H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Vrijdag 22 April 1887. - N°. 94. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Eranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 tent. Van 16 regelst 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Kcheepiiiakersstee? 6. 200° Jaargang. «TinsiiEiitri. In «Maison Stroucken te Amsterdam werd eergisteravond de jaarlij ksche algemeene vergadering geopend van moderne theologen die door 110 belangstellenden werd bijge woond. Professor W. C. Van Manen van hier besprak de vraag: .Hoe te oordeelen over de methode ter verklaring van de Pau linische brieven door de heeren Pierson en Naber aanbevolen in de „Verisimilia." Prof. Kneuen en ds. Chavannes namen aan de bespreking deel. De 1ste luitenant S. P. Lindhoutden laten Mei a. s. van zijne detacheering bij de militaire verkenningen naar het 4de reg. infanterie terngkeerendewordt ingedeeld bij de 2de compagnie van het 2de bataljon te Leiden. - Bij het 4de regiment infanterie alhier is eene commissie van 3 officieren benoemd tot regeling van een schietwedstrijd voor het kader en de manschappen van dat regi ment. Eik van de 5 bataljons wordt vertegen woordigd door een sergeant, een korporaal, een vrijwilliger en een milicienwelke groeps gewijze zullen dingen naar een prijs van f20, terwijl bovendien voor den schutter, die het hoogste aantal punten schiet, eene premie van f 10 is uitgeloofd. Deze wedstrijd heeft plaats boven en be halve het gewone jaarlijksche reglementaire prijsschieten. Ieder schutter doet 10 schoten op 200 meter afstand in staande houding op een concoursschijf. Voorts zal er eenige dagen later een wed strijd plaats hebben in salvovuur op onbe kenden afstand, waarbij geschoten wordt uit den duinrand op een beweegbaar doel in zee. Hieraan zal door die compagnien van het regiment worden deelgenomen, welke in het afgeloopen jaar den hoogsten graad van geoefendheid in het gezamenlijk vuur heb ben verkregen. HCZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1766) v. Mad. De Stoel Holstein. Voor haar vertrek naar Duitschland nam mejuffrouw Kathi Bettaque gisteravond, in de zaal üiligentia, afscheid van het Haag- sche publiek, dat de allerliefste zangeres, die bij de Duitsche voorstellingen steeds zooveel bijval verwierf, hartelijk toejuichte en de ondubbelzinnigste blijken van inge nomenheid gaf. Harerzijds gaf mejuffrouw Bettaque niet minder dan twee groote aria's en acht liederen te hooreu. Voor afwisseling had de heer Willem Van Zuylen gezorgd voor een viertal luimige voordrachten welke het publiek in een aller- vroolijkste stemming huiswaarts deden gaan. Lamoureux heeft de groote dwaasheid begaan Peyramont, directeur van de Revan che", die hem over zijn .Lohengrin" plan nen steeds aanviel, te vervolgen. Hij eischt 25.000 frs. voor de schade, die Peyramont .tracht hem te berokkenen." Goethe's Faust is onlangs met groot succés te Buda-Pesth in het Hongaarsch op gevoerd. Het nieuwe opera-gebouw te Odessa, dat in den herfst, van dit jaar zal geopend worden, belooft bet schoonste gebouw van dien aard in geheel Europa te zijn; bet heeft ongeveer f2,430,000 gekost. In de geleerde wereld te Athene baart groot opzien de ontdekking van een voor historisch graf in llymeDion, bij Vols. Een officieel bericht over de opgravingen is nog niet bekend gemaakt, maar volgens alles wat tot dusver bekend is geworden bestaat er geen twijfel, of het ontdekte graf behoort tot de Homerische tijden. De tallooze daarin gevonden sieraden zijn meeat van gond, maar ook van barnsteen en van een tot nu toe niet bepaalde stof. De artistieke uitvoering der kunstwerken (het loofwerk der versierse len) komt in de hoogste mate overeen met die van de graven van Mykene. Veel hon derden voorwerpen werden gevonden. [N. Roil. Ct BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De heer Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek heeft voorgesteld om in de Grondwet voortaan te bepalen, dat de gewone zitting der Staten-Generaal geopend wordt op den derden Dinsdag in September. (De nog geldende grondwet