Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand April 1887 vervoerd 23155 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3538.24®, goederen en diversen f 37 5.4-5®totaal f 3913.70. Van af 1 Januari tot en met ultimo April 1887 vervoerd 80754 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 12017.41s goederen en diversen f 1(363.83'; totaal f 13681.25, per dagkilometer f 12.67. Bij een arme weduwe, wonende in een hofje aan de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag, heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft en al haar spaarpenningen, een f 40, ge stolen. Een buurmeisje van 14 jaren heeft de daad gepleegd en het grootste gedeelte van het geld met een vriendinnetje opgemaakt. Naar men verneemt, zal binnenkort het Paviljoen te Scheveningenhet eigen dom van de prinses van Wiedverbouwd worden en eene aanzienlijke uitbreiding on dergaan. Jacobus Krijger van Naaldwijk heeft ook dit jaar het genoegen gehad, het eerste mandje' nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. M. den koning en H. M. de koningin te mogen aanbieden. Het D. v. Z. H. en 't Gr. verneemt uit Naaldwijk, dat het nu reeds de 29ste maal is, dat de bouwman Krijger die vlugge be zending naar het hof deed. Vrijdag kwamen uit Bohemen twee jonge dames te Amsterdam, die naar Amerika weuschteu scheep te gaan, waarvoor zij zeer zuinig waren geweest en gespaard hadden. Zij hadden echter verzuimd, vooraf plaats op de boot te nemen, zoodat zij niet konden vertrekken. Van politiewege wordt der beide meisjes nu logies verstrekt. Aanstaanden Zaterdag zullen zij met de Zaandam vertrekken. (Anut. Crt.) Dinsdag kwam te Amsterdam aan het Noordsche schip Drammen, van Christiania hebbende aan boord 135 emigranten, bestemd om aanstaanden Zaterdag met het stoomschip Zaandam naar Amerika te vertrekken. De gemeentereiniging te Alkmaar heeft in 1886 ontvangen f 7543.40 en uitgegeven f 15,402.10, en levert dus een nadeelig saldo op van f 7858.70. In 1885 bedroeg het nadeelig saldo f 8915.14. In 1885 en 1886 was eene vrouw belast met het schoonmaken in de magazijnen de stad Parijs te Utrecht en had toen achter eenvolgens zooveel pantalons uit uiet gesloten winkelladen meegenomen, dat zij ten slotte 73 stuks huiswaarts gebracht had. Aan haar 10-jarig dochtertje droeg zij op, de pantalons successievelijk naar de bank van leening te brengen. Daar bleven de broeken tot ze ten slotte openbaar verkocht werden, als niet op tijd gelost. Dit geschiedde den 24sten Maart jl. in het vendubuis, waar zich onder de belangstellende kijkers ook een rechercheur bevond; dezen kwam de aanwezigheid van 19 nieuwe pantalons z<5<5 verdacht voor, dat hij een onderzoek instelde en langzamer hand tot de ontdekking kwam van de zaken, hiervoren vermeld. Voor de rechtbank ver klaarde hu de vrouw, uit armoede gehan deld te hebben, wijl haar man zonder werk was; doch uit het getuigenverhoor bleek, dat geen gebrek aan voedsel, maar lust naar sterken drank haar de misdaden had doen plegen. De eisch was 2 maanden gevangenis. Gisteren werden van Tessel naar de Leidsche markt verzonden 3287 lammeren, 24 koeien en eenige kalveren. De tweede verzending van lammeren zal de volgende week plaats hebben. Aan de Nederl. katoenspinnerij, te Hengeloo, directeur B. A. De Monchy, is Woensdagochtend onderstaand gedrukt biljet verspreid De ondergeteekende, overwegende dat G. Bennink, door zijne onwaardige aauvallen op personen, de goede verstandhouding tusschen werklieden en werkgevers meer en meer in gevaar brengt: en