ft m-g m mm <C3 ting noodig werd. In 1816 werd dan ook de hortus zoodanig vergroot dat hij langs den Singel tot aan de Kaiserstraat strekte en dus ook het terrein besloeg waar nu het Observatorium en het Zoötomisch laborato rium staan. Nu kwam binnen twee jaren de plantentuin in eene geheel vernieuwde gedaante te voorschijnmet kronkelende paden en eene rangschikking der planten volgens Linnaeus. Tevens werden nieuwe broei- en plantenkassen aangebracht. Toen Brugmans in 1819 stierf werd als zijn opvolger benoemd C. G. C. Reinwardt, die zich toen met eene gewichtige zending op Java ophield, vanwaar hij ruimschoots den hortus met bezendingen sehoone planten verrijkte. Tot zijne terugkomst in 1823 werd zijne plaats bekleed door den hoogleeraar in de ontleedkunde, G. Sandifort, die zich van die taak lofwaardig kweet. Op Reinwardt volgde Willem Hendrik De Vriese in 1845. Deze werd in 1857 met eene zending naar Indie belast en werd professor dr. W. F. R. Suringar, als bui tengewoon hoogleeraar aangewezen zijne plaats te vervullen. Toen De Vriese in 1862 stierf trad prof. Suri ïgar voor goed als directeur op. Intusschen was tijdens de afwezigheid van De Vriese in 1857, niettegenstaande de be zwaren van den senaat der hoogeschool en den directeur van den plantentuinvan den hor tus weer een gedeelte afgenomen om er het observatorium te bouwen. Van de vier bun ders die de tuin besloeg bleven toen nog slechts 2( over. Als bekend mogen we aannemen hoe on der den tegenwoordigen directeur het labo ratorium in de Nonnensteeg werd ingericht, verbeteringen op velerlei gebied werden aan gebracht en eene prachtige verzameling West- Indische planten werd overgezonden tijdens zijne reizen aldaar. Ook zijn door den heer H. Witte, die den heer Schuurman Stek hoven als hortulanus opvolgde en nu reeds meer dan 30 jaren die betrekking vervult, gedurende dien tijd lang geen onbelangrijke diensten aan den plantentuin bewezen. Kan, onder de bestaande omstandigheden, o. a. door gebrek aan ruimte, de Leidscbe plantentuin niet meer de voornaamste der wereld ge noemd wordenonder de eerste mag hij zeer zeker nog met het volste recht gerekend worden. «t TAD 8 NIEUWS. Ter gelegenheid ran dou O Oen ver* jaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, groothertogin van Saxen- Wei mar-Eisenach, geb prinses der Neder landen, zuster des konings is heden te 12 ure op de Papengracht alhier eene parade gehouden door de drie wapens alhier in gar nizoen. Het geheel werd gekommandeerd door den majoor Bloem en geïnspecteerd door den kolonel Doormanbeiden van het 4de regiment infanterie alhier. Van de open bare en sommige particuliere gebouwen wap perde de vaderlandsche drieklenr. Hedenmiddag vertoonde zich langs de Breestraat en andere straten het oefenings eskader voor den driewielerspostdienst. Erg vlug zag een en ander er nog niet uit, doch oefening baart alles, en vooral vlugheid, 't Zal echter voor verschillende bodenbeenen een heele loer zijn voor zulk werk de noo dige lenigheid te krijgen. Ze zullen niet weten waar ze 't hebben. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd gisteren aanbe steed: de uitvoering der postritten tot het vervoer van de post tusscben verschillende plaatsen en van en naar spoorwegstations, alsmede tot het bestellen van de goederen der pakketpost en het lichten van brieven bussen, gedurende het tijdvak van 1 Juli 1887 tot ultimo Juli 1891. Als minste in schrijver kwam o. a. in aanmerking voor het vervoer van het kantoor naar het station Leiden de heer J. H. H. Borgerding alhier voor f 1440. Gisterennamiddag te 1 ure, is er bij den heer J. S. aan de Steenstraat een begin van brand ontstaan, door dat diens vrouw bij ongeluk een brandend petroleumtoestel met haar kleederen omversleepte. Het bran dend vocht kwam in aanraking met eenig hout. Door den heer S. en eenige bureu is de vlam gebluscht. Eene spuit kwam reeds aanrukkenmaar kon worden teruggezonden. Gisteren ten ongeveer 6 uur, is een paard aan den Rijnsburger Singel op den hol gegaan, met een melkwagen achter zich, met het treurig gevolg dat zekere aan den Mare Singel wonende W. Van W., oud 62 jaren, die met goed gevolg reeds meermalen hollende paarden had gegrepen, nu door dat dier een eind werd medegesleept en onder de voorwielen van den wagen geraakte. Paard en wagen zijn te