BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BU1TENLAND8CHE BERICHTEN «5L..J S3 K m» «B ST3 KJ «3 feest in deu Nederlandschen schouwburg. Een en ander zou plaats hebben op het einde van September aanstaande. De „Paardenmarkt" van Rosa Bon- beur, door den heer Cornelius Vanderbilt aangekocht op de veiling der kunstverzame ling van wijlen den heer Stewart, te New- York, voor 53,000 doll, of f 132,000, heeft thans een blijvende plaats verkregen. De heer Vanderbilt heeft het ten geschenke gegeven aan het stedelijk museum van schooue kunsten aldaar. De prijskamp uitgeschreven voor een standbeeld, voor Victor Driessens op te richten in den Nederlandschen schouwburg van Antwerpen, heeft geen voldoenden uit slag opgeleverd. Vijf ontwerpen werden inge zonden. De vervaardigers der drie beste zijn uitgenoodigd om tegen 15 Juni opnieuw een ontwerp in te zenden. Eenige dagen geleden is op het voor plein van het gebouw der mairiein de rue Drouot te Parijs, een brouzen standbeeld ter eere van Voltaire onthuld, zonder dat daarbij de gebruikelijke plechtigheden in acht zijn genomen. Het beeld stelt Voltaire voor als jongen man van ongeveer 30 jaren, naar de mode van zijn tijd. De rechtervuist rust in ongedwongen houding op den heup en in de linkerhand houdt hij een exemplaar van de Heuriade." Het voetstuk is van zwart graniet en in de zijvlakken zijn bronzen basreliëfs inge voegd, met voorstellingen, betrekking heb bende op het leven van den in beeld ver eeuwigden dichter. De Nederlanders te Pretoria, die onzen koning op zijn verjaardag een adres van ge- lukwensching zonden, ontvingen een schrij ven van den beer De Rauitz, particulier secretaris des konings, waarin deze hun na mens Z. M. dank betuigt voor den gezonden gelukwensch. Door de officieren, die gedurende den afgeloopen winter belast zijn geweest met de leiding der theoretische oefeningen der dienstdoende schutterijen, zijn daarover uit gebreide verslagen ingediend aan hunne corpscommandanten. Dezer dagen werd medegedeeld dat er ongeveer f 6 aan papier zou zijn verschreven voor eene aaumerking der rekenkamer op de vordering vau eenen officier van gezondheid, en wel over de vraag of die officier al dan niet in uniform gereisd bad. Thans meldt de Avondpott, dat uit een door haar ingesteld onderzoek is gebleken dat de geheeie zaak hierop neerkomtBij het departement van binnenlandsche zaken werd de genoemde vordering van de rekenkamer terugontvangen, met verzoek om inlichtingen of de officier in uniform of in burgerkleeding had gereisd hetgeen invloed heeft op de in rekening te brengen reiskosten en welk verzoek gegrond was op het reistarief. Het departement wendde zich tot den declarant en deze trok zijn vordering vervolgens in. Door deze administratieve handeling kunnen slechts eenige vellen papier, eenige enveloppen en een stukje lak verbruikt zijn. In de gisteren gehouden jaarlijksche vergadering van de Noordwijksche Stoom tram-Mij. werd met overlegging van balans en winst- en verliesrekening verslag uitge bracht over het jaar 1886 en is het bestuur aangevuld, zoodat het thans bestaat uit de heeren C. J. M. Dijkmans, F. C. P. Boter- hoven de Haan, J. G. De Groot JaminJr., te Amsterdam, mr. Th. W. Van der Schalk, te Noordwijk, en jhr. G. J. Van Tets, te 's Gravenhage. De kermis, die deze week in Den Haag wordt gehouden, zou men een kermis met gesloten deuren kunnen noemen. Het woord van den voorzitter van den gemeenteraad aan het lid Hora Siccama, dat de poffertjes en wafels „in wezen" zoude blijven, werd inderdaad bewaarheid. Alom worden pof fers en wafels, zij bet dan niet met zooveel glans en heerlijkheid als weleer, gebakken en, onder weemoedige herinoeringen aan de vervlogen kermispret, door jong en oud verorberd. Ja, zelfs geheeie koekkramers hebben deze week binnen de rooiing van winkelhuizen hun nering opgeslagen en doen beste zaken. Maar wat wel het sprekendst bewijs is, dat de natuur der burgerij boven de leer van de meerderheid in den gemeen teraad gaat, zijn de vertooningen „intra muros" van 't geen anders het geeerd pu bliek in tenten pleegt te worden aangeboden. Ook de kinderen krijgen hun deel, indirect zelfs onder de auspiciën van het gemeente bestuur. Een kermisreiziger uit verre oor den, toevallig niet geabonneerd op de han delingen van den gemeenteraad, kwam in