BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. Mankaczy's schilderij,De laatste oogenblikken van Mozart," is door Sedel- meyer te Parijs verkocht aan een Amerikaan te Detroit, generaal Alger, voor de som van 50,000 dollar. In het hotel Drouot te Parijs heeft de verkooping plaats gehad van eene kost bare verzameling tapijten en behangsels. Zij heeft opgebracht ruim 125,000 fr. Een be hangsel uit den tijd van Lodewijk XIV, met teekeningen naar Andran en de zinne beelden van den Vrede, den Oorlog, de Lente, den Zomer voorstellende, alsook Lodewijk XIV als kind en als Jupiter, vond een kooper voor 45,000 fr. Vijf prachtige Brusselsche tapijten uil de zestiende eeuw met gouddraad geborduurd en met voorstellingen uit de geschiedenis van Vulcanus, zijn opgehouden, daar op den inzet van 100,000 fr. door niemand een bod was gedaan. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Van Speyk onder bevel van den kapt. ter zee jhr. J. A. Boëll, adjudant des konings in den namiddag van den 24sten dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. Heden begon de kadermanoeuvre der le divisie van het veldleger, waarbij door de officieren de bewaking en verdediging van de kuststrook tusschen het Noordzeekanaal en den Nieuwen Maasmond wordt beoefend. De staf van den leider, generaal-majoor jhr. Klerck, bestaat uit den luit.-kolonel Muschart, chef van den staf, en zijn adjudant, den le luit. Schwarz. De staf bestaat uit: kolonel Doorman, algemeen bevelhebber; kapt.-adjudant Prins, chef van den staf; le luit. Gerritsen, ad judant; ritm. Sprenger, commandant der cavalerie, en luit.-kolonel Verschoor, com mandant der artillerie, aan wien de le luit.-adj. baron Van Hogendorp is toegevoegd. De telegraafbrigade en de genietroepen staan onder de bevelen van den kapitein-ingenieur Van Schermbeek, terwijl de intendance-dienst wordt waargenomen door den le luit. der inf. Roldanus, werkzaam bij den intendant der le divisie inf. Commandant der le brigade is de kolonel Greve, commandant van het reg. gren. en jagers; chef van den staf der brigade, ka- pitein-adj. De Bock. Commandant der 2e brigade is de luit.-kolonel Van Rijen, van t—- ,4.-^ ,«,i' uVn stalls toegevoegd. De generaal-majoor Kromhoutin specteur der genie, is door den koning van Denemarken benoemd tot commandeur der Danebrogsorde. Door wijlen mevrouw J. Valckenier Rodenhuis is een legaat van f 1000 vermaakt aan het kinderziekenhuis te Arnhem. Door eenige Nederlandsche schippers, die te Lobit met hun vaartuigen op den Rijn lagenis in een herberg te Elten (Pruisen) op woeste wijze huisgehouden. Na alles wat onder hun bereik viel kort en klein te hebben geslagen, de kleeren op straat geworpen en de huisgenooten met messen verwond te hebben, zijn zij weder naar hun vaartuigen vertrokken. De Duitsche politie, te laat verschenen om proces-verbaal op te maken en de woes telingen, zoo noodig, te arresteeren, moest onverrichterzake terugkeeren. Thans echter heeft de Lobitsche politie haar taak ver richt, zoodat de daders hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. Bij den burgemeester van Wisch te Terborg is gisternacht door middel van het opschuiven van een raam ingebroken. De dief of dieven hebben zich met wat sigaren, eene jas enz. uit de voeten gemaakt. Er wordt niets van groote waarde gemist, en een bureau, waarin eenig geld was, bleef onaangeroerd. Vermoedelijk door dezelfde personen werd eene bleek in de nabijheid bestolen. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Uit Tilburg wordt aan de N. R. C. gemeld Gisteren voormiddag is in de manu- facturenfabriek der firma Pollet en Zoonen de stoomketel met een donderend geweld uiteengesprongen. Zware stukken ijzer werden door het raam geslingerd. De geheele machine is verbrijzeld of verbogen. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. De stoker had juist de machinekamer verlatenhij ware anders zeker getroffen. Door genoemde firma zijn onmiddellijk middelen beraamd om door eene locomobile de machine voorloopig te vervangenzoodat het talrijk personeel niet door eene gedwon gen werkeloosheid zal worden getroffen. GRA.VE.VHAGE. