oogenblik stoutmoe diger en antwoordde: «Ja uit 't tegenwoor dige blijkt mij reeds hoe de liefde voor een meisje met zeer alledaagsche begrippen u heeft doen zwichten; en toch kunt ge even min als een groot dichter het belichaamde proza aan uwe zijde ketenen tenzij ge u er aan verkoopt." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1