BUITENLANDSCHE BERICHTEN rmec m ea ocs dus weer gedeeltelijk roude en gedeeltelijk witte tarwe gebruikt. Naar wij vernemen, ral ook de kolo nel F. C D. M. Hinlópen, plaatselijk com mandant te 's Hage, den dienst met pen sioen verlaten. Tad Naar in bet Ulr. Dagblad medegedeeld wordt bestaat bij den beer Keuchenius reeds sinds eenigen tijd het ernstig voor nemen, als lid der tweede kamer ontslag te nemen en zich uit het openbare leven terug te trekken. Alleen dan, wanneer de Tjiomas-zaakwaarin hij met hart en ziel belang stelt, niet vóór de algemeene verkiezingen mocht worden afgedaan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. De uitvoer van versche en gedroogde groenten in ons land is in de laatste twin tig jaren ontzaglijk vooruitgegaan. Van 1847 tot 1856 werd jaarlijks gemiddeld slechts voor nog geen 2 ton gouds uitgevoerd. In het volgend tienjarig tijdperk steeg het be drag tot f 777,001), maar van 1867 tot 1876 was het gemiddeld 6 millioen's jaarsen in het laatstverloopen tienjarig tijdperk is het gestegen tot ongeveer 12 millioen 's jaars. In 1884 werd voor 16f millioen uitgevoerd en bovendien nog 6 ton aan ingemaakte groenten. Voor het grootste gedeelte worden de groen ten naar Engeland verscheept, dat in 1884 9,3 millioen onving; 4t millioen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 millioen naar Belgie. Deze cijfers toonen, boe belangrijk de tuinbouw zich hier te lande heeft ontwikkeld Ebl. Inhoud, 3e Jaargang, N°. 9, van het Maandblad tegen de Vervalsching van Le vensmiddelen en Handelsartikelen. Vervalscht Bier? Onderzoekingen van levensmidde len en handelsartikelen (Maart.) Uittrek sel van het overzicht van de Inspecteurs tot keuring van voedingsmiddelen (Januari en Februari.) Schadelijke gortbussen. Voorbeeldige straffen voor vervalschers. Het „signaleeren" van kunstboter. We tenschappelijke Mededeelingen. Verbod betreffende vergiftige kleuren. Korte Be richten. Hygiëne en Industrie. De temperatuur onzer slaapkamers. Hoe men met petroleum om moet gaan. Feuilleton. (Zoogen. tooverproeven ter onderzoek van Wijnkleurstoffen. Wijnvervalsching). De fijnste filtreer-inrichting. De gevaren van het gebruik van onzuiver Varkensvleesch. Practisch Allerlei. Vraagbord. Correspondentie. De Haagsche Véiocipède-club Exelsior heeft tegen 17 April a. s. voor hare leden een wegwedstrijd uitgeschreven over een af stand van 50 kilometer. De daartoe uitge kozen weg loopt van Den Haag over Was senaar, Noordwijk, Voorhout, Oegstgeest en Wassenaar weder naar Den Haag terug. De handicapping, die de verschillende typen vélo- cipèdes zullen krijgen of gevenis nog niet vastgesteld. Gisterenmiddag is een nieuw opgetrok ken muur van bet huis in aanbouw op den hoek Nieuwe Markt en Fluweelen Burgwal te 's Hage omver gewaaid. Een der werk lieden kreeg het puin op het lijf en werd er emstig verwond onder uit gehaald. Hij is in het tegenovergelegen militair hospitaal voor eerste verpleging opgenomen. Werd onlangs gemeld dat de Anto- niuskerk te Botterdam electrisch zal worden verlicht, nader deelt men mede dat daartoe in het schip der kerk een lamp van 5000 kaarsen en in de beide beuken ieder een van 2000 kaarsen zal geplaatst worden. De firma Willem Smit Co. welke de verlich ting zal tot stand brengen is verplicht de oplevering te doen plaats hebben in het be gin der maand Juni a. s. Onder geleide van den heer Van Gol- stein, heeft prins Albert Victor, zoon van den prins van Wales, gisterenmiddag in cognito Vianen bezocht. Onder meer werden het praalgraf van Brederode en de kerk be zichtigd. Te Haarlem zal, tengevolge van de vele aanvragen tot plaatsing bij de inrichting Bethesda, eene inrichting voor lijders aan vallende ziekte, een nieuw gesticht voor vrouwelijke patiënten gebouwd worden. Het bouwterrein is aanwezig, en van de voor den bouw benoodigde som groot f 22,000 is reeds f 10,000 ontvangen. Bedriegen niet alle voorteekenendan zal te Amsterdam Woensdagavond der feest- week, de avond der illuminatie, een zeer eigenaardig karakter dragen. Gereden wordt er niet, maar naar het schijnt des te meer gevaren. Immers nu reeds zijn alle haven bootjes afgehuurd om er tochtjes door de stad mede te maken. Andere stoombootjes zullen zeker volgen, evenals de sloepen e. d. en dan zal Amsterdam, vooral als van die vaartuigen nu en dan Bengaalsch licht wordt ontstoken, inderdaad wat gelijken op Venetië en zijne beroemde nachten. (Ebl.) Het muziekcorps der dienstd. schutterij te Breda, onder leiding van den luit.