mi S3 ww »"~s mns jeb «-5 «ce» uft TT,. Ter audiëntie, die gister te Amsterdam door Z. M. den koning werd verleend, ver schenen ook de gebroeders Mens. Ter bijwoning der Amslerdamsche feesten zijn van 1113 April uit de noor delijke provinciën ruim 1300 passagiers met de stoombooten over het Zuiderzeeveer ver voerd. Tot de populaire personen in de hoofd stad behoort op het oogenblik Kabelaar. Portretten ziet men van hem zonder tal. Op een der kaden hangt hij naast den ko ning en de koningin. De Kabelaarsigaar is op het oogenblik een heel goed merk. Men meldt dat het aantal vreemde lingen, dat Dinsdag te Amsterdam was, op ruim 200,000 wordt geschat. Woensdag was het zeker nog dubbel zoo groot. De treinen waren allen stampvol en reeds in den ochtend was het zoo druk op straat als op het drukste uur van den druksten dag in het jaar. Wat Amsterdam aan de versiering ten koste legde, is op geen duizenden te ramen. Een denkbeeld kan men zich echter vor men, wanneer men weet, dat de sommen, die de verschillende buurt-comités te ver werken hadden, samen een totaal vormen van bijna drie ton. Voeg daartoe nog wat door vele particulieren buiten buurt-comités om is gedaan en men kan veilig een bedrag van een half millioen als totaal stellen. Eergisteriniddag viel te Amsterdam een jongen uit een draaimolen op de Noor- dermarkt. Aan het hoofd verwond is hij met een raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. Een dergelijk geval gebeurde een paar uur later op het Haarlemmerplein. Een bejaard man werd op het Damrak door een rijtuig over beide beeuen gereden. Met een raderbaar is de man naar het binnengasthuis vervoerd. Een jongen viel in de Nes van een stoep en brak een arm. De onvoltooide eerepoort aan de Stadhouderskade voor de Van Woustraat is, daar zij tengevolge van den wind gevaarlijk werd voor voorbijgan gers, gister afgebroken. De hevige wind was eergisteravond oorzaak, dat verscheidene lampions in brand geraakten en menige ver siering schade bekwam. Twee eerepoorten, die van de Bloemstraat bij de Baangracht, en die aan den ingang van de Westerstraat bij de Prinsengracht werden door het vuur bijna geheel vernield. De brandweer rukte vijf en veertig malen uit, om op alarmseinen te hulp te snellen. In de Kalverstraat ont stond door de versiering een kleine binnen brand. Bij den brand in de St. Jansstraat, eergisterenavond, hebben J. Hoogenboom en de korporaal Veegers onverschrokken het brandende huis tot boven toe doorzocht, om te zien of er ook menschen in waren. Uit Middachtersteeg wordt van 12 April aan de Arnh. Ct. gemeld: Heden avond te 8 uren ontstond aldaar brand in de bewaarschool aan de Oversteeg, die zoo snel toenam, dat in zeer korten tijd 5 hui zen, bewoond door 11 gezinnen, de prooi der vlammen werden. Het grootste gedeelte der inboedels, drie ^geiten en een kalf zijn verbrand. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De oorzaak is onbekend. De brandweer was met de spuit spoedig op de plaats aanwezig, maar kon geen hulp ver- leenen, omdat er geen water was, zoodat men den brand vanzelf moest laten uit- dooven. In de Zuiderzee zijn zooveel haringen dat ër tijdens den laatsten storm met het spatwater menig exemplaar van dit vischje op het dek der veerbooten lusschen Stavoren en Enkhuizen terechtkwam. Een model-vluchteling. De persoon die verleden Maandag op klaarlichten dag uit de strafgevangenis te Sueek ontvluchtte, heeft Dinsdagmiddag te Nieuwe Zijl met zijne vrouw en 2 kinderen een gezellig uurtje doorgebracht. De politie te Sneek had hij mtusschen met zijn verblijf aldaar in kennis gesteld. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is hij dan ook weer onder geleide in zijn oud verblijf teruggekeerd. Voor enkele dagen werd in de nabij heid van Munnekezijl een koopman in heede (grof vlas) zijn zakboekje, waarin geldswaar dig papier, afhandig gemaakt door eene geit. 't Geval moet zich ongeveer als volgt heb ben toegedragen: De koopman, bezig zijnde heede te koopen, waarbij zijn zakboekje te pas kwam, legde dit naast zich. Eene geit, zich in de nabijheid bevindende, wist het boekje machtig te worden en verslond de losse papieren, welke zich daarin bevonden waaronder geldswaardig papier, eene som van ongeveer zeventig gulden vertegenwoor digende. Dat de geit de papieren werkelijk opgegeten had, bleek, toen men het dier dadelijk daarop doodde. Het papier bevond zich in de maag en was tot snippers ge kauwd en zoo onkenbaar, dat het waarde loos was geworden, zoodat de koopman, treurig genoeg, in ééns eene voor hem groute geldsom verloor. Daar de ajuin thans nog al prijshou dend blijkl te zijn, zullen op N.