BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCfiE BERICHTEN saldo der exploitatie over het jaar 1886 be droeg f72813.675, zoodat van 1848 tot 1 Jan. 1887 door de gemeente uit de ex ploitatie als batig slot werd ontvangen f 1.551.999.08'. Onderscheideue tabellen ter nadere verklaring zijn achter het verslag in gevoegd. Z. M. heeft benoemd tot plaatsver vangend lid der commissie die, gedurende de jaren 1887, 1888 en i889 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenij- kundig examen, in art. 12, alin. 2 en 3 der wet van 8 Juli 1874 bedoeld, dr. Th. Mac Gillavry, hoogleeraar aan de rijks-uni versiteit alhier. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ85, ƒ18.—, ƒ3.90 en 1.85, laagste prijzen 85, 18.ƒ3.70 en 1.85. Hercules. De gymnastiek - en schermveteeniging 11 er- cules" gaf Zaterdagavond hare eerste open bare uitvoering in de stadsgehoorzaal alhier. Te half acht, toen de uitvoering een aan vang zou nemen was de zaal tot achteraan bezet. Toen het scherm opging, waarvóór op het tooneel met groen en wapentropeeën versie ringen waren aangebracht, zagen we aan de beide zijden op het tooneel de hoofdaf- deeling en adspirantenklasse der vereeniging geschaard, en werd het vaandel gepresen teerd. De president, de beer Scheffer nam nu het woord om de aanwezigen te verwelkomen. Hij riep daartoe een welkom toe aan de stedelijke en militaire autoriteitende hoof den der scholen, de leeraren in de gym nastiek, belangstellende ledenvertegenwoor digers van Zusterverenigingen, bestuurders der 3 Octobervereenigingdie van andere verenigingende vertegenwoordigers der pers en alle overige dames en heeren die tegenwoordig waren. Spreker hoopte dat den aanwezigen de kennismaking met de werk zaamheden der vereeniging, onder de zinspreuk „Ontwikkeling door arbeid", gunstig zou zijn en riep spreker de welwillendheid van het publiek in dan was 't niet omdat hij kritiek vreesde, maar omdat de vereeniging voor't eerst in 't publiek optrad. Nu stoomwerktuigen arbeid verrichten vroeger door menschenhanden verricht, nu de wetenschap hoogere eischen stelt, bestaat vaak eeue wanverhouding tusschen beroeps bezigheden en lichaamsoefening en de stel selmatig geordende gymnastiek heft die wan verhouding op. Daarom, vervolgt spreker, zoeken we de geestkracht te verhoogen door de spierkracht te versterkenomdat een ge zonde geest slechts kan verblijven in een gezond en krachtig lichaam. Te hopen is 't daarommaar ook te verwachten dat de Staat het gymnastiekonderwijs moge maken tot een onderwerp van aanhoudende zorg. Nog maakte spreker, onder dankbetuiging aan de vervaardigers de heeren J. G. Van deu Bergh te Almeloo en P. De Wilde alhier melding van een geschenk aan de vereeni ging bestaande in een fraai gecalligrafeerde ledenlijst. Ten slotte verklaart de president de bijeenkomst voor geopend. Fanfares en toejuichingen volgden op deze met turners longen uitgesproken flinke toespraak. Nu betraden 7 jonge dames met de Leid- sche kleuren op den linkerschouder het too neel. Een dier dames nam het woord om den president te betuigen dat het vele jonge dames eene behoefte was geweest de wakkere turners een blijk van sympathie te geven met hun pogen. Ruim was de steun die de commissie uit die dames mocht ver werven en moeielijk was de keuze niet. Wat was toch meer geschikt dan eene ba nier die, zoo 't noodig mocht zijn, de leden steeds aan hunne taak zou herinneren. Het was de oprechte wensch van allen die aan dit geschenk hadden bijgedragen dat de ba nier nog tot menige overwinning leiden zou. Het doek viel en een prachtige banier kwam te voorschijn. De grondstof is in de stads kleuren terwijl het geheel met gouddraad rijk is bewerkt. Helm en borstharnas met gekruiste sabels, rek, ringen en gewichten zijn er prachtig op uitgevoerd en daarom heen leest men: „Leidsche gymnastiek- en schermvereeniging Hercules 1884." Het prach tige vaandel is uit de fabriek van den heer Van Oven te 's Graveuhage. De namen der deelnemers zijn in een fraai album met schoone opdracht keurig gecalligrafeerd en dat album werd bij het hoofdgeschenk ge