BUITENLANDSCHE BERICHTEN. k* *c m voort te werken. Niet alleen de getuigen uit Twente, maar daarna ook die uit Eind hoven en omstreken, en wellicht zelfs die uit de Veenkoloniën, zullen nog vóór het einde van de zitting dezer kamer worden opgeroepen. Daarbij zal het dan voor ge- ruimen tijd met het enquête-werk blijven, en vermoedelijk zal het niet worden hervat vóórdat de kamer van 100 er is. De gep. luit. generaal jhr. Verspyck is Zaterdag van zijn zending naar Berlijn te 's Gravenhage teruggekeerd. De heer Verspyck ontving van den Duitschen keizer eene zeer kostbare gouden dooswaarin 's keizers por tret met diamanten omzet. Den lOden Mei zullen een aantal Ne derlanders eene bedevaart naar Lourdcs ondernemen. De reis, uit en thuis, duurt 12 dagen. De pelgrims vieren te Lourdes den Hemelvaartsdag. In de Zaterdag te Katwijk gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat wijlen de heer M. J. Burgersdijk, in leven wethouder, aan de gemeente een legaat vermaakt had tot onderhoud eener straat naar hem genoemd. De koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen heeft het getal werklieden met 200 vermeerderd, voor de vervaardiging van twee stoominrichtingen voor suikerfa brieken in Brazilië: De aannemingssom be draagt f 600.000. Het is ons aangenaam, te kunnen mededeelen, dat het H. M. onze geëerbie digde koningin behaagd heeft, den titel van Beschermvrouw over de ,'s Gravenhaagsche Coöperatieve Bouwvereeniging" onder de zinspreuk Vooruit II" te aanvaarden en als bewijs van haar gewaardeerde belangstel ling in deze zaak deel te nemen in de geld- leening ten behoeve dier vereeniging. (I). v. Z.-H. en 'i Gr.) Twee echtelieden in Den Haag die eenigen tijd gescheiden geleefd hadden wandelden gisterenmiddag, weder met elk ander verzoend, op de Groote Markt. Tot hun verwondering zagen zijden uitdrager D. passeerende, die aldaar eene uitstalling had, eenige hunner meubelen staan, die zij gedurende de scheiding hadden geborgen. Na informatie bij den koopman, bleek, dat hun kinderen zich van die goederen hadden weten meester te maken en ze aan dien koopman, in de Van Ravesteynstraathad den verkocht. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. Dv. Z.-H. en 'e Gr.) De studenten-gymnastiek- en scherm- vereeniging „Odin" te Delft geeft, op 1 April a. s. een gymnastiek- en scherm-con- cours voor studenten-vereenigingen. Tot heden hebben zich hiervoor opgegeven „Thor" uit Amsterdam en „Olympia" uit Utrecht, terwijl „Arena Studiosorum" uit Leiden heeft bedankt. Uitgeloofd zijn: korpsprijs voor werktui gen, (gouden medaille); personeele prijzen voor rek, ringen en brug, degen, sabel, hoog springen, ver springen en gewichten (verguld zilveren medailles). Zaterdag avond geeft „Odin"voor ge- noodigden, zoo dames als heeren, in Stads Doelen een assaut, gevolgd door een bal. (IV. R. Ct.) Naar men verneemt zal de aanleg van de stoomtram langs den weg tusschen Den Haag en Delft het leven kosten aan de prachtige, zware boomen aan den slootkant, van het begin van den weg tot aan bet bui ten van den heer De Kuyser. Alleen de enkele boomen bij lleineveld en bij de Glas fabriek zouden gespaard blijven. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten tot oproeping van een onderwijzeres lste kl.in het bezit der acten voor Fransch en Duitsch, aan de openbare meisjesschool, op een jaarwedde van f 700 en toelage van f 100 voor genoemde acten. Aan dr. H. Ekama is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, tegen 19 April, als leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de H. B. S. te Schiedam. Op de werf van den scheepsbouwmees ter C. Van Heemstede Obelt, Hoogte van den Kadijk te Amsterdam, ligt thans het vaartuigje gereed voor prinses Wilhelmina, waarvan door Z. M. eenigen tijd geleden de vervaardiging aan dien heer werd opgedragen. Het is een driemans-wberry en telt dus een roeibank meer dan gewoonlijk die vaar tuigen hebben. Verder heeft het boven de gebruikelijke, nog een afzonderlijke zitplaats voor den bestuurder der boot. Het is ruim 9 meter lang, elegant van vorm en keurig afgewerkt. De zitplaatsen voor het prinsesje en haar moeder zijn doelmatig en gemak kelijk ingericht en