NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 3 0 N E Es! E i T Dinsdag 12 April 1887. M°. 85 Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. binnenlandsohe berichten. i Cour a 111 verschijnt dagelijks, behalve op Zioti-.e F e e s t d a g e n. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Hi timmer 10 Cent. JOOa Jnnruaiig. AOVERTENTIEM: Van regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteejr 6. Op Maandag a. s. den Tweeden Paaschdag, zal de LEIDSCIIE COU RANT niet verschijnen. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nert aan hendie zich voor het aanstaande seizoen 1887/88 in het bezit wenschen te zien van Jacht- en Vfschakten, ot' wel van eene kostelooze vergunning lot uitoefening der Visscherijdat de blanco verzoekschriften ter becoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den I5en April a. s. moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko ning* in deze provincie Ie worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd, dat blanco verzoekschriften lot het be komen van buitengewone machtiging tol het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten het schieten van konijnen en ander schadelyk gedierte en het visschen als hel wa fer met ijs bedekt is, mede gratis ter Ge meente Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 6 April 1887. Afsluiting vau de passage door de Sladiiuispoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LUREN brengen ter elgeineene ken nis dat wegens besleigei ing van den Stadliuis- loren, de passage door de Stadhuispoort ge durende eenigen tijd is afgesloten. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, O April 1887. KTADgNIEIlWI. In de maand Maart 1887 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 151 kinderen al*: 86 zoons en 65 dochters, waaronder begrepen 1 tweelinggeboorte overleden 90 personen (van welke 9 elders woonachtig), als: 28 mannen, 24 vrouwen, 22 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 1. Gehuwd 18 paren. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 43 tot 78 volwassen personen en van 12 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week kwa men alhier geene sterfgevallen van besmet telijke ziekten voor. Blijkens in dit blad voorkomende ad vertentie zal de Hollandscbe IJzeren Spoor weg-Maatschappij op Woensdag 13 April e, k. een extra trein doen loopen stoppende aan alle stations van Vogelenzang tot Rot terdam, behalve te Rijswijk; dus stopt deze trein niet te Haarlem. Des avonds te 11.30 zal de trein van Amsterdam vertrekken. Aan de stations en bestelkantoren zijn strooi biljetten verkrijgbaar. Men verzoekt ons te wijzen op ach terstaande advertentie waarbij vanwege de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente wordt bekend gemaakt dat de Godsdienst oefening op Paaschzondag aanvangt te 10 ure. Benoemd voor den tijd van 15 April tot 15 Juli tot leeraar aan bet Progymna- tium en H. B.-school te Tiel de beer P. Molenbroek jr. doctorandus in de wis- en natuurkunde te Leiden. Voor de op 7 April aan het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid gehouden aanbesteding van postritten zijn o. a. ontvangen de volgende inschrijvingen voor LeidenGouda, v. v. van de heeren C. Dieben te Leiden voor f 5840 (voor de uitvoering met het bestaande model-rijtuig) C. Dieben voor f6000, A. H. Schouten te Alphen voor f6150, J. H. H. Borgerding te Leiden f 9880 (voor de uitvoering met de nieuw-model-rijtuigen; voor Leiden-Spoor- wegstation C. Dieben voor f 1565.85 (voor de uitvoering met het bestaande model-rij tuig) J. H. H. Borgerding voor f 1440, C. Dieben voor f 1725 (voor de uitvoering met de nieuw-model-rijtuig.) Bij bet ter perse gaan van dit num mer bevond zich W. Van Wieringeu naar omstandigheden redelijk wel. Men herinnert zich hoe Van W. zich eergisteren op den Rijnsburger Singel voor hollende paarden wierp en deerlijk gehavend werd, hoe bij toen in het akademisch ziekenhuis werd op genomen en hem daar een been werd afgezet. Dezen morgen ontving hij bezoek van zijne famielje. Men meldt ons dat de tuinders tot nogtoe geen reden hebben van tevredenheid over de producten, die gezaaid en gepoot zijn en dat enkele groenten onder het glas geteeld niet tot basis kunnen dienen om van groeizaam weer op te geven. Ook de boeren, die anders wel reden hebben