voegd. In hartelijke bewoordingen bedankte de heer Scheffer voor het geschenk dat aller verwachting had overtroffen; aangenaam bovenal ook deed het hem aan te zien hoe bovenaan de lijst der deelnemers de naam van onzen burgervader prijkt. Turners, aan vaardt uwe banier, eindigde spreker en houdt *9-* utk «sa «ca mc haar in eere. De gebruikelijke turnergroet j en gejuich volgden. Van de gelegenheid om aan het nieuwe vaandel een krans te hechten werd terstond gebruik gemaakt door dejafgevaardigden van de zuster-vereenigingen Sparta en Thor. Met een hartelijk woord werden beide kransen aangeboden en ontvangen. En nu de werkzaamheden der 18 leden sterke hoofdafdeeling en de 86 ledentellende adspiranlenafdeeling. Reeds aanstonds toon den de vrije oefeningen dat Hercules eene vereeniging is waar degelijkheid en discipline bij veel goeden wil, voorzitten. Zoo goed als vlekkeloos werden die oefeningen uitge voerd. We zullen omtrent de verschillende nummers van het programma niet in bizon- derheden treden, maar kunnen van ganscher halte getuigen dat de degelijkheid bij deze werkzaamheden in allen deele lofwaardig is. Een hartelijk „hulde" dan ook voor den in structeur den heer De Vries die in staat was zulke krachten voor het publiek te brengen,. Ook deu voorwerkers, den heeren Scheffer en Den Oude een bizonder woord van lof. Toen het programma was afgewerkt wercï alles in gereedheid gebracht voor het bal dat, hoorden we, zeer geanimeerd was en in de beste orde afliep. Bij de promenade werd het nieuwe vaandel begeleid door twee jonge meisjes in 'twit met een rood en witte sjerp over de borst. Nog verzoekt men ons te melden dat in den loop dezer week de bovenbesproken naamlijsthet album en de banier ter bezichtiging zullen worden ge steld. Nadere bizonderheden omtrent plaats en tijd zullen in ons blad nader worden bekend gemaakt. Vrijdag 22 April a. s. des avonds na de toespraak van den voorzitter, zal de ten toonstelling van teekeningen en werkstukken geopend worden der leerlingen van het ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix alhier. De tentoonstelling zal gehouden wor den in de stadsgehoorzaal en geopend zijn tot des avonds te 10 uren. Zaterdag 23 April is ze geopend van 124 en van 6 10 uren en Zondag 24 April van 124 uren. Bij het concours voor het mooiste rijtuigpaardte Amsterdam Zaterdagmiddag gehoudenwerd ook medegedongen door „Diana" van den heer A. M. Rotteveel al hier en bij het concours voor het mooiste rijpaard Yanko van den luit. baron Van Randwijck alhier. Hef weer wordt beter; de wind is west en de temperatuur zachter. Van de kleine acht dagen dat het zoo koud is geweest, heeft de nachtvorst van heden de kroon ge spannen met ijs in de slooten; zoover het oog reikte waren veld en akker nog laat in den ochtend zoo wit als een laken. Zondagmorgen jl. is de nieuw beroepen predikant bij de Nederd. Herv. Gemeente te Leiderdorp, de weleerw. heer ds. W. J. Pijzei door zijnen ambtgenoot den weleerw. heer ds. J. G. Knottuerus in zijne bediening bevestigd. De laatste sprak naar aanleiding van Johannes 21 vers 1519. Des middags hield ds. Pijzei zijne intreê- rede en hield zijne toespraak naar aanleiding van I Cor. 1 vers 17. Deu nieuwen predi kant werd door de gemeente het 3d.) vers van Psalm 134 toegezongen. iflUZIEK, LETTEREN EX KUNST. Sterfdag (1824) van Lord Byron. Te Londen overleed dezer dagen Robert Cocks de oudste muziekuitgever in Engeland, in zijn 90e jaar. „De Katholieke Illustratie" heeft zich het recht van uitgave verzekerd van een Hollandsche bewerking van „Life of Leo XIIIfrom an authentic memoir furnished bij His order"; de weleerwaarde heer F. J. Poel- hekke, kapelaan te Haarlemzal zich met die bewerking belasten en de Hollandsche uitgave zal in het begin van Mei het licht zien in twee sierlijk gebonden deelen. Het te New-York verschijnend dag blad the World heeft een medalje laten slaan en verspreid ter gelegenheid dat de oplage het cijfer van 250.000 exemplaren bereikt had, een aantal dat nog nooit van een Ame- rikaansch blad is verschenen. Het eerste nommer is verschenen van het „Maandblad voor Apothekers, gewijd aau de wetenschappelijke en sociale belan gen der pharmacie", onder redactie van Herman Van Gelder, G. B. Schmidt en A. J. Wijnne. