—■-* w-:. m JW» ma «ase n: «3 aOS iUJ m. 'z. £>«W 'ACV. plan afzien. Thans is voor enkele dagen de de zaal verhuurd aan den heer Pflaging. De hoofdcommissaris van politie te süravenhage maakt bekend, dat de jonge- ling van wiens vermissing vóór eenige dagen werd melding gemaaktis Louis Alph onse Van Kesteren, scholier op het instituut van den heer lngenhousz te Voorburg, zoon van den kolonel van het Ned. O.-I. leger van dien naam. Hij was in den voormiddag van Woensdag 6 April jl. van Voorburg aan gekomen aan het station Gouda en zou al daar de Paaschvacantie door brengen bij den gemachtigde zijns vaders, den majoor der infanterie van denzelfden naam. Zonder dezen iets te doen vernemen, is hij echter met den eerstvertrekkenden trein van Gouda te ruggereisd, in de richting naar 's Graven- hage. De vermiste is 17 jaren, lang en slank, neeit donker haar en donkere oogenmager gelaat, knap uiterlijk, halfbloed Arabisch- Indisch type, geelachtige kleur; kleeding: korte donkerblauwe winterjas en blauw vilten hoedje; zijn ondergoed is gemerkt L. v. K. Hij had bij zich een lederen valies met touw er om en waarschijnlijk weinig of geen geld. Hij is zeer bedreven in gymnastiek, heeft vrij veel ambitie in teekenen van caricaturen en kan zich op uitstekende wijze grimeeren. Hij kan trachten of getracht hebben zich naar Engeland of Amerika te begeven. De hoofdcommissaris van politie verzoekt opsporing en terugzending of wel bericht. De majoor Van Kesteren heeft een premie van f 120 uitgeloofd ten bate van hem, die den minderjarige terugbezorgt of zoodanige aanwijzing doet dat zijne ontdekking daarvan het gevolg is. Twee mariniers traden te Hellevoetsluis, Woensdag-avond een goudsmidswinkel bin nen om, zooals zij voorgaven een horloge te koopen. Eenige horloges werden door den zoon van den goudsmid op de toonbank uit gestald en door beiden bezichtigd. Eindelijk nam een van hen een horloge in zijn handen en stak het in den borstzak van zijn wapen broeder, hem toevoegende: „Hier maat, je hebt nog nooit wat van me gehaddaar heb Je een horloge voor je verjaardag." Daarna snelden beiden schelmen de deur uit en ver wijderde zich met het gestolen voir werp evenwel niet zóó vlug, of de politie wist hen spoedig te achterhalen en te arresteeren. Te Bidderkerk liep dezer dagen een jongeling rond, circa 18 jaren oud, die, wees zijnde en weinig verdienende, verlokt was door het handgeld en geteekeud had voor O. I. Hij ontving een deel der toe gekende som, en zag zich dra omringd door een drom individuen, die aanspraak maak ten op de naam van vriend. Binnen enkele dagen maakten deze vrienden zooveel van het geld den armen jongen afhandig, ver leidden hem tot zddveel verkwisting en on deugden, dat hij den avond vódr zijn vertrek zich ter ruste legde in zijn kosthuis met nog circa f 60. Wat gebeurt echter dien laatstee nacht? Zijn geheele schat wordt hem ontstolen en hij staat des morgens ge reed om te vertrekken met... f 0.30. Hij moest toen het eenige nuttige voorwerp, dat hij van al zijn geld had gekocht, een hor loge, verpanden om reisgeld te verkrijgen. Vrijdagnamiddag is te Haarlem ge vankelijk binnengebracht Otto Julius Hub- scher, oud 21 jaren, barbier, geboren te Berlijn, zonder vaste woonplaats, die te Eemnes, nabij Baarn, was aangehouden, in het bezit van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder afkomstig van de diefstallen in den laatsten tijd gepleegd te Hillegom, Oegstgeest, enz. Ook is hij gebleken de dader te zijn san de diefstallen, door middel