met een lichtblauwe stof bekleed. Zij worden tegen de zonnestralen beschut door een scherm van dezelfde stof en zijn gedekt door de koninklijke kroon. (IV. v. d. I).) De Amsterdamsche studenten-schiet- vereeniging zal haar vijfjarig bestaan her denken door het houden van een provincialen en nniversiteits-schietwedstrijd op 22, 23, 24, 25 en 26 Mei e. k., op de banen van Claudius Civilis, aan de overzijde van het IJ. Volgens te Amsterdam ontvangen tele gram is het stoomschip Garth Castle, aan boord hebbende een twaalftal Hollanders, die zich in de Tramvaal gaan vestigen, gisteren na eene zeer voorspoedige reis te Kaapstad aangekomen. De buskruitfabriek „De Krijgsman" te Muiden zal spoedig weer in werking tre den. Ofschoon van den Muiderstraatweg van de inrichting weinig te zien is, daar de verschillende gebouwenmet het oog op de veiligheid en om opeenhooping van buskruit te voorkomen, alle op het uitgebreide fa brieksterrein verspreid liggen, zoo blijkt de grootte van dit werk uit het kolossale cijfer van 8 millioen steenen-alle inlandsch fabri kaat, die daar verwerkt zijn. Volgt men van den tol bij de Papenlaan den zeedijk, dan ziet men enkele der fa brieksgebouwen. Half steen, half ijzer, van hoogst eigenaardige bouworde, vormen zij, met het Muiderslot en het oude bastion van den Muiderwal op den achtergrond, een vreemd middeleeuwse)] geheel. Vau het machinehuis, kenbaar aan den hoogen schoorsteen, loopen in verschillende richtingen ijzeren koorden, die door middel van groote ijzeren wielen, gedragen door zware steenen voelingen, de beweging op grooten afstand overbrengen naar de ver schillende gebouwen, waarvan het verste op ca. 1000 Meter van het hoofdgebouw ver wijderd schijnt. Op het fabrieksterrein zijn ruim 30 groote en kleinere gebouwen. De magazijnen zijn ten deele door hooge aarden beveiligings- wallen omgeven. Hbl Zondagmiddag werd te Hoorn door den burgemeester aan het corps der dd. schutterij namens een aantal jonge dames aldaar een nieuw vaandel uitgereikt. Het goudborduursel op de zijden banen (stads kleuren) maakt het geheel tot een even rijk als sierlijk geschenk, dat met erkentelijkheid werd aanvaard. Te Renkum heeft, door het omvallen van een ketel met kokende koffie, een kindje van één jaar zoo hevige brandwon den bekomen, dat het twee dagen na dit ongeval is overleden. Naar de Limburger Courier uit goede bron verneemt, heeft zich te 's Hage eene maatschappij gevormd tot bet aanleggen van een tramweg in het Geuldal, en wel het eerst tusschen Maastricht en Valkenburg. Te Meersen is Zondagavond omstreeks 8 uur brand ontstaan ir. de schuur van den landbouwer Hub. Claessens, tengevolge waar van zes buizen, gelegen in het Kuileneind, eene prooi der vlammen werden. Gisteren ochtend te 5 uren brak andermaal brand uit in diezelfde straat, waarbij drie huizen in asch werden gelegd. De afgebrande huizen waren allen verzekerd. De oorzaak van beide branden is onbekend. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. P. R. Feith, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; en mr. H. W. Fangman, kantonrechter te Dordrecht. Door Z. M. is, met ingang van 1 April 1887, benoemd tot commies der posterijen 4de kl., H. L. Dik, thans surnumerair der posterijen, en zijn met ingang van dien datum bevorderd tot commiezen der poste rijen 3de kl. A. J. Van Wijk en A. Van der Baan, thans commiezen 4de kl. De adelborsten lste kl. S. F. Nolst Trénité, J. Soutendam, P. Sodenkamp, A. Pieren, C. Hooft Graafland, J. A. Kool, W. Gaade, J. J. Oudemans, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. C. Schaalje, J. H. Junius en A. J. Loke, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, worden met 1 April a. s. op non-activiteit gesteld, terwijl de adelborst der lste kl., W. P Pook van Baggen, mede dienende aan boord van genoemden bodem, met ge lijke dagteekening wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Speyk. De minister van financiën zal op 31 dezer geen audiëntie verleenen. Heden zal te 6^ ure een groot gala diner ten bove plaats hebben. 1»ER TELEGRAAF. BERLIJN, 29 Maart. De keizer bracht den dag van gisteren van 's middags half- twaalf tot 's avonds 7 uur buiten het bed door en had een goeden nacht. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer van heden werden met eenparige stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen 1°. tot grensverandering tusschen de gemeente Delfzijl en Slochteren; 2°. wettelijke bepaliu gen omtrent het houden van bevolkingsre gisters; 3°. tot bekrachtiging van den on- derbandschen verkoop van grond onder Zunderl aan jhr. A. J. M. Montens cn A. Fiat c. s. De conclusie op het k d res van Gabriels Geelen en Cie. te Roermond, om vergoeding van schade geleden door eene volgens het willekeurige vordering van accijns, strekkende tol dankzegging aan den minister is aangenomen. Morgen 2 uur zijn andere kleine wetsontwerpen aau de orde. Er werd door de regeeriug geene mededeeliug gedaan. Naar wij vernemen, bestaat bij de regeering het plan om het koloniaal werf depot te Harderwijk te verplaatsen naar Utrecht. (D. v. N.) De Japansche prins Komatsu is voor nemens Donderdag a. s. met ziju gevolg van 's Gravenhage naar Kopenhagen te vertrek ken. Z. H. heeft gisteren bij den Japanschen minister aldaar het middagmaal gebruikt en heden zal de prins het gala-diner ten liove bijwonen. De machines van de stoomtram Den Haag-Scheveniugen vau de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij worden allen voor zien van een stoomrem. Twee locomotieven, van dit remtoestel voorzienzijn reeds in dienst gesteld. De tentoonstelling van vee en pluim gedierte, van wege de Maatschappij van Landbouw te Rotterdam gehouden, was heden druk bezocht. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Valkenburg (cl Leiden) door ds. B J. Van Heyningen te Heerjansdam. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Breukeleu ds A. De Vlieg, pred. te Noordwijk aan Zee. Nu de caud. J. Bootsma het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Blija heeft aangenomenzijn er bij die kerk geen can- didaten meer beroepbaar, hoewel|er nog een 80 vacaute gemeenten zijn. HANDELS- EN F1NANTIËELE RER1CHTEN. De biunenlaudsche staatsfondsen waren heden zoo goed als niet veranderd evenals de spoorwegmarkt. Echter waren de buiten- landsche fondsen voor 't grootste gedeelte in iets gunstiger stemming; evenzoo de Rus sische spoorwegmarkt. In Amerikaansche fondsen was een zeer geanimeerde handel en was de markt merk baar gunstiger gestemd. GEMENGDE BERICHTEN Een echt Amerikaansch tooneel is te Fremont (Ver. Staten) afgespeeld in den salon eener dame. Twee zusters, Marie en Blanche Bay, zijn de heldinnen dezer ruwe gebeurte nis. Zij waren beiden op een zekeren Monti- mer Rollins verliefd en om aan de voort durende ruzie een eind te maken, werd besloten, de zaak met een vuistgevecht te vereffenen. De beide dames gingen nu in mannen- kleeding naar de woning eener vriendin, waar meer dan 30 dames met ongeduld wachtten, en kozen haar getuigen. Zij trokken vecht handschoenen aan en het gevecht nam een aanvang, waarbij Blanche Marie reeds dade lijk op de wang trof. Deze gaf haar zuster een vuistslag, die haar de onderlip open scheurde. Na verbinding der wonde werd de strijd voortgezet en de aanwezige dames gin gen groote weddenschappen aanwie de over winning zou behalen. Blanchedoor het zien van bloed opgehitst, wierp zich nu op haar zuster met een hagel van vuistslagen, zoodat deze weldra niet meer in staat was, het edele gevecht voor te zetten. Do overwinning bleef dus aan Blanche, maar of dit Rollins veel genoegen deed, is de vraag, daar hij aan Marie, de overwon nene, de voorkeur gaf. Ulustratiën in de dagbladen behooren in Amerika tegenwoordig tot de vereischten voor de dagbladpers, wanneer deze als op de hoogte van hun tijd staande willen be schouwd worden. Om dat doel te bereiken hebben sommige bladen hunne reporters voor zien van kleine draagbare photographische toestellenzoodat de bezitters daarvan in de mogelijkheid zijn om ten alle tijde oogen- blikkelijk te kunnen photografeeren; eender groote couranten houdt er een eigen photo- graphisch atelier op na, waar de opnamen der reporters terstond bij aankomst worden ontwikkeld en gefixeerd. Is dit gedaan, dan worden zij in eene lichtsterkte laterna magica (skiopticon) gebracht en het beeld wordt op een tafel, waarop een