Maandag 28 Maart 1887. - N°. 73 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iïcle Courant verschijnt dadelijks* behalve op Zoii- eu Feestdagen. A S0 ^fêE^EWT: Vooi1 Leiden, per S maanden1.25, Kranco door het geheele rijk, per .*i maanden 1.60. Prijs per Summer 10 I'ent. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabat, per regel O.tO. Bureel: Scheepmakerssteeo; ft. 200e Jaargang. Stads-Berichten. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dal de Kiezers lijsten den 15en Maart j. 1. zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secrelarie der gemeenle voor een ieder Ier inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uitgenoo- digd omwanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezerslijsten moeien voorkomenlen Raadhuize inzage te nemen van de lijsten, terwijl ler herstelling van evenlueele abuizen, tol en met Dinsdag den 29en Maart a. s. bezwaren op on gezegeld papier legen de lijsten bij den Ge meenteraad kunnen worden ingediend. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, 19 Maart 1887. STADSNIEUWS. Op den 9den September 1858 werd de heet P. I. De Fremery beëedigd sis lid van den Gemeenteraad, op 19 April 1860 benoemd tot lid van de Commissie van Fa bricage en op den 29slen Maart 1862 tot wethouder in plaats van mr. N Olivier. Wat onder het stedelijk regeeringsregle- ment van 1824 evenmin als onder de ge meentewet plaats had nl. dat een lid van het college van dagelijksch bestuur 25 jaren achtereen het wethouderschap bekleedde is thans het zeldzaam voorrecht van den heer De Fremery die nog steeds met ijver en trouw op bijna 78jarigen leeftijd die betrek king waarneemt. Dat buitengewone feit verdient wel eer volle vermelding, waardeering door de bur gerij en welgemeenden dank door allen die den eer- en achtenswaardigen man leerden kennen, ook in verschillende betrekkingen, zoo burgerlijke als kerkelijke, waarin hij jaren lang eene welverdiende hoogschatting genoot. In deze en reeds in de vorige eeuw wa ren de namen van De Fremery en Cunseus, door huwelijk saam verbonden, onder de Leidsche patriciërs en regeeriugsnotabiliteiten geacht en geëerd. Onze oudste wethouder hield die eer en dat prestige door zijne aangeborene welgemanierdheid en achtbaar heid steeds in gedachtenis, nu hij de eenig overgeblevene binnen Leiden is die de ge dachtenis aan de vroegere aanzienlijke Leid sche familiën in leven houdt, die ook met hem eenmaalzij 't nog niet in de eerste jaren, zullen ophouden op het bevolkings register voor te komen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 40 tot 76 volwassen personen en van 9 tot 16 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier geene aangiften gedaan van besmettelijke ziekten. Een sterfgeval aan diphtheritis. In de commissie, dit jaar belast met het afnemen van het toelatings-examen aan de adspiranten adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord, zal ook zitting hebben de heer A. Tan der Harat, hoofd eener openbare lagere school alhier. Het vijfde en laatste abonnements concert dat Vrijdag 1 April 1887 door den heer J. G. H. Mann zal worden gegeven belooft een waardig slot te worden aan de reeks uitmuntende abonnementsconcerten van dezen winter. Als solisten zullen er op treden de heer Chr. Timmner, leeraar voor viool aan het conservatorium te Amsterdam, en mevr. C. v. W. (sopraan), mej. W. Ristow (alt), de heeren C. D. (tenor) en F. D. (baryton), allen uit Leiden. Tevens zal de heer Timmner in de orkestnummers als orkestmeester meewerken. Behalve de «Unvollendete Symphonie" van Schubert, zullen in de eerste afdeeling nogmaals (en wel op verzoek) worden uit gevoerd het Scherzo uit ,Sommernachts- traum" van Mendelssohn en «Norwegische Tanze" van Grieg, en eindelijk soli voor viool door den heer Timmner. Echter belooft de tweede afdeeling wel de grootste aantrekkelijkheid te zullen wor den. De onlangs met zooveel lof besproken Fragments Dramatiques (st 4 voix-soli et orcheslre) d'un opéra inachevé, Melaenis" zal ten gehoore worden gebracht. Het ge dicht van Louis Bouilhet, getoonzet door den heer Mann, is volgens onderscheidene bevoegde beoordeelaars het beste wat deze tot nog toe schreeftrouwens, de componist zelf sluit zich bij die meening over dit in Sep tember en October 1882 geschreven werk aan. Aan de voorbereiding van Melaenis is de meest buitengewone zorg besteed. Behalve de overige nnmmers, Melaenis en soli van den gunsteling van Leiden's concertbezoekend publiek, den heer Timmner; eene gelegen heid dus waarop we niet mochten nalaten onzen lezers te wijzen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de scheikunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. F. Holleman, geb. te Oisterwijk na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: «Onderzoekingen over het zoogenaamde /3-nitrocymoi." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is gisteren tot arts bevorderd, de heer P. Van Vliet, cand.-arts, en toegelaten tot het 1ste gedeelte, de heer W. F. Wagtho, cand.-arts. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 27e Sterfdag (1875) van Edgard Quinet. 28e Geboortedag (1483) van Raphael. Concert Toonkunst. Met een goed geslaagd concert sloot gister avond de Maatschappij voor Toonkunst alhier haar gebruikelijk drietal voor dit seizoen. Om de uitgebreidheid van het programma begon het Ulrechtsche Symphonie-orkest onder di rectie van den heer C. Coenen reeds te zeven ure voor eene buitengewoon volle zaal met de 4e Symphonie «In einem Satz" van Schumann. De heerlijke symphonie werd over 'tgeheel fijn gespeeld, hier eu daar echter, en vooral in de introductie hadden we wel iets meer accent gewenschtevenwel verwierf dit nummer terecht veel bijval en waren we dankbaar dit werk in dit seizoen nog eens te hooren maken. Dat de ouverture Hébriden" van Men delssohn hier en daar in iets vlugger tempo werd genomen dan gewoonlijk deed aan 't bevallig geheel geen kwaad. Ook de ouver ture „Oberon" van Weber werd met gloed ten gehoore gebracht. Als soliste trad o. a. op mej. G. M. C. Van Baaten (piano) leerares aan de muziek school der Maatschappij voor Toonkunst alhier. We zien met klimmende belangstel ling deze dame optreden, en we hooren ook telkens weêr de vruchten van hare voortdu rende studie. Uiterst correct en meer en meer met kleur en gloed doet ze ons de soli voor piano genieten. Het concert voor piano N°. 3 van Beet hoven, een werk vol technische moeilijkheden, werd meesterlijk gespeeldvooral in de laatste twee gedeelten. In de introductie daarvan werkten compositie en wel wat té sterke orkestbegeleiding mede om ons van het instrument, het eigendom van de soliste naar we hoorden, geen hoogen dunk te doen krijgen. Later hebben we ons die opmer king niet meer gemaakt. Ten volle verdiend was de corbeille die haar bloemen en toe juichingen in overvloed bracht en in de ro mance in Es van Rnbinstein bracht ze daar voor haren dank. Evenveel, of eigenlijk nog meer sncces had haar spel in de Mazurka van Zarzicky, de Gavotte van Janotha en de Valse van Chopin. Vooral de Mazurka viel bizonder in den smaak. De tweede soliste voor dezen avond was mej. M. Speet uit Arnhem (zang), die over een schoon altgeluid en eene bescheidene en gevoelvolle voordracht beschikt. Het hoogere register en de overgang daartoe zijn voor haar blijkbaar hoogst gevaarlijke zaken. Werkelijk schoon zong ze ons de aria uit de opera Samson und Daüla" van Saint Saensen na de pauze bevielen ons evenzeer i Mit Myrthen und Rosen" van Schumann Dornröschen" van Paul Klengel en vooral ook het door L. F. Brandts Buys voor het kunstenaarsalbum ran H. M. koningin Emma gecomponeerde Wiegelied dat met uitbundige toejuichingen werd ontvangenen waarvan de voordracht ons oneindig beter beviel dan die van 't schoone lied van Massenet «Ouvre tea jenx bleus ma Mignonne" waarmee mej. Speet het publiek voor den geschonken bij val bedankte. We hebben dus van de Maatschappij voor Toonkunst weer voor een seizoen af scheid genomen en we deden dat op zeer aangename wijze. De heer Paul Haase trad verleden Vrijdag voor het eerst te Berlijn open wel bij eene uitvoering van Verdi's Requiem voor Mazoni. Voor het vervullen der baspartij in dit werk mocht de heer Haase in het Ber liner lageblatt warmen lof oogsten. Mesdag's «Scheveningen" is, gelijk men weet, naar München verhuisd. Den 23sten werd bet Panorama aldaar, in de Theresiënstrassemet dit stuk weder geopend. De TelepAoon verneemt dat een nieuw politiek weekblad te Batavia zal uitkomen. Behalve mr. Cohen Stuart wordt als redac teur genoemd de secretaris der «Soekaboe- mische Vereeniging", de heer Eekhout. Inhoud, 16de jaargang, n°. 