de tweede week van Mei-maand naar Den Haag, onbewust van het vonnis over de kermis gestreken. Maar geen noodMet zijn roofvogel in een kooi kou hij op de scholen een nuttige les in de natuurlijke historie geven. Met consent van de overheid wordt het plan uitgevoerd en de schoolkinderen krijgen dezer dagenbehalve poffertjes een levenden arend te zien. Opgetogen van verrukking komen de kleinen thuis en verhalen hun ouders wonderen van den man en zijn arend. Op een kleinen dreumes had het verhaal, dat de man er bij ten beste gaf, hoe de' arend door hern was gevangen, een leveudi- gen indruk gemaakt. Dc kleiue vent bracht het ougeveer in dier voege thuis over: Dc man was ganzenhoeder van beroep. tlij had den arend op zijn land gelokt door een koppel ganzen, die hij allen met een touw aan elkaar had gebondeu. Daar kwam de arend, hij hapte naar een der ganzen, maar op hetzelfde oogeublik trok de mandie op de loer lag aan het touw en had den arend gevangen Het verhaal bad nog grooter indruk op de jongens en meisjes gemaakt dan de heele arend. In afwachting dat het comité-generaal over de kermis wordt opgeheven, doet het ons genoegen dat de jeugd althans niet ge heel van kermispret verstoken bleef. (I), v. Z.-H. en 't Gr.) Bij het doeu van ontgravingen voor het leggen van een riool in de Wagenstraat in Den Haag heeft men het volledig ge raamte van een koe gevonden. De gemeenteraad van Delft heeft een adres van den directeur der Haagsche Tramway-Maatschappij om 218 boomen aan den Haagweg te mogen rooien en de tol- nianswoning te mogen verbouwen, van de hand gewezen. Mr. L. W. C. Van den Berg, benoemd tot lector in de godsdienstige wetten, volks- instellingeu en gebruiken van Ned.-Indie aan de Indische instelling te Delft, vertrok in 1869 naar Iudië, na te Leiden gepromo veerd te zijn op eene verdienstelijke disser tatie over een onderwerp uit het Moslemsche recht. Hij bekleedde in Indie achtereenvol gens verschillende betrekkingen bij de rech terlijke macht en de centrale administratie, tot hij in 1878 door de Indische regeering werd benoemd tot adviseur voor Oostersche talen en het Mohammedaausche recht, welk ambt nog door hem wordt vervuld. Als schrijver is de heer v. d. Berg be kend zoowel door de uitgaveop last der Indischeregeeriug van, „Minhadj atTalibin" (Ie Guide dés Zelés croyants). Manuel de Jurisprudence musulmane etc., en van „Le Hadramout et les colonies Arabes dans l'Arcbipel Indien," alsook door zijn artikel over „de Mohammedaausche geestelijkheid en de geestelijke goederen op Java en Ma- doera," opgenomen in het tijdschrift van het Bataviasch Genootschap, en niet het minst door zijn handboek over de beginselen van het Mohammedaansche recht, volgens de imams en Aboe Hanifat en ass-Sjaféï, dat wel een voorwerp van uiterst scherpe kritiek werdmaar waaraan vau andere zijde groote lof werd toegezwaaid en waarvan binnen betrekkelijk korten tijd een derde druk ver scheen. Reeds jaren geleden, bij ontstentenis van eenen leeraar in de godsdienstige wetten, volks instellingen en gebruiken van Nederl.fndie, doceerde de heer V an den Berg dat vak ge durende meer dan een jaar aan de afdeeling B van het gymnasium Willem III te Batavia, terwijl hij bij herhaling zitting had in de commissie, in Indie belast met het afnemen van het groot-ambtenaarsexamen. De bedrijver van den inbraak en diefstal, voor eenigen tijd op „Reineveld" bij Delft gepleegd, is, naar de D. Ct. verneemt, iu handen der justitie. Eergisteren werd hij, bij een verhoor voor den rechter commissaris, geconfronteerd met den heer Vis, die hem herkende als een der lieden, die tijdens de kerme8se d'été, in den vorigen zomer op „Reineveld" gehouden, aldaar met een zoo genaamden krachtmeter is geweest. Ook eenige der ontvreemde voorwerpen, waaronder eene portefeuille, een damesportret en een lot in de staatsloterijwaarop inmiddels een prijs was gevallen, zijn alle door den eigenaar herkend. Over de vermoedelijke toekomst van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam deelt Huiienga's N. Financier het volgende mede: „Inderdaad is door buitenlanders het voor nemen te kennen gegeven, de exploitatie dezer onderneming ter hand te nemen en te dien einde de meerderheid der aandeelen te koopen, resp. over te nemen uit de handen, waarin zich die meerderheid thans bevindt. De