■mr-^ m ar» «üa at:- arn dbhj «op «j i®*. m. t*m~ rü--« en diversen f 300.08; totaal f 3091.546. Van af 1 Januari tot en met ultimo Maart 1887 vervoerd 57599 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 8479.17 goederen en diversen f1288 38; totaal 9767.55, per dagkilometer f 12.06. De zomerdienst op de spoorwegen zal 1 Juni een aanvang nemen. Naar wij vernemen is een gerechtelijk onderzoek aanhangig naar de verklaring van den lsten getuige in een onlangs door de rechtbank te 's Dage behandelde strafver volging tegen twee beklaagden wegens mis handeling, waarbij die getuige, na voor den commissaris van politie en den rechter van instructie pertinent te hebben verklaard een slag met een hamer te hebben ontvangen van den len bekl. onder eede getuigde dat hij dit slechts van hooren zeggen wist en niet bepaaldelijk kon verklaren een slag met een hamer te hebben gekregenop welke verklaring vrijspraak van den len bekl. volgde. In de plaats van wijlen den heer I. D. Doorman is in eene gisteravond gehou den vergadering benoemd tot hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-liolland en 's Gravenhage de heer mr. F. baron Van Hogeudorp (Damas.) Eenige zeelieden trachten te .Rotterdam een bond te vestigen, ten doel hebbende, nooit op een Vrijdag zee te kiezen, daar men dien dag als een ongeluksdag beschouwt, tiet schijnt er echter niet zoo veel bijval te vinden als in het buitenland, waar dit bijgeloof zeer sterk is onder de zeelieden. Twee zonen van den hertog van Noail les zijn sedert een paar dagen a.et hun gou verneur in het Amstel-Hotel gelogeerd. Gisteren arriveerde te Apeldoorn van Amsterdam per kon. extra-trein te 11.15 voormiddag het koninklijk gezin met gevolg op „Het Loo". Twee lieve kinderen van ingezetenen boden de koningin en het prin sesje elk een bouquet aan. Door den gemeenteraad van Schiplui den is in navolging van Naaldwijk in de nieuw vastgestelde Algemeene Politie-Veror dening een artikel ingevoegd, dat wel de aandacht verdient. Het luidtRondtrekkende kooplieden niet binnen deze gemeente woon achtig, doch die hun beroep alhier komen uitoefenen, zijn verplicht, alvorens hun bedrijf hier te mogen uitoefenen van het voornemen hiertoe ten raadhuize, met opgave van naam en woonplaats kennis te geven. Zij ontvangen van deze kennisgeving een schriftelijk bewijs, waarvan zij bij de uit oefening van hun bedrijf moeten voorzien zijn en dat zij opaanvraag aan de politie beambten moeten vertoonen. Zoo zij den nacht alhier doorbrengen moeten zij den vol genden morgen, alvorens hun bedrijf uit te oefenen, dat bewijs ten raadhuize voor ge zien" laten teekenenterwijl ook dan de be paling der voorgaande zinsnede blijft gelden. Onder rondtrekkende kooplieden worden in dit artikel niet begrepen zij, die elders een vast bedrijf of nering hebbendein de uitoefeni: g daarvan deze gemeente bezoeken noch handelsreizigers. De gemeenteraad van Arnhem heeft in zijne vergadering van 16 dezer, op het adres, waarin aangedrongen werd op weder invoering van de kermis, met 21 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt. Vrijdag werd te Deventer bij het einde van de markt de boter tot voor 52 cent per kilo verkocht. In meer dan 30 jaren werd zulk een lage prijs niet besteed. Ruim 200 ingezetenen van Hooge- veen hebben den posdirecteur verzocht hun des Zondags niets per post te laten bezorgen. In den ouderdom van 78 jaren is te Raaite overleden de citadel-strijder S. Zwarts. Ren schol, die dezer dagen te Rozen- daai werd verkocht, bleek een gouden oor bel in haar maag te hebben. In ,/de Langstraat" zijn de verzen dingen van schoenen en laarzen naar de verschillende steden en dorpen van ons land weder in vollen gang. Men moet verbaasd staan over de groote hoeveelheid die dage lij Ksch afgeleverd wordt. Neemt men hierbij in aanmerking, dat op de groote fabrieken, waar de werklieden hun arbeid meest staande aan het zoogenoemde werk blok verrichten, dagelijks houderden guldens aan werkloon wordt betaald en dat een flink werkman daar van f 1.90 tot f2.40 daags kan ver dienen dan moet er toch door de fabrikanten meer verdiend worden, dan algemeen beweert wordt. De groote fabriek van den heer Van den Berg te Besooieu zal, om de zaak nog meer uit te breiden, naar Waalwijk worden verplaatst, doch naar men