van braak, in vier verschillende huizen, in den nacht van 26 op 27 April jl. onder de gemeente Watergraafsmeer. Donderdagnacht had hij nog eeue poging tot inbraak gedaan op Larenberg, welke echter mislukte, daar alles goed was gesloten. Hij hegaf zich daarop naar eene nabijzijnde villa, waar hij inbrak, het geheele huis door snuffelde, doch, niets van zijne gading vin dende, den weg insloeg uaar Eemnes, waar hij werd aangehouden. Bij de poging tot inbraak op Larenberg vond de politie aan een raamwaar te ver geefs getracht was de stopverf los te snijden, 2 driehoekige stukjes staal, die eerst aange zien werden voor puntjes van een mes, doch later bleken te behooren tot den beitel, welken de dader in zijn bezit haden waar de beide punten van waren afgebroken. Ook een wandelstokje van hem, dat zeer zwaar is en blijkbaar van binnen met lood voorzien, had hij in een keldergat op Laren berg verloren en kon door den ijzeren rooster, die er op lag, dit niet terugkrijgen. De bloembollen-veilingen in en om Haarlem zijn in vollen gang. De opbrengst is over 't algemeen belangrijk minder dan het vorig jaar. H. M. de koningin heeft aan 17 in specteurs van politie, die tijdens het jongste verblijf der koninklijke familie in de hoofd stad buitengewonen dienst haddenalsden hoofdinspecteur Hazenberg, den oudsten in specteur der vijf sectiëu den inspecteur van het voorwezende inspecteurs-rechercheurs en die bij de waterpolitie, eene fraaie gou den doekspeld met diamantjes bezet en met de letters W. en E. ineengestrengeld, en gedekt door een kroondoen uitreikenals herinnering aan dat bezoek. In een brief uit Amsterdam in het Balaviaasch Ildbld. vinden wij de volgende klacht over de toenemende orgelplaag. die zeker niet minder in Nederland dan in Indie de aandacht verdient: De orgelplaag zegt de Amsterdamsche briefschrijver wordt hier van dien aard, dat er weldra van overheidswege maatrege len tegen zullen moeten worden genomen. De winkeliers klagen steen en been over het geraas, of hoe men anders het geluid wil noemen, dat uit de draaiorgels voortkomt. Zij kunnen hunne klanten en deze hen niet verstaan, als zulk een instrument voor hun winkel heeft postgevat. Vooral de Kalver- straat en de Nieuwendijk, de drukste win kelstraten dus, lijden onder dien overlast. En deze wordt des te ondragelijker sedert het Scharzwald, vooral Tnberg en Fortwan gen, ons zijne zoogenaamde orchestrions of orkest-orgels zendt. Hoornen, trommen, contrabassen en trompetten wisselen daarin de zachtere instrumenten af, of vormen er een oorverdoovend ensemble mee, terwijl het niet zelden gebeurtdat twee van die voorwerpen tegen elkaar in gedraaid worden. Hedenmorgen tegen tien uur telde ik er twaalf op mijne wandeling tusschen de Munt en den Dam, en viel ik van „Trovatore" in „Guillaume Tell", van „Lucie' in „Car men", ja op sommige oogenblikken hoorde ik zooveel aria's tegelijkdat ik niet meer kon onderscheiden welke. In den laatsten tijd is het verhuren van draaiorgels eene onderneminghet draaien een formeel ambacht geworden.