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris te grommenC. H. Marin thans notaris te Neede; te Gorinchem, W. Maaskant, can- didaat-notaris te Ouderkerk a/d. IJsel. De luit. ter zee 2de kl. A. J. Van der Pauw, uit Oost-lndie in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën heeft ten vervolge op de inimsterieele resolutie van 29 April 1887, waarbij de heeren II. Kleijn van de Poll, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar directeur der instel ling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl.-Indië te Delft,zijn benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het groot-ambtenaars-examen, voor den Indischen dienstbenoemd tot leden dier commissie de heeren: dr. H. Kern, mr. P. A. Van der Lith en dr. G. ll.Wil- ken, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; J. R P. F. Gonggrijp en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onderwijs iu de taal-, land- en volkenkunde van Nederl.-Indië te Delft; J. A. Van den BroekJ. S. A. Van Dissel en H. C. Humme, lectoren aan voornoemde instelling te Delft mr. G. J. Grashuis, dr. W. G. C. Bijvanck dr. C. Snouck Hurgronje, L. K. Harmsen, D. 1'. Van der Pant en L. W. Th. Schmidt lectoren aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden; A. D. Canne, oud gouverneur van Sumatra's Westkust te 's Gravenhage; F. L. Wattendorff, oud resident op Java te 's-Gravenhage, en H. J. Oosting, ambtenaar voor de beoefening der Soendaneesche taal op Java, thans met verlof in Nederland. «EMEUNTUHAAD. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag 26 Mei 18S7, des namiddags te een uur, ten raadhuize alhier. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Reenen, Eockema Andreae, Land, Al ma, Du Rieu, Bredius, Juta, Van Buttingha Wichers, Bool, De Fremery, Driessen, Was, Kaisei, De Goeje, Hasselbach, Nijkamp, Knappert, Cock, Van der Hoeven, Van Hoeken, en de voorzitter. Afwezig met kennisgevingde heer Zaaijer. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezeu. Aan gezien niemand over die notulen het woord verlangt, worden ze goedgekeurd en ge- teekend. Hierna geeft de voorzitter kennis van - _„ij ingekomen stukken. Missive van den heer P. J. Groen dd. 23 Mei jl. houdende mededeeling dat hij de benoeming tot lid van het bestuur der Practische Ambachtsschool, wegens drukke werkzaamheden niet kan aannemen. Aan de orde is nu de benoeming van eene derde onderwijzeres aan de leerschool. Benoemd wordt mej. J. G. Blok met alge- meene stemmen. Nog wordt benoemd als eerste onderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse de heer J. M. L. Riedijk met algemeene stemmen. Alsnu zijn aan de orde: le het voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend perso neel aan de school 3de klasse n°. 3, met één derden onderwijzer of eene derde onder wijzeres. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. 2". Het voorstel betrekkelijk de ingebruik- geving van grond der gedempte Kool- en Brandewijnsgrachten. De secretaris leest een rapport voor van de commissie van financiën waarna de heer Fockema Andreae het woord vraagt om als zijne meening te kennen te geven dat men den eigenaar van een erf niet kan dwingen om bij te dragen tot afscheiding van dat erf van de openbare straat door eene muur. Willen burg. en weth. die muur voor eigen rekening plaatsen, dan zou dat iets anders zijn; echter komen dan die kos ten ten laste van de gemeente. De voorzitter antwoordt dat die kosten door den verkoopprijs ruim worden gedekt; trouwens heeft het dagelijksch bestuur bij een zijner leden, rechtskundige, advies om trent de zaak ingewonnen. (De heer Verster verschijnt ter vergadering.) De heer Knappert is met de plannen in 't algemeen niet ingenomen omdat de be woners van bedoelde grachten op deze wijze door de dempiug niet in beter conditie ko men, aangezien ze door muren geheel wor den ingesloten. Spreker zal dus tegen het voorstel van het dagelijksch bestuur stemmen. De heer Cock sluit zich aan bij den heer Andreae wat betreft de rechtskundige bezwa ren en stelt voor de redactie van het voor stel ter beoordeeling aan den stadsconsnlent, den heer Neeb, over te leggen, en het stuk in een meer juridischen vorm te brengen. De heer De Goeje sluit zich omtrent de bezwaren bij vorige sprekers aan en doet er nog bij opmerken dat bij de aanvragers geen bepaalde behoefte bestond aan de terreinen. Spreker ziet in deze wijze van doen het be- voordeelen van enkelen tegen groote kosten van de gemeente en niet ten bate van den gezondheidstoestand