VS^t W~ "B M» «S9 «T3 BHH «~3 «r» W7 iSFUL TW«a -HC De heer Paul Prill, onlangs benoemd tot onderwijzer aan de stadsmuziekschool te Gouda zal zooals men weet weer naar Bot terdam teruggaan om zich aan de opera aldaar als 2e kapelmeester te verbinden. Op de voordracht ter zijner vervanging aan de Goudsche muziekschool staat alléén de heer Mart. J. Bouman te Utrecht. Mile Clary is weder geheel hersteld. Met de a. s. Zondagavondvoorstelling wordt het seizoen voor de Haagsche opera voor goed gesloten. Bij Beuter-Biedermann te Leipzig i» dezer dagen verschenen een Sonate toor orgelopus 50van S. De Lange. De com ponist droeg het werk aan Brahms op. De heer Desuiten heeft den heer Vig net als 2e tenor-leger voor het volgend seizoen weder geëngageerd. Mile. Lender ou- derhandelt met Luik. Sarah Bernhardt en Augelo hebben beiden per telegram het bericht van hun huwelijk tegengesproken. Angelo is boven dien getrouwd en zijn vrouw woont te Parijs. Men bericht aan het Dagbl. van Zuid- H. en '«Gr. uit Parijs, dat van twee groote doeken door onzen landgenootden zeeschil der H. W. Mesdag, voor den salon inge zonden, het schilderij „de avond" (onder gaande zon) voor rekening van bet Fransche gouvernement voor een der Musea is aan gekocht. Deze aankoop, die door een com missie, met den minister van schoone kunsten tot voorzitter, vóór de opening van den salon geschiedde, is te meer vleiend voor de Nederlandsche kunst, omdat slechts zelden in den Parijschen salon door het gouverne ment van vreemde artisten werken worden aangekocht. De Parijsche correspondent van het Hbl. meldt: Nog een paar dagen en het salon wordt geopend. Ten einde geen onbescheiden gebruik te maken der vriendelijke gastvrij heid, reeds achter de schermen dezer be langrijke tentoonstelling aan een deel der pers verleend, bepaal ik mij er heden toe, u mede te deelen welke Nederlandsche kun stenaars hier iets hebben tentoongesteld. Schilderijen: Artz, Bisschop, Bombled, Burgers, Gabriel, mej. Hubrecht, Jaap Maris, Wrlly Martens, Mauve, Mesdag, Postma, mevr. Bonner en hare dochter Céline, mej. Boozenboom, Storm van 's-Gravesande, Flenri Vos, Hubert Vos. TeekeuingenMej. Van den Broek Greeve, Burgers, Mauve, Sybe Ten Cate, Joh. Van der Poel, F. W. Zürcher en Th. Zürcher. Beelden: Cocheret en Tholenaar. Etsen en Gravuren: LöwenstamStorm van 's GravesandeZilcker en Zürcher. De etsen van Bembrandt, in het be zit van den hertog van Buccleugh, hebben 19,750 pd. st. opgebracht. Voor één ets werd 1190 pd. st. betaald. BINNËNLANDSCHE BERICHTEN. a— Voor reizigeis naar België kan het niet .onbelangrijk zijn te vernemen, dat in den aanstaanden zomer elk uur een sneltrein van Antwerpen naar Brussel zal loopen. Met oude randschrift „Elck wandel in Godt's weghen" is op de Groote Markt te Delft wederom aangebracht rond het standbeeld van Hugo De Groot. T Het Kon. Ned. Handelsmuseum is voornemens ook te Botterdam eene meubel tentoonstelling in te richten. Het buurtcomité Valkenburgerstraat te Amsterdam blijft bestaan, met doel, om bij het 40-jarig regeeringsjubilé van Z. M. den koning (in 1889) een schitterend feest te vieren. Daarvoor wordt reeds nu bijge dragen. Gisterenmiddag werd in het Trippen huis te Amsterdam de gewone vergadering gehouden van de wis- en natuurkundige af- deeling der Koninklijke Academie van We tenschappen onder voorzitting van prof. Buys Ballot. Door den heer Van Bem melen werd (na mens de commissie bestaande uit de