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de Christelijke Jongelings-Vereeniging te Katwijk aan deu .Rijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de «ff» ¥J ,*ÊL "MC® examens der Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 van de wet op het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden af genomen. Door den minister va.) oorlog zijn met ingang van 1 October benoemd bij de mili taire school te Haarlem; tot directeur de kapitein der infanterie L. De Vlamingen tot leeraar bij die inrichting de 1ste luit. der infanterie B. W. Mensing, M. H. Spruijt, J. 11. De Wildt en A. A. Van Schilfgaarde. Op voorstel van den minister van koloniën heeft de koning eene zekere som beschikbaar gesteld, om bij wijze van be looning te worden verdeeld onder het per soneel, dat in het afgeloopen jaar buiten gewone diensten in het belang der koloniale werving heeft verricht. Bedoeld personeel wordt door de plaatse lijke en garnizoens-commandanten aanbe volen. De minister van koloniën installeerde Zaterdagmiddag, met eene korte redevoering over het gewichtige van den te ondernemen arbeid, de staatscommissie, op zijn voor dracht door den koning benoemd tot het ontwerpen van een wetboek van strafrecht voor Europeanen in Ned.-Indië. Daarna hield de commissie hare eerste vergadering, die op een vergevorderd uur werd opgeheven. (D.) Als een aardige bijzonderheid vermel den wijdat op de audiëntie ten paleize vier kolonels Doorman, allen zoons van wijlen den luit.-generaal Doorman, hunne opwach ting maakten bij Z. M. den koning. Hbl In de gecombineerde rondveizenbiljet- ten kunnen dit jaar ook die voorde meeste Belgische stations worden opgenomen. De gymnastiek-uitvoeringen op 16 en 14 dezer, onder leiding van den heer Johs. Tuinenburg, in de zaal van ^Kunstmin", door de Dordrechtsche Turuclub „Olympia" en de gymnastische volksklasse gehouden met medewerking van de heeren Zoethout, Morks en Bremekamp, leden der D. T. C.", hebben zóóveel opgebracht, dat aan de commissie voor de oprichting van den kinderspeeltuin in het volkspark ,/Merwestein", een volledig klimtoestel met 8 masten, klimtouwen met en zonder klossen, enz. ten geschenke zal worden aangebodeu. Het vermoedendat de twee personen van Rotterdam, die op den tweeden Paasch- dag van den Hoek van Holland met eene roeiboot zeewaarts gingen, verongelukt zou den zijn, is reeds bewaarheid. Donderdag jl. werd de omgeslagen boot op het Maasdroge gevondenen de volgenden dag vond schip per 't Hart van Brielle een der lijken. De bolgewassen, die in uitgestrekte velden in en ouder Haarlem zijn geplant, vertoonen zich reeds boven den grond, en op enkele plaatsen kan men nu de kleuren al zien. Binnen weinige dagen zal men de schoone en beroemde hyacinthen in vollen bloei kunnen bewonderen en van de heerlijke geurenwelke over veld en wegen door haar worden verspreid, kunnen genieten. Ook voor dit gewas is de aanhoudende koude, maar vooral de heftige noordenwind hoogst nadeelig. Gedurende de laatste 7 dagen zijn via Stavoren ruim 2500 reizigers vervoerd. '8 GRAVENIIAGE. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: jhr. inr. P.J.Bosch van Drakestein, te 's HertogenboschCom missaris des konings in de provincie Noord brabant, groot-officier der Leopoldsorde van Belgie j A. Mauve, te Laren, kunstschilder ridder der Leopoldsorde van Belgie; dr. W. J F. Nuijens, te Westwoudgenees-en ver loskundige, ridder der Leopoldsorde van Belgie. Door Z. M. is A. L. G. H. M. Coe- nen benoemd tot burgemeester der gemeente Beek en Donk. Door Z. M. is aan A. J. Van Hoy- tema, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als dijkgraaf van het waterschap van de Linge-uitwatering, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen belangrijke dien sten. Ingevolge machtiging des konings is de heer F. Hirzel erkend en toegelaten ais vice-consul van Duitschland te Padang. Bij beschikking van den minister