Ka TffP SC SC» sm «22 «M S3 -5T t «EB W-m. 'al' waardig ookhaar nieuwsgierigheid in het geheel niet prikkelde. Eene zoo welwillende vorstin als koningin Emma, verdiende dat wen alles naliet wat oorzaak kan zijnom de zoo vermoeiende dagen, die zij hier door brengt, nog vermoeiender te maken. Zeker betuigt de buitengewone lust om H. M. op allerlei wijze en op allerlei plaatsen een ontvangst te bereiden van ingenomen heid met hare persoonen dit zal baar streelen, maar men kan zich voorstellen, dat een gekroond hoofd van dit goede te veel kan krijgen. De hoofdcommissie voor de tentoon stelling van voedingsmiddelen en alle daar mede in verband zijnde vakkente Amster dam looft als buitengewonen prijs hare groote medaille in goud uit voor brood, dat door samenstelling, voedingswaarde en door smakelijk blijven zich als een degelijk voedingsmiddel aanbeveelt en tevens door lagen prijs van grooten invloed kan zijn op de volksvoeding." De inzending moet verge zeld gaan van eene omschrijving der bestand- deelen, waaruit het brood is saamgesteld, de wijze van bereiding en de kosten. Uit deze drie gegevens zal moeten blijken, of bet brood werkelijk kan voldoen aan hetgeen de hoofdcommissie in deze verlangt. Aan de tentoonstelling van voedingsmid delen zullen cursussen verbonden zijn ter onderrichting van vrouwen en meisjes in het behandelen, bereiden, toedienen en be waren van voedingsmiddelen. Ook deze cur sussen worden door de hoofdcommissie met de meeste zorg voorbereidzoo zelfs dat geheel voor hare rekening, eene der dames, met het onderwijs belast, zich reeds gerui- men tijd in het buitenland bevindt, om zich volkomen op de hoogte te kunnen stellen van de inrichting en het onderwijs eener goede kookschool. De heer M. Henriques de Castro, te Amsterdam, heeft een krachtmeter uitge vonden, welke, nadat drie centstukken ge stort zijn, aanwijst, hoeveel gewicht men, door aan eene ijzeren kruk te trekken, ge acht wordt te kunnen verplaatsen. Dat de scherpzinnigheid onzer postbe ambten zoover ging, dat een brief, op welks adres in 't geheel geen plaats van bestem ming vermeld was, toch terecht kwam, zouden velen zeker niet gelooven. En toch is het gebeurd. In het dorp Irnsum in Fries- land zijn twee kaashandelaars gevestigd, die van den heer Hoekstra en die der firma Van Balen. Bij deze laatste nu bezorgde de post eene bestelling uit Purmerend, waarvan 't adres was: den heer Van Balen te Hoekstra. Moeielijker probleem kon der post wel haast niet opgegeven worden. Dat de bestelling toch aan haar adres kwam, moet spreker daaraan worden toege schreven, dat genoemde firma's aan de post kantoren in Holland wel bekend zijn. Men schrijft: De Engelsche visschers doen de laatste dagen weêr van zich spreken. Van twee Enkhuizer vischschuiten werd nl., terwijl zij ongeveer 1£ mijl uit den wal hun bedrijf uitoefenden, door de bemanning van de smak R. 344 het want afgesneden. Toen men den roover Bchternazette werd een ge deelte van het buit gemaakte over boord ge worpen en wéér door den eigenaar opgevischt, maar met het overige wist hij zich uit de voeten te maken. Van een en ander is bij den waterschout te Den Helder aangifte ge daan. Te Utrecht heeft de politie een bezoek gebracht ten huize van een juffrouw, die met haar zoon, een idioot, woonde. In het huis lag het vuil een meter hoog en daarop de vrouw, die haar verblijfplaats in den laat- sten tijd niet meer verliet en wier beenen verkromd waren. Haar haren waren geheel verward en een grijze stoppelbaard bedekte haar kin. De