BEJITENLANDSCHE BERICHTEN. moristische stukjes van Laurillard voordroeg. l)e president) der vereeniging, de heer La- bouchere, betuigde deu heer Mees, aan het slot den hartelijken dank van alle aanwezigen. De Grand Steeple-Chase de Parisfr. 50000, en de Grande Course de Haise d'Auteuil, fr. 25000, worden te Auteuil geloopen respectievelijk 29 Mei en 1 Juni a. s. Voor eerstgenoemde zijn 57 paarden en voor laatstgenoemde 65 paarden ingeschreven. Voor beide is de datum van forfeitverklariug 17 Mei a. s. Te Parijs wordt op 5 Juni a. s. de Grand Prix de Paris, fr. 100,000, geloopen. Tot heden zijn er te Parijs 28 en te Londen 24 paarden staan gebleven. Het laatste forfeit moet 1 Juni a. s. verklaard worden. (Ned. Sp.) Eindelijk is voldaan aan de wenschen van vele wielrijders, die, met alle tegen woordige machines tevreden nog steeds uit zagen naar eene electrische verlichting van hun voertuig. Een instrumentmaker te Leipzig heeft een toestel vervaardigddat zonder elementen of accumulatoreu werkende, eenen stroom veroorzaakt door de beweging van het wiel. Indien voor het opwekken van eenen electrischen stroom van voldoende sterkte om een behoorlijk licht te geven, niet veel kracht wordt vereischt, iets dat wij echter sterk betwijfelenis er zeker wel eenig succes te verwachten op deze uitvinding, waarvan wij binnen kort eenige meerdere gegevens hopen mede te deelen. (Ned. Sport.) De redactie van de Wereldburger wijst op het feit, dat de emigrant naar de Transvaal over minstens f 5000 kapitaal moet beschikken, om zich als boer te kunnen vestigenen waarschuwt ernstig tegen het uitzenden van jongelieden, die in Holland niet hebben willen gedijen en nu bereid zijn elders „alles" aan te pakken, maar niet in staat zijn „iets goed" aan te pakken. Volgens hare meening kunnen in Zuid- Afrika alleen landbouwers met eenig kapitaal en knappe, soliede ambachtslieden tot voor spoed geraken. Die opvatting is volkomen juist, zegt het D. v. Z. H. en'e Gr.en moge hier nog door enkele opmerkingen worden aangevuld. Dat een Hollandsche boer, in de Transvaal overgeplant, goede zaken zou moeten maken, ware al een geheel verkeerde opvatting. Zijne handen staan hem daar in de eerste jaren linkschhij heeft geen middelen om gedurende genoegzamen tijd zich op de hoogte te stellen vau landbouw en veeteelt, alvorens hij een besluit neemt; koopt dan dikwijls van den slimmen Afrikaander boer eene „plaats," welke naderhand blijkt groote gebreken te bezitten; verspeelt aldus zijn inleg, en verarmt en verhongert ten laatste. De kleine ambtenaarsposten zijn allen bezet, en meer dan dat. Slechts zijdie reeds in Nederland eene landsbetrekking bekleedden en eervol zijn ontslagenhebben eenige kans op plaatsing. De ambachtslieden worden goed betaald, wanneer de zaken niet stilstaan. Eenige jaren geleden kon een putgraver te Bloemfontein nog tot f 12 daags verdienen. Goede Engelsche metselaars werden spoedig baas, namen geld op en bouwden huizen; maar zelden konden hunne beenen die nieuwe weelde dragen; hunne administratie raakte veelal in de war, en de meesten eindigden waar ze begonnen waren. Letterzetters vinden gewoonlijk een goed bestaan en zijnwegens hunne „letterkundige" kennis in het rijk der blinden is een éénoog koning vrij goed gezien. Voor hen ligt het groote gevaar in den aandrang naar redactiewerk en naar poëzie. Wat goud- en diamantvelden betreft, daar valt niet op te rekenen voor een rustig bestaan met vrouw en kind. In den beginne, tijdens de „rush" is alles peperduur. Te Kimberley heeft men tijden gekend, dat een emmer drinkwater met f 1.50 betaald werd en, na aan eene geheele familie voor de ochtendrei niging te hebben gediend, door een arme vrouw werd gehaald om er de koffie mede te zetten voor haar huisgezin. Een diamantdelver oud Parijsch riveur kon het zelfs zéé ver niet brengen en be steedde zijne Zondagsrust aan het schoon- schrappen van zijn lichaam met een broodmes, den eenen Zondag rechts, den anderen Zondag links. Zoogenaamde thee (blaadjes op weg door de karrevoerders van de meest gewone boomsoorten afgeplukt) werd op de markt met goud betaald. De bekende Antwerpsche wielrijder De Beukelaer heeft Zondag bij den wedstrijd te Dortmund den eersten prijs in den wed strijd voor driewielers, en