wil zal die te Besooien door een fabrikant uit Tilburg worden voortgezet. Dezer dagen (zegt de T. C.) werden wij welwillend in de gelegenheid gesteld een portret van Z. M. den koning te bewonde ren. Dit portret is een kunststuk van weef kunst, op een Jacquard weefgetouw vervaar digd door den directeur der weefschool te Tilburg, den heer L. Miessen. Op het eerste gezicht zou men meenen een goed ge slaagd crayon-stuk voor zich te hebben, zóó treffend is de gelijkenisen zóó zuiver zijn de lijnen. Dezelfde jongens, die zich te Tilburg reeds herhaalde malen aan diefstallen van geld uit winkelladen schuldig maakten, en waarvan één naar een verbeterhuis zal wor den opgezonden, zijn dezer dagen weder betrapt, toen zij bij een slager op den Heuvel aldaar de winkellade lichttenen in het wijn en likeuren depot van de firma V., op de Markt, eveneens geld uit de lade ontvreemd den. Zij koopeu eerst eene kleinigheid in den winkel, om daarna, terwijl zij de voor deur laten openstaan, gemakkelijk binnen te dringen. Uit Limburg wordt aan het Vtr. D. o. a. het volgende geschrevenln een tijd als den tegenwoordige, waarin tal van klach ten geuit worden over slechten gang van zaken, zoo in industrie als landbouw en handel, is het aangenaam, wanneer men eens kan wijzen op eene zaak die goed gaat. We bedoelen de bierbrouwerijen. Ten spijt van de eeuwige pruttelaars, die tot zelfs in 't hart van het Biesland of op St. Pieter, (de plaatsen even buiten Maastricht waar het beste' bier getapt wordt)de klacht uiten, dat het bier toch niet meer dat is, ten spijt van de bewering, dat de brouwers tegenwoor dig blijken geven van zeer vruchtbare stu die in de pharmacochimie, een studie, die terug zou werken op het edele Cambrinus- nat, ten spijt van dat alles wordt er toch nog een aardig glaasje Maastrichtsch veror berd. Dat kan u blijken uit de medcdeeling uit officieele bron, dat de 27 brouwerijen te Maastricht in den loop van 1886 niet minder dan 87,231,851 hectoliter bier heb ben geleverdAangenomen nu (eigenlijk mag men zoo iets onzinnigs niet aannemen!) dat dit quantum geen louterings-proces heeft ondergaan voor en bij het uitschenken, dan geeft genoemd bedrag ons het achtbare getal van ruim zes en twintig millioen glazen. De schatkist hief over dat jaar aan bier accijns de belangrijke som van f 87,828.79i. Wanneer ik nu meedeel, dat, blijkens het zooeven verschenen provinciaal bladhet getal inwoners van Maastricht bij het einde van 1886: 31,031 bedroeg, en ge wilt hier van de kleinste helft (de mannen) vermin deren met een fatsoenlijk getal voor de kin deren beneden de jaren, waarin men reeds begint te offeren aan Cambrinus, dan zal bij deeling van het restant op het drievierde van het aantal glazen (één vierde gerekend voor den uitvoer), een respectabel aantal pottekens aan 't licht komendat per hoofd door de sterkste helft onzer plaatselijke menschheid ingenomen wordt, 't Is waar, heel eerlijk zijn we niet, want daar zijn leden van de zwakkere helft, die heel aardig hare partij spelen in 't orkest, maar die willen we dan maar laten treden in de plaats der zieken, die niet meêgeteld zijn. 's «RAVËMHAGË. Door Z. M. zijn benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervangerin het kanton Roermond, mr. Ch. C. M. H. baron De Bieberstein Rogalla Zawadzky, advocaat en procureur te Roermond; en in het kanton Veghel, H. A. Grolleuberg, candidaat-notaris te Udeu, en J. F. C. Meijer, te Erp. Door Z. M is benoemd tot notaris te Delft, mr. P. A. Tukker candidaat-notaris, advocaat, procureur en kantourechter-plaats- vervanger te Delft. Door Z. M. is bij het wapen der inf. benoemd tot 2de luit., bij het 1ste reg., de cadet G. J. Blom, herkomstig van de Ko ninklijke Militaire Academie. Door Z. M. is benoemd tot 2de luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indie de cadet E. Den Dooren de Jong, her komstig van de Koninklijke Militaire Aca demie. Door Z. M. zijn de heereu P. Van Vliet en H. Van Roijen benoemd en aan gesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het per soneel van den geneesk. dienst van het le ger in Ned.