BUITENLAND8CHE BERICHTEN «re w a» «s «es a -ao <tb a: j «a, .-a nvns 'w.. Hoezeer het nieuwe doek: „de Ver woesting van Pompeji" in het panorama- Plantage te Amsterdam in den smaak valt, kan o. a. hieruit blijken dat zelfs gedurende de feestweek het aantal bezoekers nog boven 2500 is gestegen. Ook H. M. de koningin bezocht het panorama en vertoefde er ge- ruimen tijd. De heer Paul Miche te Amsterdam ontving van den hertog van Saksen-Meinin- gen diens kruis van verdienste. Voor de rechtbank te Amsterdam, kamer van strafzaken, stonden gisteren te recht de 19-jarige L. en F. B. 26 jaar oud. De eerste had op het geweten diefstal van een vijftal jassen, de tweede werd beticht van medeplichtigheid daaraan. In de maan den Februari en Maart jl. vervoegde de eerste beklaagde zich bij verschillende per sonen op de Keizers- en de Heerengracht; de meid deed gewoonlijk open en werd dan door den jongen met een verzonnen bood schap naar binnen gezonden. Bij een advo caat bijv. luidde het: .compliment van me neer X, wanneer meneer te spreken is?" In den tusschentijd, dat de meid binnen was, kaapte dan de bekl., zoo de gelegenheid gun stig was, een jas uit de gang. Bij een dezer rooftochten was de tweede beki. mede gegaan en was de gestolen jas buiten door hem overgenomen en beleend. De ontdekking van dit alles was het werk van een tweetal schrandere rechercheurs. Op een avond nl. zagen zij de beide dieven zich weder aan een huis vervoegen en daarbij zoo geheim zinnig en raar handelen, dat zij argwaan kregen. Toen zij daarop met een jas naar de lombard gingen hielden de rechercheurs ben aan. Zoo werd de zaak spoedig opge helderd. De eerste bekl., een jongen van 19 jaar, met vrij goed uiterlijk, bekent berouwvol. Eerst was hij in 't .diamantvak" geweest, daarna kellner en marqueur. De tweede bekl., een achterneef van den eerste, hield vol dat hij niets wist dat de eerste bekl. de be leende jas gestolen had; immers, 't was z. i. heel goed mogelijk dat hij haar ten ge schenke had gekregen. Het O. M.beider schuld als bewezen aannemende, requireerde tegen den eersten bekl. een jaar en zes maanden, tegen den tweeden bekl. negen maanden gevangenis straf. Van Zondag 10 tot en met Zondag i7 dezer werden door de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerd, met inbegrip der ontvangen overstapkaarten468,000 per sonen. Eergisteren is te Tessel een kanon aangebracht van oud kaliber, hetwelk door een garnalenvisBcher in zijn net van den bodem der zee was opgehaald. Het kanon is vermoedeling van een oorlogschip uit de vorige eeuw afkomstig. Te Tessel is tegenwoordig in den vee handel weinig leven; wel werd in de vorige week eenig rundvee naar den vasten wal verscheept, doch zulke groote verzendingen als in andere jaren omstreeks dezen tijd, hebben er nog niet plaats gehad. Ook hoort men nog niets van den handel in lammeren vroeger waren de meeste van deze diertjes reeds verkocht yóót dat ze nog ter wereld waren gekomen, maar tot nu toe, hoewel de meeste lammeren reeds op de relden rond springen, is er voor niet één nog een bod gedaan. Het aantal verpleegden op de Heldring gestichten te Zetten, bedraagt thans 330, of op Steenbeek 51Magdalenahuis 18 vrouwen en 12 kinderen, Bethel 54, Tba- lilha Kumi 138, opleidingshuizen 18, nor maalschool 39. Van de oprichting af wer den op de verschillende gestichten 3716 verpleegden opgenomen. In 1886 zijn door vier te Zwolle ge vestigde kooplieden naar Amsterdam en Hamburg uitgevoerd 9210 vette varkens, dit getal is ruim 3000 hooger dan een jaar vroeger. Men meldt aan de A'. R. Ct. uit Drente: Terwijl in de verschillende platte landsdorpen alhier in sommige opzichten, nl. in de leefwijze, zeden en gewoonten des volks de meeste overeenkomst heerscht, is er in andere toestanden een hemelsbreed verschil. Zoo is b. v. de wijze, waarop de arbeidende standen hunne brandstof bekomen, een der meest in het oog vallende punten. Natuurlijk kan er in eene landstreekwaar geen kanalen zijn, van aankoopen bij hon derd- of duizendtallen geen sprake zijn, om de eenvoudige reden dat er als zoodanig geene brandstof te koop wordt aangeboden. Iedereen moet hier zijne eigene brandstof delven of dit werk door arbeiders laten ver richten. Maar ieder is geen veeneigenaar. Nu