BUITENLANDSCKE BERICHTEN. •a- m» es en m^l «ra «au ssm. - m- iu het Fransch, onder het motto: ,Tout pour l'humanité. De vooruitzichten van het fruitgewas zijn in alle streken van Gelderland veelbe lovend. .De kersenboomgaarden staan in vollen bloei en leveren een verrukkelijk ge zicht op. Ook vele pereboomen prijken met een prachtigen bloesemtooiterwijl de knop pen der appelboomen reeds de rose tinten laten doorschemeren. Door het wiskundig genootschap, Een onvermoeide arbeid komt alles te boven/' te Amsterdam is een verhandeling van dr. A. Eecenleeraar aan het gymnasium te Assen bekroond. De kroonprinses van Zweden is per Rijnspoor met haar gevolg van Amsterdam vertrokken naar Frauaensbad in Bohemen, waar zijop advies van dr. Mezgereen badkuur moet ondergaan. Omtrent den verkoop van den Park schouwburg te Amsterdam verneemt het Hbl,f dat het gebouw terstond na de veiling voor den prijs van f 297,000, waarvoor het werd opgehouden aan de tot het voorstel Huizinga toegetreden aandeelhouders is overgaan. Uit de opbrengst zouden de 1ste en de 2de hypotheekhouders worden afbetaald, terwijl met de volgenden eene schikking zou wor den aangegaan. De eigenaar van zeker koffiehuis is van plan zijn inrichting den naam te geven van ,Het Kantoor", opdat zijn gehuwde klanten, wanneer zij laat thuis komen, en moeder de vrouw vraagt waar zij zoo lang gezeten hebbenkunnen zeggendat zij zoo laat van ^het kautoor" komen!' De gemeenteraad van Zaandam heeft aan B. en W. een crediet verleend vau f 1500, om te onderzoeken of het wensche- lijk is, iu de straatverlichting na 1890 door een gemeentelijke gasfabriek te voorzien dan wel door electriciteit. Het buitenverblijf Veldzicht", nabij Breukelenis gehuurd door de vereeniging j tot steun van verwaarloosden en gevallenen en zal binnen weinige weken als asyl wor den geopend, onder beheer van mej. Kops. Een photograaf-leerling te Utrecht had het ongeluk, dat hem bij het eten een stukje vleesch in de keel bleef zitten. Alle pogingen, die onmiddellijk in het werk werden gesteld, bleven vruchteloos. De on gelukkige was binnen weinige minuten een Hjk. Ij: In de omstreken van Wageuingen ver toonden zich eergisterenavond weder veel meikevers. Benoemd tot vroedvrouw te Otterlo (gem. Ede) mej. K. J. Kastelijn, te Oegst- geest. In den Gelderschen-Achterhoek staan over 't algemeen de gewassenrogge, haver, enz. uitstekend, ofschoon alles later is dan gewoonlijkde vruchtboomen bloeien zon der uitzondering prachtig en beloven een overvloedigen oogst. In Oosterwolde wordt van het belast baar inkomen ruim 8 pCt. gemeentelijke in komstenbelasting geheven. Slechts een in komen van f200 is vrijgesteld. De gewezeu stations assistent E. J. De Vries te Leeuwarden, die destijds gedurende zijn dienst zoo uoodlottig beide beenen verloor en na dit ongeval van de ^exploitatie-maat- schappij" een paar kunstbeenen ontving en alstoen benoemd werd tot halte-chef te Idaard- Roordahuizumheeft thans van genoemde maatschappij eene geldelijke uitkeering ont vangen van f6500 in eens, alsmede een jaarlijksch pensioen van f 125. Bedoelde persoon zal nu te Leeuwarden een sigaren- handel beginnen en in dit artikel bij het station een kiosk plaatsen. Het is opmerkelijk, dat deze persoon van af dit ongelukaltijd in eene goede gezondheid verkeerd heeft, en steeds opgeruimd is. GHAVËMUIUË. Door Z. M. is aan den korporaal bij het leger in Ned.-Indie, A. F. X. C. Von Prileszky, vergunning verleend tot het dragen van de Oostenrijksche Krijgsmedaille. Door Z. M. is goedgekeurd de benoe ming van den heer L. H. Enthoven tot hoofddiiecteur te Amsterdam van de Suri- naamsche Bank. De minister van koloniën zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. BELC1E. De kamer van vertegenwoordiger» nam gisteren hel wetsontwerp Dumont, betref fende het invoerrecht op slachtvee en vleesch in zijn geheel aan, met 69 tegen 54 stem men. Vijf leden namen geen deel aan de stemming. De politie heeft, naar men zegt, v-!