H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEtöEOT: Dinsdag 24 Mei 1887. - 5". 120 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Inschrijving Schutterij. idscbe Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door liet geheeie rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per üuininer 10 ent. 201e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Stads-Uericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij dezen nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1862 en, voor zoover zij zich tusscbentijds in de ge meente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schulterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1*53-1861) hnnne ver plichting om zich voor den Schutterlij ken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid beslaat daartoe dagelijks (Zon en Feestdagen uitgezonderd) ten Raad- huize, tusschen 10 en 4 uren, terwijl op den len Jont aanst. de registers van inschrij ving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijvenbij ontdekkingambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 23 Mei 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien liet adres van W. HOOGEN- STRAATEN (5 Co. fabrikanten van verduur zaamde levensmiddelen alhier, houdende ver zoek om vergunning tol hel plaatsen van een nieuwen stoomketel in hunne fabriek in de Kerksteeg no. 7. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n" 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 6 Juni aansl, '8 voormiddags le elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1887. 8 T A D 8 IVI E U W 8. Door Z. M. is benoemd tot hoogheem raad van het hoogheem raadschap Rijnland, pro vincie Noord- en Zuidhollandde heer jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout. Roeiwedstrijd bij Haarlem. De vijfde jaarlijksche roeiwedstrijd uitge schreven door den Nederlandscheu studenten- roeibond en gister op het Noorder-Spaarne gehouden is voor de Leidsche studentenroei- vereeniging .Njord' weer een dag van over winning geweest. In vier van de vijf num mers die op het progrzmma voorkwamen bleef .Njord" overwinnaar. Het weder was als voor een roeiwedstrijd uitgekozen en,dus waren van Haarlem, Amsterdam, Leiden, Utrecht en andere plaatsen vele belangstel lenden opgekomen. Te ruim half twee nam de wedstrijd een aanvang met den .Universiteitswedstrijd". Reeds spoedig was .Njord" met de .Vanity fair" anderhalf bootleugte op .Laga" voor en werd de baan van 3400 meter in 14 minuten afgelegd. .Prinses Wilhelmina" van .Laga" van Delft kwam 9 seconden later aan; daarna .Triton". .Njord" won dus ouder onbeschrijfelijk gejuich dit nummer en de wakkere roeiers werden met bloem kransen versierd. De bemanning bestond, zooals we reeds meldden, uit de heeren W. J. H. Leuring (boeg), A. W. A. Van Seters, C. Van den Broek, G. Vissering (slag) en F. Wijdenes Spaans (stuurman). In de .oude twee" was .Njord" met de .Paramaribo" spoedig voor en won dan ook den prijs in 16 min. 12 sec. De bemanning bestond uit: de heeren Jonges, De Vogel (slag) en Wijdenes Spaans (stuurman). De prijs door den heer De Ranitz uitge loofd voor de .Skiffs" werd gewonnen door den heer A. L. Couvëe van .Laga"; de heer Vissering van .Njord" kwam slecht» 7 seconden later aan. Prachtig vooral was de wedstrijd voor de vierriemsgieken (juniores) .Laga" voorop, dan .Nereus", gevolgd door .Njord," Het drietal gieken hield elkaar wonderwel bij. Eindelijk echter was .Njord" voor en won den prijs in 14 min. 19J sec., .Nereus" legde de baan af in 14 min. en 50 sec., daarna kwam .Laga." De winnende sloep .Poscimur" van .Njord" was bemand met de heeren Troostenburg de Bruyn, Van Seters, Jonges, Van Rhede van der Kloot (slag) en Wijdenes Spaans (stuurman). Over de houding van .Neren»," die dit jaar voor het eerst uitkwam en nog slechts een jaar bestaat mag met lof getuigd worden. De jonge vereeniging belooft voor de oudere znstervereenigingen eene niet geriug te achten