ernstig willende medewerken met hen die het onderling vertrouwen wenschen te handhaven of te herstellen, zoozeer noodig voor den bloei der fabriek en voor het welzijn der fabrieksbevolking; geeft te kennen: dat de arbeiders, die hunne instemming met bedoelde persoonlijke aanvallen bewijzen door met Bennink in betrekking te blijven, voortaan geacht zullen worden te zijn vijanden van orde en rust, vijanden ook van hunne werkgevers, en mitsdien verzocht worden zich binnen den kortst mogelijken tijd te voorzien van ander werk, daar anders ontslag zal volgen. (got.) R. A. dk Monchy. Dinsdag zijn een vijftal arbeiders, werk zaam aan de weverij van Gebr. Stork Co., ontslagen. Hunne houding bij de betooging van Zondag jl. en hunne aansluiting bij den socialist B. schijnen daartoe aanleiding te hebben gegeven. Ka K! K SB C3 H sfrfi In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den fabriekarbeider Z.wonende in de buitenwijk de Ring aldaar, de glazen ingegooid. De keien vond men in de bed stede der kinderendit is reeds de derde maal dat bij dezen algemeen geachten werk man de ruiten werden verbrijzeld. De daders zijn onbekend. Politie en nachtwacht heb ben de meest, strenge orders ontvangen op deze schandelijke baldadigheden nauwlettend toe te zien. ZC't.) In de Beemster bestaat het voornemen eerlang het 275 jarig bestaan van dien be langrijken en schoonen polder te vierendie in 1612 werd drooggemalen en in een vrucht bare landstreek herschapen. Eerstdaags zal omtrent de feestviering een beslissing wor den genomen. Ter terechtzitting te Roermond is eene viouw uit Helden, wegens het afleggen eeuer valsche getuigenis (onder eede), veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Voor de derde maal binnen eene maand heeft de rechtbank te Maastricht aan eene beklaagde eene gevangenisstraf van 14 dagen opgelegd, ter zake van dierenmishan deling. Ditmaal was het N. U., koopman te Aubel (België), die in de gemeente Slenakeu een door hein bestuurd eu voor eene beladen kar gespannen paard, dat niet bij machte was den blijkbaar te zwareu last tegen de helling van den weg op te trekken, opzettelijk en uoodeloos met den stok der zweep herhaaldelijk zoodanig op den kop geslagen had, dat het beest daardoor ver wond werd. «llttt K\ll ttih. Door Z. M. is, met ingang van 1°. Juni 1887, aan J. D. Monhemius, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Rozenburg. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht J. A. A. Schwan, thans telegrafist der 1ste kl. bij de rijkstelegraaf. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren, enz.: luit.-ter-zee le kl. W. A. Palm, id. 2e kl W. T. De Booy, M. W. L. Olivier en J. B. A. Jonckheer, allen van het Zilveren Kruis, op non-activiteit; id. S. Woldringb, van de Aruba, op id.; H. A. Schoonhoven, van de Admiraal van Wassenaer, op id.; id. H. Herman, van non-activiteit op het Zil veren Kruis, id. H. C. A. Schlüter, Van het wachtschip te Willemsoord, op id.; id. C. C. Zegens Rijser, van id., op id.; id. A. L. De Kruiff, van non-activiteit op de Aruba; id. P. G. J. graaf Van Hogendorp, van id. op het wachtschip te Willemsoord; id. M. H. E. Sachse, van id., op id.; id. J. W. Van Aalst, van id op de Admiraal van Was senaer. LAATSTE BERICHTEN. Tot arts is heden alhier bevorderd de heer W. C. Kersbergen, doctorandus. Toe gelaten tot het eerste gedeelte de heer J. K. A. Wertheim Salomonson, doctorandus. De chemische fabrikant B. H. Enum i, te Amsterdam, heeft evenals in zoovele an dere plaatsen bij de rechtbank te 's Hage recht