H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 11 Mei 1887, - 1110 Uitgevers: Gebroeders M uré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leiilsche Courant Deze O o ii ra ut vers eb ij iit dagelijks* behalve op Zoii- en Feestdage si< ASOiSEilEfüiï: Voor Leiden, per 3 maanden!.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Minimier 10 t ent 200.' Jaargang. A0VERTEÜ1T1ES8: Van 1(5 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij liet Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd galden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke of garnizoens commandanten ot bij den commandant van het Koloniaal Werfdepot le Harderwijk. Miliciens met groot verlof of in werkelijken dienst kunnen tot eene verbintenis bij hel In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook zoor twee jaren bij het Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f200 handgeld. Hel bedrag van hel gagement is, na twaalf-jarigen dienst (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat f20O'sjaars; voor den Korporaal -f- f 220 '«jaars; voor den Sergeant -j- f 200 's jaars; voor den Sergeant Majoor f f 290 's jaarsvoor den Adjudant-Onderofficier -f- f320 's jaars. Na twlnti--jarigen dienst: voor den Sol- daal f 320 's jaars; voor den Korporaal f f 3SO 's jaars; voor den Sergeant-)- f 42© 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -f f 450 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -f- f 48© 's jaars. f (Mits twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt het ga gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger bij hel Nederlandsche leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den twaalf of twintig- jarigen diensttijd boven bedoeldmils men niet later bij hel Indische leger dienst neemt dan een jaar nadal men uil den dienst bij het leger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie In den regel TIEN galden. Opgaven van- de voor indiensttreding benoo- digde stukken en van vtrdere bijzonderheden zijn kosteloos le bekomen bij alle Burge meesters. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 22 der wel van 25 April 1879 Staatsblad n°. 89) lot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendom men, ter secretarie dezer gemeente is neder gelegd een afschrift van de schaal van schat ting van ongebouwde eigendommen dat voor een ieder ter inzage is lot dal de herzienining is voltooid. En geschiedt hiervan openbare kennisge-ing door plaatsing in de Leidsche Courant. He Burgemeesler van Leiden, DE KANTER. Leiden den 10 Mei 1887. STADSNIEUW». Bij koD. besluit van 8 Mei 1887 n". 17 i» aan den controleur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen S. C. M. Knappert, te Leiden, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit 's rijksdienst, be houdens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is benoemd bij het 4de regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de lste luit.-adjudant H. G. J. Swaving, van het 2de regiment veld-artillerie. Door den minister van oorlog is be paald dat de practische oefeningen dit jaar door het lste regimeot veld-artillerie in de legerplaats bij Oldebroek te houden, o. a. zullen worden bijgewoond door den kolonel W. H. Doorman, commandant van het 4de regiment infanterie en wel van 22 tot 80 Juli a. s. Bij de beeren Deichmann eu Ritchie te Rotterdam zijn twee oefengieken (over- naads) in aanbouw voor de studenten-roei- vereeniging „Njord" te Leiden (eene twee- en eene vierriems). Men verzoekt ons nog te melden dat bij den gister plaats gehad hebbenden brand op de Laugcbrug alhier het eerst is water gegeven nit de brandkraan aldaar hoek Zonneveldsteeg, voor welk blusch- middel de slangen enz., in bewaring zijn bij den heer Van Driel, wiens timmermans werkplaat» op de Langebrug gelegen is. Gister begon de Haagsche kermis; nu ja, dat zouden velen wel gewild hebben we bedoelen dan ook dat die kermis be gonnen zou zijn, indien ze nog bestond. En