NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e«e Co ui-a git verse hij ut <fla»eEijks, behalve op ïon- en Feestdagen. a b o a n e m e n i Donderdag 7 April 1887. lf°. 82. AöVEBTEHTIEK: Uitgevers: Gebroeders Muré. Jacht en Visscherij. BINNENLAND80HE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per luuiuier 10 t ent. Van 1d regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepinakerssteeg 6. '200» Jaargang;. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 6569 der ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stails-Bericliten. l)e BültGEMEESTER van LEIDEN herin nerl aan hendie zich voor hel aanslaande seizoen 1887/88 in het bezit wenschen te zien van Jacht- en Vfschakten. of wel van eene koslelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeentesecretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderleekend, vóór den 15en April a. s. moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd, dat blanco verzoekschriften tol het be komen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool- scholenhel schieten van konijnen en ander schadelyk gedierte en het visschen als hel wa ter met ijs bedekt is, mede gratis Ier Ge meente Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, DE KANTE». Leiden, den 6 April 1887. ITAD81VIEII W8. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging hun te machtigen den naam van Willem Freerk Van der Mandele, can- didaat in de rechten aan de rijksuniversiteit alhier als nog te plaatsen op de lijsten van kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaalde provinciale staten en den gemeenteraaden die van Denijs Hannaart, kastelein in de sociëteit Musis SacrumAdria- nus Cornelis Van Noort, koopman, en Dirk Eggink, beambte in de stadsbank van lee ning, op de lijsten van kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal en de provinciale staten. Ten gevolge van de groote inschrijving van nieuwe leerlingen op de school 3de klasse n°. 2, hoofd de heer N. Brouwer, aantal onderwijzers 15, zal de cursus met 1 April worden aangevaMjpn met 638 leerlin gen. Hoe bezwaarlijk !Wt is al deze leerlin gen in de lokalen der school zelve te plaat sen, zonder de klasseuverdeeling te schaden, zal het den heer Brouwer toch mogelijk zijn, indien in een der lokalen een gordijn kan worden aangebrachten tevens de derde klasse gesplitst kan worden in twee helften, waarvan elk de openblijvende plaatsen naast de 1ste of 2de klasse kan innemen. Maar daar.oe heeft de 8de klasse dan ook twee onderwijzers noodig zoodat genoemd school hoofd verzoekt die maatregelen te nemen, waardoor het hulppersoneel aan die school tijdelijk met één onderwijzer wordt uit gebreid. Burg. en weth. adviseeren den raad tot de tijdelijke benoeming van een derden onderwijzer of derde onderwijzeres aan die school over te gaan. De commissie van financien stelt na ge daan onderzoek, den raad voor den staat van af- en overschrijving op de begrooting van de dienstdoende schutterij dienst 1886, en de suppletoire begrooting van de stede lijke werkinrichting voor het jaar 1886 goed te keurenaangezien hun onderzoek in zake tot geene bedenkingen heeft geleid. Gedurende het lste kwartaal van dit jaar is de kweekschool voor zeevaart alhier met 81 jongens vooruitgegaan. Zondag 10 April (lsten Paaschdag) zal vanwege den Nederl, Protestantenbond in de „Loge" te 's Hage als spreker op- treden dr. H. G. Hagen, predikant alhier. Bij het gister te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken is o. a. toegelaten mej. M. Tink alhier. De leden van net classicaal bestuur van Leiden vereerden dr. W. P. Van Rhijn president-kerkvoogd te Leiderdorpeen keu- rigen presidentshamer met zilveren montee- ring en inscriptie. MUZIHK, LErrCKKA KDV KUNST. Sterfdag (1874) van W. Kaulbach. (schilder.) Rubinstein is van plan te Petersburg een nationale Russische opera te stichten, waarin Russische artisten alleen Russische opera's zullen zingen. Naar de JV. B. Ct. verneemt heeft de heer Willem Van Zuylen voor de uituoodi- ging om te Londen eenige voordrachten te komen houden bedankt, wegens zijnen miD- der gunstigen gezondheidstoestand. De Italiaansche treurspeler Rossi is ernstig ziek. Verdi gebruik tegenwoordig zijn leegen tijd niet alleen met het lezen van al de cri- tieken over zijn opera Otellomaar ook met het schrijven van anti-critiek en het maken van aanmerkingen er bij, natuurlijk alleen voor zijn eigen pleizier. Men zegt dat menige bladzijde