ook in den hoofd wedstrijd (5000 meter) behaald. R. v. A. meldt, dat de gezondheids toestand van Domela Nieuwenhuis tegen woordig vrij bevredigend is, tengevolge van het genietbare voedsel, dat bem tot dusver Dfca KI m 8KB» «C3 ËSM SB3 bleef verstrekt. Het hoofdorgaan dersociad j democratische partij erkent alzoo zelf dat j de grondenwaarop de adressen om gratie j voor den leider dier partij rusttenon juist zijn Met den meesten eerbied heeft de pachter van het badhotel te Katwijk aan den raad dier gemeente mededeeling gedaan van verscheiden gebrekenwelke hij aan de badplaats heeft opgemerkt. Daartoe behoort: „het schaamtelooze, zoogenaamde „pootjeswasschen" van kinderen, die reeds lang de kinderschoenen ontwassen zijn". Wij kennen badplaatsen, waar nog wel iets anders dan „pootjes wasschen" ware tegen te gaan, b.v. als boterhammeutreinen bunnen inhoud over het strand uitstorten. (1). v. Z.-E. en Gr.) Half Juli wordt te Scheveniugen ver wacht prinses Dolgourouki met hare kinde ren; een groot aantal appartementen van het Oranjehotel zijn voor de prinses, die. tot half September op de badplaats blijft, dezer dagen gehuurd. Voor den derden keer is in het Delft- sche studentencorps de quaestie ter sprake gekomen of studenten aan de Indische in richting aldaar lid kunnen worden van het corps, zonder zich bij de Pol. school te doen inschrijven. Het resultaat was dat de verplichte inschrijving gehandhaafd werd met 80 tegen 62 stemmen en twee blanco. Naar men verneemt, heeft zich niet één liefhebber opgedaan voor het pachten en verbouwen van Stads Doele te Delft op de voorwaarden door den Raad vastgesteld. Als pendanten van de drie bruidjes van zestien jaar, die te Rotterdam véér eenige weken in het huwelijksbootje stap ten, komen thans onder de ondertrouwden aldaar drie paren voor, die allen twee aan twee meer dan honderd jaren telleneen weduw naar van 85 jaren met een jonge dochter van 56, een jonkman van 75 met eene jougedochter van 46, en een jonkman van 59 met eene jonge dochter van 42. Gisternamiddag is op den Singelvéér de Militiezaal, te Amsterdam een jongen in arreBt genomen, die onder de miliciens een geschrift verspreidde van opruiende strekking, gedeeltelijk [gelijkluidend met het hoofdar tikel van 7 Mei in Recht voor allen. In den loop dezer maand, en uiterlijk den laten Juni, denkt men de exploitatie van het wrak der Lutine voort te zetten. Naar men verzekert liggen alle merken nog op de plaats waar ze verleden herfst ge legd zijn. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van een onbekenden wee- zeuvriend uit Amsterdam f 1000 ontvangen voor genoemd gesticht. Bij den landbouwer A. Reurinkte Radewijk, in het noorden van Overijsel, is een koe gestorvendie bij opening in de ingewanden twee slangen bleek te heb ben, van welke eene ter lengte van meter. Uit Roermond wordt aan de N. B. Ct. gemeld van 8 Mei: De Maas en de Roer zijn sedert de laatste 24 uren verbazend gewassen. Volgens berichten zou er vooral in Frankrijk buitengewoon veel regen ge vallen zijn, zoodat de buitengewone stand, in dit jaargetijde, nog zal toenemen. De overlaat der Roer, de hooge bat, werkt uitstekend, zooals bij dit plotseling opkomen van het water is gebleken. Dezer dagen vervoegde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Geleen een paar, om te huwen. Tot niet geringe ontsteltenis van het trouwlustige paar vernam het dat de jonkman, zekere F. O., geboren in België, in het geheel niet in het geboorteregister, en het meisje, zekere H. H., als jongen was ingeschreven. Zij zullen dus hun voorgenomen huwelijk nog eenigeu tijd moeten uitstellen. 's UKAtEHIIAUL Door Z. M. zijn, met ingang van 15 Mei 1887 benoemd: tot burgemeester der ge meente Culenborg, M. Van Hoogenhuyze, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Hardinxveld; tot burgemeester der gemeente Neede, H. C. Van de Uraaff. Door Z. M. is P. R. Leopold, thans ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Nieuweschans, benoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Nieuweschans (station). Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Juli 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wageningen, F. W. Jaeger, thans directeur van het rijks- telegraafkantoor aldaaren tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Groenloo, Z. Hummelink, thans brievengaarder aldaar. Door Z. M. is benoemd bij het per soneel der mil. adm., en wel bij de inten danten, tot kapt.-intendantde 1ste luit.- «;j «3» «SCJ BSC*. 'MC,. kwartiermeester L. J. Mulder, van bet 2de reg. inf. Door Z. M. zijn benoemdbij het wa pen der art.: bij den staf van het wapen, tot 1ste luit-magazijnmeester, de 2de luit.- magazijnmeester J. Aalbers, te Delft; bij het 1ste reg. vesting-art., tot kapt., de 1ste luit. J. A. D De Fremery, van het corps; tot 1ste luit., en wel bij hun tegenwoordig corps de 2de luitt. H. C. M. E. H. Van Soetermeer Vos en P. T. Nepveu, beiden van het 1ste, M. Q. Buys Ballot, W. A. C. Whitlau, J. W. Van Visvliet en J. L Ranneft, van het 2de, V. Noest en H. E. Van Swinderen Koopmaus, van het 8de, jiir. R. J. Rutgers van Rozenburg, T. W. baron Vai Boetzelaer, P. G. A. Van der Hoffen C. Wafelbakker, van het 4de reg. vesting- art,. alsmede M. J. Selhorst, van het corps torpedisten. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. H. Backer, bevorderd tot luit. ter zee lste kl. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Juni e. k., aan C. J. Van Lookeren Campagne, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adsistent voor het ver richten van scheikundige onderzoekingen aan ile rijkslandbouwschool te Wageningen. De heer C. Hansing, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Maceio, is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. De heer P. Hoepcke, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Desterro, is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. De gewone audiëntie van den minis ter van Maiine zal op Vrijdag 18 dezer, in stede van 11 uren, te half elf uur plaats hebben. De minister van financien zal op 12 dezer geen audiëntie verleenen. De in het Hotel de Bellevue alhier aangekomen Japausche minister van marine en verdere officieren der zeemacht van dat rijk brachten gisteren bezoeken aan het tech nische bureau en aan de ministers van bui- tenlandsche zaken en van marine. BELU1E. Te Brussel zal eene school voor tand heelkunde worden opgericht, welke niet aan de universiteit verbonden is. RA(i£LA!t 1». Sir James Fergusson zeide in het la gerhuis: „Het land dat in de quaestie der beroovingen door vreemde visschers in de Noordzee zich het meest betrokken acht, is België. De Britsche gezant te Brussel meldt ons, dat de Belgische regeering het rapport der commissie van het Engelsche departement van koophandel aan een nauw keurig onderzoek heeft ouderworpendat zij het. bestaande euvel erkent en de noodzake lijkheid beseft daarin te voorzien. Van Ne derland en Frankrijk, aan wie het bedoelde rapport eveneens is gezonden, hebben wij nog geen antwoord ontvangen." In de koffiekamer van het lagerhuis liep Zaterdag het gerucht, dat de leiders der liberalen binnenkort een manifest zullen uitvaardigen, waarin zij als hunne overtui ging uitspreken, dat de aanklacht tegen de lersche leden van het huis onrechtmatig is en er geen aanleiding bestaat om niet met de Parnelliten samen te werken. Het klinkt ongeloofelijkmaar Gladstone heeft in den laatsten tijd zoo veel vreemde dingen gedaan om er munt uit te slaan voor zijne partij, dat niemand vooruit zeggen kan dat het onmogelijk is. Zeker echter zullen de radi calen hun bondgenootschap met de Leren openlijk opgeven. Ouder koningin Victoria's 50-jarig be wind stierven in Ierland 1.224.000 menschen door hongersnood, 3.668.000 werden ver dreven, 4.187.000 emigreerden. De onderhandelingen tusschen de kabi netten van Parijs en Londen betrekkelijk de toekenning, rechtstreeks door het gouver nement der Hovas, van het exequatur aan den Eugelschen consul op Madagascar, heb ben tot een voor Frankrijk zeer bevredigende oplossing geleid, waardoor formeel en prac tise!) zijn erkend de door Frankrijk op Ma dagascar gevraagde rechten. Dat is nu tevens als antecedent geBteld. Ook de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Engeland over de afbakening van het grensgebied aan de Afrikaansche kust van de Golf van Aden beloven eene spoedige oplossing, FKAVKRU K. De heer Goblet heeft gisteren in den ministerraad de hoofdpunten medegedeeld van het schrijven, dat hij