BUITENLANDSCHE BERICHTEN. SST» wa «O. «E» KT*. -m. .~«S SC verbranding" sinds een paar jaren voor ieder de gelegenheid geopend omtegen storting in eens van eene som van f 200, zich het recht te koopen op crematie voor haar reke ning. Reeds spoedig deed een tweetal leden der Vereeniging de voormelde storting en dezer dagen heeft wederom een lid (eene dame) zich, door betaling van f200, het recht gekocht op crematie voor rekening der Vereeniging. Het fonds bezit reeds f 15000. Uit de halfjaarlijksche verslagen der hoofdcursussen, die den lsten April jl. den inspecteur der infanterie zijn toegezonden, is gebleken, dat 56 pCt. der leerlingen een min of meer ongunstig cijfer hebben beko men ter beoordeeling in het exerceeren en den practischen velddienst. Daar nu die ver slagen van twee, geheel van elkander onaf hankelijke hoofdcursussen omtrent deze aan gelegenheid eenzelfde oordeel uitspreken, is deze ongunstige uitkomst niet toe te schrij ven aan eene te strenge beoordeeling door de leerarenmaar wel aan de omstandigheid dat onderofficieren tot den hoofdcursus zijn toegelatendie een der hoofdvereischlen tot die toelating misten, nl. de practische geschiktheid. Ter voorkoming van een en ander heeft de inspecteur thans bepaald, dat voortaan in den staat tot voordracht tot den hoofdcursus, die practische geschiktheid zal gemeld worden. Door den steeds grooter wordenden toevloed van tusschendekspassagiers naar Amerika heeft de Nederlandsch-Amerikaansch stoomvaartmaatschappij besloten, haren dienst naar New-York eenigszins uit te breiden en, behalve de geregelde wekelijksche afvaart op iederen Zaterdag, van tijd tot tijd des Woensdags een extra stoomschip naar New York te zenden, waarvoor de prijzen en voorwaarden dezelfde zijn als voor de ge wone afvaarten. Een onverbeterlijke deugniet, van 12 jaar die reeds herhaalde malen van school was weggejaagd en ook door patroons bet verblijf in hunne werkplaatsen was ontzegd wijl hij zich alles, wat onder zijn bereik kwam, toeeigende, stond gisteren voor de rechtbank te 's H age,daar hij dezer dagen aldaar, ten nadeele eener buurvrouw eenige boekjes, suikergoed en meerdere voorwerpen had ont vreemd. Het bleek tevens dat dit ventje reeds een vonnis wegens diefstal achter den rug had, daar zijn vorigen rechter had aangenomen dat hij met oordeel des onderscheids had gehandeld. Substituut-officier van justitie, mr. Huls- hoff, die door bijzondere omstandigheden goed bekend was met de brave ouders van den knaap en zijne acht zusjes en broertjes, verklaarde de bekl. de eenige schandvlek van dit huisgezin was. ZEA. echter, kon niet aannemen dat bekl. met oordeel des onderscheids gehandeld had en achtte het noodzakelijk hem een geruimen tijd van de straat te verwijderen. Hij vorderde opzen ding van den jongen naar een rijksopvoe dingsgesticht totdat hij den volleu ouder dom van 18 jaren zou bereikt hebben. A. s. Donderdag uitspraak. Vijftien gulden boete was de straf voor het Delftsche jongmensch dat een 8jarig knaapje vrij hevig tegen den grond had ge worpen wijl dit kind zijn edele hinderde bij hot vélocipède-rijden. Op Clingendaal zullen in het laatst van Juli op twee dagen wedloopen van wege de Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging worden gehouden. Onder de punten van behandeling op de jaarlijksche algemeene vergadering van de afd. Zuid-Holland der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, welke Zaterdag a. s. te Dordt plaats heeft, komt voor: Bespreking van eenige quaestieuse gevallen uit de notarieele praktijkdoor den heer C. F. J. Heinsius aldaar. Iedereen weet dat onder onze inlaud- sche vogels de kraai een van de slimste is. Dat zij echter zoozeer met de menschen meê doen, dat ze zelfs kraamvisites afleggen, is misschien minder bekend. Toch is het zoo, tenminste dit wordt aan de N. R. Ct. gemeld In een bosch, waar eenige hooge iepen staan, te Ridderkerk, hadden heel vroeg in bet voorjaar een paar kraaien haar nest ge maakt de eieren werden gelegdde kraaien gingen er om beurten op zitten, en na ver loop van weinige weken kwamen de jongen te voorschijn. Hoe deze gewichtige gebeurtenis zoo spoe dig