-Beveland dit jaar weer een groot getal gemeten met dit gewas worden bezaaid. Ook de suiker bieten-teelt zal er nog op groote schaal wor den gedrevenniettegenstaande de vele en gewichtige grieven der landbouwers tegen de inrichting der contracten. I)at het schapenvervoer uit Duitsch- land over Nijmegen langzamerhand toeneemt, kan blijken uit het feit, dat eergisteren een trein, alleen bestaande uit 25 Duitsche vee wagens, vol geladen met schapen, die stad passeerde met bestemming naar Vlissingen, alwaar die dieren in de booten der maat schappij Zeeland overgeladen en naar Enge land getransporteerd worden. Bij de wedrennen te Breda, op 11 dezer daar gehouden, is een bookmaker, die nogal flinke weddenschappen aanging, zon der afdoening zijuer zaken er van door ge gaan. De justitie is door de bedrogene wedders van dit feit in keunis gesteld. Maandag, reeds vroeg in den morgen waren de maréchaussées te Bergeik vier Bel gische stroopers op het spoor, zonder ech ter in de gelegenheid te zijn hen te vatten. Den ganschen ochtend hielden zij hen in het oog. In bet begin van den namiddag zagen zij de vier personen een alleenstaand huis binnengaan, waar zij hen weldra volgden. Daar geraakte de politie handgemeen met de stroopers, die zich hardnekkig verweer den. In deze worsteling, die geschiedde met het geweer in de hand, werden twee schoten gelost, waariloor slechts eeu der maréchaussées ernstig aan de hand werd ge wond. Eeu der strooiers, een drijver, ont vluchtte; de drie overige werden gevat en Dinsdag gevankelijk naar Den Bosch over gebracht. Nadat zij ieder eene borgtocht van fr. 125 gestort hadden, werden zij we der op vrije voeten gelaten. S UKArGNHAGK. Door Z. M. is agreatie verleend der door het kapittel der ridderlijke Duitsche orde Balije van Utrecht gedane admissie van T. J. baron Von Alvenslebeu tol ridder-expec- tant der orde, met vergunning tot het dra gen van het kleine ordenskruis. Door Z. M. is de heer M. J. H. Van Lier, kanselier bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, benoemd tot directeur der kanselarij van dat gezantschap. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. E. O. Kerkhoven aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, met den 21 sten dezer, wordt ingetrokken. Ter zijner ver vanging is aangewezen de luit. ter zee 2de kl. J. T. T. Modderman. De kapt. ter zee J. P. Mercier, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De feesten in Amsterdam. Het was gisteravond niet minder druk in Amsterdam dan de vorige dagen. Tegen 9 uur stroomden duizenden naar het IJ en den Amstel om het afsteken der vuurwerken te zien van gemeentewege, tot opluistering der feesten op het programma gebracht. Aan den Amstel werd eene muziekuitvoering ge geven. De poging om nu de verlichting aan den muziektempel aan te brengen slaagde ook nu maar gedeeltelijk. Onophoudelijk werd Beugaalsch vuur ontstoken uit de vaar tuigen aan de Weesperzijde en van den Am- steldijk. Enkele straten werden opnieuw verlicht. Te 10 uur siste de eerste vuurpijl door de lucht. Daarmee was een aanvang ge maakt met het ontsteken van vuurwerk door den heer Horsten te Nieuwer-Amstel ver vaardigd. De hulde aan het slot werd met geestdrift begroet en de terugtocht naar de stad begon, ook van de vele optochten met Chiueesche ballons, vlaggen en vaandels, die opnieuw onder het zingen van vader- laudsche liederen door de stad trokken. Daar onder was er een waarbij een man met een roode muts op, die zijn best deed te wee- nenin een harington werd rondgedragen. Aan de De Ruyterkade speelde de kapel van het 7e regiment infanterie opwekkende mu ziek en op de maat daarvan werd door rijk en arm, oud en jong eeu rondedans uitge voerd. Het vuurwerk dat op het IJ werd afgestoken was vervaardigd door den heer Ruysch te Utrecht. Eigenlijk gezegd werd de menigte zoo door den dans bezig gehouden, dat velen bet vuurwerk bijna vergaten en meer genoegen