tot den voorzitter der begrootingscommissie zal richten in ant woord op het verlangen der commissie, lat de regeering nieuwe bezuinigingen voorstede. Dit antwoord is in zeer verzoenenden geest gesteld en strekt om de commissie te doen wetendat de minister-president steeds ter beschikking is der commissie, ten einde in overeenstemming met haar die bezuinigingen te onderzoeken, welke hem zullen worden aangewezen. De opbrengst der belastingen over de eerste vier maanden in 1887 is 13 mil- lioen fr. minder dan de raming. Een vrij ernstig gerucht loopt sedert eenige dagen in het ministerie van oorlog. Een der boden, belast met het overbrengen van eene portefeuille met vertrouwelijke stukken, zou daar inzage van genomen en afschriften van gemaakt hebben. De Franschen hebben, blijkens eene depêche uit Sidney aan Ie Temp», hunne vlag geplant op de Wallis eilandennoord westelijk van de Vriendschaps-eilanden. Uit Frankrijk zullen den Paus, ter gelegenheid van ziju 50-jarig priesterjubileum rijke en kostbare geschenken toegezonden worden. Parijs vereert hem met eene prach tige, met goud en edelgesteenten versierde tiara, vervaardigd door een der eerste goud smeden der stad, den heer Froment Maurice. De monniken der aloude beroemde abdij van Lerins schenken een prachtboek, inhou dende het Magnificat in 150 talen, elk„ perkamentblad versierd met kunstvolle pla ten en beelden. De voorrede en de opdracht zijn in het Latijn, ltaliaansch, Spaansch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Dit pracht werk zal minstens 70.000 fr. kosten en een waar gedenkteeken zijn der hedendaagsche kunst. De stad Lyon geeft aan Leo XIII een met goud gestikt wit misgewaad, met het Lam Gods versierd en het opschrift: „Ecce dicit Leo de Tribu Juda." De rozenkrans- broederschappen sturen een kostbaren pater noster. Reims schenkt een afbeeldsel in brons va)i het standbeeld van Paus Urbanus II, dat binnen kort de hoogten bij Chatillon zal bekronen; van Puy komt een dergelijk afbeeldsel van het standbeeld van O.-L- Vrouw van Frankrijk, dat daar op de rotsen staat. Saint-Flora levert een kelk, Chartres een draagbaar altaar, gegeven door de leden van de derde orde. In Annecy zijn prijzen uit geloofd voor het beste gedicht ter verheer- lijking van den Paus; te Lourdes bracht men 10.000 fr. bijeen, ter opluistering der H. Mis die Leo XIII zal doen op den ver jaringsdag. Uit OrleansSt.-Quentin enz. zullen tal van giften komenmeestal bestemd om door den hoogen jubilaris later te worden geschon ken aan missionarissen en arme kerken. In geheel Frankrijk hebben de meeste ker kelijke vereenigingen en broederschappen een adres voorbereid, waarbij iedere onderteeke naar 50 centimes voegt voor de St.-Pieters- penning. SPANJE. Een inwoner van Madrid ontbood Vrijdag zijn neef aan zijn sterfbedom hem een koffer toe te vertrouwen, welke eerst na zijn dood geopend mocht worden. De neef dacht, dat het eene erfenis betrof, en liet na het overlijden van zijn oom, in tegenwoordigheid van getuigen, den koffer openen. Doch hoe groot was aller verba zing toen men geen geld, maar 28 groote dynamietpatronen vond. ITALIË. Bij het graven naar de grondslagen van een huis te Bregenz, Tirol, zijn de werklieden op belangrijke overblijfselen van een Romeinsch badhuis gestuit, waarvan vele onderdeelen als de kleedkamers, het zweet bad enz. zeer goed herkenbaar zijn. Zeer merkwaardig is de wijze van verwarming van den grond van bet bad en de inrich ting van vierhoekige pijpen, waardoor de uit het water stijgende gassen afgevoerd werden, DUITSCH LAND. Twee officieren der reserve te Neu renberg, die bij de jongste verkiezingen voor den rijksdag zich ten gunste der Duitsch- vrijzinnige partij bemoeid haddenontvingen van de bevoegde autoriteit aanzegging, dat zulk gedrag onvereenigbaar is met hun rang van officier. De eene heeft reeds zijn ont- slag ingediend, de andere zal zijn voor beeld volgen. Het Kleine Damenjournal te Berlijn heeft een schoonheidswedstrijd uitgeschreven voor alle Duitsche vrouwen en meisjes uit binnen- en buitenland en daarvoor prijzen uitgeloofd ter gezamenlijke waarde van 1000 Mark. De eerste prijs is een diamanten parure van 600 Markde tweede een fraaie

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2