H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 10 Mei 1887. N°. 109, Stads-ïtericlite». BINNENLANDSCHE BERICHTEN. file ze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHMESfiËIST: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per maanden I.OO. Prijs per ^liiiiiieier 10 Cent. 200e Jaargang. ADVEfsTEMTlEi: Van 1tl regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contant, zonder rabat, per regel 0.10. sntrecl: Ncheepmakerssteeg ft. Uitgevers: Gebroeders Muré. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 12 Mei 1887, de namiddags Ie twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van twee leden van het Be stuur der Practisclie Ambachtsschool, (85). 2. Verzoek van L. P. A. Winckel om terug betaling van schoolgeldlager onderwijs, voor zijn pupil E Winckel. (84). 3. Voorstel betrekkelijk het leggen van een gedenksteen op de plaats van de Ramp (42 en 81). 4. Idem tot wijziging van de verordening op de markten. (295 van 188G 83). 5. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1887. (89). 6. Verzoek van J. M. Scheller, om ontslag als derde onderwijzer aan de School 3de klasse n°. 3, (86). 7. Rekening der Plaatselijke Schoolcommissie over 1886. (82). ITADIMIEUW8. Bij kon. besluit, van 6 Mei no. 13 is beDoemd bij de dienstdoende schutterij alhier tot 2de luitenant A. H. Zabn, thans sergeant. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Maart blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 152 kinderen, waaronder 1 levenloos aangegeven, overleden 91 personen, en wel: beneden 1 jaar 16, 15 jaren 13, 514 jaren 5, 1420 jaren 2050 jaren 16, 60—65 jaren 12, 6580 jaren 16, boven 80 jaren 13, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 15, klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 5, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- ichenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 1huidziekten 2stui pen trismusepilepsie 1apoplexie 3 hersenziektenkrankzinnigheid 2rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring, bloedspuwing 10, croup 1kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 13, chron. ziekten der ademhalingsorganen 11, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 4, organ, hartgebreken, aneurysma 3, angina diphtherina 2, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 1, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia 1ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 6. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f310, f35, f 18, f3.70 en f 1.85. Door de politie alhier is gisteren aan gehouden een man die verdacht van bede larij op den Witten Singel rondliep. Hedenmorgen is bij het afrijden van de brug bij de Doezastraat een smidsknecht onder een door hem getrokken beladen wagen ge raakt en inwendig gekneusd, zoodat zijne overbrenging naar 't ziekenhuis noodzake lijk was. Gisteravond viel in het water van den Ouden Rijn bij de Hooigracht een knaapje van ongeveer zes jaren. Door een paar per sonen is het ventje op het droge gebracht zonder dat hij lichamelijk letsel scheen be komen te hebben. In den afgeloopeu nacht tegen half- vijf bromde de brandklok de bewoners van onze gemeente uit hunnen slaap. Ook enkele bewoners van omliggende gemeenten werden er door uit hunnen slaap gewekt. Dat heb ben die lui ook weêr gratis" hooren we eenige rapporteerende raadsleden zeggen. Waar was de loop heen? Naar de Lange- brug volgden we eenige personen na ontel bare malen op onzen weg geantwoord te hebben op 't bekende „meneer waar is de brand", gelijkluidende vragen, alsof 't afge- sprokeu was, gedaan door hoofden die voor 'toogenblik door een gevallen gordijn van bet overige deel der lichamen afgescheiden zijnen dat is dan maar goed ook. Naar de Langebrug n°. 