prijkt met de uitdrukking: „Trop de fleurs." Onder de werken, door de jury voor den Parijschen Salon ter plaatsing aldaar waardig gekeurd, behoort ook een schilderij in waterverf van mevr. M. Zubli geb. Van den Berch van Heemstede te's Gravenhage. De thans in druk verschenen stukken betreffende den toestand van en de jongste voorvallen op het land Tjiomas, door den gouverneur-generaal aan den minister van koloniën toegezonden en door deze aan de tweede kamer overgelegd, die tot de open baarmaking besloot, zijn: 1°. een missive van den adsistent-resident van Buitenzorg, Lantier, dd. 15 Maart 1885 waarin hij uitvoerig uiteenzet den onwettigen toestand op het land Tjiomas, de willekeur en afpersingen waarvan de bevolking het slachtoffer is tengevolge van de tyrannie van den landheer jbr. J. W. E. De Sturler, een strafrechterlijke vervolging ten sterkste ont raadt, maar in overweging geeft dien eige naar krachtens art. 38 van Stbl. 1836 N". 19 het persoonlijk verblijf op zijn land te ver bieden 2°. een nota betreffende de door den land eigenaar gevoerde processen voor den land raad te Buitenzorg en verschillende missives van den adsistent-resident van Buitenzorg; 3°. verslag der resultaten van het onder zoek in zake het voorgevallene op Tjiomas op 22, 23, 24 Februari 1886 (ongeregeld heden ten gevolge van den meer dan on- houdbaren toestand op dat land); 4°. missive van den ads.-resident van Bui tenzorg Von Czernicki, van 26 Juni 1886, met rapport en bijlagen omtrent het door hem ingesteld onderzoek naar de ongeregeld heden op 19 Mei bevorens, die hun ontstaan te danken hadden aan ontevredenheid jegens den landheer en de onder hem dienende be ambten, die in 1886 het cultuurstelsel op Tjiomas invoerde in zijn meest hatelijkeu vorm, het stelsel van koffiecultuur gedreven op de erven, niettegenstaande hij wist of weten moest dat de grond op Tjiomas voor koffie niet geschikt was, die zware heeren- diensten eischte, welke, ten gevolge van de hooge prijzen, schier niet waren af te doen. De Haagsche correspondent van de Midilelb. Cl. deelt mede dat de begrooting van marine reeds door den raad van state is behandeld en eiken dag de tweede kamer kan bereiken. De minister zou zich met een paar torpedobooten tevreden stellen. Men denkt er ook in Indië over, een algemeene reorganisatie van het militair on derwijs te treffen en reeds is door bekwame maDnen een onderzoek ingesteld, in hoe verre de hoogere burgerscholen op Java aan de opleiding van officieren voor het Indische leger kunnen worden dienstbaar gemaakt. Ook de vrouwen en kinderen van ge huwde militairen zullenbij overplaatsingen, detacheeringen enz. van hunne echtgenooten en vadersvoortaan voor half geld per spoor worden vervoerd. Tot dusverre moesten zij den vollen vrachtprijs betalen. In November van het vorige jaar schreef een Maastrichtenaar een brief aan zijn zoonmilitair in Nederl.-Indie. Hoe groot was de verwondering van den man toen hij vóói eenige dagen zijn brief terugontving, die verscheiden poststempels droeg, en onder anderen het bericht, dat zijn zoon op 21 Augustus 1886 te Falembaug was overleden, ofschoon hij tot nu toe geen enkel bericht over het overlijden ontving van het minis terie van koloniën. Behoeft dit nog eenigen commentaar?" vraagt de inzender van dit bericht van het LM. Nbl. Belgie begint ons ook op het gebied van den tuinbouw een ernstige concurrentie aan te doen. Er is nl. te Antwerpen een naamlooze vennootechap opgericht tot het opkoopen in 't groot van groenten voor de Loudensche markt. In dit débouché heeft onze landbouw in de laatste jaren een niet onbelangrijke compensatie gevonden tegen over de dalende prijzen van andere produc ten. In 1884 werd voor 9.3 millioen aan groenten naar Engeland verscheept, 4]^ mil lioen naar Duitschland en 3 millioen onge veer naar Belgie. Men tracht nu de Belgi sche groenten naar Engeland en Duitschland te verschepen. Onze landbouw zij op zijn hoede, al zal 't nog wel eenigen tijd duren vóórdat Belgie ons kan overvleugelen. Wij hebben 20 jaren noodig gehad om 't zóóver te brengen als wij zijn. Van 1847 tot 1856 werd jaarlijks gemiddeld voor circa 2 ton gouds aan versche groenten uit Nederland uitgevoerd. In het volgend lOjarig tijdperk steeg het bedrag tot f 777,000, van 1867 tot 1876 tot gemiddeld 6 millioen 's jaars, en in het laatstverloopen lOjarig tijdperk tot ongeveer 12 millioen 's jaars. In 1884 werd voor 16{ millioen uitgevoerd en daar enboven 6 ton aan ingemaakte groenten. 