gezocht tegen de gruwende beleediging, die hem zoude zijn aangedaan ook door overname in de Leidsche Courant van be richten die lasterlijk en beleedigend, voor zijn eer en goeden naam grievend waren. De vorderingdie eischer dientengevolge instelde tegen H. T. B. M. eu A. A. P. M., firma Gebr. M., boekdrukkers en uitgevers te Leiden, strekte tot schade vergoeding van een voor den eischer in de Leidsche Courant door de gedaagden ge plaatst lasterlijk artikelwerd heden door de rechtbank bepleit namens eischer door advocaat Haas, uit Amsterdam en voor ge daagden bestreden door mr. E. Was, advocaat te Leiden. De feiten, die tot dit geding aanleiding gaven en genoegzaam bekend uil de andere processen van denzelfdeu aard, komen kor- telijk hierop neder: Ënuma, vrijgezel, plaatste in een dagblad advertentien waarin hij een fatsoenlijk meisje vroeg tegen hoog loondie voldoen moest aan hoedanigheden in de aankondiging om- schreven met overlegging van portret. De politie te Amsterdam achter die advertentien onzedelijke bedoelingen zoekende, liet zich de daarop ingezonden 600 brieven afgeven van welk geval toen in heel veel bladen melding werd gemaakt, die er een waal- schuwing tegen bedrog langs dien weg bij voegden. Zoo had de Leidsche Courant der gelijk waarschuwend bericht uit De Stan daard overgenomen. Tegen deze handeling heeft de eischer Enuma zijne actie gericht, die strekt om te verklaren dat deze daad lasterlijk, honend en beleedigend is, weshalve hij tot betering «"3 «O» W. J 'ML A. EB* 'AC* - van geleden nadeel een schadevergoeding van f 2500 vordert. De advocaat van eischer, de vordering toelichtende, begon met de feiten in 1883 roorgevallen, toen zijn client, ofschoon met de zaak niets te maken hebbende, in adver tentien meisjes vroeg voor de internationale tentoostelling uit dit geding te verwijde ren als staande daarmee in geen de minste betrekking. Hoofdzakelijk stelde hij zich ten doel aan te toonen 1°. dat het oogmerk van beleedi ging vaststaat; 2°. dat eischer's eer en goede naam is benadeeld; 3°. dat er schade is geleden. Het eerste punt van ziju pleidooi werd uitvoerig ontwikkeld. Wanneer de inhoud van het artikel lasterlijk was, behoefde ze niet naar de bedoeling gevraagd te worden. Hij ontkende ten sterkste dat de gedaagden ge dekt waren door hun post, een billijken grond ol een geoorloofd inzicht, de ver- eischten in het burg. wetboekdie geen grond tot schadevergoeding geven. Een dagblad schrijver kon zich niet beroepen op een post ol roepingdie hij zicu zelfs creeërt bij het critiseereu van het gedrag van anderen. Ue vrijheid van drukpers sluit de verantwoor delijkheid met uit en 't ging dus uiet aan de aansprakelijkheid van zich af te schuiven door te beweren dat het geïncrimineerde artikel uit een ander dagblad was overge nomen of op verzoek van de politie geplaatst, tot wier bevoegdheid trouwens die taak met behoort. Neen, het feit was hier op eigen verantwoordelijkheid gepleegd. De gedaagde was ook niet gedekt door zijne bedoeling om het publiek te waarschuwen tegen de be- driegelijke handelingen, hoedanig pl. ze echter nog geenszins beschouwde van den eischer. Pleiter meende dat het bericht evenals bladvulling had gediend en daarin ag hoegenaamd geen geoorloofd inzicht of billijke grond. Als de ged. zich door overname had willen dekken, dan had hij de courant die het oorspronkelijk artikel plaatste in vrijwaring moeten roepen. Wat het tweede punt betreft beweerde pl. dat de eischer wel degelijk in zijn eer gegriefd was en kwam hij op tegen de