zoon hield verblijf in een oude linnenkast. De vrouw is per brancard naar het gasthuis overgebracht, terwijl de stads- reinigingsdienst gisteren reeds 5 schuiten vol vuil uit de woning haalde. De vrouw was met onbemiddeld. Uit Venendaal wordt i. d. 20 dezer ge meld: Hedenmiddag is op de bovenverdie ping van de Venendaalsche stoomspinnerij en weverijnaar men wil door het warm loopen eener spintafeleen hevige brand uit gebroken. Zware rookwolken sloegen uit. Een man, die nog in de brandende iocali- teit was; werd door middel van een louw neergelaten. Bij verzending van dit bericht 5 uur 's namiddags, woedde het vuur nog voort. De brandweer der bekende industrieele inrichting werkt met die van Sticht» en Geldersch Venendaal voorbeeldig. Een later bericht i. d. 20 April meldt: De brand in de Venendaalsche stoomspin nerij en weverij is men hedenavond te 6 uur meester geworden. De schade is niet gering. (Hbl.) Onder de napretjes van Paaschmaan- dag verdient bet volgende vermelding. Een paar vrouwen van polderwerkers aan het kanaal Almeloo-Nordhorn gingen Dinsdag ochtend het feest nog eens dunnetjes over doen en aan kant maken wat de uianliefs nog niet op hadden kunnen krijgen. Een der vrouwen geraakte daardoor voorden 's middags tehuis komenden man in zeer kennelijken staat; het middagmaal was niet gereed; een en ander gaf aanleiding tot een niet heel lieve woordenwisseling, waarbij vrouwliefde eerste viool speelde. Dat kon zóó niet langer! Kijvende en verwijtende, werd op staanden voet besloten tot scheiding van tafel en bed en alles wat er reilde en zeilde. Oogenblik- kelijk begon de vrouw met den eigendom des mans broek, tabak enz. buiten de keet te gooien, waarop deze met de zaken der vrouw kannen, kopjes enz. een veel korteren weg insloeg; hij greep een zware planken in een oogwenk lag alles in scherven, in een totale verwoesting De man ging daarop zijn weegs, dat is naar het werk; de vrouw ruimde alles netjes op, veegde schoon en strooide wit zand, en des avonds werd bij een lekker glaasje het feest der verzoening gevierd tusscheu man en vrouw. Als er weer weekgeld komt, zullen er ook wel weer kopjes en schotel tjes komen. (Ata. Ct.) Uit Winterswijk wordt van 19 April gemeldGisteren avond verspreidde zich hier het nieuwtje, dat een sociaal-democraat zich ophield in ons dorp en aanhangers voor zijne leer trachtte te winnen. Hier en daar hooide men zelfs vertellen dat er een „socolaat sja- list" was aangekomen, wellicht verwachtende, dat er op de markt het een of ander wild beest te zien zou zijnof dat een kunsten maker zijne kunsten zou vertoonen. Een troepje nieuwsgierigen verzamelde zich dan ook spoedig voor het hotel „De stad'Mun ster" waar de nieuwigheid zijn intrek had genomen en aan iedereen nommers van Recht voor Allen uitdeelde. Hedenmiddag zou hij bij den uitgang van eene der fabrieken post vatten om den arbeiders zijne leer te ver kondigen. De houding der fabriekslui was echter alles behalve vriendschappelijkenke len wilden hem zelfs te lijf als hij kwam. Véér den bepaalden tijd was de socialist echter weer vertrokken, zeker bemerkt heb bende, dat het hier voor het ingang doen vinden van zijne begrippen een geheel on vruchtbaar terrein was. ArnACt.) Bij kon. besluit van 7 April is o. a. aan 12 in de strafgevangenis te Leeuwarden gedetineerde tot tuchthuisstraf veroordeelden een afslag van 3 maanden ieder verleend, terwijl aan één veroordeelde, aldaar gedeti neerd, ontslag werd gegeven. In eene Maandag gehouden vergade ring der 1ste afd. van de Friesche Maat schappij van landbouw en veeteelt zijn de volgende motiën aangenomen1°. de afdee- ling is van meening, dat een verbod van veldarbeiduitgestrekt tot den leeftijd van 13 jaren, voor het landbouwbedrijf hoege naamd geen bezwaar oplevert. 