water geraakt terwyl v. W. voor dood werd opgenomen. Na eerst door dr. Winkler Prins benevens eenige hh. stu denten voorloopig te zijn geholpenhij per brancard naar het Ziekenhuis ver-erd. Naar wij vernemen, heeft hij belaicijke kneuzingen aan den linkerarm en moe het linkerbeen tot aan de knie worden afeet. Tevens bekwam hij ernstige verwondir aan het hoofd. Zijn toestand was nogal Iden- kelijk. Door den heer A. Greshoff, age; der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoctetap te Boma, aan de Congo rivier, ter Vest- kust van Afrika, zijn wederom aan 'riks Ethnographisch museum te Leiden te ge schenke aangeboden vele voorwerpen, elke in de Slaate.-Ct. san 8 April wordenver- meld. Aan den schenker is voor dit verniewd bewijs zijner belangstelling in 's rijks er- zamelingen de dank der regeeriug aszge- boden. Rijnlands boezem, die door den len gen wind zoo gerezen was, is sedert g-te- ren een halve Rijul. voet gedaald. Ei is veel gespuid met dien Oostenwind, zeocat de Leidschendam, waar Rijnlands water ain gene zijde in Delflands polders liep ei de woningen met onderloopen bedreigde, nuvan alle kwelliuge des waters verlost is. Men schrijft ons: Jl. Maandag roei het uit het zuidwesten's namiddags stmd er een krans om de zon en 's avonds etn rad om de maan. Een krans om de zen daar schreien vrouw en kinderen om, ztiden reeds oudtijds de zeelieden, bij ondervinling wetende wat er te wachten stond. De Diigs- dag volgde met doodstil, somber weel en eene aschgrauwe lucht. Maar Woeusdagnaibt was het uit 't Noordoosten gaan waaien net regen en sneeuw, en weldra brak de stom los. Gisteren, Donderdag, vooral was ie wind zeer hevig met noodweer soms op da hoogst onstuimige zee. Toch was de bare- meter gerezen |en New-York had niet eens storm aangekondigd. Nu is het hedsn; Vrijdag, de derde dag dat de Oostenwind, hoewel iels minder hevig, waait, en daar een oud spreekwoord zegt: De Oostenwind, is een koningskindhij waait maar drie da gen, hopen zee- en landlieden dan ook dat hij nu zijn rolletje zal hebben laten afloopen. Nu heeft de wind uit twee voorname stormhoeken geslingerd, maar waar blijven met dat al het lenteachtig gevoel en de groeizaamheid Omdat de crocus bloeit en de koekoek boven het bosch zweeft om een nest te zoeken, is daarom nn8 i.»r n/\ uiet groenmaar dor voor Grasmaand. Om dat voor twee gevonden kievitseieren, mis schien voor eerstelingen nog wel sterk van smaak, f 15 werd betaald (een gek, die'ter voor geven wil, merkt een koopman in oud porceleiu aan), daarom is de kievit nog niet zoo geneigd het eierenleggeu voort te zetten met de overtuiging dat het weer daartoe gekomen is. Men meldt ons: IJbokking, haring, zoutevisch en stokvisch zijn deze week, de uitnemendste visebweek van bet geheele jaar, zeer in trek geweest, omdat er bijna geen levende zeevisch werd aangebracht. Weer en wind in de hoogste mate onstuimig, joegen, tot groot nadeel van de visschers, die anders in de Goede week nog een broodje behalen, de pinken uit zee. De groote visch, die nog gevangen werd ging gretig naar het buitenland en de scholletjes en scharren, die overschoten, waren niet krimp of te klein om aandacht te verdienen. Met vischjes in hunne prille jeugd gevangendoorschij nend als glas en zoo groot als een kinder hand, is het kwalijk te vinden. MUZIEK, LETTEHEN EN KUNST. Vrijdag 29 April zal te Amsterdam bet laatste concert der Wagner-vereeniging in dit seizoen plaats hebben. De avond zal voornamelijk gewijd zijn aan de uitvoering van fragmente) uit de ^Nibelungeu" (Die Walküre, Siegfried, Götterdammerung. Bo vendien zal het programma gedeelten bevat ten uit Tannhauser, Lohengrin en Tristan und Isolde. De bekende Wagner zangers Tberese Malten en Gudehus zullen bunnen medewerking verleenen. Het orkest zal tot 85 musici versterkt worden, o. a. door aanvulling met de nieuwe, door Wagner voorgeschreven instrumenten. De commissie van uitvoering tot stich ting van een huldeblijk voor wijlen Eduard Douwes Dekker te Amsterdam verzoekt aan de N. B. Ct. mede te deelen dat zij zich van de medewerking van voorname personen op letterkundig en muzikaal gebied heeft ver zekerd, en dat de voorgenomen kunstavond bij genoegzame deelneming zal plaats hebben in de eerste dagen van Mei e. k. De tweede uitvoering te 's Hage van het ^Requiem" van Berlioz is op 15 