HA8TA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Inschrijving Schutterij. Deze <011 ruilt vers 0 ij si t dadelijks, behalve op 'L o n- en Feestdagen. AOVERTEIITIER: Van ii regels 0.90. Bike regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: scheepmakerssteeg Vrijdag 27 Mei 1887. - H". 123 aoi* j«arga«r, Uitgevers: Gebroeders Muré. AOOftSrJEiïlEfJT: Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Branco door het geheele rijk, per A maanden !.00. Prijs per luuimer 10 4'e'ni Aan de geaboiineerdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittiugverslag van Donderdag 12 Mei. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 98105 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads- Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren hij dezen nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1862 en, voor zoover zij zich tusscbentijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog mei voor ile Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1*83-1861) hunne ver plichting om zich voor den Schutterlij ken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid bestaat daarloe dagelijks (Zon en Feestdagen uitgezonderd) ten Raad- huize, tusschen 10 en 4 uren, terwijl op den lrn Juni aanst. de registers van inschrij ving ».orUo,, gesloten en zij, die zich mei vóór dat tijdstip neuuou j-. ontdekking, ambtshalve, ingeschreven en dooi den Schuttersraad lol eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERRurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 23 Mei 1887. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dal aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn terhand gesteld drie suppletoire kohieren wegens de Personeele belasting en één suppletoir kohier wegens het Patentrecht, alle over het dienstjaar 1880/87 en executoir verklaard den 25en Mei 1887 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den hij de Wel bepaalden voel ie voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 26en Mei 1887. 3 October-Vereeniging. Gisteravond werd in de Stadsgehoorzaal de druk bezochte algemeene vergadering ge houden der 3 October vereeniging. De presi dent de heer N. Brouwer opent de vergade ring en merkt aan dat de notulen der vorige vergadering reeds op die zelfde 'vergadering zijn voorgelezen. Nog deelt de voorzitter mede dat door de vereeniging rechtspersoon lijkheid is verkregen, hetgeen spoedig in de staatscourant zal worden bekend gemaakt. Verder hoorden we dat de heer Was den wenscli te kennen heeft gegeven om de be trekking van secretaris neêr te leggen. De heer Felix Driessen thans 2de penning meester heeft zich bereid verklaard met den heer Was van betrekking om te ruilen. Met applaus wordt nog begroet de mede- deeling van den voorzitter dat de heer Van Wijngaarden, oud-president van het Leidsch studentencorps, als vertegenwoordiger van dat corps in het bestuur zitting zal blijven hebben. De hoofdschotel van den avond is wel het samenstellen van een programma voor de volgende feestviering. Voldoende toege lichte plannen van feestviering zijn niet inge komen. Wel heeft een lid der vereeniging officieus wenken in dien zin gegeven. Dat voorbeeld wordt dnnr <tpn i.r-ci .....i te Nu is volgens het reglement aan de orde de verkiezing van eene commissie van con trole voor het volgend jaar bestaande uit 3 leden. De daartoe opgemaakte dubbeltallen zijn1°. de heereu A. G. Hessels en C. Goekoop; 2°. de heeren F. A. Wilhelm Schiidel en S. Thors, en 3°. de heereu J. Filippo en R. De Wilde Rz. Gekozen worden de heeren: A. G. Hessels met 81, F. A. Wilhelm Schiidel met 66 en B. De Wilde Bz. met 56 stemmen. Het bestuur stelt zich voor de koraal- muziek dit jaar op de Koornbeur» te doen plaats hebben omdat daarvan op den stad huistoren te veel verloren gaat. Het Caril lon zou zich weêr doen hooren terwijl de fontein gedurende dien tijd werken zal. Wat betreft de uitdeeling meent het bestuur dat dit steeds in de feestviering een belangrijk punt most blijven uitmaken. Alleen wenschte men i1u een zak tabak in