H A S T A. EN OMSTREKEN. Donderdag 14 April 1887. - N®. 87. Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 9) e i c o u i* a 111 vers c ii i| 111 it a e 1 ij k sbehalve op 'L o n- e ?i Feestdage si. ABOiU MEilEST: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per .3 maanden l.OO. Prijs per ftiuinuier 10 i'esst. AOVERTEHTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200e Jaargang, Stads-Berichten. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hen, die zich voor hel aanslaande seizoen 1887/88 in het bezit wenschen le zien van Jacht- en Wlschahten, of wel van eene koslelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóir den 15en April a. s. moeten terugbezorgd zynten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie le worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd, dat blanco verzoekschriften tot het be komen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelyk gedierte en liet visschen als hel wa ter met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 6 April 1887. STADINIEIIIVS. Bij het heden te's Gravenhage gehou den examen is o. a. toegelaten als onderwij zeres mej. W. E. Brittijn van Leiden. De leden van het Haagsche departe ment van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zijn voornemens Donderdag 21 April een bezoek te brengen aan de Roomboterfabriek (directeur de heer J. Rinkes Borger) en aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier. In het artikel van den hoer Quarles van Ufford in ons vorig nummer opgenomen, betrekkelijk de .overbrenging van 's rijks Ethnographisch Museum van Leiden naar Den Haag", wordt gezegd, dat het Panora magebouw aan den Bezuidenhout vermoede lijk voor f 40 000 zou kunnen worden aan gekocht. Dit was een correctiefout en moest wezen f 70 000 (zeventigduizend.) (D. v. Z.-H. en 'i Or.) MUZIEK, UETTEKE3Ï ENJ KUBIST. Sterfdag (1759) van Handel. In de eerste dagen van Mei zal de beer S. De Lange een orgelconcert geven in de Groote Kerk te 's Hage met medewer king van .Toonkunst". O. a. zal bij die ge legenheid worden uitgevoerd de Cantate van Daniel De Lange. Zaterdag te 's Hage benefiet-voorstel ling voor mile. Clary: .Mignon." Men zegt, dat de heer Desuiten voor het volgend seizoen in onderhandeling is met mile. Passama, de contr'alto van Luik. Mile. Litvinne komt niet te 's Hage zij blijft aan de .Monnaie" verbonden. De heer Paul Prill te Rotterdam werd iu het vorige jaar benoemd tot onderwijzer der piano-klassen aan de muziekschool te Gouda. Daar hij tot den 16 April aan de Hoogd. Opera en de Eruditio-concerten ver bonden was en dientengevolge zijne woon plaats tot dat tijdstip niet kon veranderen, verzocht en verkreeg hij tijdelijke ontheffing van de verplichting om zijne woonplaats naar Gouda over te brengen. Thans heeft hij den gemeenteraad verzocht om verlenging van die ontheffing en tevens om eenige andere faciliteiten. Op voorstel van B. en W. heeft de raad dat verzoek van de hand gewezen. Men schrijft uit Rotterdam aan het Fad.: Als zeker kan gemeld worden dat voor het volgend seizoen te Rotterdam aan de opera geëngageerd zijn: de prima-donna Miellie, de eerste alt mevrouw Jaïde eu de lieeren Behrens, Von Bongardt en Grüning. Mejuffrouw Bettaque geeft Vrijdag haar af- scheidsvoorstelling (Faust). Het seizoen wordt daarmede gesloten. Wijlen de heer P. J. B. C. Robidé van der Aa heeft aan het rijk, ten behoeve van de koninklijke bibliotheek te 's Graven hage, verreweg het meerendeel der door hem nagelaten boeken, kaarten, atlassen en hand schriften gelegateerd. Men spreekt van een huwelijk van Sarah Bernhardt met den acteur Angelo, die deel uitmaakt van het gezelschapwaarmede zij in Amerika reist. Wagners Meistersinger" is thans ook in het Zweedsch opgevoerd te Stockholm; het werk vond veel bijval. Te Rome werd .Der Fliegende Hollan der" in het Italiaansch met schitterend suc ces gegeven. De bibliotheek van Ranke is verkocht aan een universiteit iu de Vereenigde Staten. Ter herinnering aan Beecher zal te Brooklyn een volksbibliotheek worden op gericht. Bij de gisteren te Delft gehouden ver kiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebracht 1278 stemmen, waarvan 76 blanco. Herkozen de heer J. C. Pabius (a.