der bewoners der grach ten. Ook de heer Van Hoeken kan met het voorstel niet méégaan aangezien met de be langen der grachtbewoners daarin geen rekening wordt gehouden. De voorzitter antwoordt dat hij geen be zwaar heeft tegen inwilliging van het ver zoek van den heer Cock; overigens is bij dem piug alleeu sprake geweest van het wegnemen der bezwaren door de grachten veroorzaakt, niet om andere redenen. Aan de straat zelf is geen behoeftemaar in elk geval zou die van zeer ongelijkmatigen vorm en dus scha delijk voor de gezondheid zijn. Hadden de aanvragers geen belang hij het verkrijgen van den grond dan hadden ze het zeker niet gevraagd. Den heer Van Hoekeu antwoordt de voorzitter nog dat door den hoogeren prijs van den grond (10 ets. in plaats van 3.) ct.) de kosteu van de scheidingsmuren door de koopers betaald worden. De heer Van der Hoeven meent dat liet bezwaar blijft bestaan dat stukjes grond tusschen de andere in, open blijven of open komen door opzegging van het gebruik door een of meer der aanvragers. (De heer Zaalberg verschijnt ter verga dering). De heer Juta stelt voor het voorstel vau burg. en weth. te splitsen en eerst dat ge deelte te behandelen wat betreft de aanvrage van de eigenaren van de Leidsche Zoutkeet. Spreker maakt daarvan een amendement op het voorstel van burg. en weth. Het amen dement wordt in stemming gebracht. De heer De Fremery weusebt zich als belang hebbende buiten stemming te houden. Met 12 tegen 11 stemmen wordt het amende ment verworpen. Tegen stemden de heeren Alma, Nijkamp, Knappert, Van der Hoeven, Bredius, Cock, Verster, Zaalberg, Van Reenen, Kaiser, De Goeje en de voorzitter. Alsuu wordt het voorstel van burg. en weth. aan genomen met 13 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Nijkamp, Knappert, Van Hoeken, Van der Hoeven, Bredius, Cock, Verster, Zaalberg, Kaiser en De Goeje. Alsnu worden achtereenvolgens zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen le. Verzoek van de wed. Du PonDe Gelder, om ontheffing van betaling van schoolgeld voor de hoogere burgerschool """lfe.""'V8rzoeï van JVan der steenter bekoming van grond aan de gedempte Bin nenvestgracht. 3e. Verzoek van J. Peerenboom, om een stoep te leggen aan het Levendaal. 4e. Voorstel tot uitbreiding van eene toe lage aan de wed. Brieër, zuster van den overleden concierge van het raadiiuis. 5e. De rekening van de kamer van koop handel en fabrieken over 1886. 6e. Rekening van de dienstdoende schut terij, dienst 1886. En eindelijk nog, aangezien niemand be zwaar maakt tegen de behandeling er van bui ten de agenda om, het verzoek van de firma Clos en Leembruggen om rails te leggen in de straat van hunne fabriek. Nu komt aan de orde het voorstel van de heeren dr. M. J. De Goeje, mr. H. Van der Hoeven, A. J. Krantz en mr. F. Was, omtrent het meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt. De voorzitter houdt eene lange en welspre kende pleitrede voor het standpunt van burg en weth. in deze zaak en komt er tegenop dat de heeren die het voorstel hebben in gediend buig. en weth. betichten van meer voor de belangen der bewoners der buiten gemeenten dan voor die der gemeente Lei den, te willen zorgen. (Intusschen is de ruimte voor bet publiek gereserveerd gevuld geworden door belanghebbenden en belang stellenden, ouder welke toehoorders van tijd tot tijd hilariteit wordt gewekt door snedige uitdrukkingen in 's voorzitters rede.) In die rede hoorden we dat de bewering dat in onze gemeente zooveel heerenhuizen leeg staan onjuist is, aangezien het den voorzitter, na behoorlijk onderzoek, gebleken is dat dat niet sterker is dan in andere ge meenten van den zelfden omvang als de onze. Op Vreewijk toch neemt de bebouwing slechts zeer langzaam toe en daartegenover staat dat in ons plantsoen alle bouwterreinen zijn verkocht en de gebouwde huizen bijna alle zijn verhnurd en zelfs twee aan menschen die zich van Vreewijk in onze gemeente wenschen te vestigen. De lust om buiten onze gemeente te gaan wonen blijft tot nog toe zeer gering en het laat zich niet aanzien dat die grooter zal worden. Wat betreft de brandbluschmiddelen, dat voorstel kon zeker niet in ernBt zijn gedaan om aan de omwonenden de bezwaren van het wonen buiten onze gemeente te doen gevoelen, aangezien die onkosten wel niet dan door de gemeentebesturen