-kapel meester L. P. Kriens, zal, behalve de Nederl. militaire muziekcorpsen, op speciale uitnoo- diging der centrale commissie tot voorberei ding der April-feesten te Amsterdambij die gelegenheid aldaar medewerken. Daar zij de eenige schutterijmuziek is, welke eene dergelijke uitnoodiging heeft ontvangen, mag dit wel voor dit uitmuntende corps als eene bijzondere onderscheiding beschouwd worden. hat.) De bloemententoonstelling te Amster dam werd eergisteren door 3000 betalende personen bezocht. De Nederlandsche vereeniging van postzegelverzamelaars zal 30 April a. s. te Amsterdam haar derde jaarfeest vieren. Des avonds zal zij in Café Suisse eene algemeene vergadering houden. Zondag 1 Mei zal in hetzelfde lokaal een tentoonstelling plaats hebben van postzegelalbums. De geheele voorraad wol op het eiland Tessel is thans opgeruimd. De laatste par tijen gingen van de band voor 96 cent per KG. Gedurende den herfst van het vorige jaar werd 76 cent besteed. De prijzen ziin alzoo gerezen. Voor de Schapenfokkers is dit een goed vooruitzicht op den aanstaanden scheertijd van hun wolvee. M. v. d. Akker, wiens handen in het jaar 1872, tijdens hij in militairen dienst was, door een ongelukkig toeval werden af geschoten en die thans te Loosdrecht woont, oefent de schrijfkunst uit met zijnen mond, en wel zóó, dat tal van personen die daar voor hunne handen gebruikenhet hem niet verbeteren. V. d. Akker verricht ook, door middel van haken, allerlei tuinarbeid en knutsel werkjes. De elfjarige zoon van een Arnhemmer, die zich op het volapük heeft toegelegd en zich ook bezighoudt met het verzamelen van postzegels, richtte eenigen tijd geleden geheel uit zichzelven en zonder hulp een tweetal brieven in die taal aan ver verwij derde medebeoefenaars der wereldtaal. De eene brief was aan een ingezeten van Gua- delajara, de ander aan een bewoner van Beiroet in Syrië gericht. Op beide brieven ontving men antwoordzij bevatten eenige postzegels uit die landen, waarom hij ge vraagd had, begeleid door een vriendelijk schrijven, ook in het volapük. {Ami. Cl.) Naar het D. e. Z.-H. e» 't Gr. verneemt, zijn er voor het notariaat te Brummen, opengevallen door het overlijden van den beer Van der Dussen, omstreeks 70 sollici tanten, waaronder 25 notarissen. De heer H. W. J. Saunes, ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk, de bekende vervaardiger van het ontwerp eener nieuwe wet op het notarisambt, is dezer dagen benoemd tot inspecteur der re gistratie te Hoorn. Dit feit is niet zoo meldenswaardig als wel het gevolg van die benoeming. De heer Sannes toch heeft niet minder dan 33 (zegge drie-en-dertig) adspi- ranten, die hij voor candidaat-notaris op leidt en die al staat het bestuur hem toe enkelen te houden nu bijna allen een ander heenkomen moeten zoeken. Vooral voor de gemeente Steenwijk is dus het ver trek van den heer Sannes nog afge scheiden van zijn persoon een slag: de geheele bevolking gaat bijna vertrekken. Arnh Cl.) Uit Meppel wordt dd. 2 April gemeld: Dat de handel in rundvee in de laatste da gen nog al van beteekenis is in de noorde lijke provinciën, daarvan zijn de veetreinen, die dagelijks ons station passeeren, de spre kende bewijzen. Zoo ging Donderdag een trein van hier met 34 waggons, Vrijdag met 35 en heden met 30, te zamen, gere kend op 12 stuks per waggon 828 stuks. Te Groningen is dezer dagen overle den een persoon, bij de meeste Groningers bekend onder den naam van »Bok." De door hem nagelaten roerende goederen zul len publiek worden verkocht, en volgens deskundigen zullen zij zeker een paar dui zend gulden opbrengen, terwijl de onroe rende goederen, bestaande uit arbeidershuis jes enz., eene waarde vertegenwoordigen van ongeveer f 8000. Gedurende ongeveer 40 jaren heeft de overledene geleefd van aal moezen, en in den laatsten tijd had hij daar eene kleine negotie bijgevoegd. De schoenmakerijen in de Langstraat hebben over het algemeen volop werk. De gedurende den winter gemaakte voorraad ruimt goed op en er komen flinke bestellin gen op nieuw werk. De vooruitzichten zijn dus gunstig. Met het rundvee is dit geheel anders. Men klaagt algemeen over de lage prijzen. Te Baarle-Nassau is een persoon ge arresteerd, die verdacht wordt de dader te te zijn van de diefstallen bij de heeren Bo- gaers en Swagemakers te Tilburg. 