plaats van sigaren aan de mannen te geven. Als optocht stelt het bestuur voor de in tocht der watergeuzen na het ontzet van Leiden, te vertoonen met nabootsing der platboomde vaartuigen en personen uit de geschiedenis. Een kleine vloot zou dus aan d' Vlietbrug binnenkomen en een groot deel van de stad doorvaren tusschen 1 en 5 uren, waardoor door meer buurten dan het vorige jaar van den optocht genoten kan worden. De gymnastiekvereniging „Sparta" beeft toegezegd, wat ook de plannen der vereeni ging zouden zijn, te zulleu medewerken om te trachten de feestviering luister bij te zetten. Tot het schuttersveld zullen nu drie wegen toegang verleenen terwijl weêr twee muziek corpsen zich zulleu doen hooren. De ver lichting zal wellicht door electriciteit ge schieden echter is het bestuur daaromtrent nog in onderhandeling. Verder is het be stuur in onderhandeling getreden met de heeren Couvée en De Haan eigenaren der omliggende tuinen. Nog bestaat het plan op reusachtige-chassinetten op het schutters veld beelden van helden uit den worstelstrijd te vertoonennu en dan verlicht door Ben- gaalsch vuur. Het concert zou eindigen met een kolos sale taptoe j is 't weer minder gunstig dan AQ' -.Dat ju» ,d_e_Beestenmarkt kunnen geschie vonr vermakelijkheden gezorgd worden door het plaatsen aldaar van een poppenkast, draaimolens, poffertjeskramen enz. en wel geëxploiteerd door Leidsche ingezetenen. Wat het finantieele gedeelte betreft kan de president verzekeren dat het plan aan beveling verdient aangezien de raming nog f 200 beneden de som blijft die nn als be zitting der vereeniging op de spaarbank be legd is. De voorzitter vraagt of niemand het woord wenscht te voeren over de feestviering iu het algemeen. De heer Van Veen vraagt of het geoorloofd is om een ander voorstel in te dienenwaarop de voorzitter antwoord dat art. 12 van het reglement dat verbiedt, aangezien zulk eeu voorslel door twintig leden moet worden ingediend. De heer Planjer vraagt of de koraalmuziek niet op den Burgt kan gegeven wordenech ter wordt door den president het doelmatige daarvan betwijfeld. De heer M. Oudslioorn vraagt of niet bij het kiezen van groepen uit den optocht de voor keur kan gegeven worden aan die vereeni ging die zich 't eerst aanmeldt. De voor zitter zegt overweging van dat denkbeeld in de eerstvolgende bestuursvergadering toe. Nog wordt voorgesteld drie muziekcorpsen te engageeren; de doelmatigheid daarvan wordt echter door den voorzitter betwijfeld. Het geheele feestplan van het bestuur wordt nu met uitbundig applaus goedge keurd. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering met dank zegging aan de leden voor de opkomst en met de beste wenschen voor het welslagen der plannen. ZTADSlIIEIItVI. Bij het heden te 's Gravenhage ge houden examen zijn als onderwijzeressen ge slaagd de dames A. Dubbeldam te Katwijk en D. J. Werdes te Wassenaar. (JNIVKRüITEIT. In de vergadering van het Leidsche studentencorpseergisteravond gehouden zijn benoemd tot eereleden der Almanakre dactie de heeren J. D. Doorman en H. Bur ger, president en secretaris der Commissie MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Te Bayreuth zullen in 1888 (Juli Aug.) „Tannhausei," /Tristan'' en „Parsifal" worden gegeven. De jonge kroonprins van Italië schreef eene ballade, ontleend aan de Grieksche ge schiedenis, en zond die aanVerdi, met ver zoek die op muziek te willen brengen voor den verjaardag van de koninginzijn moeder. Verdi antwoordde, dat hij anderhalf uur noodig bad gehad om het gedicht van Z. H. te lezen dat hij, die hel zou moeten zingeneen dag daarvoor noodig zou hebben, en dat hijdie het op muziek zou willen brengenveel jonger zou moeten zijndan de dienstvaardige dienaar van uwe kon. hoogheid, Verdi." De bibliotheek van Berlijn, die reeds 6500 Arabische manuscripten bezit, is nog met 250 verrijkt, die de reiziger Glares uit Yemen meebracht. FEUILLETON. 