heeren Martin, Van Diesen, Van Biemsdijk, Beh- rends en den spreker) advies uitgebracht omtrent de door den minister van binnen- landBcbe zaken aanhangig gemaakte recon structie der geologische kaart van Nederland. Zij geeft de volgende punten in overwe ging 1°. de bestaande geologische kaart van Staring onveranderd terstond te doen druk ken; 2°. eene voorbereiding van 12 jaren is voor de vervaardiging eener geognostisch- agronomische kaart noodig; 3°. als voorbe reiding a. de oprichting van een geologisch bureau met conservator, te Leiden; 6. de aanstelling van 2 geologen en 1 agronoom in het veld; c. het in het leven roepen eener geologische commissie waarvan de hoofdleiding te Leiden is gevestigd; d. de uitgave van f 14,000, over welke som de geologische commissie de beschikking ver krijgt. Daarna deed prof. Hugo De Vries mede- deeling van onderzoekingen van dr. J. Bit- zema Bos over reup- en kroefziekte en an dere ziekten van cultuurplanten, veroorzaakt door het stengelaaltje (Tylenchus devastatrix) en dr. Franchimont over de werking van salpeterzuur op amiden, meer bijzonder op ureïden. Het programma voor de tentoonstelling van sport- en reisbenoodigheden te houden te Amsterdam, Juni, Juli en Augustus, in de Internationale Kunstvereeniging, is aldus samengesteld: Groep I. Jacht en schietsport. Geweren, buksen, pistolen, weitasschen, patronen, jachtcostuums, meubelen, enz. Groep II. Paardensport. Zadels, tuigen, zweepeu, rijtuigen (voor zooverre de plaats ruimte dit veroorlooft), ren- en barddraverij- benoodigdheden, costuums, livereien enz. Groep III. Watersport. A. Visscherij: net ten, hengels, kunstaas, enz. B. Zeilen en roeien: gieken, wherry's, booten (voor zoo verre de plaatsruimte dit veroorlooft), mo dellen, costuums, enz. Groep IV. IJssport. Schaatsen, sleden enz. Groep V. Wielersport. Twee- en meerwielige rijwielen, enz. Groep VI. Spelen. Cricket, crocket, lawn tennis, football, enz. Groep VII. Beis-artikelen. Koffers, tasscben, reisboeken, enz. Groep VIII. Voorwerpen van kunst en smaak, ge schikt voor sportliefhebbers. Insignes en vaandels, enz. Groep IX. Sportliteratuur en journalistiek. In den avond van Vrijdag 15 April jl. is in de Watersteeg aan de St. Autouie- breedstraat te Amsterdam opgenomen een in eeu portaal te vondeling gelegd kind van het vrouwelijk geslacht, eenige weken oud, met de gewone kleeding, blijkbaar van boe ren afkomst, gewikkeld in een grijs gerui- ten wollen omslagdoek, over het hoofd eene ongehoorde flanellen lap met een zwarten geweven doeken tusschen de kleederen in eene zuigflesch. Dit kind werd aanvankelijk ter verpleging opgenomen in het stadsbestedelingenhuis. In den avoud van den 19den April d. a. v. heeft zich, gehoor gevende aan eene oproeping in de dagbladen geplaatst, aan dat gesticht alsook bij de politie als de moeder van het kind vervoegd eene vrouw vau ongeveer 22 jaar, vau gewone lengte, met licht bruin of blond haar, blauwe oogen, gezond uiterlijk, bruin als door de zon verbrand gelaat en gekleed met blauwe sloffen japon, zwart wollen kapje, rijglaarzen en zwarten gehaak- ten omslagdoek, over het geheel schijnbaar eene boerenarbeidster. Zij noemde zich Kaatje Akkerman, ge boren te St. Philipsland, met hare ouders wonende in de Haarlemmermeer. Aangaande het kind gaf zij op, dal het onder den naam van Kaatje Akkerman was ingeschre ven, en zij het ter verpleging had gegeven aan zekere vrouw Boodenburgmede te Haarlemmermeer