2°. De ver gadering oordeelt eene wettelijke regeling van den vrouwen-veldarbeid wenschelijk. Een paar jongens van 11 en 13 jaren, die Zondag jl. op een wandeling buiten Leeuwarden, in een stuk land een water molen zagen en zich daarin begaven om een en ander te bezichtigen, zonder echter iets te beschadigen, de molen stond trouwens vast, werden door een boerenknecht aldaar opgemerkt en gruwelijk mishandeld. Na beiden eerst met een dikken knuppel bont en blauw geslagen en geschopt te heb ben wierp hij hen in eene slootwaaruit zij zich slechts met moeite wisten te redden. Doornat en meer dood dan levendwerden zij door den baanwachter van wachtpost 30 van het Groninger staatsspoor, Binksma en diens vrouw, die de mishandeling zagen, doch niet te hulp kouden komen vóérdat een in aantocht zijnde trein voorbij was, liefderijk in huis opgenomen en van droge kleederen voorzienwaarna hun ouders van de zaak werd kennis gegeven. De woesteling, die aan het politiebureau werd herkendzal zich wegens zijne onmenschelijke wreedheid voor den rechter hebben te verantwoorden. Van de ambachtsschool te Breda, opgericht uit het fonds van f 330,000, ge legateerd door wijlen den heer dr. L. F. W. Van Cooth aldaar, wordt buiten ver wachting veel gebrnik gemaakt. Ofschoon de commissie dacht, dat velen het nut dier inrichting niet zouden erkennen, werd de eerste cursus reeds geopend met 47 leerlin gen terwijl dit aantal bij de aangifte voor den nieuwen cursus thans tot 76 geklommen is. Hiervan leeren er 22 het timmeren, 14 bet meubelmaken en 21 het verven. Terwijl een gezin te Asten verhuisde, was de eigenaar reeds bezig het huis af te breken. De bejaarde arbeidster G, S. ge raakte, terwijl zij bij het verhuizen behulp zaam was, onder een omvallende muur en werd zoodanig gekneusd onder het puin te voorschijn gehaalddal zij eenige oogenblik- ken later overleed. Een jongen van negen jaren te Hedik- huizen had het ongeluk al spelende eene groote boon in te slikken en was binnen eenige minuten een lijk. 4utt&»'ewha«ik. Door Z. M. is aan den secretaris der ge meente Zandvoort, F. T. Roeters van Len- nep, verlof verleend om te Haarlem te wonen. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken zal op 23 dezer geen audiëntie verleenen. BUITEKLAiNDSCHE BKRIOHTËX B JE L €>r 1 E. Ook de koningin zal 20 Juni naar Londen gaan voor hel jubilé van koningin Victoria. De vrouwelijke socialisten hebben jl. Zondag te Brussel een optocht gehouden. Véór het lokaal waar de Brusselsche vrou wen, die tot de socialisten-partij belmoren, gewoonlijk bijeenkomen, verschenen te 3 uur namiddag deputatiën van al de vereeni- gingen der stad, met hare roode vlaggen. De vrouwen uit Brussel, Gent en Leuven sloten zich bij die deputatiën aan; eenigen droegen zwarte en roode vlaggen, en al de deelnemers en deelneemsters aan die mani festatie waren met roode linten en andere onderscheidingsteekenen getooid. Een muziek corps hief de Marseillaise aan en de stoet zette zich in beweging. Langer dan een uur bewoog de optocht zich over de boule vards en door de voornaamste straten der stadonder het zingen van de Marseillaise en bet Amnestielied. Voor het „Huis des volks" gekomenwaar eene tafel voor de „burgeressen" geplaatst was, ontvingen die dames bouquetten uit handen