^ En als ik zeg: „verhuren van draaiorgels', moest ik eigenlijk schrijven: „woeker met draaiorgels", want het is ongelooflijk, welk eene buiten-, sporige huur voor die instrumenten wordt betaald. Ik ken een individu, die te Baarn eene buitenplaats heeft gebouwd en aangelegd van hetaeen hem tien orgels in vijf jaren hadden Opgebracht. Er zijn orgels, die aan den verhuurder dertig gulden per week moe- ten opbrengen, en zoodra dit ook maar ééne week hapert, wordt den huurder het orgel afgenomen. Men begrijpt, dat deze onder die omstandigheden alles doet om er geld uit te slaan en soms eene ongehoorde pressie uitoefent op het publiek. Ziet hijdat men hem gaarne wil zien aftrekken, dan verkoopt hij zijn heengaan duurdoor het meest ge raasmakende stuk van zijn repertoire te be ginnen; heeft hij een kring van menschen om zich heen, dan wordt eerst met het bakje rondgegaan en midden in de uitvoering nog eenssoms ook organiseert hij op den open baren weg eene danspartij h twee centen per hoofd, die hij bij voorbaat int, in de stille hoop, dat de „koperen bouten" (de politie) spoedig een einde zullen komen maken aan de reien van Terpsichore. Wèl doet hij dan, als dit geschiedt, of hij erg boos is, maar inwendig verkneukelt hij zich, want de aap is binnen voor weinig gedraai. Het is driogend noodzakelijk, dat voor deze en dergelijke praktijkenwaarvan ik de voorbeelden met ettelijke zou kunnen vermeerderen, een schotje worde gestoken. Een vreemdsoortige ontdekking werd dezer dagen gedaan door den boschwacbter Aart senin het Orderbosch te Apeldoorn. Een bijna ondoordringbaar boschje ingaande, vond hij al spoedig een kruiwagen; zich verdiepende in gissingen, hoe deze daar ge komen zou zijn, ging hij het boschje ver der in en kwam op eene open plek, waar ongeveer 50 dennen waren afgezaagd en eene groote, diepe opening in den grond was. De daarin tegen den wand geplaatste ladder uoodigde tot afdalen en bevond A. zich in eene ruimte, die men blijkbaar als woon vertrek had willen inrichten. Een tafel, een paar nette stoelen, tabakspot en diverse andere zaken, ook eenige ledige fleschjes, waarvan een, blijkbaar een medicijnfleschje nog den Daam van den patient op het eti- quette droeg, en een vuurhaard van steeueu gemaakt, 't Was natuurlijk, dat A. de politie hiermede in kennis stelde, die dan ook dien nacht van 9 tot 3 ure de plek in het oog hield, doch zonder gevolg. Al het draagbare is daarop door A. in zijne woning gebracht, terwijl de ontdek king, die al spoedig bekend was, reeds Zon- dag'ruim 100 nieuwsgierigen lokte. Men vermoedt, dat een en ander het werk is van eenige jongelieden van romantischen aard. Naar men verneemt, zip dezer dagen te Nijmegen de daders ontdekt van den moord oj» zekere Heintje Van Veen, onge veer 8 jaren geleden bedreven. Een der twee mannen moet op zijn ziekbed tot be kentenis gekomen zijn en den mededader hebben aangewezen. De zaak zal binnenkort voor den rechter behandeld worden. De man, die de beken tenis heeft afgelegdis herstellende van zijne ziekte. Donderdagmorgen trachtte een hert, veimoedelijk afkomstig uit de Kleefsche bos- scheneven beneden Emmerik door den Rijn te zwemmen. De schippers Taelis en Wijs, die juist kwamen afslepen, bemerkten het dier en wisten het na veel moeite levend te bemachtigen. Een honderdtal Russische Israëlieten kwam Vrijdag op reis naar Amerika te Ze venaar in ons land. Meerendeels zagen zij er vrij behoeftig uit. Zulk een groot getal te gelijk had men er nog niet gezien. Men schrijft aan de Stand, uit de Betuwe, dd. 28 April: Op de meestesteen- fabrieken langs de Waal en de Maas zijn sinds eenige dagen de werkzaamheden hervat. De vooruitzichten zijn voor de fabrikanten beter dan in de laatste 3 jaren het geval was. Hier en daar zijn nog wel groote hoopen steen voorbanden, maar de vraag naar Hol- landsche steen neemt toe. Dit blijkt wel hieruit, dat op veel steenbakkerijen r.u 2 machines aan den gang zijn, tegen verleden jaar één, o. a. te Zuilichem enz. Voor liet