NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verse ii ij ut dadelijks, behalve op 'L o 21- en Feestdagen. Maandag 18 April 1887» N°. 90. ASVERTEKTIEH: Bureel: Scheepioakerssteejr fc. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. k g 0 Si H E 51 E n T Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftiiuiuier 10 Cent. Van 6 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 200e Jaargang. STADSNIEUWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 37 tot 73 volwassen personen en van 10 tot 17 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van diphtheritis aange geven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. MUZIEK, LETT EKEN EN KUNST. 17e Apr. Sterfd. (1790) v. Benjamin Franklin. 18e Apr. Geboortedag (1837) van Armand Silvester. Op het muziekfeest van de Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging in den Haag znlleD worden uitgevoerd Nicolaï's „Zweed- sche Nachtegaal", Hols „Vliegende Hollan der", een werk van Henri Völlmar en orkest stukken uit Manus „Melaenis'. Onze landgenoot, die jeugdige, talent volle cellist Johan Smith, een leerling van Grutzmacher, is onlangs te Leipzig, opeen symphonieconcert, onder leiding van Hans Sitt, ala solist opgetreden. Hij speelde o. a. het violoncelconcert van Lindner. De Duit- sche bladen roemen zijn techniek en de warmte van zijn spel. Zijn wij wel ingelicht dan zal de heer Smith in het volgend win terseizoen ook in Nederland zich doen hooren. Sedert ter eere van Breeroo's feest „Het Moortje" door het „Ned. Tooneel" werd gegeven, is geen der oudere Holland- sche stukken op de planken gebracht. Daarom vooral vernemen wij met groot ge noegen, dat de vereeniging „D. V. G." te Amsterdam het ondernemen gaat om een van Pieter Langendijks blijspelen „Wederzijds Huwelijksbedrog" ten tooneele te voeren. De vereeniging is bekend wegeDs de goede krachten die zij bezit, en wegens de nauw gezetheid waarmede haar uitvoeringen wor den voorbereid. Keeds weken lang is zij voor deze opvoering aan het repeteeren en zij heeft het voorrecht daarbij de hulp te genieten van prof. Alberdingk Thijm en van een der dames-artisten van het „Ned. Tooneel". Voor de tooneelschikking wordt groote zorg gedragen. Het Broekerhuis staat meubelen en andere benoodigheden af, en de costumes zijn alle genomen naar platen uit den tijd, waarin Langendijks boertig blijspel speelt. (D. v. N.) Lestellier, Joussaume, mile. Vuillaume en E. Ambre zullen te Havre tijdens de „Exposition maritime" medewerken in opera voorstellingen. Waarschijnlijk zal Coquelin naar het „Théatre Francais" terugkeeren. Inhoud16de jaargangn°. 46 van De Huisvrouw. Een ernstig woord van eene Duitsche schrijfster. Papeterieën. Door dr. S. Sr. Coronel. Wachter, wat is er van den nacht? Door Charlotte Boek. Iets over het schoonmaken van zilvereu en verzilverde voorwerpen. De lelie der da len. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Re cepten voor vischgerechteu. Ingezonden. Nogmaals de winkeljuffers. Door O. P. Correspondentie Feuilleton „Helena Jung". Naar het Duitsch van Paul Lin- dau. (Vervolg.) AdverteDtien. Zr. Ms. schroefstoomschip Van Speyk onder bevel van den adjudant des konings, kapt. ter zee jhr. J. A. Boëll, is in den morgen van den 15den dezer, van dereede van Vlissingen naar zee vertrokkenter op volging zijner bestemming naar Oost-Indie. De Russische regeering heeft een amb tenaar naar Eist gezondenom zich daar onder leiding van den heer G. J. Van Schalkeigenaar van de tabaksplantage Willem 111", geheel op de hoogte van de tabakscultuur hier te lande te stellen. Be doelde ambtenaar zal daar tot Januari ver toeven. Noordwijks „Raedthuys gebouwd in 1668", zooals het opschrift luidt in den gevelsteen, eischte vernieuwing: het gebouw was niet meer geschikt voor de zich van dag tot dag uitbreidende eisehen van den dienst. Na een bestaan van ruim 200 jaren was dit trouwens vrij natuurlijk voor ieder die weet hoe, dank zij de hand over hand toenemende voorschriften, resolutiën enz. enz., de papier-massa toeneemt, welke eene ge meente-secretarie moet bergen. Eergisteren werd dan de eerste steen ge legd van het nieuwe raadhuis van Noordwijk door den ambachtsheer der gemeente, mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum, die daartoe door den gemeenteraad was uitge- noodigd. Nadat de burgemeester, mr. H. graaf Van Limburg Stirummet eenige goed gekozen woorden zijnen oom de truffel had ter hand gesteld, nam deze het woord en betuigde zijnen dank voor de uitnoodiging door den raad tot hem gericht, sprak de beste wenschen uit voor het welzijn en den bloei der gemeente, en hoopte dat in het nieuwe raadhuis alléén besluiten zouden ge nomen worden daéraan bevorderlijk. Het nieuwe gebouw, dat, naar de plannen van den Haagschen architect N. Molenaar, in oud-Hollandschen renaissance-stijl zal worden opgetrokken door den aannemer A. J. Overmeer alhier, belooft een sieraad te worden voor het schoone dorp Noordwijk- Binnen. (N. R. Ct.) Bij de gisteren te 's Hage gehouden akte-examens lager onderwijs is o. a. toege laten mej. H. 1. H. Meerburg te Katwijk. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld: Nu de eerste landverhuizers van het nabu rige Aalsmeer naar Amerika zijn vertrokken maken ook eenige gezinnen in deze gemeente zich tot den overtocht gereed, hetgeen voor namelijk veroorzaakt wordt door de 9lechte verdiensten alhier, en de gunstige berichten van kennissen en vrienden uit het verre Westen ontvangen. NR. Ct.) Uit Leksmond wordt aan het U. D. gemeldGedurende de laatste weken is ook in deze gemeente een zoodanig gebrek aan werkdat men het hier nooit zoo heeft ge kend; er is dientengevolge eene voor deze maanden zeldzame behoefte ontstaan, en er moet meer armoede worden geleden dan an dere jaren in het midden van den winter het geval is. Er wordt zooveel gedaan, als maar mogelijk is om hierin te voorzien, en gis terenavond werden meer dan 50 gezinnen ruimschoots voorzien van levensmiddelen voor rekening van den heer G. C. J. Nan Reenen, van daar; terwijl tot groote vreugde der armen namens den gever is medege deeld, dat Maandag a. s. weder eene zooda nige uitreiking zal plaats hebben. Als een der vele bewijzen van de groote opgewektheid die te Amsterdam heerseht en zich bij de geringste aanleiding in allerlei komische en humoristische tafereeltjes uit, diene hetgeen eergisterenavond bij Krasna- polsky voorviel. Een ondachtig heer slapt binnen, die als men wil in voorko men en manieren gelijkenis vertoont met Zijne Majesteit. Nauwelijks is hij over den drempel, of een guit fluistert zijneu buur man in: „Daar heb je den koning!" Het nienwtje gaat van mond tot mond en is in een ommezien door alle zalen verbreid. Men staat op, jnicht en jubelt, dringt naar den wintertuin, alwaar de bewuste heer intus- scken heeft plaats genomen, klimt op stoelen en tafels, zwaait met hoeden, heft de volks liederen aan, en breekt telkens in een on- bedaardelijk lachen uit, ieder zich vermakende met zijns buurmans pret. De heer, het voorwerp dier ovaties, speelt de hem opgedrongen rol con-amore. Hij is opgestaan, dankt met het bekende gebaar, wuift met de hand, ten teeken „dat het zoo goad is"laat zich aanleunendat eenige heeren aan hem worden voorgesteld, onder houdt zich minzaam met hen en com mandeert ten slotte met een vervaarlijke stem een glas Beierschdat hijna den kellner met eene ridderorde te hebben begiftigd, op het welzijn van zijn volk naar binnen slaat. Evenals eergisteren hield de koningin gister van half vier tot half vijf te Amster dam cour van dames. Op de matinée liet H. M. zich den heer Brandts Buys voor stellen en dankte hem voor de uitnemende leiding van den morgengroet. Z. M. verzocht den burgemeester, den dirigent HD. dank over te brengen. Nagenoeg stapvoets reden HH. MM. gisterenavond van en naar „Felix Meritis", want in de Gasthuismolensteeg was een dak van iicnt ontstoken cu in de omlijsting der poorten brandden de vetglaasjes, in de Har- tenstraat en op de Keizersgracht was alles weder in vollen gloed, verhoogd door het kleurige vuur van Beugaalsche vlammen. Door het bestuur ontvangen, namen HH. MM. plaats in de keurige hofloge. De ko ning was in admiraals-uniformde koningin in licht lila zijde met diamaDten diadeem en sieraden. HH. MM. waren bijzonder tevreden en mej. Beumer werd onderscheiden door hunne toejuichingenwaarmede de hoorders gaarne instemden. Het dorp Schermerhorn werd op 13 dezer, terwijl verscheidene ingezetenen zich naar Amsterdam hadden begevenom getui gen te zijn van de daar gevierde feestelijk heden, door eene droevige ramp getroffen. Vijf huizen werden door een branddie door onbekende oorzaak te ongeveer half drie 's namiddags bij den winkelier J. H.Geerke ontstond, in de asch gelegd, terwijl nog 3 andere woningen aanmerkelijk schade be kwamen. De heer Geerke zoowel als zijne vrouw, alsmede de heer Völker, de gebrui ker en bewoner van twee andere der ver brande huizen, waren te Amsterdam; ook velen, die auders bij de pogingen tot blus- sching goede diensten hadden kunnen bewijzen. Eerst nadat de brandspuiten uit Rijp, Groot- Schermer en Ursem wareu te hulp gekomen, slaagde men er in het woedende vuur te be dwingen. Persoonlijke ongelukken heeft men gelukkig niet te betreuren. Ook het vee werd gered; van de inboedels werd het grootste deel door het vuur verteerd. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen die de dorpelin gen beving, en vooral ook die, welke het gezicht der puinhoopen veroorzaakte bij de van het Amsterdamsche koningsfeest terug- keerende slachtoffers van de ramp. Naar wij vernemen is de kapt.-luit. ter zee H. A. Schippers aangewezen om den kapitein ter zee G. Doorman te vervangen als commandant van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. (Hól.) Ook voor zijn pleizier uit, was eeD inwoner uit Den Helder, toen hij Dinsdag ochtend naar Amsterdam vertrok om de feesten aldaar gedeeltelijk bij te wonen. Zijne zwart lakensche jas prijkte niet met een oranje-cocarde. Eenige schilders, dit bemerkende, kwamen hem te hulp door uit hun wel voorzienen verfpot een goede dosis oranje op zijn kleedingstnk te smeren, na tuurlijk tot zijne groote verontwaardiging, maar tot der schilders groote vreugde. Gedurende de eerste drie maanden dezes jaars zijn van Den Helder per spoor verzonden ruim 45,000 manden met zee- visch, alzoo ver over de 2,000,000 kilogram. Wel een bewijs hoe belangrijk de visch- handel aldaar is. De weesinrichting te Neerbosch is ook met het Paaschfeest weer niet vergeten. O. a. werden ontvangenvan de Nijmeeg- sche Broodfabriek 1000 krentenbroodjes en 16 brooden en van N. N. uit Hees 1000 krentenbroodjes; eeu vriend te Rotterdam zond een vat zuurkool, terwijl de heer H., te Nijmegen, heeft gezorgddat al de weezen op vleesch werden onthaald. In de Drentsche dorpen zijn de dsg- loonen voor enkele jaren in een welvarenden tijd verhoogd. Dit heeft daar hoogst zelden plaats en is, zooals men van ouden ver neemt, slechts de tweede maal in deze eeuw geschied. Vddr omstreeks 1845 verdiende de daglooner per dag 30 cent benevens den kost. Toen werd het dagloon met tien cent verhoogd en omstreeks 1875 andermaal met tien cents, zoodat thans de daghuur 50 cents bedraagt benevens den kost. Van den tegenwoordigen slechten tijd ondervindt deze bepaling geen invloed, doch ten gevolge daarvan en van de lage dagloonen in de venen gaan tal van arbeiders dier dorpen thans niet meer des voorjaars in de venen werken, gelijk vroeger het geval was, en zijn er in de dorpen overal genoeg arbeiders te vinden. (W. R. Ct.) In de gemeente Emmen zijn in een landbouwersgezin vier zonen, die allen in hetzelfde jaar voor de nationale militie zullen loten. Het eerste paar dezer tweelingen werd in het beginhet twee paar op bet laatst van hetzelfde jaar geboren. De te Blokzijl in den laatsten tijd plaats gehad hebbende verhuringen van hooi- eD weiland, geven een mindere opbrengst van 10 a 20 pCt. bij vroegere verhuringen. In hooi is tot goede prijzen redelijke afzet. Door burg. en weth. van Groningen is den gemeenteraad voorgesteld, afwijzend te beschikken op het adres van den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente aldaar, tot afschaffing of beperking van den duur der kermis. Men bericht dat het den heer D. Lan- deweer, smid te Veendam, gelukt is een ploeg uit te vinden, die, in plaats van door een paard, door een man kan worden ge trokken. Men nam er een proef mede op het land van den heer K. Heuving, die, naar men verzekert, goed heeft voldaan. Op 14 dezer woedde te Raamsdonk een hevige brand, waardoor een hofstede en tien woonhuizen in de asch werden gelegd. Uit Waalwijk en omstreken vervoerde deze week de firma Van Gend Loos meer dan 1000 manden met schoenwerk. Wel een bewijs voor den bloei van dit beroep aldaar Eergisteren heeft onder de gemeente Et- ten (N.-B.) eene oude vrouwdoor voorover in het vuur te vallen, zulke hevige brand wonden bekomen, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Een drietal Roermonders, die zich te Viersen (Pruisen) bevonden, zijn handgemeen geworden met een Pruisisch politieagent. Twee zijn gevlucht, terwijl de derde, aldaar bekend als „het Kuulke", gevankelijk naar Dusseldorf is overgebracht. Volgens de laatste berichten zou de agent reeds aan de gevolgen zijn overleden. De openbare school te Roermond is, tengevolge van het epidemisch heerschen der mazelen, gesloten.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1