-ludie. De luit. ter zee 1ste en 2de kl. jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Altenstadt en J. Van der Eist, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van financien zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. BU iTENLANDSCHE BERICHTEN BELGIË. De aanwezigheid van koningin Caro lina van Saksen heeft nu weder aanleiding gegeven tot geruchten, welke in de bladen worden verspreid omtrent plannen tot eene huwelijksverbintenis van prinses Clémentine, de jongste dochter van IIII. MM., met prins I'rederik August, den vermoedelijken troonopvolger van het koningrijk Saksen, neef van den koning van Portugal. k.\'<8 u. Het ging er Vrijdagavond warm toe in het lagerhuis. De minister van openb. werken Plunkett verdedigde de lersche bill en loochende het politieke karakter dal er aan werd toegekend. De hill heeft alleen de practisehe bedoeling om in Ierland de kalmte en den eerbied voor wet en gezag te herstellen. In den loop der verdere debat ten noemde kolonel Saunderson, conserva tief vertegenwoordiger van N. Armagh, de Nationale League eene door verraders, moor denaars, dynamitards en misdadigers van allerlei slag van gene zijde van den Atlan- tischen Oceaan ondersteunde misdadige samen zwering, die slechts door strenge toepassing van de regeeringsvoordracht onderdrukt kan worden. Lord George Hamilton, eerste lord der admiraliteit, verklaarde gisteren in het lagerhuis, dat het Britsche eskader de Fran- scbe vloot te Cannes niet salueerde, omdat, volgens het reglement, oorlogsschepen met minder dan tien daarvoor bestemde kanon nen geen saluut brengen. De Fransche admiraal en de Fransche overheid zijn met deze verklaring volkomen tevreden. In den loop van het debat over de wet lot beteugeling der misdaden in Ierland verklaarde de heer Parnell, dat de brief, door de Timet openbaar gemaakt, niet anders is dan eene boosaardige vervalsching, met het doel invloed te oefenen op de stem ming, welke moet plaats hebben. [Deze brief heeft betrekking op den be kenden moord io Phoenix-parken daarin wordt de houding van den beer Parnell in een dubbelzinnig licht gesteld.] Het huis verwierp, na een debat dat vijf dagen geduurd beeft, met 370 tegen 269 stemmenhet amendement van den beer Samuelson, en nam de wet tot beteugeling der misdaden in Ierland bij tweede lezing zonder stemming aan. Eene depêche uit Rangoen meidt, da1 eene uitgebreide samenzwering in Opper" Birma is ontdekt. Zij had ten doel: de Engelschen weg te jagen of te vermoorden,, de steden in brand te steken en een nieuwen koning uit te roepen ter vervanging van den ex-koning Xheebow. Het complot is nog f.oor de spoedige interventie der Britsche politie verijdeld. Gewichtige diensten zijn in deze aangelegenheid aan het Britsch ge zag bewezen door een inlandsch hoofd Myo Oke van Sadaye, die de hoofden van bet complot insloot en gevangen nam, terwijl zij bijeen waren om hunne laatste afspraken te maken. Inmiddels hadden de Dacoits reeds een begin van uitvoering aan de wraak oefening gegeven door den brand te steken in de stad Patok. Op weg naar een nabu rig dorp werden zij door de politie over vallen en op de vlucht geslagen. Volgens berichten uit Tanger maakt de Sultan groote oorlogstoebereidselen. Te Mequinez zijn kameelen opgeeischt voor het vervoer van amunitie. De helft der manne lijke bevolking zou tengevolge van de aan komst der contingenten gemobiliseerd worden. Men verzekert, dat de Engelscbe gezant zijne bescherming aan de inboorlingen en andere personendie daarvan volgens de conventie van Madrid genieten, ingetrok ken heeft. IHAi%HKUK. De Fransche gezaüt te Londen, de heer Waddingtou, heeft Zaterdag met den Franscbeu minister van buitenlaudscbe zaken een onderhoud gehad over den stand der quaestiën, die met Engeland hangende zijn. Ten eerste bleek 't, dat de onderhande lingen over de deelneming aan de tentoon- stelliug weldra in een voor Frankrijk gun- stigen zin zullen afloopen. Een schikking schijnt ook verkregen te zullen worden met betrekking tot de quaestie der Nieuwe Hebriden. Frankrijk zou het recht verkrijgen, daar nederzettingen te ves tigen, en troepen te zenden tot verdediging van zijn nationalen, ingeval van wanorde lijkheden, onder voorwaarde dat van annexa tie noch protectoraat daarbij sprake zij. Evenzeer zou men het eens wordeu over de neutraalverklariug van het Suez-kauaal. De gewapende vloten van al de mogend heden zouden het recht van doortocht te alle tijden door het Kanaal hebben, aan welks