0 S3 .j B*-C mm 4C3 usii scs mm kj «at. jm. *^x tt„ gramBerri-Berri vreeselijk op AtjehBari san terug. Ernstige ongeregeldheden op Ce lebes. Wij hebben, zegt Het Vaderlandalle reden de geloofwaardigheid van het veront rustende bericht aan te nemen, doch bij het ontbreken van nadere bijzonderheden vertrou wen wijdat het departement van koloniën niet zal nalaten in de Slaalecourant al het licht te geven, dat het bij machte is te ontsteken. Uit Rijnsburg wordt aan de N. B. Ct. gemeldDe vrees dat door den afwisselen den winter de tulpen en crocrussen veel zouden geleden hebben, heeft zich gelukkig ;.iet bewaarheid. Alle soorten tulpen ont wikkelen zich flink boven den grond, en de ducsoorten vertoouen reeds knoppen. De crocussen staan alle in bloei, en met een paar zonnige dagen zullen ie tot volle pracht ontwikkeld zijn. De aardbeziën (de hoop van den kleinen teler) loopen goed uit. Uien zijnof worden gezaaiden de vroege aardappelsoorten worden aan den bodem toe vertrouwd. Het bloemkoolzaad, onder broei- ramen gezaaid, komt goed op. De grond laat zich, doordien hij goed doorgevrozen is, gemakkelijk omwerken. Het winterkoren staat algemeen zeer goed. De haver wordt gezaaid, en daarvan zal hier dit jaar veel verbouwd worden. Er is nog niet zooveel gras in de weilanden als het vorige jaar, zoodat het vee eenige dagen langer zal moeten gestald worden. Gelukkig is er algemeen nog hooi genoeg. Dank zij de onvermoeide zorgen van den burgemeester van Noordwijkzal deze plaats zich weldra mogen verheugen in een fraai en geschikt raadhuis. Dit gebouw, in oud-Hollandscben stijl op een zeer gun stig gelegen punt opgetrokken, is ontworpen door den architect Molenaar, die gezorgd heeft dat de verschillende diensten in be hoorlijke lokalen zullen worden gevestigd. Bij het ontgraven van de fundamenten is een steen ontdekt, die boven den ingang van de burgemeesterskamer zal worden in gemetseld. Hij draagt een Romeinsch op schrift, waarvan de lezing nog niet verklaard kon worden, vermoedelijk omdat het op schrift geschonden is. Een afgietsel is naar het Museum van Oudheden te Leiden ge zonden, waar de deskundigen zich met de verklaring van het oude document onledig houden. Het opschrift luidt als volgt: NITRO QVE NINDE SECA ME RE Men weet dat de Romeinen langs den duinrand, waar ook Noordwijk gelegen is, nederzettingen hebben gehad. Doch tot dusver was het niet bekend, dat zij zich ook te Noordwijk zeiven gevestigd hadden. Daarom is de vondst van deze steen van bijzonder belang en kan men het slechts prijzen, dat voor het behoud daarvan zorg wordt gedragen. (D. v. Z.-H. en 'i Gr.) In eene gisterenavond gehouden ver gadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, heeft het Comité der nati onale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, in 1888 te 's Gravenhage te houden, zich geconstitueerd, en is in be ginsel besloten, met behulp van een waar borgfonds en van te verwerven subsidiën van rijk en gemeente, de zaak tot stand te brengen. Er zullen sub-commissiën in de voornaamste plaatsen des landB worden ge vormd. Een paar weken geleden stierf te *8 Hage een vrouwdie met bedelen in haar onderhoud voorzag. Op haar sterfbed ver zocht zij herhaaldelijk aan haar zuster om haar, nadat zij zou zijn gestorven, met de muts die zij op het hoofd had te begraven. Dit wekte achterdocht, zoodat men na haar verscheiden die muts afnam en toen onge- f 1000 aan bankpapier vond. (D. v. Z.-H. en 'i Gr.) De gemeenteraad van Delft behandelde Woensdag het verzoek van den minister van waterstaat enz. om het terrein van het oude stationsgebouw aan het rijk af te saan. Het voorstel van B. en W. strekte om het niet af te staan, wijl daardoor de gelegenheid zou worden henomen om een toegang naar den tunnel te maken, terwijl ook van de kamer van koophandel een adres was inge komen om in het verzoek niet te treden. De raad besloot dienovereenkomstig. Het voorstel van B. en W. omtrent Stads Doele, om de plannen en voorwaarden voor de concurrentie open te stellen, werd aange nomen. Naar wordt gemeld, zullen vier leden vau de Vereeniging voor algemeen