vonden in een vroolijk walsje, dan in de „bouquetten", de „rozetten" en de „giran doles." Het slotstuk deed de menigte weer op het vuurwerk letten. De hulde aan den koning, in donderende kanonade overgaande, werd met gejubel ontvangen, de dans werd gestaakt, er kwam gang in de toeschouwers en voort ging 't de stad in. Op den Dam zullen de Amstelareu en IJ-menschen elkander wel hebben ontmoet, want de beweging aldaar nam toe, naarmate 't meer naar middernacht liep. De koningin reed naar de De Ruyterkade, in een open rijtuig gezeten, nam dbitr plaats op een boot, en woonde dus het afsteken van het vuurwerk bij. Zij werd wederom door de menigte ontvangen en begroet met ongekunstelde hartelijkheid. Door de onderofficiers vereenigiug der zee macht „Van Speijk" werd in het lokaal Plancius eene feestvoorstelling gegeven. Er heerschte in deze bijeenkomst een echt na tionale geest. Deze feestviering, hoewel in beperkten kring gehouden, behoort tot die waarop terecht in den oflicieelen feestgids de aandacht is gevestigd, 't Was een har telijke ontboezeming voor vaderland en koning. In de Baangracht achter de Derde Wete ringdwarsstraat, aan de werf „Het Jacht", lag een opgetuigde boeier geheel geïllumi neerd. Reeds van het Leidschep'ein af le verde het vaartuig een verrassend schouw spel op. Het concours hippiqueaanst. Za terdag achter het Rijksmuseum te houden, belooft zeer levendig te zullen zijn. Vijf en tachtig deelnemers hebben zich laten in schrijven. De ruimte voor bet paleis langs de in gangen van Kalverstraat en Nieuwendijk was heden met een staketsel lot om het monu ment heenloopcnde afgesloten. In en op de huizen bleef geen plekje leeg. De ongeveer 5Ü00 kinderen traden op den N. Z. Voor burgwal de Nieuwe Kerk binnen om daar onthaald te worden en door den Dam uit gang het plein op te trekkenelke afdeeling met eene vlag en een nummer. De achter grond van het monument werd gevormd door vier militaire muziekkorpsen en een fanfarecorps van dilettanten. Geuoodigde aanzienlijke Amsterdammers vulden weldra de voor hun gereserveerde ruimte. Reeds voor negenen, het uur waarop de begroeting zou beginnen, vertoonden zich HH. MM. en hel prinsesje achter het tweede venster au het balcon aan de zijde van de Paleisstraat. De koning in admiraalsunifqrm. Te negen uur begon de aubade met „de Nederlandsche vlag" en werd vervolgd met het „Marschlied"„De Jubelgroet", alles van den aanvoerder den heer Brandts Buys, het Wilhelmus, enz. De gure noord-oosten wind belette de vorstelijke personen op het balcon te komen. De aubade slaagde uit muntend en daaraan heeft zeker de heer Brandts Buys een groot aandeel gehad. Z. M. de koning heeftde hand des bur gemeesters langen tijd in de zijue houdende, in blijde ontroering zijne erkentelijkheid uit gesproken voor den morgengroetaan Z. M. door duizenden kindereu op zoo voortreffe lijke wijze gebracht. De verlichting van de galjoot zal Zater dagavond weder worden ontstoken terwijl verscheidene straten ook weder verlicht zul len worden. Overal in de stad gaat 't nog vroolijk en rustig toe. Hedenmiddag te half- twee werden de koningin en het prinsesje ontvangen in het voormalig MuseumVan der Hoop, waar H. M. de matinée kwam bijwonen. Op een zestal pleinen waren gisteravond muziekuitvoeringen vanwege het hoofdcomité. Na de uitvoering op de Noordermarkt bracht eene talrijke menigte, met de feestcommissie uit de Wiliemstraat aan het hoofdeen soort van serenade aan het politiepersoneel in het bureel der vijfde sectie. In de Jodenbreestraat N°. 67 heeft een poelier voor zijn raam een geïmproviseerd kippenhok en daarin een toom van 6 levende Brahmapoetra-kippen met een haan, allen zeer netjes oranje geschilderd, waarboven eeu toepasselijk versje. Even verder in n°. 60 bij een anderen poelier zijn de kippen evenzoo geherbergd maar met de nationale kleuren uitgedost. LAATSTE BERICHTEN. - In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werden aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1". tot verandering der grens tusschen de gemeenten Bussum en Hilver sum 2°. tot verandering der grens tusschen de gemeente De Lier en Maasland3°. hou dende wettelijke bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters; 4Ü. tot wij ziging van de Wet van 30 Mei 1847 (Slbl. n°. 