moeten de niet-eigenaren van turfveen .huren" zooals men dit noemt, hetwelk eigen lijk is: eene zekere hoeveelheid veen, voor een jaar als brandstof toereikende, onnitge- graven koopen. Dit geschiedt bij het dag werk. Eeu dagwerk is echter in onze „bin- nenvenen" (kleine venen, waar geen kana len zijn en bijgevolg geen turfafvoer naar andere provinciën plaats heeft) zooveelals vier perBonen in èéa dag verwerken. Voor zoodanige hoeveelheid betaalt men te Borger f6 tot f 10, te Eksloo f354, terwijl te Sleen, te Valte en elders de niet-eigeuaar eveneens vrij turf graaft als de eigenaar, zonder daarvoor iets te betalen. De laatste wijze stamt af van den tijdtoen de marke- verdeeling nog niet was geschied, waarin ieder een vrij gebruik van heideveld en bin- nenveen maakte. Ook de wijze van aanvoe ren der drooge turf is zeer verschillend in kosten. Dit verschil is veel grooter, dan de afstanden der venen, waar de turf wordt gegravenvan de dorpen of gehuchten. Te Borger betaalt men f 0,50 hf 0.75 per voer, en 12 tot 15 voeren (wagenvrachten) maken een dagwerk. Te Eksloo werkt de daglooner of zijne vrouw een halven dag bij den paar- denhouder voor het inhalen van een voer turf', en te Valte en Sleen heeft dit .te bee" (voor niet) plaats. Waar geen turfveen aan wezig is, zooals te Grolloo, Schoonloo, Elp, enz. graaft men .zoden" (dunne schalen van den bovengrond), die overal ook voor niet- eigenaren van veld .voor het halen" zijn te bekomen. Met de scheepvaart op de Drentsche kanalen gaat het dit jaar bijzonder voor spoedig, tot groot voordeel van de veende rijen. Men bereke :t dat thans reeds onge veer 1200 geladen vaartuigen meer de ka nalen der Drentsche kanaalmaatschappij zijn afgevaren dan omstreeks dezen tijd van het vorige jaar, toen, zooals bekend, de scheep vaart eerst laat kon aanvangen. Meldde men dezer dagen uit Gronin gen, dat een boerenknecht in de Paasch- dagen 51 eieren had verorberd, nog krasser maakte het iemand in de gemeente Emmen, die in 10 minuten tijds 30 stuks verzwolg en evenwel nog niet verzadigd was. In verband met baldadigheden in de R. K. kerk te Waalwijk gepleegd had al daar Zaterdagavond een volksoploop plaats en de ruiten van een huis werden ingegooid. De politie slaagde slechts met groote moeite om de menigte te bedwingen. Bij den burgerlijken stand te Almkerk is huwelijksaangifte gedaan door een man van 60 jaren ouddie voor de vierde maal zich in het huwelijk zal begeven. De vrouw zijner keuze is 65 jaren oud en voor de tweede keer weduwe. '9 GRAVENHACJE. Door Z. M. is de zilveren medaille, in gesteld bij de kon. besluiten van 7 Mei 1837 n'. 79, 22 Juli 1838 n°. 87 en 24 Januari 1841 n°. 22, toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart: F. H. Bonjer, J. H. Meijer en G. A. Van der Woude, als erkenning der dien sten door hen aan de wetenschap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheeps journalen ten behoeve van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. De minister van koloniën zal op 22 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIjti. De koningin van Saksen vindt het verblijf te Brussel zeer aangenaam. Zij be zoekt al de tentoonstellingen, museums, concerten en doet daarbij wandelingen door de stad. Bij een oudheidkooper heeft zij zich verschillende voorwerpen van waarde aangeschaft. Een diner heeft ter harer eer in het paleis van den graaf van Vlaanderen plaats gehad waarop verscheiden ministers en hooggeplaatste personen aanwezig waren. EI«(i£LAS 1». Verleden Maandag werd te Dublin een moordaanslag gepleegd op een magistraat, den heer Jeremiah Hegasty, bekend om zijn vijandige gezindheid jegens de home-rule. Hij kwam van Cork naar Dublin terug, toen hij een schot in het aangezicht kreeg. Ge lukkig is de wond niet ernstig. Vrijdag 11. overleed te Llangerwilh, in Wales, eene vrouw, die 104 jaar oud was. Er zijn in de laatste drie jaar in Wa les elf personen overleden, die meer dan honderd jaar oud waren. Een Engelsch duiker Tesher, was se dert een paar maanden bezig schatten op te halen van het gezonken Spaansche stoom schip .Alphonso XII". Het laatst ging hij den Sisten Maart naar beneden; na 36 mi nuten gaf hij het sein, dat men hem zou ophalen. Toen hij boven kwam was hij be wusteloos en in