strekking van de conclusie der tegenpartij, doch omdat E. zich ïu 1883 zonder tegenspraak had laten beleedigentoen 'tde tentoonstellings-adver- teutien betrof, hij zich ook in 1885 wel kon laten beleedigen en derhalve een eerverloren man was. Dat er geen nadeel was geleden betwistte pl. ten sterkste. Hier was moreel nadeel ge leden. Geld alleen kan dat beteren. Hij be riep zich op een recent arrest van den hoo- gen raad, beslissende dat de waardeering van het moreele nadeel niet afhangt van eemg bewijs van schade, doch door den rechter naar de omstandigheden moet wor den geschat. PI. eindigde met zijn cliënt voor te stel len als een man van groote talenten op wetenschappelijk scheikundig gebied, wiens naam m het buitenland een goeden klank bezit en die de smet, die eenmaal op zijn levensloop rustte (hij werd eertijds wegens een muntmisdrijf door misbruik te maken van zijn chemische kennis tot tuchthuisstraf later iu een korte celstraf veranderd, veroor deeld) reeds lang heeft uitgewischt. In het aanvallen van personen op de wijze als de pers hier gedaan had zag hij een kwaad voor de maatschappelijke orde en veiligheid dat door de rechterlijke macht moest beteu geld worden. Hij hoopte dat het gedin» dit resultaat zou hebben. De advocaat van gedaagden, mr. Was herinnerde eerst aan de kruistochten, dié een beleedigde onschuld als eischer ondernam om in het bezit te komen van een kapitaaltje van f 25,000 en maakte uit de feiten dat hij de chemie in aanraking bracht met rijks- daalders, uit het gebeurde in 1883, toeu gebleken was dat arme meisjes hun laatsten penning hadden opgeofferd om hun portret te kunnen inzenden, uit de inzending der zonderlinge advertentie omtrent Geldersche meisjes, die lief, gezond, frisch, stevig wa ren tegen een exorbitant loon, dat nooit aan een meid gegeven wordt, op, dat de antecedenten van eischer alles behalve in zijn voordeel pleitten. Pleiter ontwikkelde, dat al moge de han deling de opname vau het stuk op zich zelf beleedigend zijn, daardoor nog niet was bewezen dat de bedoeling beleedigend was. Tegenover de beweringen van eischers advo caat verdedigde pl. de stelling, dat bij ged. elk oogmerk om te beleedigen gemist werd, hij integendeel met een goed inzicht gehau-' deld heeft om het publiek te waarschuwen tegen een bedrieger, die door de politie herhaaldelijk gesignaleerd is. Dat het beleedigend oogmerk niet bestond betoogde pl. op de volgende gronden: Men wist wie de bedrieger was. Men had het stuk niet zelf geschreven, doch overge nomen. Als de reproductie van stukken reeds grond tot actiën opleverde, dan lag daarin meende pl. een gemakkelijk middel om aan den kost le komen. Hier had echter de pu bliciteit ten doel het publiek te beschermen tegen bedrog. Verder wees de inhoud der advertentie zelf op een bedrieger. De eischer was overigens bij gedaagden geheel onbekend en er bestond geen vete tusschen hen. Hier was alleen gericht eene waarschuwing tot het lichtgeloovig publiek tegen de kwade prac- tijken van den eischer. Dat de gedaagden niet gedacht hadden aan beleediging werd door eischers advocaat toegegeven, waar hij de geheele opname van het bericht een bladvulling noemde. De actie tot schadevergoeding tot betering van eer kan z i. alleen ontvankelijk zijn als eer en goede naam te verliezen waren. Met het oog op den ongunstigen levensloop van E. kon men echter niet beweren dat hij een goede naam bezatvooral als men zich herinnerde zijne veroordeeling tot tuchthuis straf, het plaatsen van bedriegelijke adver tentien in 1883, het