bepaalt die opening op den derden Maandag in September.) Naar men verneemt, is door den minister van marine eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen omtrent eene mogelijke overbrenging van 's rijks werf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ. (N. R. Ct.) Met het stoomschip Zeeland zal op 23 April a. s. ten 11.30 's m. eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Ba tavia. Tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee bestaat, naar wij ver nemen, het plan in de Nieuwe Maas, be neden de zegenzalmvisscherij .Prins Hen drik", een keerdam te leggen, ten einde den stroom, die daar in een hoek schiet en daardoor veel van zijn kracht verliest, in het vaarwater te houden. Tijdens de herstelling van het oude Prinsenhof, thans artillerie-kazerne, te Delft, heeft men onlangs een eigenaardige ontdek king gedaan. Een der werklieden, bezig zijnde een ouden muur te herstellenmeende te bespeuren dat zich achter den muur een holte bevond. Hij stelde er den opzichter van in kennis, en deze, die meer van de zaak wilde weteu, liet een opening in den maar maken en zag nu een duister verwulf vóór zich. Een moedig jongmaatjeop de kr.rw;: werkzaam, bood zich aan, in de diepte af te dalen. Men liet hem, voorzien van een lantaarn, er in afzakken. Na eenige meiers gedaald te zijnvoelde hij grond en zag voor zich een lange gemet selde gang. Bij nader onderzoek bleek dat deze onder de vaart aan het Oude Delft doorliep en eindigde in de Oude kerk. Een tweede gang leidde onder den beganen grond van het Oude Delft naar het Meisjeshuis. Nog ontdekte men een derde gang, welke vermoedelijk naar het Bagijnhof voerde. Daar deze gang gedeeltelijk was ingestort en door pain en steenen versperdwerd de onder- aardscbe tocht niet verder voortgezet. De opening werd, om alle ongelukken te voor komen, weer dichtgemetseld, zoodat men van een wandeling onder Delfts straten nu niet meer genieten kan. Aangaande het opgevischte lijk wordt uit Dover i. d. 17 April gemeld: Door den Trinity loodskotter N°. 2, bij Dungeness kruisende, werd hedenochtend een lijk op- gevischt. Het ondergoed was gemerkt S. B. D. en een passage-biljet per W. A. Scholten, van Rotterdam naar New-York, werd op het lijk gevonden. Volgens de stoomvaartberichten passeerde het stoomschip W. A. Scholten, kapt. Bakker, Zaterdag 16 April des avonds te 8 uren 45 min. Dover en Zondag 17 April des avonds te 8 uren 25 min. Kaap Lizardzoodat van een ongeval aan gemeld stoomschip overkomen, bij de plaats waar gemeld lijk gevonden werd, geen sprake kan zijn, dewijl Kaap Lizard van Dover 267 mijlen verwijderd ligt. In de volgende maand zal te Haarlem geopend worden het door jonkvrouw A. J. M. Teding van Berkhout aan de Hazepa- terslaan gestichte nieuwe Diaconessenhuis tot opleiding van ziekenverpleegsters en tot verpleging van zieken. Maakt het uitwen dige van het gebouw met drie verdiepingen opgetrokken in gebakken steen, afgewisseld met kunstzaudsteen en bergsteen, een gun- stigen indrukevenzoo voldoet de ruime in richting in allen opzichte aan de eischen des iijds, Het Dagil. v. Ned. is tevreden over den afioop der feestweek te Amsterdam, maar vraagt of men van H. M. de koningin niet wat veel gevergd heeft. Het schrijft: Wij zouden willen vragen: hebben enkele onzer feestvierenden niet wat al te veel van de koningin gevergd, om voor H. M. zelf deze bezoekdagen aan onze stad tot feest dagen te maken Hare Majesteit had niet alleen de geheele stad door te rijden om alle versieringen in oogenschouw te nemenmoest niet alleen cour houden, officieele diners bijwoDen, maar werd bovendien nog .onthaald" op kunst middagjes, in het Oudemannenhuis en in de vergaderzaal van het Oudheidkundig Ge nootschap, ja zelfs op een bezoek aan een nieuwen .Veesteiger". Nu Z. M. ziekelijk is en dus H. M. zoo goed als geheel alleen den last draagt van het verschijnen in het publiek, moest men dunkt ons toch een weinig bescheidener in zijn eischen zijn. Natuurlijk kan H. M. niet in alles ge lijke belangstelling toonen; men zou het haar volstrekt niet euvel kunnen duiden, als zij met enkele der Muzen minder ge meenzaam omging; zoo zou het ook kunnen zijn dat eene nieuwe veesteiger, hoe merk- EEU1LLETON. 