April bepaald. Naar wij nader vernemen zal Zater dag 30 April, bij de onthulling van het monument op het graf van mevr. Kleine op de Ooslerbegraafplaats, de heer W. J. Hofdijkeerelid van het Tooneelverbondeen toespraak houden. De plechtigheid zai om elf unr plaats hebben. Na afloop zal de Amster- damsche afdeeling den eere-ledenhoofdbe stuurders en afgevaardigden een collation aanbieden. Om halftwee begint de alg. ver gadering van het verbondouder leiding van prof. B. J. Stokvis. Hbl Vele kunstvrienden zal het zeer zeker verheugen te vernemen, dat de gezondheids toestand van den heer Tourniaire in zoover verbeterd is, dat hij zeer waarschijnlijk voor de kunst behouden zal blijven. Am»tCt.) BINNENLANDSCHÜ BEHICHÏEjN. De StaaUcourant van heden meldtDe chef van het militaire huis en de opper-ka- merheer des konings maken bekend, dat Zijne Majesteit op Woensdag 13 April aansl. des morgens te 9| uur, in het paleis te Amsterdamaudiëntie zal verleenen aan mi litairen, civiele autoriteiten en commissiën en op Donderdag 14 April d. a. v te 9J uur, aan particuliereu. Degenen die verlangen tot deze audientien te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op een der lijsten, welke daartoe aan gezegd paleis gereed zullen lig gen, van heden af, tot en met 11 April, des namiddags te 4 uur, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. Aan de tweede kamer der staten-gene- raal zal worden ingediend het volgende, overal ter teekening liggende adres: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekendenallen ingezetenen van Nederlandsch-Indië, dat al moge de heerschende handeiscrisis hare intensiteit verliezen, zij innig overtuigd zijn, dat het voor het ongeschonden behoud en de ontwikkeling der kolonie, ter bevor dering voorts van de welvaart der inlandsche bevolking en van den bloei der Europeesehe industrie noodzakelijk is, de kolonie voortaan volgens andere, meer vrijzinnige begrippen te besturen, dan tot dusver geschied is; dat bij de weinige bekendheid met In dische toestanden, die, zooals herhaaldelijk gebleken is, in het moederland heerscht, onderzoek en voorlichting door een deskun dige commissie niet kan ontbreken; dat zij zich mitsdien tot uwe kamer wen nen mei ue eerbiedige, doch dringende bede, dat het haar behagen moge om bij den mi nister van koloniën aan te dringen op het doen instellen eener enquête naar den toe stand der kolonie, en de hervormingen, die noodig zijn om daarin verbetering aan te brengen en wel door eene commissie voor de helft bestaande uit uiet ambtenaren. Hetwelk doende enz., (Volgen de handteekeningen.) Voortaan zullen viermaal's weeks brie ven en andere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika kunnen worden verzonden met den trein van 7.11 av. uit Rotterdam naar Vlissingen, nl. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag; des Maan dags, Dinsdags en Vrijdags in aansluiting op het vertrek der Britsche paketbooten uit Qucenstowu en Woensdag op het vertrek van de booten der Norddeutsche Lloyd uit Southampton. (St.-Ct.) Naar aanleiding van het bericht in de bladendat door deu gouverneur-generaal acht ambtenaren voor den burgerlijken stand in Indie werden gevraagd, had iemand uit Zeeland zich per adres tot den minister van koloniën gewend. Hierop kreeg hij ten aut- woord, dat het bericht onjuist was en waar schijnlijk doelt op eeu aanvrage van ambte naren voor den burgerlijken dienst. (Midd.Cl.) Naar men verneemt, zullen de heeren KiderlenDe Beukelaer en De Stuers deel nemen aan de internationale wielerwedstrijden, welke deu 23, 24 en 25 Juni e. k. te Lon den zullen worden gehouden. Het studentenweekblad Minerva bevat het volgende ingezonden stuk: Eenige jaren geleden werd in Italië door de regeering aan de volksvertegenwoordiging een wetsvoorstel voorgelegd, dat ook door deze werd aangenomen, bepalende, dat van ieder in het koningrijk te drukken geschrift minstens één exemplaar ter beschikking zou zijn van ieder der universiteits bibliotheken. Het oordeel van dezen maatregel springt dadelijk in het oog. Het fonds voor den aankoop van boeken behoeft thans slechts gebruikt te worden voor buiten Italië ge drukte werken, of vóér het tijdstip van het in werking treden der wet binnen Italië gedrukte geschriften. Het spreekt van zelf, dat de bibliotheek niet bij ieder onbeduidend