woonachtig, die haar later gezegd had het te hebben uitbesteed bij eene vrouw, woonachtig in de Wagenaarstraat te Amsterdam. Daar deze opgaven niet in twij fel werden getrokken, is haar het kind te ruggegeven, na eene volledige omschrijving van de kleeding gegeven te hebben. Bedoelde vrouw is echter noch in de Haar lemmermeer noch in de omliggende gemeen ten teruggevonden. Evenmin is er eene vrouw Boodenburg in gemelde gemeente bekend. Bij eenige ontdekking wordt bericht ver zocht door den commissaris van politie der 2de sectie te Amsterdam. Men is thans te Utrecht bij de in gamizoeu liggende vier batterijen veld-artil- lerie bezig met de oprichting van een klein muziekcorps. Uit de gewone trompetters wordt eeu fanfarecorps, voorloopig van twaalf man, samengesteld. Mocht dit corps ook bij de burgerij den steun vinden, zoo her haaldelijk van verschillende zijden in uitzicht gesteld, dan zal ongetwijfeld later tot uit breiding kunnen worden overgegaan. De dienstknecht bij den heerKampo, te Hulsberg, die een paar jaren geleden, bij het verlichten van veldarbeid, het on geluk had een been te verliezen, ontving eergisteren een slag van een paard, waardoor ook zijn andere been zoodanig gekwetst werd, dat het moet geamputeerd worden. 's t.U ttlvWI ttr:. Door Z. M. is aan H. B. A. Sassen, wo nende te Brussel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. is aan dr. C. Stolp, met ingang van 1 September, op verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Door Z. M. zijn bij bet personeel der miht. adm. benoemdbij de intendanten tot hoofdintendant (en zulks in zijnen tegeu- woordigen rang van kolonel), den kol.-int. P. L. G. Doorman; tot kol.-int., den luit.- kol.-ipt. H. C. Van Erp Taalman Kip; tot luit -kol.-int., den maj.-int. J. S. L. Frantz- ïnann; tot maj.-int., den kapt.-int. J. C. Ubbens; bij de kwartm.: tot kapt.-kwartm., den lsten luit.-kwartm. A. Feddes, ged. bij de landmacht in West-Indie; bij het 3de reg. huzaren, den lsten luit.-kwartierm. J. S. Oudraad, van den staf der inf., werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het 4de reg. vest.-art., den lsten luit.-kwartierui. J. Van Baven, van het 4de reg. infc. bij de ma gazijnmeesters van 's rijks centraal-magazij- uen van mil. kleeding, uitrusting, enz.: tot kapt. magazijum. te Delit, den kapt.-kwar- tierm. P. J. Beausar, van het 4de reg. vest. artillerie. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, 's konings adju dant in buiteugew. dienst, den gen.-majoor F. M. B. ridder Alewijn, comm. der bere den artillerie. Door Z. M. zijn benoemd bij den ge- neralen staf, tot kolonel, den luit. - kol. H. F. C. Hardenberg, van dien staf, die in ver band daarmede eervol wordl ontheven van zijne fuuctieu van hoofd der 11de afd. van het dep. van oorlog; tot maj., de kapts. jhr. tl. Laman Trip, van het 8ste reg. inf., en B. J. Van Moock, van den gen. staf; tot kapt., den len luit It. G. Moerbeek, van het 4de reg. inf.; bij den prov. staf, tot luit.-kol. de tot proviuciale-adjudant, resp. in Friesland en in Utrecht, beu. ma joors J. G. Vorstman en F. C. P. Douna- dieu; bij het wapen der inf., tot len luit., de 2e luits. H. G. C. Munuich, G. H. Heisterkamp, O. W. Gobius en J. Pil. Weit- zel, allen van het wapen en gedet. bij het leger in Ned.-iudië, alsmede J. H. Arendsen Hein, u ede van het wapen en gedet. bij de landmacht m West-Indie; bij het reg. gren. en jagers, tot kol., comm. van het korps; den luit.