10). .Ja kind; ik hoop dat je je leven lang dienstboden bebt die je knnnen bedienen." .Waar zijn de meiden anders voor?" .Kind, je bent op en top je vader; niet alleen in uiterlijk, maar in alles gelijkt je hem," zei mevrouw Van WaldeD hoofd schuddend. .Hem wil ik ook alleen maar gelijken niemand anders." Paula werkte zich intusscheu dapper door de brooden heen, die ze aan boterhammen sneed. Ze zette de stoelen klaar voor de broers die langzamerhand kwamen opdagen en met lust op hun boterhammen aanvielen. .0, Paula; je hebt lang niet genoeg sui ker in mijne koffie gedaan." Dergelijke uit roepen en klachten gingen als een kruisvuur over tafel aan 't adres van Paula, die zoo veel ze kon aan al die klachten gehoor gaf en haar best deed de jongens ten minste z<5<5 stil te houden dat 't hare moeder niet hinderen kon. Zoo werd de koffietafel lang zamerhand weer verlaten en zorgde Paula met hare gewone huishoudelijkheid dat alles weêr in de beste orde werd opgeborgen. Het was geen eenvoudig dokterskoetsje dat voor de woning van mevrouw Vau Walden stilhield. Het geleek meer eene fraaie equi page, het sierlijke rijtuig met den lieren, schoon opgetuigden schimmel en den gega- lonneerden koetsier. Vlug stapte dokter Van Breesteghe het rijtuig uit en ging, als iemand die er thuis is, om het huisje heen van de achterzijde de woning binnen. .Ik stoor u toch niet in uwen slaap mevrouw Van Walden?" .Volstrekt niet dokter, ik zat maar een weinig uit te rusten." .En hoe gaat 't met u sedert de vorige week .O, ik heb geen reden tot klagen. Alleen nog die pijn in den mg en in de zij." .En het hoesten?" „Maar weinig meer dokter; ik heb die poeders trouw ingenomen." .Met die poeders moet ge doorgaan en vooral niet verzuimen u kalm te houden en zorgen u niet boos te maken." .Ja, maar mijne kinderen; u weet niet wat er met vier zulke jongens te stellen valt." .Ja mevrouw; en toch moet u maar wat meer aan het lot overlaten; geloof me, u hebt rust en kalmte uoodigzonder dat is er voor u geen genezing. En wat zou er zonder geuezing van uw gezin worden." .Het is waar" zuchtte de weduwe. O dokter, die toekomst bezwaart me zoo." .Geen ellende voor den tijd mevrouw; daar moet u maar niet te veel over denken. Uw jongens worden al wat grooter en ze leeren goed." .Dat laat wel eens wat te wenschen over. Adolf zal waarschijnlijk het volgend jaar eerst examen doen voor Breda en August het eindexamen hoogere burgerschool. Door mijn zwager komt hij dan misschien wel aan eene, al is 't ook weinig bezoldigde, betrek king. Die twee hebben dan ten minste hun eersten stap gedaan. Paula denk ik dan ge heel van de school ve nemen. Ze kan dan de geheele zorg voor het huishouden op zich nemeneen meisje hoeft zooveel niet te leeren dunkt mij." .Dat zou jammer zijn mevrouw; Paula is nog jong en ze beeft toch ook eene toe komst." .O, dokter, Paula is in 't leeren de meeste meisjes van haren leeftijd vooruit." .Juist daarom is 't te meer jammer dat ze niet doorwerkt; ze schijnt lust in de studie te hebben." .Nu, we denken daarover altijd nog wel eens. Gaat u al heen dokter." .Ja mevrouw, mijn tijd is beperkt; maar ik ga niet van hier voor mijne doch ter opgeëischt te hebben." .Uwe Ada? Zij doceert bij mijn oudsten zoon" sprak de weduwe met Hauwen glim lach. Na een korte pooze begon ze weer eenigszins aarzelend. .Maar dokter, in de anderhalf jaar dat u bij mij praktiseert heb ik nog niets gezien wat Daar eene rekening lijkt; hoe is dat?" .0 mevrouw," lachte Ada's vader, .eene rekening; laat u daar geen grijze haren over groeien. Waar blijft Ada toch?" Hij had nog niet uitgesproken of Ada ijlde hem vlug en lachend te gemoet. .Goe den dag mevrouw Yau Walden, beterschap; ik ga uu met papa meê; en ze vergat in den haast bijna vau Paula afscheid te ne men, die bescheiden aan het rijtuig stond te wachten. .Kom, rijd mede beste Paula, dau blijft ge van middag bij Ada eten," [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1