algemeen bekend werd, is moeilijk te gissen, doch op zekeren dag kwamen tien tallen bij tientallen kraaien aanvliegen, die onder oorverdoovend gejubel twee aan twee naar het hooge kraambed vlogen, op den rand van het nest gingen zitten, vroolijk met de vleugels klapwiekten en zich dan met groot geraas verwijderden. Opmerkelijk is het tevens, dat zij hare bezoeken hoogstens ééne minuut rekten, waarschijnlijk met het oogmerk om moeder en kinderen niet te veel te vermoeien. Hier aan mochten vele menscheu-kraaiuvrouwen- bezoekers wel een voorbeeld nemen. De Amsterdamsche kellner die terecht had gestaan wegens diefstal te Leiden van een gouden horloge met zilveren ketting en charivaris, werd tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ter gelegenheid van haar 3de jaar feest heeft de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars te Amsterdam besloten onder hare leden een wedstrijd uit te schrij ven voor de volledigste, zeldzaamste en meest practisch ingerichte verzameling. De ingezonden albums, benevens andere verzamelingen en voorwerpen, betrekking hebbende op het postwezen en de philatelic, zullen op 1 Mei van 114 ure worden tentoongesteld in de achterzaal van Café Suisse. Hoewel deze tentoonstelling voor de leden wordt gehoudenis voor het pu bliek een beperkt aantal iutroductiebiijetten verkrijgbaar. Er komt meer en meer teekening in het terrein der tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam. Op het marktplein zijn al acht of negen gebouwen waaraan druk gehamerd wordt. Dit zijn alle nog burgerwoningen, al zijn er onder van res pectabele afmeting. De groote openbare ge bouwen, waag, stadhuis, viscbmarkt, be staan nog slechts in teekening, maar ook daaraan wordt spoedig begonnen. In een van die burgerwoningen komt een sigarenwinkel; tabak en pijpenechte Goudsche zal men er ook kunneu krijgen. De geheele inwen dige inrichting, tot de kleeding der verkoo- pers toe, zal er 17de eeuwsch zijn. Rechts van het tentoonstellingsgebouw is een En- gelsche tuin ontworpen, beBtemd ook voor de bijgebouwtjes in vrijen stijl. Onder toe zicht van den tuinbouwarchitect, den heer Leonard A. Springer, worden perken en pa den gemaakt. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een jeugdige kantoorbediende, bij een der ontvangers der registratie werk zaam. Hij moet namelijk een tamelijk be drag aan verkochte plakzegels en formaat zegels verduisterd hebben. Groote verte ringen in koffiehuizen hebben tot eene spoedige ontdekking van dit feit geleid. De boerderij der weesinrichting te Neerbosch heeft gedurende de laatste jaren eene aanzienlijke uitbreiding ondergaanen levert voor die stichting belangrijke voor deden. Dit jaar zijn 160 hectoliter aard appelen gepootbovendien zijn uitgestrekte velden met tarwe, rogge en andere gewassen bezaaid, die een goeden oogst beloven. De graslauden zijn echter nog dor en kaal zoodat het grootste gedeelte van den uitge- breiden veestapel op atal staat. De honder den vruchtboomen beginnen uit te botten vooral de kers, appel- en pruimeboomen staan rijk geknopt. Van de peren beeft men niet veel verwachting, daar er maar weinig bloeiknoppen zichtbaar worden. De lanUbouw geeft ook voor de weezen eene zeer goede bezigheidhet omgaan met koeien en paarden is iets dat jongens vooral aan trekt, terwijl zij bovendien door het grondig leeren van dit bedrijf tot nuttige leden der maatschappij worden opgeleid. Ook de bloemkweekerij is zoo belangrijk vergroot, door den aanleg van bakken en planten kassen dat nu reeds alle gewassen worden geteeld, zoodat aan alle aanvragen, die uit geheel ons land inkomenkou worden vol daan. In het Zuidoosten van Drente wordt thans zoo sterk gesmokkeld, dat er veel ruimere verdiensten door worden bekomen dan door veenarbeid. De meest handige slui- kers zijn veelal tegen bekeuringen gevrij waard wijl zij dragers of sjouwers hebben, die den door den sluikhandelaar gekochten spiritus overbrengen. Deze verdienen hun dag- of liever nachtgeld en zijn de personen die bij eene vervolging bekeurd worden. Een der sluikers, die dezer dagen den spiritus, door acht personen goed en wel thuis kreeg, had