hoewel ze niet meer bestaat, de bij ons beroemde, was 't heden in Den H-.ag toch nog te zien dat 't geen dag was als alle andere dagen. In de Wagenstraat bakt men poffertjes in een winkel, in 't water langs het Groenewegje wafelen op schuiten, en in meer straten zijn ledigstaande onderbuizen tot dergelijke doeleinden in gebruik genomen. Groote trossen luchtballonnetjes zweven door de straten en wat er maar even meê door kan wordt te baat genomen om tdch nog zaken te doen. En bij dat alles wordt nog door zeer velen de hand opgehouden, terwijl ze u met een schalksch lachje toewenschen een prettigenzomer. MUZIEK, L.ETTEIKEN EN KUNST. Geboortedag (lb84) van Frans Hals. Als chanteuse legére" aan de Haag sche opera is voor bet aanstaand seizoen geengageerd mile. Rabanylaatstelijk te Amieus werkzaam. Zij werd den heer Desui- ten o. a. door Massenet aanbevolen, Het muziekfeest te Utrecht te houden, bij gelegenheid van de algemeene vergade ring der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zal Vrijdag 10, Zaterdag 11 en Zondag 12 Juni plaats hebben. Het programma is als volgt: le dag „Die Jahreszeiten," van Haydn; 2de dag, Sym phonic Eroica," van Van Beethoven, „Ad ventlied," van Schumann, „Parzenlied," van Brahms, Fragmenten uit de 8e akte van „Die Meistersinger," van Wagner. De 3e dag (middagconcert) het zoogenaamde kunste naarsconcert, is voornamelijk gewijd aan instrumentale eu vocale solivoordrachtenop het programma komen o. a. voor de „Chor- phautasie" met klavier van Van Beethoven en een violoncel-concert van Haydn. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Cl. bericht, dat de samenstelling van Manustadts Philharmonisch orkest in hoofdzaak dezelfde is gebleven. Zoo zal men o. a. ook weder den concertmeester Bleuer en den fluitist Andersen daarbij aantreffenals solo-cellisten zullen twee Hollanders, de heeren Hekking en Mossel, medewerken. Tot stedelijk muziekdirecteur te Aken is benoemd de heer Eberhard Schwieckerath. De benoemde had eerst de rechterlijke loop baan ingeslagen en was reeds referendaris bij het gerechtshof te Keulen. Hem is te Aken de voorbereiding totof de leiding van de groote Nederrijnsche muziekfeesten toevertrouwd. Mevr. Caroline Poppe van het Journal de Rruget werd bij haar gouden jubilé door een aantal kransen en ruikers, telegrammen van gelukwenschen en een feestmaal van de Belgische pers geëerd. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 17,694,441,46, en bij de betaalmeesters ƒ1,677,022,77. Te zamen ƒ19,871,464,23. De minister van staatminister van binnenland9che zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Juni e. k. aan de rijks-landbouwschool te vervullen is de betrekking van adsistent, bekwaam in het verrichten van scheikundige onderzoekingen. Jaarwedde f 1000. Zijdie voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich vddr of op 20 Mei e. k. in persoon aan te mel den bij den directeur der Rijks-Laudbouw- school te Wageningen. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der Stel. van heden opgenomen staten, betref fende I. den in- en uitvoer der vernaamste handelsartikelen op Java en Madura, ge durende de maand Januari 1887, verge leken met dien over dezelfde maand van de beide voorgaande jaren II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaija, gedurende de maand Januari 1887. III. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aau bet eind der maand Januari 1887. Gisteren heeft de generaal-majoor Van Heldeninspecteur der cavaleriezijne in spectie begonnen bij het 3e reg. huzaren. Uit Londen wordt aan het Vaderland bericht, dat de heer Mees, predikant te Haarlem, voor de leden van de Nederland sche Vereeniging een voordracht hield, die een zeer aangenamen indruk maakte. De beer Mees sprak vdor de pauze over Ha- merlings „Danton und Robespierre", terwijl hij na de pauze een stuk uit Victor Hugo's „1811", met Ten Kate's vertaling, en hu- FEU1LLET0N. 25). Ada wendde weêr bet hoofd om; op haar