26) zooals die luidt na de daarin bij de wet van 2 Mei J857 Slbl. n°. 26) ge brachte wijzigingen (teloor gaan van schuld brieven ten laste van het rijk) en 5". tot uitbreiding der vrijstelling van patentrecht van handwerks- en ambachtslieden die alleen of met vrouw en kinderen werken. De mi nister van financiën betoogde dat deze vrij stelling geen bezwaar oplevert voor de schat kist, terwijl de heffing voor de betrokkenen vrij drukkend is en weinig opbrengt. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. De heer mi. P. J. Munzebroek heeft voor den hoogen raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Gisterenavond ten 8i uur ontstond te 's Hage brand ten huize van J. H. v. d. W., Korte Hoogstraat n°. 16a, die door de bewoners geholpen en door de buren werd gebluscht. De ruiten sprongen door de hitte bij het verbranden der gordijnen. De spuit van het reg. grend en jagers was aanwezig. De inboedel was niet geassureerd. Ten 9 ure werd gealarmeerd voor een brand die zou uitgebroken zijn in de Korte Kranenstraat n°. 15, waardoor spoedig eenige slangenwagens en spuiten waaronder die van het reg. grend. en jagers ter plaatse aanwe zig waren. Het bleek echter slechts een schoorsteenbrand te zijn, die door eenige kardoezen werd gebluscht. Ten 10 J uur werd een schoorsteenbrand gebluscht in de concierge-woning van het paleis in het Noordeinde. Hedennacht, omstreeks drie uur ont stond door onbekende oorzaak, brand in een logement in de St. Pietersteeg te Amsterdam. De vlammen grepen snel om zich heen. Het geheele huis van vijf verdiepingen is niet veel meer dan een zwarte, verkoolde puinhoop. Van de 47 logeergasten zijn vier bij de ramp omgekomen. Twee gekwetsten worden in het Binnengasthuis verpleegd. Het huisgezin van den logementhouder en dat van den kruier, die het onderhuis bewoonde, werd gered. Een mail sprong uit het venster der bovenverdieping en bekocht den wanhopigen sprong met den dood. Drie vonden in het brandende huis den dood. De brandweer vond een man dood op eeu stoel zitten in de houding van iemand, die zijn kousen wil aantrekken. Van twee der ongelukkigen vond men de verteerde lijken. Van het politiebureau in de St. Pietersteeg zijn alle ruiten gesprongen en is een houten zijdeurtje half verkoold. Bij de concierge is de aangerichte waterschade aanmerkelijk; de gordijnen voor de ramen zijn verbrand, de ruiten gesprongen. Van den glazen lan taren van De Brakke Grond is ternauwer nood een ruit heel gebleven. Het gebeel is een schouwspel van treurige verwoesting. PER TELEGRAAF. LISSABON, 15 April. De Commercio de Portugal deelt mede, dat de keizer van Brazilië ernstig ziek is, zoodat de graaf en gravin d'Eu per telegraaf naar Rio Janeiro zijn ontboden. GEMENGDE BERICHTEN De Berlijnsche Echo had een prijs vraag uitgeschreven voor het langste en kod- digste woord, dat zijn lezers konden uitvin den. De wedstrijd is afgeloopen en de prijs is toegekend aan 't woord„Transvaaltruppen- tropentransporttrampelthiertreibertrauungs- thranentragödie"; dat is Die Thranentragödie der Trauung eines Trampelthier-Treibers beim Transport der Transvaaltrnppen nach den Tropen". Eén lezer zond het woord Koppenknappenlippenlappenpappenmappeu - klappenwappen"of: „Das Wappeu auf der Klappe einer Mappen aus Pappe für den Lippenlappen eines Knappen auf der Koppe Een ander schreef: „Mekkamuselmannen- massenmeuchelmördermohrenmuttermarmor- monumentenmacher" hetgeen zeggen wil „den Macher eines Marmor-Monuments für die Mohrenmutter eines Massenmeuchelmör- ders unter den Muselmannen zu Mekka I" Het indertijd vermelde „Hottentottenpoten- tatenattentater" valt bij die woorden in het niet! Een jongen uit Rheine, die uit bal dadigheid een sierboompje uit het plantsoen van den stam gebroken had, is door het gerechtshof te Munster tot 9 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Dat zou hier ook niet kwaad zijn. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden zonder veel variatie. De buitenlandsche markt was voor 't mee- rendeel in vaste stemming. De stemming op de Amerikaansche markt was minder gunstig dan gisteren. Gouda, 14 April. Kaas-aanv. 52 part., prijs le qual. ƒ19 h 21.2e qual. ƒ17 a 19, Noordhollandsche j 22.h 26. Boter,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2