H A S T A. Woensdag 18 Mei 1887, Jf". 116 BINNENLANDSCHE BERICHTEN. >ii. Uitgevers: Gebroeders Muré. e Cour NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. f&e/.e (Ooiiraat verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A H 0 U li E f» E N T Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Siuinuier 10 Cent, Stads-Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER bk WETHOUDERS tak LEIDEN doen te wetendatter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang lal worden gemaakt met de inschrijving tooi den Schutterlijken dienst, vandegenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat dere inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, inei dien verstande, dat de per sonen, geboren in 1853 tot 1861 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit ■ndere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zallen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1862 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jarc 1887 en het tiende, of dat der geborenen in 1852, van het vorige jaarzal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van liet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsbladn'. 6), ditmaal znllen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op Woensdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personenwelke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke kun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening tot sluitingdoor het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschrevenmet bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft oin in de tweede klasse ge- kracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, nit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n'. 67), op hen moch ten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden al, van des voormiddags 9 tot 'snamiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgenwanneer hijbij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van het ge hoortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij hij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straat- twmtner hunner woninghun beroep en dat hun ner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of 2ij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het huwelijksregister te voor zien, oin daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuarte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden geva ceerd Ier secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van bet Raadhuis, en wel: Op Maandag den 16 Mei 1887, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Dinsdag den 17 Mei 1887, de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 18 Mei 1887, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk^ Op Vrijdag den 20 Mei 1887, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; inel uitnoodigingoin op den bepaalden dag zich stiptclijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgenwelke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zallen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M». besluit van den 7 September 1828 Staattbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om nit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden \an hunric vrouwen of kin deren, «Ie bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijvenen dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormiddags tusschen 9 en 1 nur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsbln°. 12), en art. 22 der wet van 15 April 1886 Stbln°. 64), hou dende hechtenis van een tot veertien dagen of geld boete van vijftig cents tol honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant ufgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leidbn 30 April 1887. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUW*. Hedenmorgen is de proef genomen hoever de stoomhrandspuit met de noodige kracht haar water, op grooten afstand van de machine, naar boven kan brengen. De spuit was daartoe bij de Doezabrug opge steld terwijl de slang gelegd werd door de Nieuwsteeg naar de Pieterskerk tegenover de Heerensteeg. Dat gedeelte van de kerk en een deel van de Kloksteeg kregen een flinke beurt en tevens bleek hoezeer de stoom hrandspuit aan de vereisebteu voldoet. Ook de handbrandspuiten werden onlangs beproefd, waarbij evenzeer bleek dat die bluschmidde- len :.r. c .-de waren Bleek onlangs bij een brand dat van eene spuit de slang te kort was om de vlammen te bereikendan zoo verzekerde men ons was daarvan niet de oorzaak dat er niet genoeg slangen aan wezig, maar dat er te weinig aangeschroefd waren. Nu men aan den Ouden Singel bezig is den veelbesproken duiker tegennver de Voldersgracht te vernielen en bij gedeelten op te halen komen van tijd tot tijd ver vaarlijke stukken steen te voorschijn. Dezen middag bad men al een bizonder groot stak metselwerk tusschen de reusachtige ijzeren schaar geklemd en 't kostte heel wat moeite het wichtige meubel op den wal te brengen. Hedenmorgen viel een bejaard man die een wagen langs de Oude Vest voort duwde, plotseling dood neder. Hij werd naar zijne woning, op de Zijdgracht naar men zeide, vervoerd. MUZIEK, LETTEKEN EN KUNST. Geboortedag (1840) van Hans Makart. Te Milaan is een orgel tentoongesteld geheelvan papier vervaardigd, door een priester en een werkman. Zij hebben patent genomen voor bun vinding en een Duitsche firma heeft hun reeds 50.000 lires geboden voor het monopolie. Voor het eerst zal in Zuid Amerika, en wel te Buenos-Ayreseene opera van Wagner worden opgevoerd, namelijk „Der Fliegende Hollander." De erfgenamen van Liszt hebben aan de stad Weenen ten geschenke