desbetreffende onderhandelingen worden met ernst gevoerd en zullen allicht eerlang tot een resultaat kunnen leiden. „Inlusschen worden, in overleg met een bekwaam bouwkundige, plannen ontworpen voor eene veranderde inrichting der zalen, waardoor eene winstgevende exploitatie mo gelijk wordt en het grootscbe gebouwook wat zijne inwendige architectuur betreft, ge heel tot zijn recht komt." Dit Hoogvliet wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Van den heer Timmers zijn 9 stuks hoornvee aan loodwitvergiftiging ge storven; de heer T. had van eenen schilder een mestvaalt gekocht en die over het land gebracht waar het vee graasde. Uit Amsterdam wordt aan de IV. R. Ct. gemeld: De alhier gedetacheerde compagnie van het „Reddingsleger", dat eiken avond oefening houdt in „De \olkszaal Gerard Doustraat 69, welk gebouw aan bet Leger in eigendom is overgegaanschijnt in Neder land eene blijvende vestiging tezullen stichten. Ten minste aan deu heer A. Cantei (heeren- kleedermagazijn „de stad Parijs" Kalverstraat over den Heiligenweg) is de levering opge dragen vau 48 stuks uniformen ten behoeve van nieuw geworven strijders. De uniform voor ons land bestaat uitblauwe pet met roode bies en kenteeken van den rangroode wapenrok met dubbele rij groene knoopen, versierd met eene in groen gestikte afbeelding van een zandlooper en voor de borst het zinnebeeld vau het Leger des Heils: een vlammend vuur, waaronder in letters „Bloed er. Vuur." Ook de onderkleeding is uniform, doch deze draagt de unitialen L. d. H. terwijl de bovenkleederen met S. S. gemerkt zijn. Te Woudrichem is de elftvangst zoo goed als geëindigd. Was de vangst het vorig jaar niet best, dit jaar is zij bijzonder slecht geweest. Men begroot, voor f 80.000 minder bevischt te hebben dan enkele jaren geleden. Dat de visschersstand en dienten gevolge ook de winkelstand hierdoor groote schade lijden, is te begrijpen. De hoogste prijs der Antwerpsche pre- mieleeniugen100,000 frs., is ditmaal eens in Nederland gevalleneen weduwe te Oos terbeek verheugt zich in dat buitenkansje. In Drente heeft in de laatste dagen het gras zich in de hooi- eu weilanden zeer gunstig ontwikkeld. De rogge heeft van bet gure weder blijk baar weinig geleden en belooft veel. In Groningen hebben al de steenfa brikanten den arbeid hervat; de voorraad der onderscheiden soorten is niet groot meer, terwijl de prijzen hooger zijn dan in '86. De turfschippers verdienen weinig; werd vroeger per lading van den veenbaas gekocht, thans koopt men per ton. Een soldaat, die ontsnapt was uit de klas van discipline te Vlissingenwas Woens dag morgen in de omstreken van Kapelle geziendoch hield zich later schuil in een veld met koolzaad, waar de politie hem 's middags vond. Hij werd vervolgens naar zijn bestemmingsplaats teruggevoerd. Op een verkooping van een inboedel eergisteren te Goes gehouden, bracht een compleet porseleinservies met gouden randen, bestaande uit meer dan 100 stuks, slechte f41.40 op. Voor Japanscbe stellen, bestaande uit potten en bekersevenals voor dito schalen en borden, kon men slechts eenige guldens bedingen. MiddCt.) Onder Roosendaal ontmoeten twee kommiezen vijf zoulsmokkelaars, die allen een fliuken zak zout droegen. Bij het zien der ambtenaren gingen de smokkelaars op de vlucht. Ongeveer 200 pond zout lieten zij achter. Uit Vlijmen wordt geschreven: Een allertreurigst voorbeeld van laakbare onvoor zichtigheid met het schieten is thans voor de tweede maal binnen een paar jaren ge leverd. De eerste maal werd een oud man bij gelegenheid van het Doelen-schieten met een prop in zijn been geschoten, ten gevolge waarvan hij weken achtereen ziek is geweest. Op den 29en April jl. begaf zich een bruids paar naar het raadhuis, vergezeld van enkele met geweren voorziene vrienden. Een hunner gaf de bruid een schampschot aau den arm, zoodat haar kleed in brand raakte en de arm verwond werd. Evenwel ging de plech tigheid doordoch terugkeerende gaf dezelfde onhandige schutter deu bruidegom een schot in een van de beenen, achter in de kuit. Het was eene groote wond en het bleek dat geduchte verwoestingen waren aangericht in de weefsels en spieren die daar liggen. Hij werd in het huis der bruid ingedragen waar hij gisteren is overleden. Door den schrik en de spanning is ook de toestand der bruid verre van bevredigend. In hoeverre dergelijke bewijzen van vriendschap, als hier gebracht zijn, strafbaar zijn, zal de justitie wel uit maken. »s GRAVENHAGE. Door Z. M. is de luit.