't Is wel de moeite waard voorde Belgen om ons dit af te snoepen. Maar ook voor ons om 't te behouden I Lad.) Het personeel der Haagsche Tramway- maatschappijdat op de lijnen Koninginne gracht-Station en Bankastraat-Station dienst doet, vereerde gisteren den chef der maat schappij, aan het Hollaudsche station, den heer Langendoen, een fraaie zilveren inkt koker, als bewijs van achting en genegen heid, naar aanleiding van diens 59ste ge boorte- en 35jarig huwelijksfeest, welke ju- bilés beiden op Zondag jl. door hem werden herdacht. Wel een blijk dat die ambtenaar, bij zijn steeds geroemde trouwe plichtsbe trachting, de humaniteit tegenover zijn on dergeschikten niet uit het oog verliest. (JL v. Z.-H. en 'i Or.) Een drietal schooljongens, allen on geveer 10 jaren oud zijn door de Haagsche politie aangehouden als verdacht van het wegnemen van 50 cent uit den lessenaar van hunnen hoofdonderwijzer in de school in de Rembrandtstraat aldaar; bet ontvreem den van ham en worst uit de overdekte markt, en het lichten eener lade bij eenen winkelier in de Boekhorststraat. Twee kinderen van den heer V. in den Haag dronken gisteren op een oogenblik dat zij onbewaakt waren, uit eene flesch met olie en loog. Spoedig kregen zij hevige krampen en moesten zij naar het gasthuis worden vervoerd. Hun toestand is zeer be denkelijk. In de beide laatste weken zijn door de heeren Meijer Pool te Rotterdam ongeveer 1000 stuks vee geslacht en verzonden naar Londen. Eergisteravond te 10 nren had te Rotterdam een brutale inbraak plaats. Een persoon verbrijzelde de spiegelruit van een goud- en zilversmidswinkel aan de Zeevisch- markt en ontvreemdde twee gouden horlo gekettingen. Door het publiek achtervolgd, was de dief spoedig in handen der politie, die in hem een oude bekende terugvond. De morgengroet der kinderen bij 's ko- nings bezoek te Amsterdam is nu bepaald vastgesteld op Vrijdag 15 April te 9 uur. Het getal kinderen is 4500. De gondelvaart blijft bepaald op Woens dag 13 April van 1 tot 5 uur. Er zijn 23 vaartuigen. Des avonds illuminatie. De roeiwedstrijd blijft bepaald op Donder dag 14 April op den Amstel. Des avonds vuurwerken op den Amstel en het IJ te 9 uur. Woensdag en Donderdag in de feestweek zullen volks- en kinderspelen plaats hebben. De eerste, waaraan jongens van 14 tot 18 jaar en mannen boven de 18 jaar kunnen deelnemen, zijn op Woensdag 13 April vast gesteld. De kinderspelen hebben Woensdag en Don derdag in de beide speeltuinen plaats, tel kens van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur. In den grootsten tnin zullen die vier keeren telkens 800 kinderen, in den kleinsten 500 kinderen ontvangen worden, zoodat ruim 5000 kinderen een prettigen dag kunnen genieten. Er zullen caroussels en poppenkasten wezen, goochelaars en muziek, en lest en best eene tombola zonder nieten. In de pauzeeringen wordt het jonge volkje ook onthaald. Gisteren is men op den Korten Sin gel, bij het Centraalstation te Amsterdam, begonnen met het stellen der eerepoort van wege den Bakkersbond. De wachtkamer lste klasse van het station wordt op de gebrui kelijke wijze versierd, terwijl aan de entrée van het station tusschen de markiezen eene tropee zal worden aangebracht, welke zal worden geïllumineerd. Op den avond der illuminatie zal het tramverkeer na half zes gestremd zijn; op de overige avonden zal de tram rijden naar omstandigheden. Uit Egmond aan Zee wordt aan de N. B. Ct. gemeldUit Scheveningen heeft in schier alle dagbladen het bericht de ronde gedaan, dat er aldaar een 125 tal visscher9 tijdelijk leegliepen. Hoe treurig die toestand ook zijhij is toch geenszins nieuw. Ten minste op zichzelve en vooral van hieruit beschouwd verdient deze werkloosheid geene opzettelijke vermelding als iets buitengewoons. Wat andere ambachten treft, zal ook het lot wel wezen der visscherij. Hier althans doet zich eiken winter en elk voorjaar het treurige verschijnsel voor, dat meer dan 825 visscherslui ledig loopen. Deze gaan van Pinksteren tot St. Nicolaas wel ter haring- visscherijdoch het overige gedeelte van het jaar loopen zij grootendeels ledig. Het twin tigtal schuiten, dat hier in de vaart is, is natuurlijk veel te gering om dat groote aan tal te plaatsen. Wel gaan velen in het voorjaar ter beugvisscherijdoch deze leverde over hel algemeen, in de laatste jaren, meer nadeel dan voordeel op. Wel trachten andere

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1