aangeboden namens den overledenede piano van Mozart, een afgietsel van Beethovens gelaatgenomen op zijn sterfbed, en den dirigeerstok van Haydn. Sarasate is ziek geworden te Alicante. De Parijsche boekdrukker Eloi Du- buisson is in 68jarigen ouderdom overleden. Hij drukte en stichtte een groot aantal dag bladen o. a. Ie FigaroV Événement en le Gil Bla». Den 8sten Augustus zal de bekende Zweedsche romanschrijfster mevrouw Einilie Carlén, den leeftijd van 80 jaar bereikt heb ben. Tegen dien tijd zal een uitvoerige levens beschrijving vanhaar, door BizgerSkiöldström, verschijnen. Als schrijfster kan mevrouw Carlén het volgende jaar haar 4ü-jarig jubi leum vieren. In 1838 namelijk verscheen haar eerste roman: fWaldemar Klein." Coppée heeft eenen nieuwen bundel gedichten nitgegeven, getiteld: Arrière- Saison." De Hollandsche club te Londen heeft sedert lang behoefte aan een ruimer en beter lokaal. Vrijdagmorgen werd in eene vergade ring der leden in beginsel het betrekken van een grooter woning aangenomenterwijl op de lijsten voor een waarborgfonds ruim werd geteekend. Voor dit plan zal propaganda worden gemaakt op een eerlang aan te rich ten gemeenschappelijken maaltijd van de Nederlanders te Londen. De heeren F. C. Stoop, H. Koekkoek jr., M. Van Baalte, J. C. 3. Drucker, H. S. J. Maas en H. 3. Gerritsen vormen de commissie van uitvoe ring voor deze plannen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist o FEUILLETON. Maar zij gevoelde dat ook ten volle en nam zich ernstig voor de zorg voor het toe vertrouwde kleinood nimmer uit bet oog te zullen Terliezen. En ze kon zich niet ont- Teinzen dat de gedachte aan Felix Van Holmsteyn haar in dat voornemen sterkte. Ada kuste het kind hartstochtelijk. Irène ontwaakte en sloeg verward de oogen in het rond. „O, lieve mademoiselle, is u daar, helpt n me aankleeden" vroeg zij vleiend, „dan behoeft die nare Lientje me niet te helpen, en" ging zij voort, „nu behoef ik ook geen piano meer te spelen, niet waar? Want o, dat is zoo vervelend," betuigde de kleine met een wijs gezicht, en ze zag daarbij Ada aan met een uitdrukking in 't gezichtje als waarmeê gister haren halfbroeder Felix haar aan Ada had aanbevolen." „Ge wilt toch immers wél piano spelen?" wi Ada op zachten, maar toch gestrengen toon, „ja dat wilt ge wel; dien armen papa zult ge toch geen verdriet willen aandoen door ongehoorzaam te zijnis 't niet mijn kind?" „Ja maar mademoisellebracht de kleine angstig uit. „Welnu dan?" „Nu als ik dan maar eens speel; gaan we dan ook samen wandelen?" „Waarheen ge maar wilt, lieve." „O dat is heerlijk; ja, dan zal ik spelen voor u." „Ik wist wel dat ge het doen zoudt en dat ge niet ongehoorzaam zoudt zijn." Vlug was Irène gekleed en nam Ada het kind met zich naar de eetkamer waar Felix aan de ontbijttafel achter een nieuwsblad zat. „Ik moet mama bij n excuseeren" aldus begroette hij Ada; „zij gevoelt zich niet wel en men heeft mij verzocht u dit te doen weten; wat papa betreft, hij ontbijt nooit en gaat 's morgens reeds zeer vroeg naar buiten." Ada plaatste zich voor het theeblad en begon tamelijk onhandig thee te zetten; dat was ook thuis nooit haar werk geweest. „Ik hoop dat u wel gerust heeft dezen nacht" sprak Felix haar aan „en dat er niets aan uwe kamers ontbrak, want dan zon 't van onzen kait met zeer weinig moeite ge paard gaan u daarin te helpen voorzien." „Er heeft mij niets ontbroken mijnheer Van Holmsteyn." In deze langzaam uitge sproken woonden lag slechts verholen smart; hare groote sprekende oogen, waarvan hij nu voor 't eerst den donkeren gloed be merkte, zagen hem daarbij voor het eerst zoo deerniswaardig aan dat hij er met hui vering aan dacht, dat die schoone vrouw meer leed dan wellicht een ander dan juist hijzou hebben opgemerkt. Onwillekeurig zag hij of de hand, die hem een kop thee overreikte, niet beefde. Met zijne zachte stem, waarvan Ada gre tig deu vollen klank opving, vroeg hij op nieuw „Ge zegt dat het u aan niets ont broken heeft, en toch meen ik op te merken, duid het mij niet ten kwade, dat er wel degelijk iets voor u te wenschen overbleef. Begrijp mij echter welik bedoel daarmeê niet dat ik ongevraagd een blik id uw ver leden wil slaan, maar ik weet dat gij aan weelde gewoon zijt, hier moet ge wellicht zaken ontberen die u lief zouden zijn, en wijdie in staat zijn daarin te voorzien zouden lijdelijk moeten toezien dat ge u behelpen zoudt." Ada bleef een oogenblik zwijgen. „Neen mijnheer Van Holmsteyn" hervatte ze daarna „in de ontbering die mij is opgelegd kan niemand mij te gemoet komen." Felix glimlachte weemoedig; zijn oog rustte een oogenblik op het gebogen hoofd van zijne dischgenoote. Weer ontstond eene gaping in het ge sprek, terwijl de gouvernante Irèue's ontbijt gereed maakte en Felix, in nadenken ver zonken aan zijn fraaien knevel trok. „Hé, mademoiselle" riep het kind scha terlachend „ge vergeet boter op mijne bo terham te doen." Ada beet zich op de lip; zij gevoelde dat er kracht toe noodig was hare gedachten te bepalen déér, waar de drang van het oogenblik ze noodig maakte. Felix schoof het ontbijt van zich en legde bedaard het nieuwsblad ter zijde. „Ik geloof freule dat gij tot die personen behoortdie zouden ondergaan in lijden zonder ooit een klaagtoon te uiten; zelfs niet tegenover ben die zich hunne vrienden toonen. „Omdat ik er altijd iets lafhartigs in vind eigen leed niet te kunnen verzwijgen; ik beklaag hen die steeds in de wereld hun eigen ellende rondbazuinen. {Wordt vervolgd.) 201e Jaargang ADVERTENTIE Ri: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakemteev 6.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1