mededingster te zullen worden. .Njord" heeft in elk geval weêr bewezen dat ze hare plaats bovenaan in den rij der roeivereenigingen nog niet behoeft prijs te geven. Hedenmiddag werden door de ver schillende gezelschappen uit het Leidsche studentencorps, vergezeld van het muziek corps van het 4e regiment infanterie onder directie van den heer J. G. H. Mann, de overwinnaars van den gister gehouden roei wedstrijd te Haarlem, van het spoorwegsta tion alhier afgehaald. Bijna alle studenten gezelschappen waren met hunne vaandels vertegenwoordigd en scherpschutters van Pro Patria vormden eene eerewaeht. Zeer vele jongelui gaven, evenals de gezelschappen, persoonlijk door hunne tegenwoordigheid blijk van hunne ingenomenheid met de roem rijke overwinningen van gister. Voorafgegaan door de tamboers en de muziek van de infanterie toog de stoet langs het Rapenburg en de Breestraat naar de studentensociëteit, voorafgegaan en gevolgd door eene groote menigte nieuwsgierigen. Leiden mag 't zich zeker wel tot eer reke nen dat de roeivereeniging der zonen van hunne akademie zoo vaak van eene over winning terugkomende in optocht door onze straten trekt. Heden werd door ons ontvangen het verslag van de Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen (kinderbewaarplaats) te Lei den, over het tijdvak November 1885 tot 31 December 1886. Het is voor het eerst dat deze jeugdige vereeniging verslag uit brengt. Het aantal der verpleegde kindereneerat klein natuurlijk, klom weldra, zoodat het in December 1886, 504 bedroeg. Iu het geheeie jaar werden 3964 kinderen voor den geheelen en 511 voor den halven dag op- genomeu. De inrichting is bestemd voor kinderen van 6 weken tot 3 jaar, tot wel ken leeftijd men zich zal moeten gaan bepa len aangezien de localen slechts voor dertig kinderen ziju ingericht, welk getal soms werd overschreden. Met den meesten lof wordt in het verslag melding gemaakt van den ijver en de toe wijding van de directrice, Mej. H.Gilbert, terwijl ook het verdere personeel reden tot tevredenheid gaf. De tooneelvoorstelling door eenige II. H. Studenten ten voordeele der inrichting ge geven bracht de belangrijke som van f 416,22 op. Ook werd de opbrengst ad. f 65 van eene door jeugdige stadgenooten gehouden loterij aan de vereeniging afgestaan. De ge wone inkomsten overtreffen de uitgaven met f 189,41, een waarlijk gering bedrag voor het eerste jaar. We vestigen dan ook gaarne de aandacht onzer lezers op de gelegenheid die er bestaat om van deze uiterst nuttige inrichting lid te worden en daardoor nut te stichten. De heeren Dr. A. Nijitamp en H. F. C. Gerlings stonden de vereeniging bijde eerste als geneeskundige, de laatste als financieel adviseur. Intusschen is de vereeniging bij kon. be sluit van 8 Mei 1886 als rechtspersoon erkend. Voor hen die de vereeniging willen steunen zij nog gemeld dat het be stuur bestaat o. a. uit de dames S. Librecht Lezwijn-Nierstrasz, presidente, C. G. Huet- Bienfait, penningmeesteresse en A. C. Lo- rentz-Kaiser, secretaresse. Bij de rijkstelegraaf zijn verplaatst: de telegr. 2e kl. de heer J. Den Heijer, van Leiden naar 'a-Gravenhage en de telogr. 2de k). de heer B. A. Van Tol, van Rot terdam naar Leiden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 500, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f 290, f 150, f 18, f 3.70 en f 1.85. Door de stoomboot-onderneming Bus, gevestigd te Haarlemalsmede door andere belanghebbenden, is bij de gedeputeerde staten van Zuidholland een adres ingediend, wegens het door de provinciale staten genomen be sluit om .de Zijl"ten gevolge van de op ruiming van den onderbouw eener spoorweg brug, zeventig achtereenvolgende dagen geheel af te dammen. Adressanten voeren aandat men met weinig kosten een dam kan doorsteken, waar door de scheepvaart zoolang de wegruiming zal duren zonder iemands schade gebruik zal kunnen maken van het achter de spoor brug loopende oude vaarwater. FEUILLETON. 