kunnen wor den betaald, nog daargelaten de moeilijkheid om onze brandweer te gelasten buiten de gemeente dienst te gaan doen. Wat betreft het middelbaar onderwijs, de bereikbare voordeelen kunnen door aanneming van het voorstel ten hoogste een 300 gulden bedragen. En betreffende het meer uitgebreid lager onderwijs, kan zeer zeker de vrees gelden dat nimmer toestemming zou worden ver kregen van hooger hand tot het toelaten van kinderen der omliggende gemeenten op de betrekkelijke scholen zonder dat ook gezorgd is voor dat onderwijs voor de kinderen die in die zelfde gemeenten, maar verder van de onze verwijderd, wonen. Wat het gas betreft kunnen burg. en weth. niet ontkennen dat het voorstel daar omtrent het meest voor uitvoering vatbaar is. Echter zou het bij verhooging van den gasprijs mogelijk zijn dat eene gasfabriek door anderen buiten de gemeente zou «or den opgericht indien spoorwegmaatschappijen en nog eenige andere maatschappijen zich verbonden van die te stichten fabriek gas te nemen. Zelfs werd den voorzitter van goed ingelichte zijde verzekerd dat reeds de plaats bepaald is waar zulk eene fabriek zou worden geplaatst. Bovendien de gasfabriek mag, als gemeente-instelling geen winst ma ken en dat de gasprijs daardoor nog lager zou behoeven te worden, zal wel niet wor den beweerd; die prijs toch is laag genoeg. Wat betreft het leveren van duinwater door de Leidsche Duiuwatermaatschappij aan bewoners van buitengemeenten moet de voor zitter opmerken dat genoemde maatschappij door de bepalingen bij de concessie gemaakt, verplicht is steeds een voldoende hoeveelheid water aan de gemeentenaren te leveren, en wordt nu toegestaan ook in andere gemeenten water të leveren dan zou verandering ge bracht worden in de concessievoorwaarden en het misschien tengevolge hebben dat de in woners der gemeente Leiden de voldoende hoeveelheid water door den tijd niet meer zouden kunnen krijgen. Burg. en weth. achten hel ten slotte niet billijk de gemeenteambtenaren te verplichten in onze gemeente te wonen zoolang de keuze van geschikte woningen voor hen in onze gemeente niet groot genoeg is, en wat de gepensiouneerden betreft, achten burg. en weth. dien maatregel verbazend verouderd en An nyopli «nli Eindelijk oog gispt de voorzitter de hooding van raadsleden die uitingen van leden van het dagelijksch bestuur in anderen zin uit leggen dan waarin ze bedoeld zijn en ze vaak belachelijk maken. Men vergete niet zegt spreker dat ook burgemeester en wet houders leden van den raad zijn. Resumeerende zegt de voorzitter dat het dagelijksch bestuur nog evenzeer tegen de plannen der voorstellers gekant is als een jaar geleden, terwijl het met den meeaten ernst de aanneming afraadt. Spreker noemt de pogingen om het wonen in omliggende gemeenten te bemoeilijken illiberaal en niet passende in den tegenwoordigen tijd. Nu gelijkt het meer op 't plagen van de bewo ners der buitengemeenten. Neemt de be bouwing van de onmiddelijke omgeving van Leiden té groote proportiën aan dan zullen burg. en weth. zelf wel met voorstellen in den raad komen in de richting die dan tot zelfbehoud zal moeten strekken. Nadat aldus de voorzitter eene pleitrede heeft gehouden die van drie tot vijf uren duurde (en die woordelijk zal worden opge nomen in de door ons uitgegeven handelingen van den gemeenteraad en verzonden aan de geabonneerden daarop) vraagt de heer De Goeje bet woord om de zitting te sluiten en eerst dan den raad weêr bijeen te roe pen, wanneer het gesprokene gedrukt en rondgedeeld zal zijn en de voorstellers tête reposée zullen hebben kunnen overdenken wat zij in deze zaak te doen hebben. Aangezien niemand zich daartegen verzet wordt in door den heer De Goeje bedoelden zin besloten en sluit de voorzitter de ver gadering. LA4TIT1Ü BERICHTEN. Het bestuur der L. S. A. v. h. N. T. heeft zicb als volgt geconstitueerd: de heeren P. A. Francken, voorzitter; G. Jannink, thesaurier-ondervoorzitter; J. Nijman, secre taris; F. Van Praag, vice-thesaurier; J. C. Stoop, vice-8ecretarisH. J. Bool, bibliothe caris; en Th. B. Pleyte, commissaris. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnzen: te Zeist, B. A. Brinkhuis, ontvanger derzelfde middelen te Driebergen, te Eest, A. J. Vening, ontvanger derzelfde middelen t$ Wormerveer,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2