H A S T A. NIEUWS- EN ADVERT KNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. «ïcze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ASOflNEiflEIIIT: ADVEP, TEIBTIEM: Zaterdag 14 Mei 1887. 113 Uitgevers: Gebroeders Muré. Feestdagen. Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Klimmer 10 ('ent. Van "16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201e Jaargang. Stads-Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schntterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzon derlijke registers, mei dien verstande, dat de per sonen geboren in 1853 tot 1861 ingeslotenwelke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waar onder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, znllen worden in geschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in bet jaar 1962 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1887 en het tiende, of dat der geborenen in 1852, van het vorige jaarzal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (StaatsUadn'. 6), ditmaal zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op Woensdag den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personenwelke zich vóór gemelde sluiting op den 1«" Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd heb bende vreemdelingen, alsmede de militairen, welke bun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog ach ter de teekening tot sluitingdoor het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen Ballen worden ingeschrevenmet bijvoeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot irijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien beston den; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun •ok geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krach te der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen moch ten kannen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dal bewijs te komen afha len ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot namiddags 4 urenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen znllende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgenwanneer hijbij gemis zijner ge boorte-akte, door eene verkeerde opgave van het ge hoortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt her innerd, dat zij bij de inschrijving tevens zullen moe ten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straat- nomtner hunner woninghun beroep en dat hun ner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschre venen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het huwelijksregister te voor zien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrij ving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden geva ceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burger lijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddag! 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der ver trekken van het Raadhuisen wel Op Maandag den 16 Mei 1887, de bewoners van Wijk I, II en III Op Dinsdag den i7 Mei 1887, de bewoners van Wijk IV en V Op Woensdag den 18 Mei 1887, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk Op Vrijdag den 20 Mei 1887, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; inet uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanslaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M8. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in hel afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden \an hunne vrouwen of kin deren, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op tc maken algemeene Schutters- rjl geplaatst moeten worden, om van dosdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te gevenof zich daartoe ter secretarie aan te melden des vooriniddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisge ving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de rialatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 Staatsbln°. 12), en art. 22 der wet van 15 April 1886 Stbln°. 64), hou dende hechtenis van een tol veertien dajjen of geld boete van vijftig cents tot. honderd gulden. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTKRBurgemeester. Leiden 30 April 1887. K. KIST, Secretaris. ITADINIEUWI. Na den onlangs bij den boekbinder S. op de Langebrng plaats gehad hebbenden brand werd door enkele bladen gemeld dat ook kostbare werken zouden zijn verbrand, behoorende tot het gemeentearchief alhier. We hebben toen die zaak onderzocht. Men stelle het zich niet overdreven voor. Wer kelijk is er een en ander verbrand dat uit het gemeentearchief ter inbinding bij bovenge- noemden binder in berusting was. 't Waren echter geen handschriften of werken die niet meer zijn terug te bekomen, maar, behalve een paar inventarissen van andere archieven verbrandden drie zoogenaamde heerenboekjes uit de 18de eeuw, waarvan het titelblad luidde^Naamwijzer waar in vertoond werden de namen van de edel groot agtbare Heeren regenten der stad Leyden, Mitsgaders van verscheyde collegiën en beatnpten. Met derzelver woonplaatsen primo January." Echter had het geval zich kunnen voor doen dat wél kostbare werken bij den boek binder waren verbrand, iets wat bij inrich tingen als b. v. de gemeentearchieven te Utrecht en Rotterdam niet mogelijk is, aan gezien daar nimmer boekeu of handschriften buiten het gebouw worden gebonden of op andere wijzen verzorgd, naar een boek- binder-concierge dat alles in het archiefge- bouw zelf verricht. De tot kapitein bevorderde 1ste luitenant P. L. H. Mansvelt, is ingedeeld bij het 3de bataljon van bet Iste reg. inf. te Groningen. Voor de a. s. concoursen worden door de leden van yNjord" weer oefeningen ge houden. In de foude vier" is eene veran dering gekomen door dat de heer De Vogel zijne plaats heeft afgestaan aan den heer A. W. A. Van Seters. We werden gister door den eigenaar der zweminrichting //Rhynzigt" bij Leiden