37). Huiverend verliet Paula hare plaats aan het venster om zich ter ruste te begeven; het was reeds laat en zij had al uren lang in het duister gestaard naar de dwarrelende sneeuwvlokjes die zonder tnsschenpoozen in dichte massa elkaar volgden. Hoe kalm lag zij daar uitgestrekt onder dat helder witte beddegoedhoe rustig was die ademhaling van dat reine kind dat voor het eerst in haar leven droomde van een hart dat voor het hare klopte. Vroeg was Paula den volgenden morgen wéér opgestaan en herlas zij den brief dien zij van Ada had ontvangeniu antwoord daarop stelde zij een kort schrijven. Ook haar was het vreemd geweest dat de schoone freule Van Breesteghe in eene betrekking was gegaan en dikwijls had zij er in stilte over nagedacht dat Ada bijoogmerken kon hebben gehad. Zij herinnerde zich zeer goed den avond waarop Ada Felix's spel bewon derd had. Over dit alles bleef Paula nog lang pein zen en zij maakte er hare gevolgtrekkingen uit. Ze was in tweestrijd met zichzelf of ze over een zoo teêr onderwerp wel zou schrij ven; maar ze begreep wel dal wanneer ze eene waarschuwing of raadgeving aan het papier zou toevertrouwen, Ada Van Bree steghe er spottend om lachen zou en den brief zou verscheuren. Zij schreef dus voort en repte verder niets meer over het onder werp dat haar tóch zooveel te denken gaf. XI. Geen verkwikkend zonnetje had op de eerste dagen van December zijnen invloed op het menschelijk gemoed doen gevoelen niets dan ontzenuwende mist en vochtigheid, zelfs plasregens en dan weêr sneeuwbuien die toch eindelijk plaats maakten voor vroo- lijken zonneschijn en opwekkend helder win terweder. Huiverend verscheen Adèle met hare logée in de huiskamer waar Ada bezig was Irène piano-onderwijs te geven. Zélie, want die was de logée, was eene lachende blondine met oogen die slechts een lach uitdrukten, een immer lachenden ffjnen mond en gloeiende wangen. Zij was in een stijf corsage geregen dat een onnatuurlijk dun middel te voorschijn bracht en gestoken in een pomme-verte kleed; eeu sterke geur van reukwerk ging van haar uit. Zoo deed Zélie zich aan Felix Van Holmsteyu voor, toen deze een oogenblik na haar de kamer bin nentrad. „O, hebben we weêr muziek van avond" begon Zélie, die de gouvernante een weinig uit de hoogte trachtte te behandelen; «ik zou nu Irène maar met rust laten made moiselle, zij speelt dat stukje al heel aar dig." Zélie trachtte zoo sierlijk mogelijk te spreken, ze deed 't echter met Duitschen tongval en slecht. „Men kan de beoordeeling daarvan gerust aan mij overlaten, mejuffrouw" antwoordde Ada, „evenals ik mij ook voorbehoud Irène telkens op hare leelijke uitspraak te wijzen." „Bah, welk eene koude reeds" zei Adèle die rillend hare welgevormde voetjes naar het vuur stak. Overigens heerschte er slechts stilte na dien kleinen woordentwist. Felix was diep in gedachten verzonken; onwillekeurig dwaalde zijn blik naar Ada, die Irène aan de piano behulpzaam was. Zij stond half naar hem toegekeerd zoodat hij gelegenheid had haar schoon profiel te be wonderen; hare fijne lippen waren vast op eengesloten, die natuurlijke golving harer prachtige lokken, die onberispelijke lijnen in bare figuur, die wendingen in hare scboone vormendat alles beschoi' vde Felix niet voor de eerste maal met bewondering. Hij begon in een stapel muziekstukken te bla deren, waarin hij alras verdiept scheen, tot ergernis van Zélie die hem naderde en hem lachend de muziek met een ruk uit de han den trok. „Hé, Felix" fluisterde zij voor de ande ren onhoorbaar; „weet ge nu niet meer wat ge me beloofd hebt?" „Ik?" „Ja, ge hebt me immers beloofd geen muziek meer te zullen maken zoolang ik hier ben „Het is ook waar" sprak Felix, die de hand naar zijne viool had uitgestrekt en die weêr moedeloos liet neêrvallen. „Ik heb in zou langen tijd niet gespeeld, laat me dit eene stuk dan nog spelen Zélie, nog één maal slechts, ik verlang er zoo naar." Het lachende blonde gezichtje betrok toen het jonge meisje bemerkte dat Felix, zonder op haar te letten zijne vioolkist opende en het instrument te voorschijn haalde. „Wan neer het me nu toch verveelt, waarom doet ge het dan?" sprak zij. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1