-kol. H. E. Beek man commandant van het corps genietroepen, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is de heer dr. M. Buéno de Mesquita, arts benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. BE li GI E. Verleden Zondag vertrok „de Vlaan deren" iret een groot aantal Belgische land- genooten naar Congo. Het was een indruk wekkend schouwspel. Nog nooit te voren was er zoo groot aantal Belgenofficieren ingenieurs, handwerkslieden, landbouwers, te gelijk derwaarts vertrokken Meer dan tienduizend personen waren in de haven van Antwerpen en op de kade, op liet oogen- blik dat „de Vlaanderen", de dubbele vlag van Congoland en Belgie voerendehet anker lichtte, 't Was een oogenblik van onbeschrijfelijke ontroering vooral voor de familiën van degenen, die in het verre land hun fortuin gingen zoeken. Men weende, men schreeuwde, men kuste elkander. Zelfs een vreemdeling kon niet koel blijven bij dit dramatisch schouwspel. De verschillende fabrikanten in het bekken van Charleroi hebben de begrooting opgemaakt der sommen, als schadevergoe ding te eischen van de verschillende ge meenten, voor de schade, hun berokkend tijdens de onlusten in Maart 1886. Aan het hoofd staat Jumet. Aan deze gemeente vraagt men ruim 5 millioen als schadever goeding, aan Lodelinsart ruim 105 duizend, Charleroi 170 duizend, Roux 161 duizend franken enz. ENGELAND. Sir James Fergusson verklaarde in het lagerhuis, in de zitting van gisteren dat de regeering niet officieel zal deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling van 1889, doch de deelneming aan de inzenders zal vergemakkelijken. Sir John Gorst stelde de tweede lezing voor van het ontwerp, waarbij den hertog van Connaught wordt vergund, voor het jubilé der koningin naar Engeland te komen zonder zijn ambt als opperbevelhebber in Indië neder te leggen. Het huis nam be doeld wetsvoorstel daarop bij tweede lezing aan, met 318 tegen 45 stemmen. Zonder debat en zonder stemming werd besloten het regeeringsvoorstel betreffende de begrooting van oorlog en marine, naar eene commissie te verzenden. Tot bijwoning van de ter reede van Spithead te honden revue over de vloot, ter gelegenheid van het regeerings-jnbileum van koningin Victoria, zijn 4000 officieele uitnoodigiugen verzonden. De uitgenoodig- den, lords, generaals, vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden enz.zul len aan boord van de transportschepen Sc rapie, Sumna, Crocodile, Euphrates, Hum ber, Orontes en Tamar de manoeuvres vol gen. De koninklijke familie zal zich begeven aan boord van de koninklijke jachten. Holloway liet 3 millioen pd. st. na aan de 70-jarige miss Diver. Tegen het testament zijn door familieleden bezwaren ingebracht, op grond dat Holloway niet toerekenbaar was en dat onbehoorlijke pres sie op hem was uitgeoefend. Uit Kairo verneemt de Timet, dat Ismail-pacha's agent Lavison ontslagen is geworden, om te worden vervangen door Ismail's broeder Hussein. Toen hierop La vison weigerde zijne papieren af te geven, werd hij gevangen genomen. FR ANKRIJK. In de salons van het Grand-hótel heeft eergisteren het „Diner du roi René" plaats gehad. Dit diner, of liever een bijeenkomst van den adel uit Provence, werd vijf jaren ge leden door prins De Valori ingesteld en is samengesteld uit edellieden, wier familiën minstens van 1450 moet dagteekenen en waarvan de meesten sedert het jaar 1000 bestaan. De medeoprichters waren markies De Thorbin, De Castellane, Raymond en Chris tian De Villeneuve, hertog De Cadagnue, graaf des Isnards en markies De Mirabeau. Prins De Valori had een jaar noodig gehad om zeven gasten voor het diner bijeen te krijgenmaar na het eerste feest bedroeg het aantal deelgenooten meer dan 48. Het „Diner du roi René" is thans de voornaamste aristocratische bijeenkomst in Frankrijk. Zij is bij uitnemendheid provenpeal en de naam lijst der 48 leden vertegenwoordigt al de voornaamste geslachten van Provence. De eere-voorzitter van het diner is generaal markies De Gallisset. De leden worden bij geheime stemming verkozen; maar véér alles moet men bewijzen, dat men van vóo* 1500 is.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2