der socialisten aanvoerders. Toen volgde bij de inwijding van de nieuwe roode banier der vereeniging eene reeks toespraken, die met daverend gejuich ontvangen werden. De twee eerste spreeksters waren goedgekleede Brusselsche vrouweneen van haar verzekerde dat zij niets anders verlangde dan „wegneming van de ellende en algemeene welvaart." Eene dikke dame klom op de tafel en riep met eene stentorstemDe eerste stap is gedaan de roode vlag is alles! Zij is het teeken der waarheidder broederschap en der volks rechten. Volgt het voorbeeld der Gentsche vrouwen. De werklieden zullen de rechten van de vrouw des volks weten te verdedi gen de vrouwen der rijken weten niet, wat moederliefde is!" Eene kleine Gentsche juffer, die daarna het woord voerde, zeide o. a.„Brussel heeft het voorbeeld van Gent gevolgd, maar niet genoeg. Vrouwen ont breken hier. Ik had gehoopt eenige hon derden Brusselsche vrouwen hier te vinden en zie er zoo weinig. De vrouwen moeten dezelfde rechten hebben als de mannen; zij werken meer dan dezen. Al de vrouwen vereenigd zijn meer waard dan de mannen, want zonder de vrouwen zijn de mannen niets 1" EKCÜLiWI». Gisteren is in het lagerhuis zonder stemming bij tweede lezing het door de regeering ondersteunde voorstel aangenomen, waarbij aan de politie beambten in Groot- Brittannië het kiesrecht wordt verleend. De Parnellisten stemden vóér, onder beding, dat het voorstel niet tot Ierland zou uitge breid worden. In Ierland hebben reeds vele officieren der politie hun ontslag genomen, wegens de in aantocht zijnde nieuwe dwangwet, welker toepassing hen aan den onverzoen- lijken haat hunner medeburgers zou bloot stellen. Ook heeft kolonel Saundersonwiens be schuldigingen van medeplichtigheid der Ier- sche leiders in de gepleegde politieke moor den Vrijdagavond in het lagerhuis het hef tige tooneel uitlokten, tengevolge waarvan Healy als parlementslid geschorst is, reeds tal van doodsbedreigingen ontvangen. Zaterdagnacht liep een bende van 20 tot 30 vermomde Moonlighters de boeren plaatsen van Glenduff af en liet zich door de verschrikte bewoners geweren afgeven. De politie had er echter de lucht van ge kregen en vervolgde de bende. Het kwam tot een geregeld gevecht, waarbij de Moon lighters de nieuwe geweren beproefde. De politie kon drie man bij de kraag krijgen en opsluiten in de gevangenis van Limerick. Te Killorglinin 't district Kerrywerd de boer Michael Buskett door de familie Shea gesteenigd. De beide familiën hadden sinds lang als echte Montecchi en Capuletti met elkaar geleefd, om een nietig geschil wegens een klein stuk land, een geheel pri vate agrarische quaestie. Maandagmiddag wapenden zich 7 Shea's met steeuen en knuppels en wielen 3 van de Busketts aan. Michael kreeg een zware schedelbreuk aan de gevolgen waarvan hij daags daarna over leed. Vijf leden der familie Shea werden ge arresteerd; de twee overigen zijn gevlucht. De hertogin van Cumberland gaat goed vooruit. Zij kan iederen dag eene wandeling makeneet geregeld en stelt be lang in alles wat rondom haar voorvalt. Jr. Leidesdorf zegt, dat de hertogin bin nen een jaar geheel hersteld zal zijn. Naar de Daily News uit Sl. Peters burg verneemt, gelooven de leden der Af- ghaansche grensregelingscommissie stellig aan eene bevredigende oplossing van het geschil. FBiDKKIJ K. De werken aan bet tentoonstellings gebouw en de feestzaal ter gelegenheid van het öOjarig feest der spoorwegen in het Bois de Vincennes te Parijs naderen hunne vol tooiing. Onder de groote aantrekkelijkheden