- sche certificaten ontdekt van de nieuwe Brusselsche leening, en wel voor een bedrag van 300,000 francs. (B. Z. en 's Gr.) Zondag 8 Mei is, bij gelegenheid der feestviering van het genootschap „Met tijd en vlijt," door den rector der universiteit mgr. Abbeloos, te Leuven, het diploma van doctor honoris causa uitgereikt aan mgr. Everts, prof. J. A. Alberdtngk Thijm, dr. J. Renier Snieders en de eerw. heeren Claeys eu Geselle. Aan de vergadering en aan het later gehouden feestbanket werd deelgenomen door den aartsbisschop van Baltimore, kar dinaal Gibbons, die voornemens is in zijne diocees eene hoogeschool te stichten naar het model der Leuvensche. {Tijd.) E N Si I.A N 51». Onder de conservatieve partij, schrijft lie Observer, wint de meening veld, dat de regeering er spoedig bij het parlement op aandringen moet, buitengewone maat regelen te nemen om met de lersche dwang- wet tot een goed einde te komen. Wau- neer de obstructie tegen de bill hardnekkig wordt volgehouden, zal een termijn dienen gesteld te worden, waarop achtereenvolgens lie artikelen en amendementen krachtens het nieuwe reglement van orde door den voorzitter in stemming zullen worden ge bracht. Te Londen is verschenen een „Manuel dn par fait anarchiste" (handboek voor den volmaakten anarchist), waarin de middelen zijn vermeld om steden in puinhoopen en bevolkingen in hoopen lijken te veranderen. Het boek is op de hoogte der moderne we tenschap; het leert hoe men gemakkelijk en goedkoop ontplofbare stoffen maakt en bom men met nitro-glycerine vult; hoe men zich van het gas kan bedienen om huizen in de lucht te doen vliegen, en hoe, in afwach ting van het oogenblik dat al deze dingen in het groot kunnen beproefd worden, men zich op verraderlijke wijze kan ontdoen van de lieden, die iemand in den weg staan, vooral van de patroons. Het lieve boek bevat o. a. een recept voor brandstichtende cigarettcn, die de „vol maakte anarchist" op zijn wandeling in ma gazijnen, brievenbussen enz. kan werpen. Hetzij het boek ernstig gemeend en door echte anarchisten geschreven of eene charge zij, iu elk geval is het gevaarlijk. De be schrijving van alle knutselwerk lokt knut selaars om het te probeeren, en zoo kunnen zich bij de werkelijk verwoede anarchisten, die uit beginsel de maatschappij en de mensch- heid willen uitroeien, tal van vernuftige dilettanten voegen, wier spel, niet ernstig gemeendevenzeer een bedreiging kan wor den, merkt de Anut. op. FKAIHKIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren al de artikelen van bet wetsontwerp betreffende de surtaxe op suiker, en ver volgens dat voorstel in zijn geheel, aange nomen. De minister van oorlog heeft proeven doen nemen met de „haltes-repos" op de groote Fransche spoorwegen. Deze „haltes- repos" bestaan hierin, dat aan zekere sta tions de troepen stilhouden om een maaltijd te nuttigen. Eene eerste proef werd drie dagen geleden aan bet station van Soissons genomen. Dit station is o. a. bij strategi sche transporten aangewezen om de talrijke troepen, die plotseling uit verschillende rich tingen komen aanrukken, van voeding te voorzien. Op bevel des ministers waren twee batterijen artillerie, twee escadrons dragon ders en twee bataljons infanterie van Com- piègne, Terguier en Laon vertrokken. Naar mate de treinen te Soissons aankwamen werden de manschappen naar het goederen station, dat in een eetzaal veranderd was, geleid, waar banken en tafels voor tien per sonen klaar gezet waren. Aan eiken soldaat werd een rantsoen brood, koffie met suiker eu ratiou brandewijn, d. i. een avondmaal- tijd, uitgereikt. Toen deze was afgeloopeu, werden de paarden gedrenkt eu vervolgens toog men aan het inladen om naar de respec tieve garnizoenen terug te keeren. Deze ver schillende manoeuvres, voor 3784 manschap pen en 570 paarden, hadden minder dan een uur geduurd. Le Temp» meldt, dat in het ministe rie van oorlog maatregelen genomen zijn om te beletten, dat stukken, welke van bureel tot bureel gaan, ook maar een oogenblik aan hunne bestemming onttrokken kunnen worden. De Temp» spreekt het bericht van de Morning Foil tegen, dat Engeland officieel zijne medewerking tot de Parijsche tentoon stelling zou hebben geweigerd. De Parijsche prefect van politie heeft bepaald, dat de courantenverkoopers voortaan alleen de titels van hunne couranten op straat zullen mogen uitroepen. Verscheidene juweliers uit Weenen, Pesth, Londen, Konstautinopel, Geuève, Dresden, België, Rusland, Hollanden