kies- en stemrecht, tijdens het verblijf van Z. M. den koning te Amsterdam een adres om gratie aan Z. M. indienen voor Domela Nieuwenhuis, daar diens ziekte redenen tot bezorgdheid geeft. (Amet. Ct.) Dinsdagavond hield te Helder de heer dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruijn scheikundige bij de Kon. Ned. Marine, eene met scheikundige proeven opgehelderde voordracht over het schietkatoen, in de vereeniging tot behandeling van op de zee macht betrekking hebbende onderwerpen. Door den hoogen stand van den IJsel zijn alle hooi- en graslanden langs de rivier ouder geloopen. Uit de wees-iurichting te Neerbosch zijn weder twee jongens naar Noord-Amerika vertrokken om zich te Benville (Minnesota) te vestigen. Thans zijn reeds elf jongens op verschillende plaatsen in Amerika in betrek kingen geplaatst. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct.-. Thans kan de directeur der Wees- inrichtiug melden, dat niet alleen aanhou dend uit Amerika, maar nu ook weder uit ons landvan vele plaatsen aanvragen ko men om jongens, die in verschillende vak ken zijn opgeleidzoodat hij nu geen oogen- blik voor zijne weezen verlegen behoeft te staandat zij in geen betrekkingen zouden kunnen geplaatst worden. Daarom is hij be sloten, om indien er middelen aanwezig zijn om huizen te bouwen, en gelden voor hunne opvoeding inkomen, de inrichting voortdu rend te blijven uitbreiden, opdat nog hon derden ongelukkige kinderen in ons vader land geholpen kunnen worden, die wanneer zij in dien toestand blijven waarin zij ver- keeren, tot ballasten der maatschappij op groeien, om eindelijk misschien in de ge vangenis terecht te komen, lntusschen is nu reeds met den bouw van een nieuw wees huis een aanvang gemaakt, en zoodra dit gereed is, worden weder 200 kinderen ter verpleging opgenomen. In Gelderland en Overijsel worden thans voor de weiderij groote inkoopeu van vee gedaan. Niettemin blijven de prijzen lager dan in 30 jaren. De beste weikoeien worden verkocht voor hoogstens 32 ets. het kg.daar de vette koeien zoo goedkoop zijn, dat zij nauwelijks 50 ets. per kg. kunnen op brengen. Onder Spaarnwoude zijn de eerste kievitseieren gevonden. Ze werden verkocht voor f2.50 per stuk, zoodat de arbeider, die het tweetal snapte, een goeden dag had. De Engeland, het tweede der nieuwe mail-stoomschepen van de stoomvaart-maat schappij. „Zeeland", maakte eergisteren dó proefreis hij Greenock, die zeer gunstig uit viel. Het schip is den 2den April te Vlis- singen te verwachten. Bijzonder groot is in Zuid-Beveland van 'tjaar de hoeveelheid aardappelen, die gepoot worden. Reeds waren vele vdér de vorst in den grond gebracht, op verscheiden plaatsen evenwel met het gevolg dat ze be vroren zijn. Waar de sneeuw een behoor lijke dikte had, zijn ze bewaard gebleven; doch het ondiep liggenom de plant spoedig boven te doen komen, veroorzaakte het be vriezen. De gemeente Oostburg werd eergisteren bezocht door een Zigeunerfamilie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. De on- genoode en onwelkome gasten zijn door de politie over Sluis naar Westcapelle geleid. Eene premie van f 500 is uitgeloofd aan hem, die den dader kan aanwijzen of aan houden van den diefstal van zilverwerken enz., die in den nacht van den 24sten op den 25Bten Maart in de Willemstraat te Til burg is gepleegd. In de aardewerkfabriek van de firma P. Regout &Cie., te Maastricht, zijn eenige maatregelen getroft'e in 't belang der ge zondheid van werkliedendie met vergiftige stoffen omgaan. 