81. Daar stond het geheele perceel in vlam en rook. Men- schen waren er al niet meer in, de kinde ren warendeels door de bewoners zelf, deels door den daartegenover wonenden heer Van Ingen er uit gered, zoodat voor eenige menschlievende studenten, die reeds op waren, niets te redden overbleef dan de kleertjes en bedjes waar de bloeien in gelegen had den. Nu, de bedoeling was goed en dat de morgenstond goud in den mond beeft bleek ook nu voor hen weêr. Bij bovengemelden heer Van Ingen dus werd het gezin, man, vrouw en zes kin deren, voorloopig aan de koffie gezet, ter wijl zich daarbuiten de brandweer dapper van hare taak kweet. Spuit 7 in vereeni- ging met spuit 1 (die aankoppeling werd geboden door den grooten afstand van eeue waterplaats (we bedoelen hier natuurlijk eene gracht of haven), gaf 't eerst water; maar vooral de brandkranen op de Breestraat en Langebrug hoek Zonneveldsteeg droegen veel tot de blussching bij. Tegen zes uur was het gevaar voorbijboewei nog langer ge spoten en gewaakt werd. Van den inboe del van S. is veel gered, terwijl het huis verzekerd is bij de onderlinge brandwaar- borgmaatschappij te Amsterdamdirecteuren De Jong 0°. Echter zijn voor een groot deel de boekbindersgereedschappen vernield en vonden onderscheidene schrijvers van naam jammerlijk bun dood in de vlammen. Men schrijft ons het volgende De vorige week werd te Rotterdam een openbare vergadering gehouden voor land bouwers en belangstellenden in den veehan del, daartoe opgeroepen door eene commissie, met het doel maatregelen te beramen tot herkrijgen van den vrijen invoer van ons vee in Engeland. De vergadering werd bij gewoond door de voornaamste veehouders en bandelaars uit verschillende streken van Zuid-Holland. De Heer B. Oppenheimer leidde de ver gadering en stelde de gelegenheid tot ge- dacbtenwisseling openuitdrukkelijk daartoe uitnoodigende degenen, die niet mochten zijn toegedaan de vooropgestelde meening der commiseie, dat met alle bereikbare mid delen' behoorde gestreefd te wordenom voor onzen veehandel weer in het genot te treden van den vrijen en onbelemmerden invoer in Engeland. Uit de opgewekte beraadslaging bleek, dat de vergaderden met het voorgestelde doel volkomen instemden, en meenden dat het beletsel om de belemmering in Engeland opgeheven te zien, uilsluitend bestaat in de dispensatie, welke door onze regeeriug ge geven wordt tot doorvoer van DuitBche schapen, zooals uitdrukkelijk blijkt uit het antwoord der Engelsehe regeering op een te dier zake lot haar in het parlement ge richte interpellatie. Algemeen was men het daarover eens, dat de winsten, welke die doorvoer aan en kele Nederlandsche ondernemingen en per sonen bezorgt, tegenover de voordeelen aan vrijen invoer in Engeland verbonden, te luttel zijn om in aanmerking te kunnen komen. Nadat het onderwerp in alle onderdeelen was behandeld, werd met algemeene stem men besloten, aan de commissie, die het initiatief voor deze vergadering had geno men, op te dragen een adres te dier zake, aan den minister van binnenlandsche zaken te overhandigen, en verder geschikte maat regelen te neiren, om ondersteuning voor gemeld doel te verkrijgen van verschillende personen en corporatien. Aan deze commissie werd verder overge laten zich voor de haar opgedragen werk zaamheden meerdere personen toe te voegen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. „Toonkunst" te Amsterdam zal in het volgende seizoen o. a. het „Requiem" van Berlioz ten gehoore brengen. De heer L. B. Wertheim heeft sedert 1 dezer zijn ontslag genomen als commissaris- generaal der Internationale Kunstvereeniging te Amsterdam. De Belgische bladen vermelden het overlijden van den schilder Louis Robbe, die langen tijd aan het hoofd stond van de Belgische dierenschilders. Het incompleet aan kader bij de corp sen infanterie bestond op 1 Mei uit 142 korporaals, terwijl er toen 72 sergeants-tit. en 226 korporaals aanwezig warengeschikt ter bevordering tot sergeant of fourier. Volgens gisteren ontvangen telegram van Java is de heer J. C. Th. Kroesen be noemd tot resident van Tagal. (Fad.) FEUILLETON. 