-r.) met 1185 van de 1202 geldige stemmen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 13,716,289,24'en bij de betaalmeesters ƒ1,677,894,59. Tezamen 15,394,183,83». De Staalecourant van 18 dezer meldt: Blijkens op 10, 11 en 12 dezer van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegrammen is op 4 dezer eene bende van 150 vijanden binnen onze linie in Groot-Atjeh geslopen. Na een hevig gevecht met onze troepen vluchtte de vijand, die 33 dooden bekwam, waarvan hij er zeventien op het terrein achterliet. Aan onze zijde sneuvelden vijf minderen en werden gewond dertig minderen, alsmede drie officierenkapitein Buysen dc luitcuuots Cornelius en Van Deventer, de beide eerstgenoemden zeer licht. Van de gewonde mindere militairen zijn er later nog zeven overleden. De toestand der overigen was guDstig. De eerste kamer heeft in hare gisteren gehouden avondzitling hare werkzaamheden hervat. De voorzitter, de heer jhr. mr. Van Eysinga deelde mede dat hij op eene audiëntie, bij gelegenheid van 's konings 70sten verjaardag, de huldebetuigingen en beste wenschen der eerste kamer van Z. M. had overgebracht en dat de koning hem verzocht had zijne erkentelijkheid daarvoor den leden der kamer te betuigen. In har telijke bewoordingen herdacht de voorzitter het overleden lid der eerste kamer mr. C. J. Pické wiens heengaan door zijne ambt- genooten zeer werd betreurd. Een missive van rouwbeklag was der weduwe, mevrouw Pické, namens de kamer gezonden. Inge komen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid der kamer jhr. mr. J. Roëll. Zij werden in handen gesteld eener com missie bestaande uit de heeren Hengst, Coenen en De Vos van Steenwijk. Nog waren ingekomen verschillende missives eu ontwerpen die naar de nieuw gekozen af- deelingen werden gezonden. De kamer is daarna gescheiden. De regeering heeft thans haar nader voorstel omtrent de samenstelling der eerste kamer ingediend. Zij wil in de grondwet als eischen voor de verkiesbaarheid tot lid der eerste kamer opnemen die voor de tweede kamer en bovendien, dat men moet behoo- ren tot de hoogstaangeslagenen (1 op 2000 zielen) of één of meer hooge en gewichtige openbare betrekkingen, bij de wet aan te wijzen, bekleeden of bekleed hebben en in het laatste geval daaruit eervol zijn ontslagen. De staatscommissie voor de landbouw- enquéte is tot nadere bijeenroeping geschei den. Ingevolge de werkwijze door het comité gevolgd, kan van het eerste gedeelte van zijn arbeid het rapport eerlang worden tege moet gezien. De commissie was sinds haar bijeenkomst gesplitst in drie afdeelingen voorzitter in de le afdeeling was rar. D. Visser van Hazers- woudede heer jhr. D. J. Dommer van Pol- dersveldl, secretaris in de 2e afdeeling, de heer J. Van der Breggen voorzitter, en de H. F. Bultman, secretaris. Iu de 8e afdee ling de heer W. J. Hofman voorzitter, en de heer M. H. Hartog, secretaris. In Engeland is eindelijk ook eene be slissing genomen in de repeteergeweerquaestie, en heeft men uit meer dan 100 verschillende stelsels het Lee-geweer gekozen, met een kaliber van 10,2 mM. Naar men verneemt, zal ook ten onzent dit geweer beproefd worden. Mej. M. W. C. De Koning, surnu- meraire bij de posterijen', heeft dezer dagen met succes examen afgelegd voor de betrek king van commies bij de posterijen. Zij is de eerste dame in Nederland die dit examen heeft afgelegd. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak Van der Stadt en For- tuyndoor het hof te Amsterdam veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens opzetting tot weerspannigheid door middel van gedrukte geschriften (verspreiding van een strooibiljet na de Juli-ongeregeldheden). FEUILLETON. 4). Ada Van Breesteghe ging met de haar eigene teruggetrokken houding de school bin nen. Ze gaf zich blijkbaar geen moeite tegen de jufvrouwen of hare medescholieren, wat men noemt lief" te zijn. De jufvrouwen waren daardoor tegenover Ada met opzet „onlief" terwijl hare medescholieren die weinige at tentie beantwoorden door steeds achter Ada om te fluisteren, maar toch luid genoeg om 't haar te doen verstaan; daarom was 't hun immers ook te doen. Bovendien was Ada eene ontluikende schoonheid en dat was voor die dat niet waren een doorn in 't oog. „Ada, naar je plaats, eu recht zitten" snibde de tanige juf, „Paula waar is je werk, kind." De laatst aangesprokene was een blond, tenger meisje met prachtige blauwe oogen en zachtenwellicht ietwat te zachten blik wel een zonderling contrast met Ada naast haar, fier donkere oogen bijna uittartend door het schoollokaal en naar de secondante dwaalde. De wel blanke, maar niettemin krachtige tint der brunette Van Breesteghe, naast de doorschijnend fijne bleekheid van dat cherubijnenkopje met krullende lokken. Ada, je werk allons, vlug!" „Ik heb mijne cahiers niet meêgebracht jufvrouw, maar ik zal „Alweer uitvluchten; zeg liever, ik heb miju werk niet af, dan leugens te verzinnen die ieder voelen kan. Waar zijn je schrijf boeken „Dat weet ik niet." „Dat weet ik niet; in alles even onver schillig. Je hebt in niets genoegen; hand werken hoor ik, doet je ook al zoo slecht. Ik geloof dat er toch tijd geuoeg voor gegeven wordt om die vragen te beantwoorden." „Dat geloof ik ook, jufvrouw." „Nog brutaal ookAda schaam je toch." „Heb je geen werk gemaakt, Ada?" vroeg Paula. „Wel zeker, maar papa heeft mijn werk meegenomen en ik wilde hem er van mor gen niet naar vragen. De goeie man was van nacht uitgeroepen en sliep nog." „Waarom zeg je dat dan niet." „Omdat ze me niet liet uitspreken. Ik geloof dat ze zelf altijd liegt. Ze gelooft mij nooit. Ik ga naar de kostschool, weet je dat al Paula." „Neen. Vindt je 't prettig." „Och, ik weet immers nog niet hoe 't er wezen zal." „Stil, zeg nu maar niets meer; de juf vrouw heeft weer 't oog op je." „Zoolang ze niets te vertellen heeft, kun nen we wel sprekenwe behoeven toch niet als idioten te zitten kijken." „Hadt je een mooi opstel gemaakt?" „Ik had er lang aan gewerkt, en ik ge loof wel dat het goed was," zei Ada pein zend. „Is je mama nu weer beter?" „O neenzei de blonde treurig„veel erger dan gister." „Wat beteekent dat; praten die twee weer? Ada, wat vertel je? Ik zal weer genood zaakt zijn je de klas uit te sturen, die komt zonder werk op school, zit nauwelijks, of is weer druk aan 't converseeren." „Wat moet ik anders doen." „Je lessen nazien, nest." „Maar, die ken ik." „Zoo brutaal kind. N°. 1 begint Engelsch te lezenvlug wat." N°. 1 was nog zonder boek en toen 't eindelijk geleend was, werden met horten en stooten eenige Engelsche zinnen uitge bracht. Ada las daarna. „Ada Van Breesteghe, je hebt een geaf fecteerde uitspraak." De aangesprokene bleef zwijgend over haar boek zien. „Wil je verder lezen," gebood de juf vrouw, met 't kennelijk doel aan Ada haar hart eens op te halen. Ada pakte hare boeken en cahiers bijeen, en verliet langzaam hare plaats naast Paula." De stroeve trek om den fraaien kindermond, haar bleek geworden gelaat bewezen hoeveel moeite ze had zich kalm te houden. „Alweer de school uit, en waarom?" vroeg de hoofdonderwijzeres, die het lokaal bin nentrad toen Ada het wilde verlaten. „Ik ga weg," zei Ada bedaard, „en ik kom niet weer terug." „Wat moet dat beteekenen jongejufvrouw." „Ze heeft weer geen huiswerk gemaakt, en om de maat vol te meten verkiest ze geen Engelsch te lezen." Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1