fraai gelaat, gedeeltelijk door de maan be schenen, lag een trek van waarachtige smart, zij richtte zich plotseling op en met een kreet stortte zij zich op het papier, legde hare gloeiende wangen liefkozend op den naam terwijl de lang weerhouden tranen uit de brandende oogen vloeiden en een harts tochtelijk snikken lucht gaf aan baar gemoed. Het was nauwlijks ochtend geworden toen Ada opstond; ze ging naar hare schrijftafel waaruit ze een half voleinde teekening te voorschijn haalde die een jaar lang aan haar oog onttrokken was geweest. Zij staarde lang met gretigen blik op Felix's welgetee- kend portret en begon werktuigelijk haren gestaakten arbeid opnieuw; nimmer was hare hand zoo vast geweest en het bloed dat iien nacht zoo traag vloeide, kleurde nu hare wangen rood. Vlug gleed haar potlood over het papier waarop het schoone lijneu achterliet waartusscheu Ada met vaste hand de diepe schaduwen legde. Wanneer Ada een uur later den langen gang doorging om in de huiskamer te gaan outbijten, scheen haar hoofd iets meer ge bogen. Met een lichten hoofdknik groette zij hare moeder en Marcel. Mevrouw Van Breesteghe was voor de ontbijttafel gezeten met een courant voor zich, terwijl Marcel eenige brieven doorlas, die de ochtendpost hem gebracht had. Uit de houding van beiden bemerkte Ada terstond dat er vddr hare verschijning in de kamer eeD gesprek over haar gevoerd was. Mevrouw nuttigde zuchtend een stuk brood en Marcel liet zich een paar zacht gekookte eieren goed sma ken. Ada dronk een kop thee en weigerde daarna alles wat haar werd aangeboden. Zonder veel spreken liep het ontbijt af en nadat de moeder zich verwijderd had om zich aan huishoudelijke bezigheden te bege ven stond Ada op en nam een brief uit het boek dal ze uit hare kamer had meêgebracht. „Ge schijnt drukke correspoudentie te hebben tegeüwoordig, Ada," sprak Marcel die even van zijn lectuur opzag. „Zeker" klonk bedaard het antwoord. „Mij dunkt" ging Marcel voort, „dat ge mij toch waarlijk wel wat meer vertrouwen kon schenken; begrijp mij wel, ik zou daar uooit op aaudringen als uwe brieven zaken van intiemen aard betroffen, maar het geldt hier nu geloof ik een ander geval." Ada wendde het hoofd om, haalde de schouders op en zei met een ongeloovig lachje: „Zoo zoo, zou mijne toekomst u waarlijk eenig belang gaan inboezemen." „Natuurlijk" en na zich een oogenblik bedacht te hebben vervolgde hij„zeker Ada, het interesseert mij waarlijk en 't is somwijlen opvallend hoe onverschillig gij mij waant in zaken die uw belang betreffen." „Ge hebt u waarlijk nooit zoo belang stellend getoond; welnu dan Marcel," en ze wendde zich om teneinde hem recht in het gelaat te zien, „ik ga les geven, gouver nante worden; daar kunt ge zeker niets tegen hebben, voor u is 't zeker niet nadeelig." Verontwaardigd zag Marcel zijne zuster aan. „Ik schijn dikwijls reden gegeven te hebben" sprak hij, „u te doen denken dat ik u het voordeel van te kunnen thuisblij ven misgundeanders begrijp ik uw ge zegde niet." „Daar heb ik nooit veel acht op gesla gen" hernam Ada, terwijl zij den brief spe lend heen en weêr bewoog. Marcel scheen vaak genoeg dien toon aangeslagen te heb ben en wist bij ondervinding dat hij daarmeé weinig zou bewerken. „Dus gaat freule Van Breesteghe aan een paar ondeugende kin deren les geven uit een A. B. boek, hun op een lei wat voorschrijven, hare dagen in de kinderkamer doorbrengen, deuntjes voor zingen, voor eene mevrouw strengen wol ophouden, altijd aan het eind der tafel zit ten en de voor haar bewaarde kliekjes op eten „Ja" zei Ada duidelijk, zonder te verblee- ken en ze zond Marcel een blik toe die hem moe9t uitdagen verder te gaanop haar ge laat was het duidelijk uitgedrukt dat ze haar antwoord op een volgenden uitval reeds geheel klaar had. „En" vroeg Marcel, nadruk op elk woord leggende, „is dat uit pure menschlievend- heid?" „Neen, uit egoïsme." „Ah zoo, en dat wil zeggenP" {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1