werkvolk is nu voldoende arbeid, terwijl in de vorige jaren tal van ovens niet werkten of half werk gaven. De werkstaking te Holten is reeds geëindigd, hoewel ze voorde belhamels een bitteren nasmaak zal hebben, daar er door de politie proces-verbaal tegen hen is opge maakt wegens het verzetten van wissels, het leggen van steenen op de rails, het ver nielen van kruiwagens, het werpen met steenen, enz. Het meerendeel van het werk volk is weer aan den arbeid, zonder dat aan hunne eischen is voldaan. Alleen is hun het werk iets gemakkelijker gemaakt, daar thans de harde leem met een soort van ploeg losgemaakt wordt. (T. C.) Den llden Mei wordt uit de strafge vangenis te Leeuwarden ontslagen J. De K., uit Antwerpen; hij is ongeveer 63 jaar oud en heeft, wegens het plegen van ver schillende diefstallen, ruim 40 jaren in de gevangenis doorgebracht. Volgens de in de Stc. medegedeelde bevolkingscijfers op 1 Jan. 1887, heeft de vroeger zoo vermaarde, in den laatsten tijd naar aanleiding van stoombootveer en spoor verbinding vaak vermelde stad Stavoren niet meer dan 793 inwoners. Toch is zij niet de kleinste der 11 Friesche steden: Sloten heeft er maar 780. Voor de betrekking van kapitein op eene der stoombooten van de Dokkumer stoomboot-maatschappij hadden zich niet minder dan 129 sollicitanten aangemeld. 's «RAVENHA&E. Door Z. M. is aan den heer L. J. A. Van de Polder, secretaris-tolk bij Zr. Ms. gezantschap in Japan, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Sint-Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschon ken. Door Z. M. is aan den gep. hoofd inspecteur van adm. F. Wolfson, op zijn daartoe gedaan verzoek, de vergunning ver leend tot het blijven dragen van de activi- teits-nniform van zijnen rang. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juni 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Helmond, J. Veltuianthans in gelijke betrekking te Sliedrecht. Door Z. M. zijnmet ingang van 1 Mei 1887, bij de rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 2de kl. T. Van der Meulen Szn. en B. A. C. Bothé, beiden thans telegra fist 3de kl. Door Z. M. is de heer R. Willemsen arts te Groningen, met ingang van 16 dezer benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht. Door den minister van koloniën zijn, krachtens het bepaalde bij art. 5 van het kon. besluit van 29 Aug. 1883, de heeren H. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar-directeur der instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Ned.-Indie te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie welke in dit jaar belast zal worden met het afne men in Nederland van het groot ambtenaars examen. De minister van oorlog zal op 5 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANÜSCKE BERICHTEN BELCIË. Te Antwerpen is de politie eene ge heele goed georganiseerde dievenbende op bet spoor gekomen. Niet minder dan 57 daar toe behoorende dieven, helers en andere medeplichtigen werden reeds achtereenvol gens in verzekerde bewaring gebracht. en«el,an i>. De laatste berichten aangaande de her togin van Cumberland zijn minder gunstig. Zij lijdt veel aan duizeligheid en congesties. The Morning Post bevat een sensatie- telegram van zijn Parijschen correspondent, waarin bij de aandacht vestigt op de samen trekking van eene sterke Fransche vloot in de Middellandsche Zee. Deze merkwaardige demonstratie zou, naar men beweert, het plan van Frankrijk aanduiden om een coup in Egypte uit te voeren; van andere zijde wordt beweerddat het doel is om