24). Mejonk vrouw. „Uw brief op mijne annonce ontvangen „hebbende, meld ik U door deze in ant- „woord dat ik U volkomen bevoegd acht „voor de door mij bedoelde taak. Zoo in „Uw plan geen wijziging gebracht wordt, „verwacht men U zoo spoedig mogelijk. Felix Van Holmsteyn. „Huize Holmsteyn, nabij Haarlem." Een jarenlangen strijd met al dat lijden, die slapelooze nachten, dat pijnlijk gevoel van onmacht tegen den machtigen hartstocht, die twijfel tusschen overwinnen en opgeven die tranen doet storten en de gedachten ge heel in beslag neemt; dat eindelijk onwillig berustendat was de kamp die Ada een jaar lang na den feestavond bij Van Vlierde ■net zich zelf streed. Hoe vaak had ze met *1 de macht die in haar was dat beeld uit hare ziel willen verdrijven, hare gedachten Pp een ander punt willen vestigen; hoe on gemeend was ook haar glimlachen, hoe ge maakt hare vroolijkheid. O dacht ze soms, die luchthartige schep sels, hoe benijdenswaardig vinden zij den kalmen slaap met alleen deze gedachte: het heden i» geweest, het morgen komt van zelf. Zij die lachen met smart en ellende, die hunne schouders ophalen voor droefheid, spotten met het noodlot, die gisteren lief hadden, heden haten, morgen verachten, terwijl dat alles niet langer dan tien minu ten hunne gedachten bezighoudt, zonder de rozenkleur op hunne wangen te doen ver- bleeken, zonder een smartelijken trek op hun voorhoofd achter te laten of sporen van lijden om den immer lachenden mond te drukken. De brief was Ada's hand ontvallen, hare groote oogen staarden peizend naar het stuk papier. Die weemoedige vrouwengestalte in rouwkleederen gehuld met zware loshangende haren, daar in dat door gesloten blinden donker gehouden vertrek met de zware gor dijnen, ebbenhouten meubelen, doffe omgeving was eene sombere tegenstelling van de lieve natuur daarbuiten waarin elk voorwerp vreugde en leven verkondde in het bad van schitte renden zonneschijn, waarvan slechts een enkele straal vermocht naar binnen te dringen. „Felix Van Holmsteyn," lispelde zij; nu en dan wierp ze een blik op het papier op den grond als naar een verboden vrucht, het couvert nog steeds in de hand, nu als ge reed het eveneens van zich te werpendan weêr het vastkDellend als om het nimmer weêr los te laten. Duizende schepselen ver- wenschten den zoelen zomernacht die slapen bijna onmogelijk maakte en die volgde op dien brandend heeten Augustusdag; doch Ada lag rillend op hare legerstede. Het schokken van haar lichaam bij eiken liarte- klop en het koortsachtig rillen nam toe naarmate de nacht naderde. Ze kon niet slapen, ook niet kalm nadenken; bare ge dachten warrelden dooreen. Met het oog op het voor haar liggend schrijven was het haar onmogelijk een besluit te nemen of onder een weigerend antwoord haar naam te schrij ven. Zij wist, zij gevoelde dat van dat antwoord voor een groot deel hare toekomst zou afbangen; zij die de macht barer meer dan gewone schoonheid kende, die zelf ge voelde wat het ontluiken van dien hartstocht in haar gemoed had teweeggebracht mocht zij de taak aanvaarden die haar dêêr zou worden opgegeven? Ada sloeg de handen voor de oogen als om het bewuste geschrift een oogenblik weg te denken, om het lonkend beeld een oogen blik te verdringen. Ja, nu was voor een wijle dat alles verdwenennu zag zij eene andere toekomst voor zich, verplaatst als ze in hare gedachten was in eene duffe kinder kamer met domme, onnoozele gezichten om zich heenbevit door eene mevrouw met burgerlijk voorkomen en met een sleep van kinderen om zich heen. Ze zag dames, die haar, de schoone Ada Van Breesteghe, met voorname onverschilligheid voorbij gingen, onbeschaamd begluurd door heeren van zeer netten huize maar van zeer weinig nette manieren, die de mooie kinderjufvrouw nog eenige straten nagingen. Nu eerst kwam in Ada de gedachte op hoe weinig waarachtige liefde er schuilen moet in het hart eener moeder, die hare dochter in den vreemde laat gaan, waar ze aan alles blootgesteld is, het moe derhart mist en daarvoor in de plaats meestal koude en baatzuchtige harten terugvindt. Het was Ada niet mogelijk de gedachte aan eene beschuldiging tegen hare ouders geheel terug te dringen. Het had zoo geheel anders kunnen zijn. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1