in de gelegenheid gesteld die inrichting, geheel vernieuwd en verbeterd als zij is, te bezichtigen. Van de oude inrichting bleef niets staan dan de springstoel, die nog be trekkelijk nieuw was. Het plankier vóór de kleedkamertjes is verbreed en geheel over kapt, de kleedkamertjes zelf zijn in eene» rechte lijn, en hun aantal is van 30 op 52 gebracht. Maatregelen zijn genomen tegen het inslaan van vuilnis door voorbijvarende stoombooten en tegen onbescheiden blikken tijdens het zwemmen der dames, die voor taan niet meer van 's morgens half acht tot 12, maar slechts tot 11 uar zich aan de edele kunst zullen kunnen wijden. Van 11 tot 12 uur is dan de inrichting uitsluitend toegankelijk voor volwassen mannen en daarna voor iedereen (van 't mannelijk geslacht n. 1.) Eene verbetering mag 't ook zeker heeten dat voortaan ook voor niet-leden der in richting abonnementsboekjes voor 10 baden verkrijgbaar zijn, voor het nemen van welke baden men aan geen bepaalde dagen ge bonden is. Dat daarmeê als van zelf uit spanningsplaats en café aan de inrichting verbonden, ook voor niet-leden, mits ge abonneerd voor een zeker aantal badentoe gankelijk zijn ligt voor de hand. Opdat ieder zich van de verbeteringen aan deze nuttige inrichting aangebracht zelf zou kunnen overtuigen zal Rhynzigt Zondag a. s. voor het publiek ter bezichtiging zijn gesteld. MUZIEK, LETTEREN! EN KUNST. Geboortedag (1263) van Dante. Er is te Antwerpen eene commissie tot stand gekomen om den 300en veijaar- dag van Vondel's geboorte op waardige wijze te herdenken. Een bestuur is samengesteld uit Vlaamsche letterkundigen, behoorende voor de helft tot de katholieke en voor de helft tot de liberale partij. In eene eerste zitting werd het denkbeeld geopperd eenen openbaren stoet in te richten, die zich ter feestviering zou begeven naar het Paleis voor nijverheid." Daarbij zou gevoegd worden een FEUILLETON. 28). „Ja zeker" hernam Karei, „er moet ook genoeg voor beiden zijndacht ge dat dok ter Van Breesteghe niet voor zijne Ada gezorgd had?" „En waarom wil zij dan in eene condi tie gaan?" .Omdat" antwoordde Paula voor haren broeder .hare moeder en Marcel dan een goed inkomen hebben. Ik ken Ada en ik weet dat zij het doet omdat hare moeder zich dan weinig zou behoeven te bekrimpen." »Ik kan mij Ada Van Breesteghe niet in armoede voorstellen" zei Otto. .Daar hebt ge wel gelijk in; ze is niet gewoon zich te behelpen of in iets te be zuinigen; ze zal dat ook nooit leeren." .Arme Ada; zij is wel diep te beklagen" znchtte Paula. .Ze heeft zoo lang minachtend neérgezien op al het lagere" zei Karei bitter. „Ik heb haar nooit goed kunnen uitstaan; en dan die trots van dat schepsel. „Maar ze is dan ook al wonder mooi en men wordt dan licht overmoedig. Daarbij heeft zij talenten. Wat zingt en speelt ze mooi, ze teekent, ze schrijft De lieve spreekster werd onderbroken door de komst van Marcel Van Breesteghe, die na zijn' gebruikelijken vroolijken groet zich naast Paula neerzette. .Hoe gaat het met de zieke, mejuffrouw Van Walden?" vroeg Marcel die dat fijne bleeke gelaat heden al bizonder aantrekke lijk vond. .Niets beter" antwoordde Paula, als zij hare bedroefde oogen naar hem opsloeg. Marcel gevoelde een oogenblik medelijden met dat zachte blonde kind, en wanneer zij hem een goeden avond wenschte en Marcel haar zijne hand toestakwas 't alsof hij die wat langer dan gewoonlijk omvat hield en zijne oogen dieper in de hare zagen. Vlug spoedde Paula zich naar de zieken kamer om de met zorg toebereide spijze aan hare moeder te brengen, met de flauwe hoop dat er van geproefd zou worden en zij het niet, zooals gewoonlijk, onaangeroerd zou behoeven weg te nemen. .Zoo moedertje, nu kom ik eindelijk wéér eens bij u." „Zijn de broêrs uit, kind?" „Ja mama, Marcel Van Breesteghe is ben komen halenantwoordde zij met eene lichte trilling in hare stem toen zij dien naam uitsprak. „Dan zijt ge van avond zoo alleen, mijn goed, lief kind." „O mamaatje, dat is zoo erg niet" her vatte Paula, terwijl zij de kussens van de zieke wat in orde bracht. „Ge ziet er zeer vermoeid uit, beste; be looft ge me nu eens vroeg te gaan slapen en over een paar uren naar je kamertje te gaan Paula omhelsde hare moeder en vermeed haar in de oogen te zien. „Wanneer u mij dan beloofd hier eens van te zullen proe ven," antwoordde zij met gemaakten glim lach en met een paar tranen in de oogen die zij onder de groote wimpers verborgen hield. Vroeg slapen 1 Zij hoorde de klok ieder uur slaan, de eenige afleiding bij haren vermoeienden arbeid; hare oogen begonnen pijn te doen, maar zij schreef door, altijd maar door, zonder zich te bewegen, uit angst dat de lichte sluimering van de zieke wel licht zou worden gestoord. Tegen den nacht werd zij duizelig en de anders zoo schitte rende oogen waren dof en lagen diep boven donkere schaduwen, 't Was reeds lang na middernacht toen Paula zich naar lichaam en geest vermoeid ter ruste begaf. IX. Dampend en snuivend «topte de trein aan een der kleine stations tusschen Leiden en Haarlem. Slechts enkele reizigers verlieten de zachtere of hardere banken der coupés. Een jongmensch met rossen knevel en blauwe kringen onder de roodgerande oogen, trad op eene buitengewoon schoone dame toe om haar de behulpzame hand bij het uitstappen te bieden. „Dank u; ik heb niemand noodig." Die woorden door de schoone dame, Ada Van Breesteghe gesproken, deden den jongen man eenige passen achteruitgaan. Alleen ging zij het kleine perron af, den uitgang door en stapte in een rijtuig. Zij sloeg geen acht op den schilderachtigen weg waarlangs zij snel voortreed; ze had zich in een hoek van het rijtuig teruggetrokken en na wei nige minuten stond zij voor het hek van Holmeteyn. In den breeden dreef was Adèle haar een eind weegs te gemoet gegaan. [Wordt tervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1