BUITENLANDSCUE BERICHTEN De off. van gez. 2de kl. E. Halbertsma, van het 1ste bat. 4de reg. inf. te Delft, wordt den lsten April a. a. overgeplaatst bij het 2de bat. van het reg. gren. en jagers en te Delft vervangen door den off. van gez. 2de kl. D. P. Van Batenburg, thans chef van het militair hospitaal te Qrave. Met betrekking tot de aanstaande promotie bij het leger verneemt het D. t>. Z.-H. en 'e Or. dat onder anderen de luit.- kolonel jhr. W. F. Q. A. Von Pestel, thans commandant van het korps rijdende artillerie, zal worden benoemd tot kolonel-commandant van het 2e regiment veldartillerie, terwijl in zijne plaats als chef van het korps rijdende artillerie zal optreden de luit.-kolonel jhr. V. A. De Pesters. Voorts zal de luit.-kolonel A. Qreve van de vesting-artillerie worden overgeplaatst bij het le regiment veld-artillerie te Amersfoort, en de luit.-kolonel J. A. Van Otterloo van den staf van het le reg. vesting-artillerie bij het le reg. veld-artillerie te Utrecht. De luit.-kolonel J. W. Bergansius, thans directeur der artillerie-schietschool te Zwolle, zal worden benoemd tot chef van de werk plaatsen te Delft, terwijl de kapitein P, W. Pfeiffer, als majoor, zal worden belast met de directie der genoemde schietschool. Bij de verschillende reg. infant, ont braken op 15 Maart jl. 187 korporaals. Op datzelfde tijdstip waren aanwezig 74 ser geanten-titulair en 177 korporaals geschikt om bevorderd te worden tot sergeant of fourier. Op genoemden datum van 1885 ontbraken 150 korp. en waren er 71 serg.- tit. en 146 korp. geschikt ter bevordering voor sergeant of fourier. Eergisterenavond werd te Katwijk in een druk bezochte vergadering van reeders en belangstellenden in de visscherij besloten ook te Katwijk een afdeeling op te richten van de vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij. Algemeen erkende men vereeniging van kracht ook op dit ge beid; alle aanwezigen, ongeveer een 40-tal traden toe. Als leden van het bestuur wer den gekozen de HM. De RidderF. E. Meer burg, W. Taat, L. Parlevliet, D. Haasnoot, Nz., A. Van Rhijn, N. Haasnoot Nz., L. Van der Plas Bz., D. Zwanenburg, en E. O. C. De Groot. In een „Brief uit de Hofstad" aan de Arnk. Cl. leest menPubliciteit is een kracht van de eeuw, die veel goeds bewerkt en veel kwaads voorkomt toegegeven; maar ze heeft ook de oude ondeugd tot een on gekende hoogte aangeblazen, de ondeugd, die aan den hond van Alcibiades zijn staart kostte en Herostrates tot brandstichter maakte, en welke door de zedemeesters van onzen tijd wel als nommer acht onder de hoofd zonden mag opgenomen worden. Parade, reclame, de aucht om zijn naam in de cou rant te zien, zich fiemand" te gevoelen ziedaar een kwaal van den tijd, de maladie a la mode, waarvan Fielding schreef en waaraan een aantal natuurgenooten lijden. Ze maakt een minister tot Grondwetsherzie- ner, een kamerlid tot redenaar door dik en dun, een aantal rustige burgers tot rumoe rige volksleiders en menschen, wier talenten groote diensten konden bewijien aan de maat schappij, tot tuchthuisboeven. Zelfs durf ik de onderstelling wagen, dat er op kerkelijk gebied minder gedoleerd en minder aan ge- moedsbeiwaren gedaan zou worden, indien al die dingen wat minder naar buiten werk ten dan ze tegenwoordig doen, en men de zaken des gemoeds behandelde en afdeed in de binnenkamer, in plaats van op de markt of in het dagblad. H. M. de koningin maakte gistermid dag met het prinsesje in een open rijtuig een toer. In het Westeinde bood eene vrouw H. M. een verzoekschrift aan. Uit Woerden wordt aan de JV. R. Ct. medegedeeld: Naar wij vernemen is het an tieke stadhuis alhier, door den gemeenteraad voorwaardelijk aan het rijk aangeboden, als zoodanig geaccepteerd. In de prachtig gedecoreerde Doelezaal te Rotterdam had gisteravond eene feest viering plaats ter gelegenheid van den 90sten verjaardag van den keizer van Duitschland. Driehonderd Duitscbers, waarbij zich ver scheidene Hollanders hadden aangesloten namen er aan een banket deel. Er heersebte ongemeen veel geestdrift. Den keizer is namens alle aanwezigen een telegram, van gelukwensching toegezonden. De eerste officieele dronk werd ingesteld op den koning der Nederlauden, de tweede op den Keizer, de derde op Duitschland, de vierde op Von Bismarek. Dit jaar zullen 18 machinist-leerlin gen 2de kl. te Hellevoet geplaatst worden; het examen zal in den loop van Mei gehou den worden, Uit Harderwijk wordt gemeld: Met het oog op de