Ame rika bevinden zich te Parijs, waar den 12en Mei de veiling der kroonjuweelen plaats heeft. Zekere Duraud, die met zijn schoon broeder, eenen Jacquet, op niet zeer goe den voet «tond, liet bij de begrafenis van dezen te Colombus (Frankrijk), toen de an deren het gewone schopje aarde op de kist wierpendaarop een meêgebrachten steen vallen met de woorden; „Ziezoo, dat's voor u I" Hij is deswege tot tien dagen gevan genisstraf veroordeelden het hof le Parijs heeft dit vonnis in iiooger beroep bekrach tigd, ofschoon de man onder tranen be tuigde, dat hij den steen bij ongeluk met het zand had opgeraapt, en niets kwaads bedoeld had. S» 6» A .1 ii. - Volgens een van het eiland Cuba ont vangen schrijven zouden de samenzweerders der Antilles op 22 dezer eene belangrijke vergadering te Cayos-Huetco houdenwelke door verschillende hoofden van den laatslen opstand zou bijgewoond worden. I'UKTIIC A L. Op last van de regeering is de heer Ferrera-Alida, kamerlid en lnit. ter zee door een marine-officier aangehouden en aan boord van een oorlogschip gebracht. De bladen zeggen, dat de afgevaardigde na afloop der kamerzitting en tengevolge van een woordentwist met den minister van marine, dezen een oorveeg heeft gegeven. In de politieke kringen wordt over dit voor val druk gesproken. De minister van marine behoort niet tot de zeemachtmaar is hoog- leeraar aan de polytechnische sahool. Het bedoelde kamerlid behoort tot de minisle- neele partij. De Biara Popular zegt, dat de misdaad de doodstraf tengevolge kan hebben. ITA LIE. Eene zeer belangrijke verklaring van het ministerie wordt in de kamer verwacht. De regeering zal mededeelendat de strijd krachten en de gelden, thans voor jVlasso- wah beschikbaar, voldoende zijn om eene defensieve houding te blijven aannemen maar om aanvallenderwijs te werk te kun nen gaan, zullen nogmaals 10000 man voor Afrika noodig zijn en een buitengewoon crediet van 90 millioen. DEUTSCHE AN D. Bij de eerste lezing van het wetsont werp op de alcohol-belasting, wees de minister Scholz, in den rijksdag, bij zijne verdediging van het voorstel, op de nood zakelijkheid tot vermeerdering der rijksmid delen en tot bet nemen der voorzorgsmaat regelen, welke voor de veiligheid van het vaderland noodig zijn. De regeering heeft vooral bet oog op de belangen der landhuis- houding. De Zuidduitsche Staten zullen zonder gevaar voor hunne branderijen hunne landhuishouding, zich bij de gemeen schappelijke alcohol-belasting der Noordduit- scbe Staten aansluiten. De minister zeide verder, dat de regeering zich zoo tegemoet komend zal betoonen als maar eeningszins mogelijk is. De meeste sprekers verklaarden zichtrots enkele bedenkingen, vóór het totstandkomen der belasting eu vddr verzending naar de betrokken commissie. De Beiersche minister van financiënde beer Riedel, was vóór het ontwerp, in het gezamenlijk belang van Duitschland. Beieren was evenwel niet geneigd zijne voorbehouden rechten op te geven; bet verlangt een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek naar de vraag, of niet het bestaan der Beiersche branderijen door de wet in gevaar zon worden gebracht. De Wurtembergsche gevolmachtigde, de heer Schinid, verheugde er zich over, dat het aangeboden wetsontwerp, waardoor aan de bedoelingen der Wurtembergsche regeering wordt te gemoet gekomenDuitschland door een nieuwen band zal vereenigen. De verdere beraadslaging is tot heden verdaagd. Het comité uit de vrijzinnige partij 't welk werd gevormd om de verhooging der graanrechten te bestrijden, komt binnenkort te Berlijn bijeen, ten einde zich te verstaan over de houding, aan te nemen tegenover de aangekondigde nieuwe verhooging van bedoelde rechten. In het rijksland blijft men met kracht ageeren tegen elke poging om de sympathie voor Frankrijk levendig te houden. Thans is de studentenvereeuiging Sundgovia-Erwi- nia ontbonden. Zij zou in verbinding heb ben gestaan met de patriotten-liga te Parijs. De Kreuzzeitung en de Pott dringen er bij de regeering op aan, dat zij spoe dig de aangekondigde wet tot verbooging der graanrechten indiene. Doet zij dat niet, dan zal de graanhandel gelegenheid bekomen om door 't doen van groote speculatie-in- koopen de