daarmede eene winst van f 40 behaald. Te Valte werd dezer dagen door rijksambte naren eene bekeuring gedaan wegens eene aanzienlijke hoeveelheid spiritus, die in den grond onder den vloer verborgen lag. Naar de veenderij te Munnekebnren (Fr.) zijn zes rijksveldwachters vertrokken, daar men voor werkstaking en ongeregeld heden vreest, omdat de veenarbeiders meer loon vragen, waartoe de verveners niet ge negen zijn. De hulponderwijzer S., uit de Friesche gemeente H., die reeds twee jaren in het bezit der akte voor onderwijzer was, doch tot nog toe tevergeefs naar een betrekking solliciteerde, beeft zich nu aangegeven voor den militairen dienst in Oost-Indië. Voor de rechtbank te Heerenveen stonden gisteren naar aanleiding van de on- geregeldheden te Oldeboorn, op 20 Febr. 11. terecht drie beklaagden, W. Z.J. D. en S. R. Acht getuigen A charge en elf A décharge waren gedagvaard. De officier van justitie eischte tegen de beide eerstgenoemde drie maanden, tegen den derde vier maanden gevangenisstraf. Daar de kieviten erg worden vervolgd, is daardoor hun aantal in Friesland dit voorjaar belangrijk kleiner dan voorheen, en dientengevolge worden er ook veel minder eieren gevonden, die nog zeer duur zijn. De landbouwers in de gemeente Wit- tem hebben bet plan gevormd een eenparig adres aan de regeering te zenden, naar aan leiding der groote schade, welke hun telken jare door de kraaien aan de veldvruchten wordt berokkend, en te verzoeken om vrij heid te bekomen, zich door wegschieting van dit schadelijk gevogelte te ontdoen. Uit Zuid-Limburg schrijft men aan de Maasbode: De stand der veldvruchten is over 't algemeen voldoende te noemen. Vooral rogge en tarwe staan goed te velde. De landbouwers hebben het druk met het poten der aardappelende droge weerge steldheid komt daarbij zeer van pas. Wat de weilanden betreft, hiermede is het treurig gesteld, deze zien er over het geheel nog vrij dor uit. De veehouders zien eiken dag naar regen en warm weder uit, inzonder heid omdat het nog voorhanden zijnde stal- voeder sterk vermindert. 's 4GE. Door Z. M. is E. L. Van Mervennée te Goes, thans plaatsvervangend districtsveearts met ingang van 1 Mei 1887, tijdelijk aan gesteld tot buitengewoon districtsveearts. De off. v. adm. 2de kl. F. Lensing wordt met I Juni a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adminis trateur bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord, op non-activiteit gesteld en ver vangen door den off. v. adm. 2de kl. W. G. L. Brunings. LAATST ÉS BËKI€HTEi\. Door Z. M. zijn benoemd: bij den generalen staf, de 1ste luit. Moerbeek, van het 4de reg. inf.; tot kapitein: bij het lsle reg. inf., de 1ste luitt. P. L. H. Mansveldt en H. A. Russer, van het 4de reg., en bij het 4de reg. inf., de 1ste luit. Van Tarel; tot lsten luit.de 2de luitt. W. D. A. Ophorst en Reede, van het corps. Bij het 3de reg. huz.: tot kapt.-kwartierm., de 1ste luit.-kwartier- meester Oudraad, werkzaam bij het depar tement van oorlog, in de plaats van den kapt.-kwartiermeester W. J. Lefèbre, die gepensioneerd is. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd aangenomen met 52 tegen 3 stemmen het ontwerp tot verdedi ging van de periodieke verkiezingen tot 30 Augustus. AaugenomeD werd met 40 tegen 19 stemmen de verlenging van den dienst voor de landmilitie van 1882 en voor de zeemilitie van 1883 met één jaar. De re geering beloofde de bezwaren voor de plaats vervangers voor 1888 en voor de schutterijen zooveel mogelijk te verminderen. Maandag a. s. beginnen de examens voor postambtenarendie het redicaal van telegrafist wenschen te verkrijgen. Er zijn, naar wij vernemen, meer dan 100 candida- tenzoodat het examen ongeveer drie weken zal duren. (Ebl.) Een ontaarde moeder, die ongeveer een jaar geleden haar tweelingen, waarvan zij kort te voren was bevallen, in een krui wagen voor het gemeentehuis te Sleen liet staan, en sedert voortvluchtig was, is dezer dagen te Schoonebeek gevaugeu genomen. PEK TELEGRAAF. PARIJS, 29 April. De Parijsehe Soleil ontvangt een telegram uit Berlijn, waarin melding wordt gemaakt van een voorval te Laurahütte bij de Russische grens in Silezië. Toen