eene poging van Italiëom troepen aan de Fran sche grens samen te trekken, met de be dreiging om Palermo, Napels, Leghorn en de aan de Middellandsche Zee gelegen hoofd steden te bombardeeren, te beantwoorden. De zegsmandie den Engelscben correspon dent de eerstvermelde lezing mededeelde, een diplomaatmoet er bijgevoegd hebben "Het Pagny-incident moge de berekeningen van Frankrijk in duigen hebben doen val len toch geloof ik te kunnen beweren, dat vóór eenige dagen een conflict tusschen Frankrijk en Engeland eene veel grooter waarschijnlijkheid was dan een tweede Fransch- Duitsche oorlog". Vau Wady-Halfa wordt uit Engelsche bron bericht, dat kolonel Chermside een korps Soedaneezen heeft aangevallen en geslagen, dat onder bevel van Nour-el-Khanzy was ge zonden om het district Wady-Halfa te be zetten. De vijandelijke positie werd met de bajonet genomen en de Soedaneezen hebben 150 dooden achtergelaten. De Egyptenaren, wierverlies 40 dooden of gekwetsten bedraagt, hebben het rebellenkamp verlaten met munitie en drie vaandels. Nour-el-Khanzy werd ge dood aan 't hoofd zijner troepen. De Timet meldt uit St. Petersburg dat het gerucht, als zou des keizers reis naar de Don-provincien opgegeven zijn, onwaar is. Er is integendeel eene bijzondere com missie zuidwaarts getogenten einde de ont vangst van den Czaar voor te bereiden. fRiXHHUK. - Beeds sedert vele jaren spreekt men over het plan om Parijs tot zeehaven te maken. In den Parijsehen gemeenteraad is dit nu ook ter sprake gebracht en werd het besluit genomen „de regeering uit te noodigen eene prijsvraag uit te schrijven voor bet graven van een kanaal, dat Parija met de Noordzee verbindt". Louise Michel gaf te Sèves eene con ference. Zij bad 2zegge tweetoehoor ders. Na een uur te hebben gesproken, hield zij eene inzameling ten behoeve van de neutrale school, die 15 centimes opbracht. Te Nizza zag men bij de couranten- verkoopers verleden Woensdag het nummer van eene Italiaansche illustratie, de Hpoea democralica, tentoongesteld, waarop Frankrijk, was afgebeeld, ter aarde liggende en door Von Bismarck met schoppen en stokslagen aangevallen. Onder stond: „Voordat Frankrijk zich van Von Bismarcks slagen herstelt zal het er nog wel andere ontvangen." Eeu gepensioneerd kapitein maakte zich in zijne verontwaardiging van verschillende exemplaren meester, welke hij onder de toejuichingen der menigte verscheurde. Een onderofficier deed hetzelfde en binnen weinige oogenblikken waren alle exemplaren gekocht en verscheurd. Door den prefect is een onderzoek bevolen. SPANJE. Koningin Christina heeft zich Vrijdag jl. weer voor het eerst na den doad van koning Alfonso in het openbaar vertoond. In een zwart rijkleed, begeleid door de koninklijke garde en een schitterenden staf van hoofdofficiers, reed de koningin te paard van haar paleis door de stad naar het Prado, waar zij een wapenschouwing hield over 16,000 man. Een ontzaglijke menigte, op meer dan 100,000 personen geschat, woonde de parade bij en juichte de regentes met geestdrift toe. De koningin vertrekt met haar kinderen naar Aranjuez, waar zij den zomer zal doorbrengen. ITALIË De koning is met zijne gemeJ'm en een talrijk gevolg te Venetie aangekomen en met groote feestelijkheid ontvangen. In gondels begaven zich de vorstelijke gasten van het station naar het paleis, waar zij zich aan het volk vertoonden en met levendige toe juichingen werden begroet. Het doel van dit vorstelijk bezoek is de onthulling van

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2