BUlTEMLABDSCHJi BERICHTEN 14 dezer bedroeg: bij de NederlandscheBank 17,948,097,92, en bij de betaalmeesters 1,590,904,96'. Te zamen 19,589,002,88'. Voor de 43 plaatsen als adelborst aan bet Kon. Instituut voor de Marine te Nieuwediep zijn 167 adspiranten. Bij het gister te 's Gravenhage ge houden examen voor bulpondervijzer is o. a. geslaagd de heer D. Paap Tan Voorschoten. De „stille kermisweek" is in Den Haag goed afgeloopen. Op geen enkelen avond behalve gisteren was het in de straten drukker dan gewoonlijk. De Zondagavond was echter nog al woelig. Aan zingen geen gebrek, en hier en daar werd er zelfs ge host. De poffertjeswinkels hadden het druk, en het aantal overtreders der drankwet was legio. (Vad.) Zaterdagavond omstreeks halftieu zag de politie te Botterdam zich weder genood zaakt, een paar sociaal-democraten tijdelijk in het bureau op de Kaasmarkt te herbergen, ten einde hen te beschermen tegen het publiek op de Hoogstraat, dat hen te lijf wilde. Gistermorgen te 8.35 uur vertrokken HH. MM. en de prinses van Apeldoorn naar het buitenland. HH. MM. reizen weder incognito, onder den naam van graaf en gravin van Buren. Het gevolg bestaat uit de heeren: Baron Sirtema van Grovestins, adjudant van dienst, kapitein De Banitz, secretaris en Jhr. Vegeliu van Claerbergen, referendaris van het kabinet. Te Wildungen zal het hof weder in het hotel Göcke intrek nemen. Te Renkum is Zondagochtend de veer pont door den hevigen wind van den ketting geslagen en door de sterke strooming pijl snel afgedreven. De reizigers werden behou den aan wal gebracht. Gedurende den ge- heelen dag was het verkeer voor rij- en voertuigen echter met de Betuwe verbroken. Het aantal meikevers schrijft men aan het D. v. Z. en '»-Gr. uit Wagenin- geu is dit jaar veel minder dan bij vroegere meikeverplagen. Misschien is zulks gedeeltelijk een gevolg van de koude der laatste dagen, die het uitvliegen belet. Daar de tijd voor het vertrek der kevers aan staande is, zal het gevaar voor bladerlooze hoornen dit jaar niet zeer groot zijn. Vanwege de Geldersche harddraverij en renvereeniging zal in Jnni of Augustus een concours hippique plaats hebben op een nabij den Vclperweg gelegen terrein van hel landgoed Klarenbeek. Van het plan, om dit concours reeds op Pinksteren te doen houden, moest om ver schillende redenen worden afgezien. Donderdagavond hebben te Breda eenige veld-artilleristen een milicien van het bed gelicht en daarna zijn kist, inhoudende f 15, geledigd. Zij hebben toen de kazerne verlaten en zijn eerst teruggekeerd toen zij het gestolen geld verbrast hadden. Twee der vermoedelijke daders zijn reeds in arrest. Zaterdagnacht werd er bij de familie B. te Leur bij Breda een huwelijksfeest gevierd. Toen het was afgeloopen, wilden bruid en bruidegom met de familieleden naar Zeven bergen terugrijden en reden de haven in. Gelukkig zijn allen spoedig gered en kwam men met den schrik en een nat pak vrij. De rijtuigen werden zwaar beschadigd. Te Menaldum is Donderdag een rijtuig met 7 personen, bruiloftsgasten van Dronrijp, van het gemeentehuis komende, in het water geraakt met dit droevig gevolg, dat eene vrouw, moeder van 5 kinderen, daarbij het leven verloor. De 6 overige drenkelingen zijn gelukkig gered. In Boermond wordt streng toezicht ge houden op het in omloop brengen van vreemde munt. Aan de aandacht der politie schijnt het echter ontsnapt, dat verscheiden werk gevers hunne arbeiders daarmede betalen. Deze zijn dan wel gedwongen het verbod te overtreden en de winkeliers zijn niet onbarmhartig genoeg om dat geld te weigeren. Te Thorn hebben een aantal personen zich het kiesrecht aangeschaft door patent te nemen als schipper! Te Thorn nu is slechts eene onbevaarbare beek. Men is te Weert druk begonnen met het opbouwen van den toren der St. Mar- tinuskerk. Als de toren voltooid is, zal hij een der hoogste en schoonste van ons land wezen. Te Vaals kwam weder een troep Zigeuners aan, doch terstond werd hij door de inaréchaussée op Pruisisch grondgebied teruggebracht. De rechtbank te Maastricht heeft H. K., koopman te Gulpen, die zijnen hond, welke voor eene kar was gespannen, noode- loos zóó had geslagen dat het dier bijna niet meer voort kon, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. GKA VEXHAGE. Door Z. M. is de majoor-intendant bij de militaire administatie van het leger in Ned.