42, van De Huisvrouw. Professioneel onderwijs voor meisjes. Van kind tot vrouw. II. Door Dr. S. Sr. Coronel. Stand en fatsoen. Door J. W. B. Iets uit Amerika. Door Drude Krog Janson. Clara Schuman. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Ingezonden. Correspondentie. Feuilleton «Helena Jung". Naar bet Duitsch van Paul Lin- dau. (Vervolg.) Advertentien. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing voor de tweede kamer in het kiesdistrict Delft, noo- dig geworden daar de lieer J. C. Fabius in den staatsdienst is bevorderd en dus heeft opgehouden lid te zijn, zal plaats hebben op 12 April en herstemming, zoo noodig, op 26 April. De minister van oorlog heeft bepalin gen doen samenstellen, volgens welke gehan deld zal moeten worden bij het indeelen der miliciens bij de verschillende wapens. Zoo zullen voor den dienst bij de infan terie in het bijzonder breedgeschouderde man schappen in aanmerking dienen te komen, ook al zijn zij niet lang, terwijl er op ge wezen wordt dat allerminst als regel mag gelden militieplichtigenwier uiterlijk een minder krachligen lichaamsbouw of een min der sterk gestel verraadt, bij dat wapen in te deelen. Voorts dat miliciens, die onder wijs in de genees- of heelkunde hebben ge noten, hulp-apothekers of apothekersbedien den moeten opgegeven wordenten einde te bekwamer tijd in aanmerking te worden gebracht voor eene plaatsing bij eene der compagniën hospitaal-soldaten. Dinsdagochtend te 10.30 uur zullen de afdeelingen der tweede kamer vergaderen om eenige kleine ontwerpen o. a. de ver lenging van diensttijd der lichting 1882/83 van de militie te onderzoeken. Voor de behoefte van 1888 zijn door den gouv.-gen. 8 ambtenaren voor den bur gerlijken stand nit Nederland aangevraagd. Er komen nog meer groote promotiëu in het leger, naar algemeen wordt gezegd. Daar de verhuistijd ophanden is, zou de mi nister door eenigen spoed te maken menig een aanzienlijke kosten kunnen besparen. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) De heer Groll zendt aan de N. R. Cl. met verzoek baar te publiceeren, de volgende dépêche, uit Pretoria van Kruger: Pretoria, 25 Maart, 6 avonds. Ontvangen Mac Murdo's kabeltelegramniet beantwoord. Zullen voorstellen afslaan. Wachten brief. Dit gouvernement genegen voor minsten zes ton in spoorweg deel te nemen. Meld Beelaerts. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft besloten, zich tot de tweede kamer te wenden met verzoek om de kraaien en musschen van de lijst der beschermde vogels te schrappen. Dit jaar zullen voor de cavalerie ge leverd worden 320 paarden door den Fran- schen paarde: handelaar Delanglevoor den gemiddelden prijs van f 580 per stuk. Ter gelegenheid van het Paaschfeest, zal aan de kadetten der kon. mil. akademie verlof worden verleend van 9 tot 12 April. Aan de Israëlitische militairen die het eerlang invallende Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, kan verleend worden: vrij van dienst op de feestdagen aan hen, wier ouders of bloedverwanten in hun gar nizoensplaatsen woonachtig zijnen verlof van 7 tot en met 17 April e. k. aan hen wier familiebetrekkingen buiten de garnizoens plaatsen gevestigd zijn. Alle ambtenaren en beambten der staatsspoorwegen hebben last gekregenvan 1 April af in dienst de uniformpet te dragen. Bij het regimeut grenadiers en jagers hebben zich reeds verscheiden onderofficieren en korporaals bereid verklaard bij het O.-I. leger over te gaan. Het D. v. N. vraagt, waarom de be vordering van het kamerlid Fabius tot kapi tein juiet moest geschieden op dit oogenhlik, nu de Grondwetsherziening in behandeling is en het minder wenscheiijk moet zijn tij dens de debatten een vacature te doen ont staan. Wachtte het leger zoo op deze be noeming, dat zij werkelijk geen paar maan den kon worden uitgesteld? zegt het biad. Het leger wachtte niet op die benoeming maar wel op de promotie, die toch werkelijk voor den heer Fabins alleen geen paar maan den kon worden uitgesteld, terwijl de afge vaardigde Fabius zeker niet gediend zoude geweest zijn met een legerpromotiedie hem tijdelijk oversloeg en hem dus voor latere verhooging eenige plaatsen zou doen achter uitgaan. Tets anders is het wat De Standaard op werpt, of gewone promotie bij anciënniteit (niet bij kenze) wel verplichte aftreding ten gevolge behoort te hebben.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1