's CBAVE1HAGE. Door Z. M. is aan den voor den dieust in Iudie bestemden soldaat O. F. E. Barl- hol, van het koloniaal werfdepot, vergun ning verleend tot het dragen van het onder- scheidingsteeken 3de kl. voor negenjarigeu dienst in Duitschland. Door Z. M. zijn beuoemd tot notaris5 te Sneek, H. Fennema, thans notaris te Wommels, gem. Hennaarderadeelte Wom- mels, gem. Hennaarderadeel, mr. J. Zijlstra, thans notaris te Leeuwardente Leeuwarden A. Wiersma, thans notaris te Roordahuizum gem. Idaarderadeel. Door Z. M. is aan M. E. Bentinck, te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool aldaar. Door Z. M. zijn de navolgende pen sioenen verleend, als aan: M. Graumans, gewezen conducteur der bievenmalen van de lste kl. te 's Gravenhagef512 'sjaars; J. J. De Bree, gewezen brievenbesteller te Am sterdam, f372 'sjaars; A. Scholten, gewe zen brievengaarder te Exloo, f89'sjaars; H. W. Sadée, zich schrijvende W. H. Sadée gewezen directeur van het postkantoor te Maastricht, f1820 'sjaars. Ingevolge machtiging des konings, wordt het schroefstoomschip der lste kl. Atjeh met den 16den dezer buiten dienst gesteld en de kapt. ter zee C. 11. Bogaert eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. De minister van justitie zal op 5 April geen audiëntie verleenen. PER TELEGRAAF. LON DEN 1 April. De Standard deelt een telegram mede uit Kopenhagenonder dagteekening van 31 Maart, dat aldus luidt De koning vau Denemarken ontving heden middag een telegram uit Petersburg, waarin wordt gemeld dat weer een vruchtelooze moordaanslag tegen het leven van Czaar Alexander is gepleegd. LONDEN, 1 April. Volgens de jongste berichten, welke het agentschap Reuter over den aanslag tegen den Czaar ontvangt, is de aanslag gepleeg I in liet park van Gat- scliina door een officier, die terstond werd gevat. De keizer werd niet gewond, olschoon de officier op korten afstand een pistool schot op den Czaar loste. METZ, 1 April. De afgevaardigde voor den rijksdag, Antoine, is krachtens besluit van den stadhouder uit den Elzas en Lotha ringen verbannen. Antoine verliet terstond Metz en begaf zich naar Parijs. KOPENHAGEN, 1 April. Het bericht van den Standard, dat ook het hof alhier mededeeliugeu heeft ontvangen over een moordaanslag te Gatschina, is van allen grond ontbloot. LAAT8TK BER1CHTEA. Met het oog op de waarschijnlijkheid dat de tweede kamer den 19den April we derom tot hervatting der werkzaamheden wordt bijeengeroepen zal de commissie voor de arbeidersenquête tijdens het kamerreces geen getuigenverhooren houden, ofschoon zij dit aanvankelijk voornemens was. Naar men verneemt zijn door den mi nister van financiëu bij zijn departement be noemd tot tweede klerken: E. Snoeck en H. Van Reijerdam. De commissie van zee-officieren, van welke dezer dagen werd melding gemaakt, in verband met het haar opgedragen onder zoek naar de wenschelijkheid tot oprichting eeuer stafschool voor de marine, is reeds nagenoeg met bare taak gereed en zal wel dra haar rapport vaststellen. Ten einde voor militairen, voor wie dit, na verpleging wegens ziekte of om an dere redenen wenschelijk is, de gelegenheid te openen, eenigen tijd in gezondefrissche lucht door te brengen, heeft Z. M. bepaald: 1°. de legerplaats bij Milligen wordt mede tijdelijk bestemd tot herstellingsoord voor militairen 2°. tot huisvesting en verpleging voor dat doel wordt het ambulance-gebouw aldaar aangewezen 3°. dat gebouw wordt beschouwd als een militair hospitaal van de 3de klasse. Het hospitaal blijft in werking van 1 Juni tot en met 15 Sept. of zooveel later als noodig mocht zijn om ziekenwier toestand vervoer naar elders niet gedoogt, zoolang dit vereischt wordt, daarin te verplegen. Er worden niet meer dan 25 herstellende militairen gelijktijdig ter verpleging in het hospitaal opgenomen. Naar aanleiding van het op 31 Maart gepubliceerde particuliere telegram vau Ba tavia, dat de berri-berri vreeselijk in Atjeh heerscht, dat de barisan van daar is terug gekeerd, en dat op Celebes ernstige onlusten zijn ontstaan, is telegrafisch inlichting aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Iudië gevraagd. Een heden aan het departement van ko loniën ontvangen telegram van dien land voogd luidt als volgt: Werkelijk is de berri-berri vrij hevig on der de barisan van Madura in Atjeh uit gebroken en machtiging verleend om de beide compagniën terstond terug te zenden. De gouverneur van Atjeh verklaart in de eerste maand geen aanvulling van troepen noodig te hebben. Van onlusten op Celebes is niets bekend; alleen is Loewoe onwillig om een nieuw contract te sluiten en zal wellicht eene ma ritieme demonstratie voor ons prestige noo dig zijn. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde heden het vonnis van de rechtbank te Rotterdam waarbij de metselaar en aan nemer uit Kralingen, die gisteren terecht stond, was vrijgesproken van het afleggen van een valschen eed in een civiel geding. Als appellant van een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij hij tot 2 maanden ge vangenisstraf is veroordeeld, stond heden voor het gerechtshof terecht een arbeider uit Delft. Hij was in de eerste instantie veroordeeld wegens het vervoeren van vee, waarop een deurwaarder in den stal zijn vaders execu toriaal beslag had gelegd. Beklaagde's verdediging was thans dat bijna alle beesteuwaarop het beslag rustte zijn eigendom waren en hij derhalve meende dat hij ze mocht vervoeren. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde be vestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 9 dezer. Naar ons werd medegedeeld zal de bekende schrijver der Haagsche omtrekken, Damas, (de heer Van Hogendorp) optreden als hoofdredacteur van het Dagbl. van Zuid- Holland en 'e Gravenhage, in plaats van den overleden heer Doorman. (Ind. Mercuur). Men onderstelt dat de bekende dief stallen die in den nacht van 23 op 24 Maart te Ede zijn gepleegd, zijn bedreven door dezelfde personen, die verdacht worden van de diefstallen te Oegstgeest en in het koffie huis Reineveld, nabij Delft. Nabij de woningen te Ede, alwaar de diefstallen zijn gepleegd, zijn voetstappen opgemerkt van 20 en 27 centimeter. Den 24steu Maart 11. is te Wolfhezen, zijnde het op Ede in de richting van Arnhem volgende station, reeds te uur des voormiddags gezien een Duitscher van verdacht uiterlijk met brutale manieren, ongeveer 30 jaren oudmet zware knokken aan de polsen phantasiehoed, blauwe jas, donkergrijze broek. De officier van justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding, indien daartoe ter men bestaanen bericht. - Blijkens een te Amsterdam ontvangen telegram is op gisteren de lijn Batavia-Be- kassie van de Bataviasche Oosterspoorweg maatschappij voor het publiek geopend. (D. o. N.) Gisterenmorgen geraakte de bevolking te Oudeschild in rep en roer. Een wagen met turf beladen, geraakte, door lompheid van een voorbijgaanden vrachtrijder, met paard en al in zee. Het kostte ontzettend veel moeite den wagen uit zee weer tegen den hoogen zeedijk op te werken. Tal van ingezetenen boden echter de behulpzame hand en zoo kwam alles in orde. Het is zeer te verwonderen, dat er geene persoonlijke on gelukken plaats hadden. SCHOOL- EN HEBHNIEUWë. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haar lem heeft benoemdtot assistent te Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie) den weleerw. heer C. J. A. Borsboomlot assistent te Rijswijk den weleerw. heer P. Zwart; tot kapelaan te Amsterdam, (O. L. Vrouw Onb. Ontv.), den weleerw. heer A. L. A. Vorst; tot kapelaan te Loosduinen den weleerw. heer C. Van der Jagt; tot kapelaan te Amsterdam (H. Nico- laas) den weleerw. heer A. Schouten; tot kapelaan te Hoorn den weleerw. heer H. A. V. IJzermans. Gistermiddag is te 's Bosch overleden mgr. F. C. Swagemakers geheim kamerheer van Paus Leo XIII, vicaris-generaal en deken van 's Bosch. Onder de giften dezer dagen ten be hoeve van de theologische school te Kampen ontvangen, is er eene van een onbekende ten bedrage van f 1000. HANDELS- EN FINANTIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 1 April. verkochte hoeveel heid. Prü Laagste zen. Hoogste stake r - 0 0 Stieren 7 0 66 0 156.— 178 0 0 110 240.— Kalfkoeien 62 0 m 116. - 244.— Varekoeien 120 0 0 105 w 215.— 64 0 0 115.— w 300.— Kalveren (vette) 26 m 0 28 76.— (magere) 258 0 0 2 5.— (grw) 0 0 0 Schapen (magere) 286 0 0 12.— 24.— (vette) 510 0 0 18.— 31.— Varkens (magere) 110 0 15 35.— (biggen) 422 4.— 14 Ter markt aangebracht 426 runderen, 284 kal veren 746 schapen en 422 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 6 par tijen kaas. Besteed werd voor: Goud8che kaasvan /*16.-- tot /20. Derby Leidsche 150 KG. f Edammer ff Gouda, 31 Maart. Kaas-aanv. 11 part., prijs le qual. ƒ18 i 23.—, 2e qual.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2