- Indie, H. K. J. Van den Bussche, benoemd tot lid van de algem. rekenkamer aldaar. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht D. Matak Fontein en den 2de kl. J. A. Kade- maker respectievelijk behcorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam en dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, worden met den 26sten dezer en lsteu Juni a. s. op non-activiteit gesteld. Ter hunner vervanging worden met 26 dezer aangewezen de off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Schutte en dr. T. Abrahamsz, terwijl met laatstgenoemden da tum nog wordt geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis de off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht H. J. Van Rhijn en gedet. te Vlissingen, de off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht A. W. N. Van Deventer. De minister van financien en van wa terstaat, handel en nijverheid zal op 19 en die van marine op 20 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. In het koleudistrict van Charleroi en Bergen, waar sedert Vrijdag en Zaterdag op vrij uitgebreide schaal de arbeiders in de mijnen het werk gestaakt hebben, is tot eergisteren de orde niet gestoordal heerschte er ook groote opgewondenheid. Door de overheid zijn omvangrijke maatregelen van voorzorg genomen. Het garnizoen te Char leroi is Zaterdag versterkt door een bataljon van het 8e regiment linietroepen uit Ant werpen, waar ook van bet 7e regiment een bataljon marschvaardig gehouden wordt. Ook de officieren der garde civique te Charleroi had den eergisteren aanschrijving ontvangen zich tot aantreden gereed te houden, terwijl de gendarmerie in verschillende plaatsjes in het Bassin du centre versterkt is. Vooral vreesde men voor ongeregeldheden te La Louvière en te Braine-le-Comte, in welk laatste plaatsje de Ligue ouvrière tegen eergisteren eene openbare manifestatie uilgeschreven had. Het gemeentebestuur heeft echter Zaterdag het besluit doen afkondigen, dat wegens „de gisting welke op het oogenblik in ver schillende nijverheids-centra in de omtrek heerscht", de manifestatie verboden is. De Ligue ouvrière zoo werd eergisteren gemeld heeft in dit verbod berust, terwijl zoowel te Braine-le-Comte als te la Louvière de rust niet gestoord is. De besturen van enkele mijn-maatschappijen zouden echter te Ber gen en te Charleroi aan de overheid hebben te kennen gegevendat zij voor eene her vatting van den arbeid op gisteren volstrekt niet konden instaanen zij zelfs geene reden hadden om ten aanzien van de gezindheid der werklieden gerust te zijn. De gouverneur van Henegouwen heeft in de steden van het mijndistrict eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt: Nu de arbeid verlevendigt, trachten opruiers opnieuw eene werkstaking te doen ont staan. Zij willen die zelfs met geweld op dringen. Doch hunne kuiperijen zullen kracht dadig onderdrukt worden. De bevolking kan rekenen op de afdoende en werkdadige tus- schenkomst der overheid. Wat ook ge beuren moge, voor orderust en handhaving der vrijheid zal gezorgd worden. Ill eene bij het departement van bin- nenlandsche zaken' ontvangen dépêche, van gisterenmiddag, wordt het aantal werksta kers op 2000 geschat. Tot dusver is uit de streken, waar de werkstaking onstond, van geen enkel incident melding gemaakt. Vele garnizoenen in de provinciën zijn ge consigneerd met het oog op mogelijke ge beurtenissen. De dienst der spoortreinen is op zoodanige wijze geregeld, dat 5000 man op elk uur van der. dag naar de bedreigde punten kunnen vervoerd worden. Verschil lende industrieelen van Henegouwen zijn naar Brussel gekomen, om de hulp der troepen te vragen. Uit Chatelet, wordt gemeld: De werk staking breidt zich uit en neemt eene drei gende verhouding aan. Troepen zijn uit Charleroi herwaarts vertrokken. De geheele burgerwacht uit de omstreken van Charleroi is op de been. In eene gisteren te Tilleur (bekken van Luik), gehouden bijeenkomst, welke door vele werklieden werd bijgewoond, is besloten tot eene algemeene werkstaking in het bekken van Luik, tegen aanstaanden Donderdag. EXGELAXD. In het