met wind en regen in April te zijn ingenomen omdat daarmede het gras komt, hadden nog geen reden om te roemen op een regen, die met zulk koud en schraal weer gepaard gaat, waarbij de Oostenwind zich als heeft vastgezet en nachtvorsten telkens volgen. Die nu in den waan verkeert dat het weer voorspoedig is, of de waarheid wil verbloe men tegelijk met de erkenning dat het wei land nog zoo kaal is, doet ongetwijfeld zijne bevindingen binnenskamers en bij de kachel op. Als proeve van stijl en natuurbeschrijving kan nog dienen de vermelding dat de land- bouwdieren (dat zijn koeien, paarden en var kens) eene goede gezondheid genieten en elke stal nu eene groote kraamzaal gelijkt Bedankt voor de belangstelling; kraam- v.ouw en kind zijn naar omstandigheden redelijk welvarend. Visites worden afgewacht. O, die snoeperige koetjes en kalfjes! IHUZ1KK, LETTEKEN UK ïiUSJST. Op het jaarlijks ter eere van HH. MM.'s bezoek aan de hoofdstad te geven concert in „Felix Meritis" zullen dezen keer als solisten optredenDyna Beniner en Louis Coenen (piano). (A\ R. Ct.) Een soiróe musicale, door niej. Cato Scholten te Rotterdam gegeven ten voordeele van het Kinderziekenhuis aldaar, heeft f500 opgebracht. Ernesto Rossi is van plan, zegt men, niet meer als acteur op te tredenhij zou zich te Rome vestigen en daar directeur worden van eeD tooneelschool. De beroemde harpist Hasselmans te Parijs is benoemd tot ridder van de Leopolds orde. Davidoff heeft een Stradivarius-cel van het jaar 1712 ten geschenke gekregen van graaf Wielohorsky, die deze van graaf Apraxin had overgenomenin ruil voor een Gnarnerius, met bijbetaling van 40.000 frs. Bovendien had Wielohorsky nog het schoonste paard uit zijn stoeterij moeten afstaan. Van Paul lleyse is te Weimar opge voerd een nieuw blijspel, getiteld „Nur keinen Eifer (1 akte), dat zeer geroemd wordt. Te 's Hertogenbosch is in den ouder dom van 77 jaren overleden de heer P. J. Vau Paesseben, een verdienstelijk musicus. Hij kwam in 1839 als organist in de St. Janskerk aldaar en heeft veel tot veredeling van de muziekbeoefening bijgedragen. Het verlof der adelborsten van het Instituut der Kon. Ned. Marine is eergis teren aangevangen en zal Donderdag 14 April eindigen. Rijsselberghe heeft een toestel uitge vonden, waarmede tegelijkertijd 8 tot 24 telegrammen kunnen worden overgebracht. Door de Vereeniging tot bestrijding vau knoeierijen in den Boterbandel is eene som van f 1000 uitgeloofd voor het opspo ren en mededeelen van een nieuwe methode, om bijmeiigselen te ontdekkeu in de natuur lijke, van koemelk bereide, boter. Die methode moet aan de volgende voor waarden voldoen: a. Zij moet scherp zijn en in staat stel len, om zelfs geringe hoeveelheden bijge mengd vet, van dierlijken of plantaardigen oorsprong, eenigermate quantitief aan te toonen. b. Zij moet zeker zijn, d. i. zij mag niet, ook niet onder bijzondere omstandigheden, aanleiding geven tot dwaling. c. Zij moet eindelijk zijn eenvoudig en zonder de gecompliceerde hulpmiddelen van een chemisch laboratoriumook zonder groote kvstenzoo mogelijk door leekendie er mede geoefend zijn, ten uitvoer gebracht kunnen worden. De antwoorden, die de schriftelijke toe lichting der methode bevatten, moeten ge schreven zijn in de Nederlandsche, Eransche, Duitsche of Engelsche taal en vóór 1 Jan. 1888 worden opgezonden aan het adres van den secretaris der Vereeniging, den heer J. Rinkes Borger le Leiden. De antwoorden moeten voorzien zijn van een keuspreuk en vergezeld van een gesloten naambriefje met dezelfde kenspreuk. Het bekroonde antwoord wordt voor Ne derland het eigendom der Vereeniging. De schrijver, wiens naam publiek wordt ge maakt, behoudt het recht om in het buiten land, door middel van octrooi of op andere wijze, zijn methode tot eigen voordeel te exploiteeren. De niet bekroonde antwoorden worden teruggezonden. De eerste versche grasboter is gisteren Z. M. den koning aangeboden door den heer P. J. Smeele, Heerenstraal te Den Haag. De boter was afkomstig van den landbouwer Pieter Huisman te Maasland. (Fad.) Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat het onlangs door de gemeente Woerden aan den staat aiiDgeboden en door den laatst genoemde aangenomen oude stadhuis, zal ingericht worden tot post- en telegraaf kantoor. (Hbl.) In de vergadering der coöperatieve broodbakkerij „De Volharding", den 6den dezer in „Walhalla" te 's liage gehouden, werd door een der leden een sociaal democraat ter sprake gebracht het adres in zake kwijtschelding van straf aan Domela Nieuwenhuis. Dat lid wenschte, dat de „Volharding" tot steun van dat verzoek krachtig zou mede werken. Door een ander lid, niet behoo- rende tot de sociaal-democratische partij werd in overweging gegeven, daaraan niet mee te doen, omdat het naar zijne over tuiging verkeerd was op die wijze twee dracht te zaaien tusschen de leden onder ling, waarvan slechts 177 gedeelte aanhan gers zijn der socialistische partij en verreweg het grootste gedeelte zich met de richting niet wenscht in te laten. De spreker, die deze overtuiging uitsprak was hierop het voorwerp van allerlei belee- digiugen van de zijde der sociaal-democraten, en daarop ontstond een tooneeltje, waarbij het zoo heftig toeging, dat een der be stuurders sociaal-democraat op den spreker toetrad en hem zeker zou mishan deld hebben, ware het niet dat staande de vergadering het royement werd geëischt van een bestuurder, die zich zoo vergat in zijne betrekking. Het bestuur zou dit royementsvoorstel overwegen. De goedgezinde leden hopen alsnog, dat de meerderheid de broodbakkerij „De Vol harding" zal weten te handhaven als eene coöperatieve vereeniging, waar politieke twisten niet thuis beliooren. Op 13 Mei zal te Dordrecht een ten toonstelling worden gehouden van 1°. veu- lenmerriën, gedekt in 1887, met haar veulen van de vorige dekking, (1ste prijs g. m. en vijftig gulden of honderd gulden, 2de prijs Z. M. en vijfentwintig gulden of vijfendertig gulden); 2°. van in 1S86 geboren stieren (lste prijs V. Z. M. en vijfentwintig gulden of veertig gulden, 2de prijs Z. M. en tien gulden of twintig gulden). Over de versiering van Amsterdam zegt het Hbl.Haast zonder eenige uit zondering zijn de denkbeelden der ontwer pers verwezenlijkt, dank zij de offervaardig heid van duizenden. Er is dan ook nergens een poging gedaan om door bijzonder rijke versieringen van particuliere woningen de aandacht van hetgeen gemeenschappelijk tot stand is gebracht, af te (rekken; ook in aanzienlijke wijken heeft men door samen werking op enkele middelpunten een schit terend geheel weten te verkrijgen, en wie op den Dam of op het Erederiksplein de werkzaamheden gadeslaat, zal zien hoe ook daar 't meeste wordt gedaan om in vereeni ging feest te vieren. Men kan zich een denkbeeld maken van den aanblikdien de stad zal opleverenwanneer men door de Vijzelstraat wandelt, de straat die 't eerst in vollen feestdos prijkt; vau de Munt e.n van de Prinsengracht uit heeft men een aardig gezicht op de werkelijke schoone eere- bogen, die er opgericht zijn. Honderden smalle straatjes en stegen zijn geheel ver anderd in groene lanen en feestpriëelen of aan de ingangen prijken bogen of poortjes van groenoveral wordt getuigenis afge'egd van den geest die het volk bezielt. Op de eilanden, ten westen en ten oosten, wordt men niet minder aan het feest herinnerd. Het kantongerecht te Amsterdam ver oordeelde een „illusionist" tot een boete van f 20, wijl hijofschoon geen vergunning be komen hebbende van B. en W.toch in een publiek lokaal zijn „Stella", de zooge naamde halve vrouw, had tentoongesteld. De verdediging van den illusionist was in derdaad curieushij betoogde o. a. dat bij door de „kunstmin" aan te wakkeren onder de „heeren militairen, dienstboden en werk lieden" zijn geacht publiek het zijne ter verbetering der sociale toestanden had bijgedragen 11 Zekere K.uitdrager in de Wagetiaar- straat, te Amsterdam, kreeg het in de Wijtenbacbstraat te kwaad met een juffrouw, die met hem in onderhandeling was over een koop. Hij werd eensklaps zoo driftig, dat bij een mes trok en haar eene hoogst gevaarlijke wonde in den pols toebracht, waarop hij het op een loopen zette. Een heelmeester moest voor de verwonde inge roepen worden. Sedert het begin dezes jaars trekken elke week familieu van Tessel naar Noord- Amerika. De zucht tot landverbuizeu was hier zelden zoo groot. Vooral uit de Eier- landsche polder en van De Cocksdorp trek ken vele personen naar de nieuwe wereld. De kosten voor overtocht worden gewoon lijk door familieleden, die reeds vroeger naar Amerika togen, overgemaakt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1