volksliedje of elke locale circulaire van haar recht gebruik maakt; haar gaan alleen de werken aan, die bij de inrichting der be trokken academie passen. En thans stellen wij de vraag, of een dergelijke bepaling niet van groot nut zou zijn voor onze rijks-universiteits-bibliotheken. Gaarne zagen wij de bezwaren geopperddie er tegen bestaan. Eén bezwaar, dat ons genoemd werd, dunkt ons niet zeer ernstig. Door den ge ringen omvang van ons land zouden nl. wetenschappelijke Nederlandsche werken, die toch al met moeite inteekenaren vinden, den steun van alle wetenschappelijke in richtingen missen. Hiertegen voeren wij aan: 1°. dat, in dien de uitgave van een werk van 5 exem plaren (Koninklijke Bibliotheek, Utrecht, Leiden, Groningen, Delft) afhankelijk is, dit al zeer weinig belangrijk moet zijn en 2°. dat o. i. het nut voor de bibliotheken wel opweegt tegen het mogelijke nadeel voor den een of anderen uitgever. De kadermanoeuvre in de Hollandsche waterlinie op 19 dezer zal ook worden bij gewoond door 1 kapitein, 1 1ste luitenant en 3 2de luitenants van de dd. artillerie schutterij te Dordrecht. Als een bewijs dat de waarde van het land in de omstreken van 's-Gravenhage nog niet sterk is gedaaldkan dienen dat onlangs te Zegwaard eeu woning met 50 HA. land is verkocht voor f 60,000. (D. v. Z.-H. en Gr.) De Spaansche officierendie eergisteren te 's Hage in het Hótel des lndes, zijn aan gekomen, hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de kanongieterij. Dien middag te 3 uren zijn de heeren naar Amsterdam vertrokken. De bloemententoonstelling te Amster dam is door ruim 9000 betalende personen bezocht geworden. Door een vleeechhouwer in sectie 5 te Amsterdam den heer M., is als Paasch- gift ter beschikking van de politie dier sectie gesteld 100 kilo rundvleesch. Den liefdadigen mandie hoopt dat zijn voorbeeld zal wor den gevolgd, zijn door de politie 50 namen opgegeven van personen, die verdieuen een deel van het milde geschenk te ontvangen. Het bestuur van het Panopticum te Amsterdam zal, na de feestweek, het ge heele garnizoen der stad, zoomede de be manningen der oorlogsschepen, in de gele genheid stellen, kosteloos de inrichting te bezoeken. Hij de dd. schutterij te Nijmegen is tot officier van gezondheid 2de kl. la suite benoemd de heer dr. I. Hocke. Te Leeuwarden is een oud-strijder van Waterloo, G. Klaassen, in den ouderdom van 91 jaren overleden. Hoe de lust tot het leggen van oester pannen in Zuid-Beveland geweken is, blijkt thans; er is geen enkele liefhebber meer, die dit jaar zijn geluk hierin beproeven zal. Was het getal pannen voor een paar jaren tot millioenen gestegen, thans is bet tot nul gereduceerd, tot groot nadeel voor ben, die zich van ruime verdiensten verstoken zien. De luit.-kol. van den generalen staf, jhr. Van Spengler chef van den staf bij de 3e divisie infanterie, is Woensdag te Breda overleden. De B. C. meldt, dat aan den heer F. J. Langlois van den Beigh, kolonel, plaatselijk commandant te Breda en waarn. bevelhebber in de 3de milit. afdeeling, eerst daags pensioen zal worden verleend. 's GKAVEVHAGE. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemees ter van BerkelC. Brenderssecretaris dier gemeente; van Ginneken en Bavel, mr. W. H. E. baron Van der Borch; van Haaren, C. A. Schijvens; van SteenbergenJ. J. Van Loon; van Mierloo, M. N. Panken, secreta ris dier gemeente; van Oud-Vroenhoven, W. Prickvan Naaldwijk en van de Lier, jhr. mr. W. Th. C. Van Doom, secretaris van laatstgenoemde gemeente; van Best, J. C. Van de Ven en van Rijswijk (Zuidhollaud), Ph, Verhagen Metman, secretaris dier ge meente. Doer Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Schimmert, P. Eyssen.is benoemd tot burgemeester dier gemeente. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is voor het tijdvak van heden tot en met 81 December 1887 beuoetnd tot adsistent bij de rijks-universiteit te Utrecht, bij de phar- macie; J. L. B. Van der Mark, te Roer mond. De hoofdinspecteur van adm. J. C. L. K. Van Wely wordt met 1 Mei a. s. gede tacheerd bij het dep. van Marine en belast met de waarneming der betrekking van chef der afdeeliDg soldijen enz. Door Z. M. is de heer J. Aaltsz, arts met ingang van 16 April a. s., benoemd tot of), v. gez. 2de kl. by de zeemacht.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2