Engelsche hoogerhuis heeft lord Denman een ontwerp ingediend om te be palen, dat niemand in het parlement langer WTJ EA TWM" 'Itr*- dan vijftien minuten achtereen het woord voeren mag. Sir James Fergusson zeide in de giste ren gehouden zitting van het lagerhuis: De weigering om officieel aan de Parijsche ten toonstelling van 1889 deel te nemen, is een gevolg van de overweging dat een deelneming minder geschikt kan geacht worden waar het de herdenking geldt eener staatkundige ge beurtenis in een vreemd land, waaromtrent aldaar verschil van gevoelen bestaat. De heer W. II. Smith deelde mede, dat de Pinkster-vacantie van 24 Mei tol 6 Juni zal duren. Zekere punten in het wetsontwerp op den eeddoor den heer liradlaugh voorgesteld verdienen de aandacht van het parlement, maar de regeering kan zich met de voor dracht in den tegenwoordigen vorm niet vereenigen. Bij de artikelsgewijze beraadslaging over het wetsontwerp op het lersche grond bezit zijn in het hoogerhuis de eerste twintig paragrafen, na een debat van zeven uren, zonder belangrijke wijziging aangenomen. Daarop werd de discussie verdaagd. De weigering van Engeland om offi cieel deel te nemen aan de wereldtentoon stelling te Parijs heeft geen bijzonder beteeke- nis. Hetzelfde bad plaats in 1867 en 1878; Engeland weigerde ook toen, maar stond toch toe dat de Engelschen deelnamen en in 1889 zal het ook zoo gaan. EK A ft KKI.fK. De heer Pelletan heeft gisteren zijn rapport voorgelezen aan de budget-commis sie, die het met 21 tegen 4 stemmen aan nam, terwijl 7 leden zich van stemmen ont hielden. Het rapport werd op het bureau der kamer nedergelegd, waar bet onmiddel lijk gelezen werd. Evenwel zal de discussie waarschijnlijk niet vddr aanstaanden Zaterdag gehouden worden. De kamer heeft art. 1 van het wetsont werp op de suiker met 886 tegen 187 stem men aangenomen; de beraadslaging zal heden worden voortgezet. De anarchisten zouden, volgens een bericht uit Lyon aan le Progrh de la Cóte d'Or, voornemens zijn hun veldtocht, om propaganda te maken, door te zetten door de daad. Zij zouden echter niet te Lyon „werken", maar Dijon zou gekozen zijn om den grooten slag te slaan. Daar binnenkort voor het gerechtshof van Cöte d'Or een Zaak behandeld zal worden waarin anarchisten gemoeid zijnvermoedt men, dat de „broeders" door een of ander vreeselijke ontploffiug op de leden der jury invloed willen uitoefenen. Te Toulon is intusschen eergisteren reeds een dynamiet-palroon ontploft, welke bij den voornaamsten politiepost in het „Oude pa leis" neergelegd was. De veroorzaakte schade was vrij grootdoch niemand werd getroffen. In de spoorwegstations van Nancy en andere Fransche grensplaatsen worden, vol gens het Journal de Meurthe el Motelle, in den laatsten tijd vele Duitschers gezien, die met groote nieuwsgierigheid Fransche bladen koopen. Zondag voor acht dagen kocht er een voor 75 centimes aan bladen. Daar hij met pfenningen betaalde, weigerde de verkooper Pruisisch geld aan te nemen. „Zoo, zoo, je weigert Duitsch geld aan te nemen", antwoordde de kooper, „binnen weinige dagen zult ge daartoe wel verplicht zijn. Er zal dan geen ander geld te Nancy zijn". Le Courtier de Meurthe et Moeelle meldt van zijn kant, dat de Duitschers, die in Lotharingen vertoeven, rondweg verklaren, dat zij in de maand Augustus garnizoen zul len houden te Nancy. De gemoederen zijn dus nog wel in be weging. Zaterdagavond is te half twaalf bij het hoofd-politiestation te Toulon eene dyua- mietpatroon gesprongenwaardoor aanzien lijke schade is aangericht. Niemand onder vond echter eenig letsel. Le Peuple meldt, dat de werkstaking zich tot talrijke steenkolenmijnen uitbreidt, voornamelijk te La Louvière, Sart, Long- champs, Haussy, Bouvy en Bedemont. Volgens genoemd blad zouden 10,000 per sonen aan de werkstaking deelnemen. 