invoering van de verhoogde rech ten geruimen tijd illusoir te doen zijn. De bekende Russische generaal Von Kaulbars, die te Berlijn vertoeft om eenige particuliere zaken af te doen zoo althans iuidt de officieele voorstelling werd door prins Von Bismarck ten gehoore ontvangen. De bijeenkomst duurde zeer geruimen tijd. - Uit Mauchen wordt gemeld, dat de tocht van den Prins-Regent, door een deel an het land, een ware zegetocht is geweest. De geestdrift der bevolking was overal zeer groot. De bewijzen van aanhankelijkheid, den Prins gegeven, waren dikwerf zeer aan doenlijk. Zijnerzijds heeft hij het niet aan blijken van welwillendheid jegens de bevolking doen ontbreken. Met ruime hand heeft hij onder de leiders der feesten onderscheidingen uitgedeeld, 't Zedelijk resultaat van des Prinsen rei9 zal wel wezen, dat de band tusscben natie en Vorstenhuis nog niet weinig is versterkt. OOSTEN RIJ K. Weener bladen melden, dat prins Von Bismarck de candidatuur van prins Wilhelm van Nassau voor den Bulgaarschen troon ondersteunt. VENEZUELA. Men zegt dat zich bij Guzman Blanco, den president van Venezuela, sedert eenigen tijd verschijnselen van grootheidswaanzin ver- toonen. Hij meent dat hij Napoleon I is en draagt steeds een grijze jas en den be kenden steek en bij eene wapenschouwing te Caracas riep hij „Leve de keizer!" nadat hij eene toespraak in den trant van Bona parte had gehouden. Men schrijft zijn toe stand toe aan overspanning. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 10 Mei. Volgens het maandelijkscb rapport van het departement van landbouw is de gemiddelde stand van wintertarwe 86, van rogge 90-(8i}en van garst 87-j-3^ pCt. Katoen is slechts op vier vijfden van de voorgestelde oppervlakte ge plant. De droogte tijdens den uitzaai heeft een nadeelige uitwerking op den oogst gehad in sommige gedeelten van het land, doch door het weder-uitzaaien, onder begunsti ging van goed weder, werden de openge vallen vakken spoedig aangevuld. ROME, 10 Mei. De directe belastingen en de invoerrechten leverden van Juli 1886 tot 30 April 1887 18,000,000 meer in vergelijking met de vorige periode. MADRID, 10 Mei. In de Cortez her innerde de minister Moret aan de gehecht heid, door Cuba jegen9 Spanje betoond. De opbrengst van de suiker en de tabak is op Cuba niet verminderdmaar de prijzen zijn gedaald ten gevolge van de mededinging van Mexiko en Duitschland. De minister verlangt daarom, dat de tarieven voor Cuba dezelfde bepaling zullen bevatten als de Amerikaansche tarievendoch verzoekt tijd opdat hij zijne beloften kunne houden. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. invoerr. en ace. te Echt c. a. Jhr. J. W. E. Von Schmidt auf Altenstadt, ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel, te Makkum J. J. Van Pienbroek, ontv. der dir. bel. en acc. te Wadenoijente Tiel, J. P. Jaussens, thans der dir. bel. en acc. te Veghel; te Groesbeek J. C. E. Slotemaker, thans der dir. bel. en acc. te Wijchen tot ontv. der dir. en acc. te 's Gravenpol der P. C. Van der Vliet, thans der dir. bel. invoerr. en acc. te Veere; te Vries H. C. Berends, thans der dir. bel. invoerr. en acc. te Bourtange. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer verklaarden zich bij het hoofd stuk godsdienst, van de Grondwet, de heeren Schaepman, Lohman en Van der Loeff om verschillende redenen tegen het ontwerp. Zij achtten het ontijdig, ook met het oog op te verwachten beslissing der rechterlijke macht over kerkelijke quaestiën. De minister Heems kerk motiveerde de indiening, maar ver klaarde dat de regeering het zich zou ge troosten indien de kamer meende dat de toekomstige wetgever meer vrijheid zou heb ben met het bestaand art. 168. Op voorstel der regeering is het debat over hoofdstuk godsdienst geschorst en aangevangen het debat over hoofdstuk belastingen. Morgen voortzetting. Omtrent de kader-manoeuvres voor officieren van de lste divisie inf. het reg. grenadiers en jagers, het 4de en 7de reg. inf.meldt men dat zij plaats zullen hebben van 16 Mei tot 3 Juni. Onder den leider, jhr. Klerck, is tot algemeen bevelhebber aangewezen kolonel W. H. Doorman, vau het 4de reg. infanterie,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2