van staat, minister van Binnenlandsche zaken is J. A. Vrijheid, arts, off. v. gez. 2de kl. te Utrecht, voor het tijdvak van 16 April tot en met 31 December 1887 benoemd tot ad- sistent voor gezondheidsleer bij de rijksuni versiteit te Utrecht. BELGIE. De koningin van Saksen is te Brussel aangekomenwaar zij eenige dagen zal door brengen. EXGELjUIG. Tusschen Dover en Calais heeft dezer dagen een wedloop plaats gehad tusschen twee door electrieiteit gedreven schepen. Het eene schip heeft reeds maanden het Kanaal bevarenhet andere schip is pas onlangs van de werf van Lester en Peskins gekomen. FR VVHKI.IH. De gezant van Haïti te Parijs spreekt het bericht tegen, als zou Haïti hebben toe gestemd in de betaling van 800,000 fres. aan Engeland. De regeering van Haïti kan geene tusschenkomst eener vreemde mogend heid ten behoeve van een Haïtiaansch onder daan toelaten, maar wil het geschil aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener be vriende mogendheid onderwerpen. De heer Waddington, de Fransche ge zant te Londen, heeft den heer Flourens, minister van buitenlandsche zaken, mede- deeling gedaan van den stand der onderhan delingen met Engeland. Hij hoopt dat spoe dig eene schikking over de Nieuwe Hebri- den en de onzijdig verklaring van het Suez- kanaal zal verkregen worden. Zekere ken- teekenen leiden tot de onderstelling, dat Engeland de Fransche regeering zou laten deelnemen aan de onderhandelingen, welke met den sultan over Egypte worden gevoerd; doch de discussie zal vrij lang duren. Te Brest zijn 4000 kinderen door mazelen aangetast. Eene dópêche uit Sartena meldt, dat een Eugelsch stoomschip met 150 passagiers gisterennacht bij Bonifacio gezonken is. S F A X E. Eene bom, welke een ontplofbare stof bevatte en van een reeds aangestoken lont was voorzien, werd gisterenavond ontdekt op de trap der woning van den minister van openbare werken. De lont kon, vóór dat de bom sprong, uitgedoofd worden. De dader is tot dusver onbekend. ITA LIE. De Italiaansche stoomboot Venezia (die generaal Saletta naar Massowah moet brengen) is te Suez aangekomengesleept door eene Engelsche stoomboot. De schroefas was gebroken. DDIT8CH LAX D. Prins Von Bismarck is gisterenavond te 9 J uur uit Friedrichsruh te Berlijn terug gekeerd. Z M EI» EX. De Zweedsche Storthing heeft den algemeenen legerdienst voor twee jaar aan genomen. De toestand van de koningin van Zwe den blijft bevredigend; de wond geneest en men kan een wel langzaam, maar volkomen herstel verwachten. PER TELEGRAAF. PARIJS, 18 April. In het departement l'Eure is tot vervanging van den conserva tieven afgevaardigde Raou! Duval de repu blikein Milliard tot lid der kamer gekozen. De feesten in Amsterdam. De voorstelling in den Stadsschouwburg werd Zaterdagavond vereerd met de tegen woordigheid van HH. MM. den koning eu de koningin. De zaal zag er keurig gestof feerd uit met de uniformen en feesttoiletten der dames. H. M. droeg een oranje-satijnen kleed met veeren schouder- en haartooi, dia deem en rivière van diamanten, Z. M. was in admiraals-uniform. Bij het binnentreden in de zaal weêrklonk de melodie van het „Wilhelmus" na de be groeting, want de heer J. J. Rogmans stelde met zijn schoon geluid den welkomstgroet in. Het publiek hoorde staande het heerlijk gezongen lied aau, een „Leve de koning" weêrklonk door de zaal. HH. MM. bedank ten en de voorstelling begon. Zij duurde tot ruim kwartier voor tienen en werd tot het einde door HH. MM. bij gewoond. Toen bij het heengaan het orkest het „Wilhelmus" speelde, klonk een „Hoezee!" uit volle borst. In het kleine salon achter de loge, werd de heer Rogmans aan HH. MM. voorge steld. Hij mocht van den koning vleiende woorden voor zijn voordracht vernemen, HH. MM. de koning en de koningin hebben gisterenmorgen de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuw Kerk onder het gehoor van ds. Adriani. Te half twee reden de koningin met de prinses met vierspan en jockey's naar Artis. Van Artis reden H. H. en prinses Wil- helmina door de Middenlaan, langs Oranje-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2