zal, behalve alles wat met spoorwegen in verband staat, zoomede de nabootsingen van internationale stations langs een cirkel-spoor weg, en van het station St. Germain in 1837 eene kunstmatige mijn behooren. Op 18 meter diepte gelegen, zal zij volgens Ze Génie Civil een doolhof vormen van eenige kilometers lengte, gesteund door kolossale pijlers, met galerijen, putten, enz. Het bestuur der Ligue des Patriotes beeft de volgende mededeeling in de bladen doen plaatsen: „De uitvoerende commissie der Ligue des Patriotes neemt het om zui ver particuliere redenen genomen ontslag van den heer Deroulède aan en blijft bij hare ideeën en richting volharden, meer dan ooit besloten om het werk der Ligue voort te zetten. De commissie benoemde Deroulède met algemeene stemmen tot eere voorzitter. De onder-voorzitter Sansboeuf werd met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd". Men spreekt van een huwelijk van mile De Rothschild, dochter van den Parij- schen baron, met baron Van Zuylen van Nyevelt te Brussel. s e a x j e. De eerste verjaardag van den koning zal met een groote parade te Madrid worden gevierd. Over 15.000 man zal de revue worden gepasseerd. Daarna zal er een groot feestmaal in het paleis worden gegevenvoor een aantal pers- en andere delicten zal gra tie worden verleend. De moordenaar van Bazaine is een Franschman, oud 37 jaar, van La Rochelle. De man heet Louis Hillairand en is van beroep handelsreiziger. Hij had Bazaine een onderhoud gevraagd; toen hij kwam scheen hij zeer kalmmaar na de eerste begroetin gen trok hij eensklaps een dolkwondde Bazaine aan het hoofd en nam toen de vlucht. Een der bedienden van Ba aim- snelde hem achterna en slaagde er in hem te vat ten. Hillairand zegt dat hij reeds vroeger, in 1884, Bazaine had willen dooden; hij was toen niet geslaagd. Thans was hij we derom met dat doel naar Madrid gegaan, na aan Déroulède zijn voornemen te hebben meegedeeld (deze keurde dat af.) Hillairand zal in het begin van Mei terechtstaan. De doctoren denken dat hij een monomaan is. Bazaine's toestand is niet gevaarlijk. italië. De voorloopige mededinging naar de restauratie van den voorgevel van den Dom te Milaan is den 15den dezer gesloten. Er zijn 129 inzendingen uit alle landen van Europa en zelfs uit Azie. In Mei zullen de teekeningen worden tentoongesteld en van de inzenders vijftien worden uitgeko zen tot de definitieve mededinging. oogtenrij Si. Naar de Politieche Corretponiem mede deelt, had de Bulgaarsche minister van justitie Stoïloff dezer dagen een langdurig onderhoud met den Hongaarschen minister Tisza, waaruit hij denzelfden indruk mede- nam als uit zijne bezoeken aan de hoofden van het departement van buitenlandsche zaken te Weenen. Tisza beval hem dringend het behoud van rust en orde in Bulgarije aan, en ried hemzorgvuldig alle stappen te doen vermijden, die den schijn konden hebben van tegen de internationale tractaten te strijden. Kraszewski is te Krakau begraven. Vreezende voor politieke demonstraties, had de Oostenrijksche regeering professoren, on derwijzers, regeeringsambtenaren, corporaties en muziekcorpsen verboden aan de plechtig heid deel te nemen; zelfs de linten, aan de kransen gehecht, werden weggenomen, wan neer daarop iets gedrukt was, dat op Kras- zewski's gevangenschap sloeg; de redevoe ringen waren vooraf nagezien en alles va» politiekeo aard was daaruit geschrapt. Meer dan 6000 personen uit verschillende landen van Europa waren te Krakau voor deze ge-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2