8PAX JE. De dagbladen berekenen, dat, als het wetsontwerp tot invoering van den verplich ten militairen dienst aangenomen wordt, het Spaansche leger bestaan zal uit 380,000 man in werkelijken dienst, 508,000 man eerste en 682,000 man tweede reserve. Door plotseling wassen van de ïivier Darro zijn Zaterdagnacht de voorsteden van Grenada en de omliggende vlakten over stroomd. Vele huizen en pachthoeven staan op invallen. Van persoonlijke ongelukken wordt niets gemeld. ITA LIE. Het wordt bevestigd, dat de Ilaliaansche regeering niet véér den herfst in Abyssinië handelend zal optreden. Diep doordringen in het land ligt niet in het planmaar veel zal afhangen van de quaestie of de eerste resultaten er toe zullen aanmoedigen. Indien dit niet het geval is, zal de eerste de beste gelegenheid aange grepen worden om met eer uit Massowah terug te trekken. Met het meer van Lugano is het erg gesteld. Sinds eenige dagen drijft er op de geheele oppervlakte eene dikke, vuile, stinkende slof, die den geheelen omtrek ver pest. Men meent het verschijnsel te moeten toeschrijven aan zwavelig gas, hetwelk op stijgt uit diepen scheuren, die tijdens de jongste aardbevingen in den bodem van het meer zijn ontstaan. DE ITSCU LAKE, Keizer Wilhelm hoopt zich in 't be gin van Juni naar Liegnitz te begeven, om den dag (6 Juni) te gedenken, waarop hij voor 60 jaren tot chef van het 7e infauterie- regiment werd benoemd. In Duitschland zal voortaan de lucht- vaartafdeeling een afzonderlijk dienstvak uit maken. De officieren vormen met die van het spoorwegregiment een afzonderlijk korps. In het in den Pfalz gelegen dorpje Bellheim werd dezer dagen een zwaluw ge vangen, die een strookje papier om den hals droegwaarop geschreven stondWest- AfrikaFrau Lehr." De koning van Wurtemberg is, na den winter in het zuiden van Frankrijk door gebracht te hebben, Zaterdag in zijn land teruggekomen. Of Z. M. zoo volkomen her steld is, dat hij den volgenden winter niet ten derden male naar het zuiden zal moeten gaan, daaromtrent wordt nog niets gemeld. HOA'GARIJE. De Hongaarsche Minister-President Tisza zal morgen in de Tweede Kamer ant woorden op de interpellatie-Irauijibetrekke lijk hetgeen aan de bezetting van Bosnië en de llerzegowina voorafging. Nieuws zal door hem niet worden meegedeeld. Door graaf Von Bethlen, een bekend Hongaarsch staatsmanis in een der bladeu van Pesth een beschouwing geleverd, waarin hij beweert, dat de betrekkingen tusschen graaf Andrassy en prins Von Bismarck zeer onhartelijk zijn geworden en dat de Duitsche Bijkskanselier al het mogelijke zou doen om graaf Andrassy in de oogen zijner landge- nooten te discrediteeren. De ontstemming van prins Von Bismarck zou dagteekenen van 't tijdstip, waarop was uitgekomen, dat graaf Andrassy, aan den vooravond van den Turksch-Russischen oorlog zich onmiddellijk met Busland had verstaan. Von Bismarck zou aan Busland hebben aangeboden het de vrije hand te laten op den Balkan als Bus land aan Duitschland de vrijheid liet Frankrijk nog dieper te vernederen. Prins Gortschakoff had daarvan echter niet willen hooren. Von Bethlen beweert, dat er documenten bestaan waaruit zou blijken, dat Andrassy in 1877 of 1878 aan een nieuwe Fransch-Duitschen oorlog ontkwam. H 11 SLA X D. Aangaande de opnieuw verspreide ge ruchten omtrent een Fransch-Bussische allian tie, zegt de Brusselsche Nord: „Keizer Alexander verlangt slechts éen zaakhet handhaven van den wereldvrede. Om dat doel te kunnen bereiken voor zoo veel dat althans binnen zijn bereik ligt, meent Busland geheel zijn vrijheid van han delen te kunnen bewaren. „Daarin ligt geenerlei bedreiging of aan moediging voor iemand en een ieder kan er zijn voordeel mede doen." Met Augustus a. s. zal op bevel des Keizersalleen de Russische taal op de scholen in de Oostzee provinciën gebruikt worden. Dit is een zware slag voor de Duit sche partij in die streken. Men zegt dat de Russische troonop volger een zeer hooge tenorstem heeft. We gens zijn zwakke gezondheid moeet hij een poos ophouden met zingen, maar bij heeft thans zijn studies hervat en zijn stem bleek nog even frisch en hoog te zijn als vroeger^ BULGARIJE. Een depêche uit Bucharest in het Journal des Debate meldt, dat de opstand onder de boeren van Timova door de troe pen van het regentschap is onderdrukt. On danks deze bloedige onderdrukking weigeren de boeren de belastingen te betalen. Velen, hunner vluchten naar het gebergte. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 17 Mei. Volgen» eene particuliere dépêche aijn de vijf hoofd- aanleggers van den op 13 Maart tegen den

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2