's GUirEAIIAfiE. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. Palczijnski, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het onderscbei- dingsteeken 2de kl. voor dienst bij de land weer in Duitschland. Door Z. M. is, met ingang van 15 April 1887, aan G. W. Chr. Van Dort Kroonop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester van Wad .ïnxveen. Door Z. M. is, met ingang van 16 April 1887, aan mr. E. M. Von lïaum- hauer te Leeuwarden, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Veenwouden. Door Z. M. zijn benoemdTot ont vanger der dir. bel. en acc. te Balk A. C. J. Verhoeff, thans te Bellingwolde; tot ont vanger der dir. bel. en acc. te Franeker J H. Pel, thans te. Heeg; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Uithuizen J. H. G. Van Santen, thans te Eist; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Hengeloo (Overijsel) C. A. Pen ning Jr. thans te Elburg; tol ontvanger der dir. bel. invoer, en acc. te Beverwijk W. Van Nouhuijs, thans te Oldenzaal c. a.tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Belling wolde, J. Mulder, thanB ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Tegelentot ont vanger der dir. bel. invoerr. acc. te Tegelen A. Potjer, surnumerair uit de inspectie Bot terdam tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Oldenzaal J. Van de Waereld, hoofd- vereficateur voor den actieven dienst, der zelfde middelen te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Komein uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Met 27 dezer worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. injtructievaartuig Nau tilus, de adelborsten late kl. W. Gaade, J. J. Oudemaus, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. J. Schaalje, J. H. Junius en A. J. Loke; en met 1 Mei a. s. C. Hooft Graafland en J. A. Kool, terwijl met laatstgenoemden datum worden geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Pollux, de adelborsten 1ste kl. S. F. Nolst Trénité en P. Sodenkamp en in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna en gedeta cheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor de adelborsten 1ste kl. J. SouteLdam en A. Pieren. De minister van marine zal, wegens den Goeden Vrijdag, op 8 dezer geen audiëntie verleenen. LAATSTK BERICHTEN. Door Z. M. zijn bij het departement van financien bevorderd: tot hoofdcommies, de commies P. J. Van Bhede van der Kloot, tot commies, de adjunct-commies, W. J. Van Sandick. De regeering heeft haar ontwerp be treffende de periodieke verkiezing voor de tweede kamer zoo gewijzigd, dat de ver kiezing worden uitgesteld tot den laatsten Dinsdag in Augustus. Zij vleit zich, dat de eerste lezing der Grondwetsvoorstellen kan zijn afgehandeld vóór 12 Juli, zoodat ook de periodieke verkiezing voor de eerste kamer door de dan vergaderde provinciale staten kan vervallen. De regeering verklaart in geen geval te kunnen meegaan met het denkbeeld om de kamers te ontbinden, vóór omtrent al de herzieningsvoorstellen in eerste lezing is beslist. Het Haagtche Dagbl. verneemt dat ook door te Wiesbaden gevestigde Nederlanders een adres van instemming met het bekende »adres der honderd" over den toestand van Indië is ingezonden. H. M. de koningin bracht hedenmid dag, vergezeld van eene hofdame, een be zoek aan de Industrieschool voor meisjes, Gedempte Burgwal te 's Hage. H. M. bezichtigde met belangstelling de inrichting en ook een handwerk, dat in de school volgens hare bestelling vervaardigd wordt. De koningin onderhield zich zeer minzaam met de directrice, mejuffrouw Beydals, met de onderwijzeressen en eenige leerlingen. Zooals reeds is medegedeeld zullen Hunne Majesteiten den 12 dezer te een ure dertig minuten per Holl. spoor, zich van 's Hage naar Amsterdam