wit papier ligt, ge worpen waar een teekenaar het terstond met krachtige trekken op het laatste schetst. Wasschen en wrijven doen dan nog het hunne om een effectvolle afbeelding te bezorgen, welke men vervolgens op gewone wijze pho- tographisch verkleint en etst of heliographisch reproduceert voor den druk op de snelpers. {Nbl. v. d. B.) In een bierhuis te Borghorstin West- falen wordt nog heden ten dage een oud blauw brief-couvert zorgvuldig bewaard. Voor ongeveer 40 jaar kwam de brief, waaraan dat couvert tot omslag diende, uit Berlijn te Borghorst aanaan het adres van de ge meenten Borghorst en Burgsteinfurt. Noch de burgemeester van de eenenoch die van de andere gemeente wilde echter de 23 gros- schen port betalen, en de brief ware zeker teruggezondenhad niet ten langen leste een in de herberg aanwezig gezelschap het verschuldigde port beschikbaar gesteld. En wat hield nu deze brief in? De door koning Frederik Wilhelm IV toegestane concessie van den ontworpen straatweg van Minister naar Glanerbrücken, eene onderneming, voor beide gemeenten van bet hoogste belang. Dit was een uitkomstDe milde bezoekers werden bezongen als redders van het vader land en de briefomslag werd den waard over handigd, die hem totuutoe getrouw bewaart, als een middel tot reclame voor zijne nog steeds bloeiende nering. Van 1880 1885 nam de bevolking van Duitschland toe met 1,622,000, die van Frankrijk van 1881 1886 met 547,000. Daarbij komt nog, dat in het genoemd tijd vak uit Duitschland 875,000, uit Frankrijk slechts 20,000 landverhuizers vertrokken, terwijl dit laatste rijk bovendien 150,000 vreemdelingen opuam. Duitschlands bevolking vermeerdert jaarlijks met j millioen, die van Frankrijk slechts met j millioen. In 't begin dezer eeuw was Frankrijk de meerdere in bevolking, thans heeft het 38 millioen be woners tegenover 47 millioen in Duitschland. Duitschland heeft slechts enkele streken, waar de bevolking verminderde: de beide Mecklenburgeneenige Pruisische districten langs de Oostzee, Sigmaringen en Lotha ringen. In Frankrijk nam de bevolking af in 32 van de 87 departementen, vooral in het zuiden en noordwesten. Het oudste paard, dat zich nu nog op de beenen bevindt, is, zegt de Ned. Sport waarschijnlijk een hengst in 't bezit van mr. Harrison Gilbert in Chili. De hengst kwam jong bij den vader van mr. Gilbert, die hem in den oorlog gebruikte. Hij kwam heelhuids uit den strijd en werd toen als rij- en koetspaard gebruikt. Klein van gestalte, heeft de hengst een krachtigen lichaamsbouw en draagt niettegen staande zijn hoogen ouderdom nog steeds zijn meester. Dat paard is thans vijftig en drie kwart jaar oud. De Duitsche Edison-maatschappij heeft een toestel vervaardigd, waarmede water langs electrischen weg kan worden verwarmd. De toestel wordt eenvoudig in het te ver warmen water geplaatst, brengt één liter water in 5 minuten tijds op eene tempera tuur van 30° R. en kan zonder bijzondere inrichtingen in elke geleiding worden opge nomen. Deze electrische waterverwarmex ver bruikt eene hoeveelheid stoom, die, bere kend naar de stedelijke electriciteitswerken te Berlijn, op 1J pfennig (0.09) cent komt te staan. Eene bruid te Dortmund, die in hare geboorteacte het jaar 1856 in 1859 veran derde en daardoor drie jaren jonger met haren bruidegom in het huwelijk trad, is door de rechtbank te Dortmund die de vrouwelijke ijdelheid in aanmerking nam slechts tot een dag gevangenisstraf ver oordeeld. BELGIE. Aan den aftredenden gouverneur van Antwerpen is door den koning de titel van baron verleend. Verleden Zaterdag tegen 2 uur is de prins van Wales uit Berlijn te Brussel aan gekomen waar hij door den koning aan het station werd verwelkomd. Z. M. was in klein generaals-uniform, de prins in hurger- kleeding. Tegen 4 uur heeft deze inet den koning, de koningin en gevolg een toer naar Laeken gedaan en des avondsna een een voudig diner ten hove van 60 couverts, met HH. MM. tot bij middernacht in den Munt schouwburg eene gala-voorstelling van Lakmé ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der omgekomen mijnwerkers te Quaregnon, bijgewoond. Zondag zat de prins aan een

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2