oevers geenerlei versterkiug zou mogen gebouwd worden. Voor de uitvoering vau de bepalingen zou een internationale com missie waken. Engeland schijnt voorts, wat de Egypti sche quaestie betreft, geneigd toe te lateu de deelneming van Frankrijk aan de onder handelingen te Constantinopel tusschen sir Drummond Wolff en de raadslieden van den sultan. Ook te Parijs gebeuren soms vanda- lismen. De militaire genie moest eeltige werken verrichten in het llótel des Inva lides. Daarbij schoot over de houten be timmering van een vertrek. Hoewel keurig snijwerk, stijl Lodewijk XIVt werd de ge- heele betimmering dour de administratie der domeinen, bij opbod verkocht voor 20 fr. aan een steenkolenslijter in de buurt, die haar dadelijk voor 500 fr. verkocht aan een koopman in meubelen, en deze verkocht ze voor 6000 fr. aan een liefhebber. Flainmarion is door den keizer van Brazilië tot commandeur van de orde van de Roos benoemd. Paul Déroulède heeft om familierede- nen zijn ontslag genomen als president van de „Ligue des Patriotes". Eene kist, bevattende 280,000 frs., is aan de Spaansche douane ontstolen, dicht bij de Fransche grens. IT* ME. De heer Depretis heeft in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afge vaardigden de vorming van het nieuwe kabinet aangekondigd. Hij zeide dat een nieuw programma Diet noodig was, omdat de man nen, die in het Dieuwe ministerie plaats hebben genomen, bekend zijn. Hij hoopte, dat het kabinet in ruime mate op den steun der kamer zou mogen rekenen. „Onze poli tiek," zeide hij verder, //zal voornamelijk de handhaving van den vrede ten doel hebben. Wat het Afrikaansche vraagstuk betreft, zullen wij ons niet tot gewaagde onderne mingen laten meêsleepen." De heer Depretis betoogde voorts de noodzakelijkheid om maatregelen te nemenwaardoor in den aan leg van spoorwegen wordt voorzien. Hij kon digde ook de indiening aan van wetsont werpen betreffende rechten op de granen. De kamer weigerde het ontslag van den vice-president aan te nemen. De afgevaardigde Cuicciardini heeft zijn interpellatie over de Afrikaansche poli tiek teruggenomen. Het internationaal congres van sta tistiek is Zaterdag gesloten. De volgende zitting zal in 1889 te Parijs gehouden worden. ZnriTIERLltl u. Door den president van den genees kundigen dienst in Zwitserland is bij den bondsraad een voorstel ingediend, om van staatswege de openbare voorstellingen van magnetisme en hypnotisme te verbieden. DMTICHL AN D. De toestand van den kroonprins be gint zorg in te boezemen. Men gelooft, dat hij aan maagkanker lijdt. Aartshertog Albrecht van Oosteriïijk is te Mnncben aangekomen om den prins regent een bezoek te brengen. De metselaars en timmerlieden te Min den hebben bet werk gestaakt. Zij willen niet meer tot 's avonds 7maar slechts tot 6 uur werken. De patroons zijn eenstem mig in hunne weigering van dien eisch. ZWEDEN. Nordenskjöld heeft het plan opgevat een onderzoekingstocht te ondernemen in de antarktisehe streken, ten einde zoo mogelijk de Zuidpool te bereiken. De reis zou lj jaar duren. Koning Oskar, van Zweden, en de Zweedsche koopman Dickson (de beroemde Vega-expeditie onder Nordenskjöld was door dezen uitgerust) zullen deze expeditie in elk opzicht ondersteunen. Nordenskjöld is thans 55 jaren oud. BIILCAKU E. Het Bulgaarsche regentschap besloot vooreerst de Sobranje niet bijeen te roepen, daar van eene vorsteukeuze groote moeilijk heden te wachten zijn. TCKHIJE. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de Russische ambas sadeur zijne kuiperijen voortzet om den val van den grootvizier te bewerken en Riaz- pacha aan het bewind te brengen. Nelidoff eischt tevens de terugroeping van Riza-pacha uit Sofia en een ultimatum tot sommatie der Bulgaarsche regenten om binnen een etmaal af te tredenhetgeen de Porte weigert. De Daily Newt meldt oit Konstanti nopel, dat de Porte weigert het Engelsche oorlogschip Sylvia tot het verrichten van peilingen in de haven van Smyrna toe te laten; de Turksche regeering schijnt te vree zen dat de ligging der torpedos daardoor verraden zal worden. AI1EKIK A. Uit New-ïork wordt aan het Bil. geschreven, dat de Holland Society aldaar heeft besloten, een harer ledenden heer G. W. Van Sicien, in den aanstaanden zomer

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2