een Duitscher de grenslijn wilde over schrijden, ten einde naar Rusland terug te keeren, wilde een Russisch ambtenaar hem arresteeren. Daarbij ontstond een worsteling, gedurende welke de Russische soldaat zijn geweer in de lucht afschoot, ten einde de grenspost te waarschuwen; maar voordat de Russische soldalen de plaats konden berei ken, kwamen eenige Duitschers hun land genoot bevrijden en ontnamen den Russi- schen schildwacht zijn geweer. Er is een onderzoek ingesteld. ST. PETERSBURG, 29 April De Deut- tche Zeitung schat het bedrag der gebeele inschrijving op de nieuwe leening op twee milliard, zoodat bij de toewijzing vermoede lijk niet meer dan 5 pCt. zal worden aan genomen. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 29 April. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste Hougste Paarden stuks Veulens Stieren 15 52 lb 2. Melkkoeien 989 - 110. 248.— 28 - 1 12.— u 252.— Varekoeien 520 oo.— u 200.— 120 115. a 244.— Kalveren (vette) 66 - 27 V 70.— (magere) 108 - 3.— 8.— (gras) 36 - 23.— 47.— Schapen (magere) 520 12.— 24 820 - 18.— 27.— Lammeren Varkens (magere) 62 14.— 29.— (biggen) 360 5 75 - 13.— Ter markt aangeoracht 1708 runderen, 174 kal veren 1340 schapen en biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 25 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan 14.-- tot 20. Derby Leidsche - 150 KG. f Edammer -f Gouda, 28 April. Kaas-aanv. 73 part., prijs le qual. ƒ21 A 23.2e qual. ƒ18 a 20, Noordholiandsche 22.a 26. Boter. Goeboter 0.90 A 1.00, per kg., weiboter f 0. 70 A 0.80 per kg. Handel vlug. Delft, 28 April. Prijzen der boter t 34.A 44 per 40 kilo, 0.85 A ƒ1.10 per kilo. Aan de Stads waag gewogen 701/8 en 150/16 vn. Boter, te zamen wegende 15520 kilogram. De stemming van de Binnenl. Staatsfond sen was als gisteren. Op de buitenl. markt ging weinig om en was de stemming tamelijk vast. Aand. groote Russische spoorweg daalden weder 1 pCt. De Amerik. markt was vast gestemd. GEMENGDE BERICHTEN Bij de onlangs vermelde schipbreuk der Tasmania heeft de „maharajah" Portab- Sind voor een mi'lioen juweelen en kleinoo- diën verloren, en bovendien de verzameling van edelgesteenten, door al de rajahs van Britsch-indië ter gelegenheid van haar kro ningsfeest aan koningin Victoria gezonden. Te Marseille beweert men, dat deze wel 25 millioen waard zijn. Alle hoop om ze terug te vinden is echter niet opgegeven. De Internationale Slaapwagen-Maat schappij is bezig maatregelen te nemen voor rondieizen van twintig of veertig dagen van LondenParijs of Brussel uit naar Mun- chen, Weenen, Pest, Bucharest of Belgrado, SofiaPhilippopelAdrianopelScutari en den Bosporus. In Bulgarije zal men in voor treffelijke rijtuigen reizen. Alles: hfitelkosten, voedsel, tolken enz. er onder begrepen, zal de reis van twintig dagen 50 p. st. kosten. Uit Perth (Westelijk Australië) wordt gemeld: Op 22 dezer werd de Noordoost kust door een orkaan bezocht, welke de visschersvloot verschrikkelijk teisterde. Veer tig booten ontbreken, waarvan de meeste te gronde gingen, en de andere door den ge weldigen wind naar volle zee werden gedre ven. Men schat het aantal der omgekomenen, op 550. Op 9 Mei zal in de Belgische gemeente St.-Nicolaas eene dubbele gouden bruiloft gevierd worden in dezelfde familie. De twee vrouwen zijn zusters. In het dorp Venejan, bij Nïmes, is een werkman, die een put groef, door een instortende steenmassa verpletterd. Twaalf personen hadden zich Zondag met een boot van Nizza naar Villafranca begeven. De boot sloeg op reis om en twee der opvarenden verdronken. Het gerucht wil, zoo luidt een tele gram uit Nieuw-York van 26 dezer, dat op het Vermilion-meer, in Minnesota, eene sleepboot is vergaan, waarbij 50 menschen het leven verloren. BELOIE. Ondanks het verbou van den minister van oorlog werd Zaterdag het socialistisch Maison du Peuple door eenige soldaten be zocht. De politie, welke hen moest aan houden, werd hierin verhinderd door de socialistendie voor de soldaten partij trok ken en hun gelegenheid gaven om in een rijtuig te vluchten. (Réforme.) De kerkelijke plechtigheid ter gelegen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2