-kol. A. W. Greve; tot maj. den kapt. L. Scheitus van lJseldijk, beiden van het korps; bij het le reg., tot kapitein, de le luitenants G. L. Meischke, comm. der le comp. hosp.-soldaten; P. L. H. Mansveldt en H. A. Busser, beiden van het 4e reg., tot len luit., de 2e luits. P. A. Th. Zanino, van het 5e reg., thans gedet. bij het kol.- werf depot, en jhr. H. M. Van der Goes, van het korps; bij het 2e reg., tot kapt., den len luit.-adjudant H. L. Nepper; tot len luit. de 2e luits. J. Burger en B. Dufour, allen van het korps; bij het 3e reg., tot kol.- comm. vau het korps, den luit.-kol. H. F. Alings, van den staf van het wapen toege voegd aan deu inspecteur; tot kap., den len luit. J. Uilkens en deu len luit.-adj. L. A. J. Ottenholf, beiden van het korps, den len luit. A. W. Van 't Lindenhout, van het 5e reg., alsmede de le luit.-adj. A. Breemau, van het korps; bij het 4e reg., tot kapt., de le luit. H. G. Van Tarel; tot le luit., de 2e luits. W. D. A. Ophorst en W. B. S. Beede, allen van het korps; bij bet 5de reg., tot kapt., den len luit. J. A. C. H. Van Moll, comm. der 3de comp. hospitaalsoldaten; bij het 6de reg., tot maj., den kapt. G. Luy- mes, van het instr.-bat.; tot lsten luit., den 2den luit. W. Monhemius, van het corps, gedet. bij het kol. werfdepöt; bij het 7de reg., tot luit.-kol. den maj. J. H. Verschoor, van het reg. grenadiers en jagers; tot kapt. den lsteu luit. S. L. Woutersen van het 3de reg.; tot lsten luit. den 2den luit. J. Van Toorenenbergen, van het corps; bij het 8ste reg., tot kol., comm. van het corps, den luit.-kol. W. Goudriaan, van den gen. staf; tot maj. den kapt. W. G. Van der Noordaa, adj. van het 2de reg.; tot kapt., de 1ste luit.-adj. G. P. Cheriex, van het corps; in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den luit.-kol. J. E. Simon, van het 7de reg. infanterie; en bestemd tot hoofd der Hde afd. bij het dep. van oorlog, den luit.-kol. A. Kool van den gen. staf. Door Z. M. is pensioen toegekend aan J. C. T. Bouman, kapt. bij het 3de reg. inf., ten bedrage van f 1474; aan tl. L. Le Maire, idem, ten bedrage van f 1675; aan B. P. Strengnart, ouder toekenning van den rang van majoor, kapt. bij het 7de reg. inf., ten bedrage van f 1560; L. Tissot van Pa- tot, idem, gedet. bij het kol. werfdepöt, ten bedrage van f 1430; aan W. F. Meyl, gen.- maj. hoofd-int. ten bedrage van f 2700; aan W. J. Lefèbre, kapt.-kwartierm. bij het 3de reg. huzaren, ten bedrage van f 1560; aan M. De Leeuw, kapt.-maga/ijnm. bij 's rijks centr. magazijn van milit. kleeding, uit rusting enz., te Delft, ten bedrage van f 1474. Door Z. M. is M. A. Muller, voor vijf jaren, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-iudië. De minister van justitie zal op 3 Mei geen audiëntie verleenen. BÏIÏTENLANDSCEE BERICHTEN E\T.£L1IV D. Lord Onslow verklaarde in het hooger- huis dat de regeering zich niet kan ver eenigen met het voorstel van Canada, tot invoering van een stoomvaartdienst drie malen per week tusschen Vancouver eu Hong kong, China en Japan, in verbinding met den Canada Pacificspoorweg. Zij heeft thans het voorstel tot invoering van een maaude- lijkschen stoombootdienst in overweging ge nomen. Te Haymarket werd eergisteren de wedren om den „twee duizend guinjeprijs" gehouden. Het paard Enterprise van den heer Douglas Baird won het met een halve kop- lengte op Philvan den heer Fenwick. Egla- more van den heer Porkins was ne. 3. Te Londen ontvangen berichten