in 1885 op nieuw plaatsen van de leugenachtige advertentie en vooral op het onder een verdraaiden naam aanprijzen van onbeduidende geneesmiddelen tegen veel te hoogen prijs, waartegen het Maandblad tegen de Kwakzalverij gewaar schuwd heeft. Hij moge buitenlaiidsche onderscheidingen bezitten, hier te lande genoot eischer geen goeden naam: En zonderling achtte pl. het dat betering vau eer werd gevraagd tegen over een fatsoenlijke courant, die geen werk maakt van schandalen en wegens haar be perkt getal lezers geen schade heeft kunnen veroorzaken. Ook begreep pl. niet waarom eischer in ieder proces f 2500 voor herstel van eer vraagt. Pl. kwam tot de slotsom dat in deze bij ged. het oogmerk om te beleedigen niet be stond en integendeel wel degelijk gebleken was dat zij op billijke gronden als waarschu wing tegen een bedrieger in het door hen uitgegeven blad overnamen. Na re- en dubliek, waarbij mr. Haas nog opmerkte dat het Maandblad tegen Kwak zalverij herhaaldelijk tot betaling van schade vergoeding wegens laster is veroordeeld, is de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. Gisteren is te 's Hage in 75-jarigen ouderdom overleden het lid der tweede kamer mr. P. Blussd van Oud-Alblas, de nestor van dit hooge staatscollegie. De prins van Saksen-Altenburg, en zijne gemaliD, vroeger prinses Hendrik der Nederlanden, zijn te 's Hage aangekomen en hebben in het hotel Bellevue hun intrek genomen. Het doel der komst is voornamelijk om een huwelijksplechtigheid in eene aan-: zienlijke .Haagsche familie bij te wonen. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 18 Mei. De Czaar is met zijne gemalin en de beide grootvor sten te Nowotcherkask aangekomen. In een van daar gedagteekend keizerlijk besluit wordt aan den directeur der rijkskanselarij Polowzotf de orde van Alexander-Newskj verleend. PARIJS, 19 Mei. De heer Grévy, die aan den heer De Freycinet vroeg of hij ge neigd was een nieuw ministerie te vormen, ontving van laatstgenoemde tot antwoord, dat hij eerst met de staatkundige mannen van zijne partij in overleg wilde treden. CHARLEROI, 19 Mei. 8 u. des avonds. De toestand verergert in het bekken van Charleroi. In talrijke meetings, welke heden gehouden zijn, met name in die te Dam- premy, is tot algemeene werkstaking be sloten. Te Gilly neemt de gisting toe. Troepen staan tot vertrek gereed. De burgerwacht is in de meeste gemeenten geconsigneerd. Een escadrou lanciers is uit Namen aangekomen. CHARLEROI, 20 Mei. De geruchten omtrent eene algemeene werkstaking zijn uiet bevestigd; niettegenstaande de propa ganda van enkele voorstanders van dien maatregel, is de toestand gunstig. Het werk is dezen morgen gedeeltelijk hervat te Ch&- telet en te Gilly, en geheel te Lambusart. Het cijfer der werkstakers is ongeveer 2750, dus 250 minder dan Woensdag. Het is overal rustig. De kavallerie doorkruist den omtrek in vliegende kolonnes. Gedurende den nacht is niets bijzonders voorgevallen. BERGEN, in Henegouwen, 20 Mei. (10 uur 41 '8 voormiddags). Te La Louvière hebben dezen morgen weder eenige arbeiders het weik hervat; het zelfde had plaats te La Paix en Bois du Luc. Men heeft alhier zekeren Napere uit Haiue, een der voornaamste aanleggers van de werk staking, inhechtenis genomen In de om streken van Bergen is het rustig; maar het werk is in verschillende kolenmijnen gestaakt,, zooals te Cues meste Framerieste Flénu en te Quaregnon. Meer dan 6500 arbeiders zijn dezen tnor. gen niet aan het werk gegaan; maar a)|

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2