begeven. Het ge volg van H H. MM. zal saamgesteld zijn uit de na te noemen personen De grootmeester en opperkamerheer, graaf Schimmelpenninck v. Nijenhuis; De chef van het militaire huis des konings Z. M. adjudant-generaal der marinevice- admiraal jonkheer Van Capellen; De hofmaarschalk kamerheer ceremonie meester baron De Constant Bebecque De generaal majoor adjudant en particulier secretaris des konings, graaf Dumonceau. De kamerheer des konings, baron Taets van Amerougen van Natewischde adjudant des konings, kapitein ter zee baron Van Ho- gendorpde ordonnans-officier ritmeester ba ron Van Tuyll van Serooskerke terwijl ook de heer directeur van het kabinet des ko nings jhr. mr. F. Alewijn Zijne Majesteit naar de hoofdstad vergezellen zal. De beide hofdames jonkvrouw Van de Poll en ba ronesse Van Ittersum vergezellen Hare Ma jesteit de koningin. Gedurende het verblijf Hunner Majestei ten in de hoofdstad zullen aldaar mede dienst doen mevrouw Insinger geboren Van Loon als dame du palais van Hare Majesteit en 's konings kamerheereu in buitengewoneu dieust jhr. Hoeuft van Velsen, jhr. Van Loon en baron Tindal en znllen de functiën van eerste stalmeester weder door den lui tenant-kolonel baron Bentinck worden vervuld. De hofdame-honoraire baronesse Van Heemstra en miss Sexton Winter, gouver nantes van de prinses Wilhelmina zullen H. K. H. gedurende haar verblijf te Am sterdam vergezellen. De hofmaarschalk en kamerheer ceremonie meester baron De Constant Bebecque ver trekt vooruit naar Amsterdam om alles voor de ontvangst van HH. MM. in gereedheid te brengen. De luit.-kol. baron Bentinck heeft we gens ongesteldheid verlenging van verlof ge kregen en derhalve zal de 2de stalmeester ritmeester baron Van Heemstra, gedurende het verblijf Hunner Majesteiten te Amster dam als eerste stalmeester blijven fungeeren. De eerste Zuiderzee-garnalen werden heden door de maatschappij l)e Zeenymph" te Amsterdamaan Z. M. den koning ge zonden. De vangst geschiedde met eigen schepen. De tweedaagsche retourbiljetten in locaal verkeer door de Ned Bijnspoorweg- maatschappij uitgegeven op 9 en 10 April (Paschen) zullen geldig zijn tot en met 12 April. Voor de harddraverijen en wedrennen, welke op den 2den Paaschdag te Breda zul len gehouden worden, is het aantal deelne mers bijzonder groot, zoodat zij veel doen verwachten. Voor de prov. harddraverij zijn aangege ven niet minder dan 28, voor den welkomst- prijs 11, voor den voorjaareprijs 9, voor den paaschprijs 4, voor den militairen sport- prijs 6, voor het concours rijpaarden 7, voor springpaarden 8, dus in 't geheel 63 paarden, waaronder de beste uit het geheele land. In alle opzichten beloven deze wed rennen veel. HANDELS. EN FINANTIËELE BERICHTEN. De stemming van binnenlandsche staats fondsen was ongeveer als gisteren. Oblig. Dorrepaalsche bank verloren Aand. In dische Handelsbank j en Soerab. Bank ongeveer 1 pCt. Aand. Holl. IJz. Spoorwegm. gingen weer 1 pCt. vooruit. Op de buitenlandsche markt waren weinig variatiën op te merken en ging weinig om. De Bussischespoorwegmarkt was ongeveer onveranderd. In Amerikaansche fondsen ging nog al wat om en had de markt een gunstiger aanzien. BELGIE. Dezer dagen overleed te Brussel baron De Mesnil. Hij had 10000 fr. vermaakt aan eene vriendin; het overige van zijn ver mogen, ongeveer twee millioen, moest be steed worden aan een grafteeken. De broe der van den overledene heeft echter het testament voor de rechtbank gebracht, omdat het, volgens hem, onmogelijk was, dat zijn broeder zulk eene groote som voor een graf zou hebben willen besteden. De rechtbank deelde deze zienswijze, en heeft nu 10000 francs voor het praalgraf bestemd. ENGELAND. Eene Britsche commissie heeft dezer dagen een rapport uitgebracht, dat een zeer ongunstig licht werpt op de toch reeds niet gunstig bekende administratie van het Brit sche departement van marine. Er zijn nl. naar een zeer slecht model bijna 100,000' zijdgeweren en bajonetten vervaardigd en daar van nog een groot deel door de oude op eene hoogst gebrekkige wjjze naar dit slechte model te vervormen. De ichade voor de schatkist bedraagt meer dan 30000

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2