uit Australië melden, dat zes Engelschen, die zich bij het eiland Johannette met de visch- vangst bezig hieldenzijn vermoord door inboorlingen van Nieuw-Guinea, die zich vervolgens van hun visschersvaartuig hebben meester gemaakt. FkiïKKIJ K. De raad van state zal in de zitting van 13 Mei eene beslissing nemen in zake het hooger beroep der prinsen van Orleans, Bonaparte en Murat over hunne respectieve verbanning. Graaf Von Munster, Duitsch gezant te Parijs, heeft Zondag bij zijn collega, den Franschen gezant te Berlijn, den heer Her bette, het middagmaal gebruikt. De graaf deelde o. a. mede, dat hij Zondagochteud te Parijs zou teruggekeerd zijn Op de wekelijksche receptie aan het ministerie van buitenlandsche zaken waren bijna al de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden tegenwoordig. Er werden o. a. opgemerkt de heer Von Leyden, de Duit- sche zaakgelastigde, de Duitscbe militaire attaché, de Bussische gezant, baron Von Mohrenheimenz. De heer Waddington, de Fransche ge zant te Londen, is op zijn post teruggekeerd. Aan le Républician Orléanais wordt uit Metz geschreven, dat twee nachten ach ter elkander een Fransche vlag op een der boomen, welke het standbeeld van maar schalk Ney omgevengeplant is. Tot twee malen werd de vlag door de politie afge rukt en verscheurd; daarna werd de boom omgehakt en de politie heeft 100 Mark uitgeloofd voor hem die deu vlaggen uitsteker aanbrengt. Spoedig ontving de politie eeu naamloozen brief, waarin bet adres van den dader werd opgegeven. Eeu brigade agenten rukte naar de aangewezen woning en vond den bewoner aan waterzucht lijdende, waar door de man sedert maanden belet was ge worden uit te gaan. De agenten ontstaken natuurlijk in woedewelke niet minder werd, toen zij den volgenden ochtend op de plaats van den omgehakten boom een houten bordje vonden met de woorden„sterven voor het vaderland I" DUITSCH LAM O. Men gelooft te Berlijn, dat de inci- denteele quaestie-Schuaebele zal worden uit den weg geruimd, doch dat prins Von Bis marck over het principieele vraagstuk der spionage met de Fransche regeering in ern stig overleg zal treden, alsook over vele militaire grensmaatregelen van generaal Bou- langer. OOSTEYIIIJ K. Dezer dagen hield de heer Ehrenfeld te Weenen in een vergadering der leden van het numismatisch genootschap aldaar een voordracht over het papieren gelddat sedert 125 jaren in omloop is. Daarin toonde hij; aan, dat de voornaamste oorzaak van het ontstaan daarvan moet gezocht worden in een vloek der maatschappij: den oorlog, en dat het aanvankelijk werd uitgegeven met het doel o.n het nooit te verzilveren. Deze voordracht werd opgehelderd door eenige. houderden exemplaren van allerlei soorten van papieren gelduit alle oorden ter wereld herkomstig. Geen staat van Europadie tot deze collectie, welke een paar duizend num mers be7athet zijne niet heeft bijgedragen;— daartoe behoort o. a. een exemplaar van de papieren noodmunt, gedurende de belegering van Leiden uitgegeven, toen de Spanjaarden voor de stad lagen in 1574. Noord- en Zuid-Amerika, Groenland en IJsland, China, Japan, Siam, Afrika, Char- toem met exemplaren van het papieren geld door Gordon pasja in 1884 aldaar uitgege ven en nog een lange reeks andere vreemde staten hehben bijgedragen tot deze zonder linge verzameling geleverd. Naar de verzeke ring van den heer Ehrenfeld ia de collectie; compleet.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2