dien toestand stierf hij. Volgens inlichtingen uit inlandsche bron zendt de Emir van Afghanistan een batterij artillerie, twee regimenten infanterie en twee regimenten cavalerie om verscheiden der oproerige stammen aan te vallen, die gezworen hebben tegen h*n te zullen vech ten tot in den dood. De berichten uit Bokhara meldendat de ministers van den Khan hadden besloten een opstand uit te lokken, omdat de Khan zich gunstig toont voor de Russen ondanks den wensch zijns vaders. De samenzwering is ontdekt; verscheiden ministers zijn onthoofd de overigen zijn naar Balkh gevlucht. Een als Muzelman vermomde spion is te Merv gearresteerd. Uit Oost-Afrika kwam bericht van nieuwe belangrijke krijgstochten door vijan dige Somali-stammendie zich aan moord en roof schuldig maken en met een gewa penden inval op het Duitsche protectoraat Witu dreigen. De inboorlingen van die streek namen de vlucht naar het onder Engelsche bescherming staande gebied. l'ltiSHKU K. Naar aanleiding van de inhechtenis neming van twee hunner, o. a. van den secretaris des Verbonds tegen de aanstel- lings bureau's, hebben de anarchisten te Parijs eene bijeenkomst gehouden ten einde tot eene manifestatie over te gaan, welke ech ter door de politie verhinderd werd. Eene bende toog daarop, evenals eene vorige maal, naar de Halles" en werd er uiteen gedreven. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Men verwacht nieuwe demonstration. Te Parijs hadden de kopergieterswerk lieden den arbeid gestaakt en in eene Vrij dag gehouden vergadering besloten de brons- en kopergieterij der firma Bergès C°. op den index te zetten. De voornaamste aan- leggers der beweging, drie in getal, wer den ontslagen en den dag daarna vijftig anderen, die zich door hen hadden laten medesleepeu. Dezen werden nu op het be doelde drietal zeer verbolgen. Zaterdagavond hen in eene herberg aantreffende, gingen zij hun te lijf en er ontstond een waar ge vecht. De messen werden getrokken en het einde was, dat de drie roervinken zwaar gekwetst uaar een hospitaal werden gebracht. Vier personen werden in hechtenis genomen. Het overlijden van Paul Déroulède's zuster wordt opgegeven a's de reden van zijn ontslag als president van de Ligue des Patriotes. Maar men vermoedt dat er andere redenen in het spel zijn. Hyaeinthe (Loyson) is ziek; hij lijdt, zegt menaan eene borstkwaal. Om het jubilé van koningin Victoria te herdenken, zal de Engelsche kolonie te Parijs eene inrichting voor behoeftige oude Engelschen openen: „The Victoria Home". Er is reeds voor 20000 fr. ingeschreven. In Frankrijk is geen landbouwindustrie aan te wijzen, die sinds 50 jaar zoo zeer is vooruitgegaan als de boterbereiding. In 1833 voerde Frankrijk 1,200,000 kg. boter in, en was de uitvoer 100,000 kg. minder. Thans zijn die cijfers veranderd, en wel: uitvoer 35 millioen kg. 's jaars, waarvan de waarde op honderd millioen frank geschat wordt. S V A Si J JK. Een ministerieele crisis wordt aan staande geacht. Sagasta is zeer ontstemd over de tegenkanting, op welke zijn wets ontwerp op de tabak en zijne Transatlanti sche politiek stooten. Eergisteren drong een Franschman de woning binnen van maarschalk Bazaine, die te Madrid woont, en wondde hem met een dolk aan het hoofd. De man streed als vrij williger bij het beleg van Parijs. De capi tulatie van Metz maakte toen zulk een diepen indruk op hem, dat hij sedert dien tijd het plan opvatte zijn vaderland te wreken en Bazaine te vermoorden. Dit plan wilde hij nu ten uitvoer brengen, doch het mislukte, daar hij den maarschalk slechts eene onbe duidende wond toebracht. Aan boord van het Belgisch stoom schip „Reimstein" is in de haven van Ca tania een opstand onder het scheepsvolk uitgebroken, welke door de karabiniers met geweld onderdrukt moest worden. Drie bel hamels werden in hechtenis genomen. DCIThCH LAAD. De zwakte van den keizer is eer toe- dan afnemend. Met ongeduld ziet men het zachte weer te gemoet, waarvan de genees- lieeren voor hun grijzen patient veel goeds verwachten. De heer Faustle, minister van justi tie in Beieren, bekend jurist, is plotseling overleden. Te Duisburg hebben de knechts der timmerlieden het werk gestaakt. De orde is niet verstoord. Door 't Berliner Tageblatt zal in den aanstaanden herfst, schier tegelijktijdig met het verschijnen van de Fransche uitgave, de be langrijkste gedeelten worden gepubliceerd van de gedenkschriften van graaf De Lesseps, waarin deze het gedenkwaardige zal opnemen, 't welk hij in zijn loopbaan als diplomaat, ingenieur en wereldburger heeft ervaren. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt bericht, dat de beroemde hengst Buccaneer, oud 30 jaren, is doodgeschoten. Buccaneer was in 1865 door den graaf van Portsmouth aan de Oos- tenrijksche regeering verkocht voor 1000 pd. Drie jaren later bood de Engelsche regeering 20.000 pd. om hem terug te krijgen, maar dat bod werd geweigerd. Men zegt dat de afstammelingen van Buccaneer in verschil lende wedrenneD 2' millioen gulden hebben gewonnen. De Pol. Corr. deelt mededat de Porte weder voor eene som van 4 millioen fr. geschut bij Krupp te Essen heeft besteld. Er wordt niet bijgevoegd of de Sultan ook zekerheid heeft gegeven voor de betaling. Reeds meermalen werd gemelddat bij Krupp door Turkije bestellingen werden gedaan, doch van het afleveren dier opdrachten werd nog niets gehoord. AMERIKA. In Texas verkeeren vele duizenden in nood, tengevolge van de droogte aldaar. PER TELEGRAAF^ MADRID, 20 April. De politie heeft te Saragossa een revolutionaire proclamatie in beslag genomenmaar de regeering hecht daaraan geen gewicht. De kamer nam met 259 tegen 17 stem men de eerste paragraaf aan van de over eenkomst met de Compagnie Transatlantique. De Senaat nam de eerste paragraaf aan der wet op de vereenigingen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan J. J. Hardenberg, adj.-commies voor den huishoudelijken dienst bij de tweede kamer der staten-generaal vergunning verleend tot het aannemeD en dragen der onderscheidingsteeken van ridder der vierde klasse van de Kroonorde, hem door zijne majesteit den Duitschen keizer, koning van Pruisen geschonken. In de beden gehouden zitting van de tweede kamer werden de grondwetsdiscussieu voortgezet, aangenomen werd met 39 tegen 27 stemmen het artikel om voortaan vrijheid te laten om bij den politieken eed zich te bepalen tot het afleggen van de belofte. Het nieuw regeeringsvoorstel omtrent de verkiesbaarheid van leden van de eerste ka mer werd aangenomen met die wijziging dat het aantal hoogstaangeslagenen is bepaald op 1 op 1500 zielen. Morgen voortzetting. De heer Van den Borch van Verwolde heeft in de grondwetsherziening voorgesteld 1°. de 1ste alinea van 10 te vervangen door het volgende: „De leden der eerste kamer worden gekozen voor zes jaren. Art. 85 is op hen van toepassing. „Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. 2". Te doen vervallen de derde alinea van 10. Sinds geruimen tijd is, gelijk bekend is, de regeering met het bestuur der Neder- landsche Bank in onderhandeling geweest over het verlengen van het octrooi der Bank hetwelk in 1889 eindigt. De voorwaarden der regeering ondervonden veel bezwaar van de zijde der bankzoodat de regeering reeda maatregelen overwoog, waarbij het bank wezen in ons land op anderen voet gere geld zou worden. In de vergadering van de directie en de commissarissen der Nederlandsche Bank, den 18 April jl. te Amsterdam gehouden, is thanB besloten de voorwaarden der regee ring aan te nemen. Naar wij vernemen is de familie van de ontvluchte minderjarige, waarvan gister- sprake was, reeds bekend met zijne ver blijfplaats. De jongeling schijnt door een reisje naar Engeland voldoende zijn zucht naar avonturen te hebben bevredigd. Te Groningen is Maandag en Dinsdag jl. de vijftiende samenkomst van predikanten en gemeenteleden der Evangelische richting gehouden onder leiding van prof. Offerhaus van Leiden. Voor den internationalen schermwed- strijd op den degen, morgen te Amsteidam te houdenheeft zich o. a. doen inschrijven de heer J. B. Wijnstra, van Leiden. Wegens vijf-en-twintigjarigen troiiwen dienst werd heden door de directie der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij aan den stationschef van HazerswoudeKoude- kerke, den heer W. Wanting, een diploma en een geschenk in geld uitgereikt. GEMENGDE BERICHTEN In de haven van New-York heefteen brand plaats gehad. Een oliereservoir was leeggeloopende olie had zich over het

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2