34). .Spreek er den dokter dan eens over Otto; breng me nu ten minste wat koud water; 't kind kan toch zoo niet blijven liggen." .'t ïs maar een gewone flauwte mevrouw; anders niet." Langzaam sloeg Paula de zware oogleden op en zag in het rond; weêr legde zij de hand aan het hoofd en richtte zich met moeite op. .Het is alweêr over; 't was niets" sprak zij met zwakke, toonlooze stem. »Ga wat naar bed Pauladrong de weduwe aan. .0 neen, mevrouw; ik gevoel me weêr geheel wel." .Ge hebt u in den laatsten tijd ook veel te veel vermoeid; het zal u nog wel eens opbreken, ge vergt te veel van uwe krach- ten. Weet ge wat Otto, Paula moet eenige dagen bij mij komen, dan zal zij eerst wat kunnen uitrusten; zij heeft hier nu toch helaas niet meer voor de arme zieke te torgen." .0, neen mevrouw; ik vind 't heel lief van u dat u dat voorstel doet; maar Otto weet te goed hoe weinig ik hier gemist kan worden." .Ja zeker" viel Otto terstond in, .wij kunnen toch allea niet zelf doen; we kun nen je hier niet missen." .Neen, neen; ditmaal wil ik het eens doorzetten" vervolgde mevrouw; .voor en kele dagen kunnen de broêrs het zeer goed schikken, hoe moest ik het dan wel ge maakt hebben toen ik Ada moest missen Eu bovendien, voor mij is het ook eens aardig; ik heb dan iemand voor wie ik mijn hart eens kan uitstorten." .Ik zal er Karei eens over spreken, aL hij het wil is het mij goed" gaf Otto koel ten antwoord. .Welnu, dan houd ik het reeds voor be sloten" hernam mevrouw Van Breesteghe. .Ik ga nu" ging zij voort, terwijl zij Paula op het voorhoofd kuste, .maar met het vooruitzicht u spoedig bij mij te zien." Na deze woorden verliet zij het vertrek, gevolgd door Otto, die haar uitgeleide deed. Eenige dagen later had Paula eeD zeer klein zolderkamertje betrokken bij mevrouw Van Breesteghe; de rust en het gemakke lijke en kalme leven werkten weldadig op het gemoed en het uitgeputte lichaam van het jonge meisje. Paula was alleen in het salonnetje dat de doktersweduwe tevens voor huiskamer diende. Het handwerkje, dat zij achteloos vasthield, ontviel haar telkens en in hare blauwe oogen mengden zich onophoudelijk groote tranen. .Nog altijd zooveel verdriet Paula?" klonk eene welluidende stem achter haar. Zij schrikte op en zag verward om zich heen. Het was Marcel; nog nimmer had hij haar bij haren naam genoemd. .Schrikt ge er van" sprak hij op aange- namen, vrij moedigen toon, .dat ik u zoo maar bij den naam noem?" Paula kleurde en zag hem aan. Hij ging tegenover haar in de vensterbank zitten en wond een draad wol van Paula's tapisserie werk spelend om de vinger». .Wanneer verdwijnen die tranen toch eena Paula; ik kan waarlijk niet zien dat ge zooveel verdriet hebt." .Het is toch geen ingebeelde smart, mijn- heer Van Breesteghe. .Mijnheer Van Breesteghe! Waarom toch geen Marcel? Vindt ge dien naam zoo on uitstaanbaar .0 neen; maar hel is mijne gewoonte niet een jongmensch zoo spoedig bij den voornaam te noemen." .Spoedig, spoedig, wij kennen elkaêr al lang zou ik meenen; en bovendien" ging hij iets zachter sprekend voort, terwijl hij haar met veel beteekenenden blik in de oogen zag, .ik dacht toch wel dat dat voor mij eene uitzondering maakte." De verrukking die dit gezegde op het lieve, bleeke gezichtje van Paula te weeg- bracht ontging Marcel volstrekt niet. Paula, die nu zoo geheel alleen stond op de wereld, met broêrs ja, die ze verzorgen en bedienen kon, maar van wie ze geen genegenheid ondervond zooals een gevoelig hart zich die wenscht, Paula was spoedig ingenomen met een persoon die die geweuschte genegenheid voor haar scheen te hebben opgevat. .Maakt het geen uitzondering voor mij?" herhaalde Marcel, zich iets meer tot haar buigende ten einde een blik van haar op te vangen. .Ja" fluisterde zij bijna onhoorbaar en met neêrgealagen oogen. .Ge gaat op eens werken of alles vandaag nog afmoet, en zie eens, nn zijt ge toch aan het knoeien, zie eens Paula, van hier af al." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1