uitbreiding der werving van Amboineezen en Inlanders bij het O. I. leger worden 90 onderofficieren bij het leger hier te lande gevraagd om bij eerstgemeld leger over te gaan. Korporaals, die met goed ge volg het examen voor onderofficier hebben afgelegd, kunnen ook daarvoor in aanmer king komen. Naar men verneemt, is een der stee- nen van den bekenden hunnengrafkelder te Eext (Dr.) gestolen, terwijl het hunuenbed te Gasteren verzaktomdat men vreemde lingen niet schijnt te hebben belet, eronder te graven. Er wordt zeer weinig toezicht gehouden op deze gedenkteekenen. Naar uit Winschoten bericht wordt, zou het onlangs gekozen raadslid, de heer Brader, in de onlangs gehouden raadsver gadering den voorzitter verzocht hebben, bij het aanspreken van zijn persoon het woord „heer" achterwege te laten en hem kortweg Brader te noemen. De eigenaar van een winkel te Breda heeft weer eens een gevaarlijke reclame ver- zonuen. Aan zijn voorjaarscirculaires heeft hij n.l. den vorm gegeven van postwissels, die zóó precies zijn nagevolgd dat men ze op het eerste gezicht voor echte houdt. De postambtenaren, en althans het publiek, magen wel voorzichtig wezen, daar er wel eens oplichterij mede kou gepleegd worden. 's GRAVENHAGK. Door Z. M. is de heer G. W. Hartlaub erkend en toegelaten als consul van Siam te Rotterdam. Door Z. M. is aan den burgemeester van de Werken c. a., A. Verschoor, toe stemming verleend om tot 8 Februari 1893 te Gorinchem te blijven wonen. Door Z. M. is de heer J. Csillag tij delijk, namelijk voor den tijd van vijfjaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Iudië. Door Z. M. zijn de heeren P. C. Gorsira en L. V. Ley ba, met ingang van den tweeden Dinsdag der maand Mei 1887, benoemd tot lid van den kolonialen raad in de kolonie Curasao. De benoemde off, v. gez. 2de kl. bij de zeemacht, G. D. Giesberts, wordt met den 11 den April aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, om tevens dienst te doen in het hos pitaal der marine aldaar. EK GEL A Al I». De heer W. H. Smith vroeg in de zittiug van het lagerhuis van gisteren de urgentie van bet voorstel tot verscherping der strafwetgeving in Ierland. De spoedige aanneming van dit voorstel is noodzakelijk, omdat bij de desorganisatie, waarin het land verkeert, de bestaande wetten onmogelijk kunnen worden toegepast. De regeering is bereid de landquaestie te behandelen, maar een eerste plicht is, wet en orde te hand haven. De heer Morley diende daarop" zijn aan gekondigd tegenvoorstel in. De heer A. Balfour, minister voor Ier land, betoogde, dat vóór alles herstel der orde noodig is. De regeering wil zoo spoe dig mogelijk bij het hoogerhuis eene wets- v oordracht indienenwaardoor de uitvoeiing der landact wordt vergemakkelijkt, en aan de pachters verlichtingen worden toegekend, maar de oplossing van de Iersche landquaes tie is slechts mogelijk door middel van eene wet op den aankoop van pachtgoederen, en de ïegeering is bereid zulk eene wet in te dienen zoodra de oppositie zich daarvoor ontvankelijk betoont. De Engelsche admiraliteit heeft de uitrusting bevolen van het grootste en snelst varende dienstvaartuig «Hearty", ter bescher ming van de Noordzeevisscherijeu. Het stoomschip vertrekt tegen het einde dezer maand. De conservatief Ashmead Bartlett ver klaarde in eene Zaterdag te Ilkeston gehou den kiezersbijeenkomst, dat de conferentie der liberale groepen daarom geen resultaat heeft gehad, omdat de Fenians een schrij ven aan Parnell hadden gezonden, waarin hem verboden werd eeuige concessie te doen. De Feniana bleven hardnekkig op de los scheuring van Ierland aandringen en berie pen zich op de belofte door Parnell eenige jaren geleden in Amerika afgelegd, dat hij niet zou rusten vódr dat doel te hebben bereikt. The Timet had Zaterdag gemeld, dat het prospectus der Delagoa-baai en Oost- Afrikaansche spoorweg-maatschappij was teruggenomen en het geteekende geldsbedrag terugbetaald was. De secretaris der spoor weg-maatschappij spreekt in een ingezonden schrijven aan de Londensche bladen deze mededeeling tegen. «T3 sa wcjj «tst. jSL FR ANKRI.IK. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren met een meerderheid van 5 stem men geweigerdom over te gaan tot de behandeling der artikelen van het wetsont werp, waarvan de strekking is een recht van maïs te heffen. De ontstemming, welke te Parijs heerscht, jegens De Lesseps, omdat hij zich te Berlijn niet heeft geposeerd als een vijand van Duitsch land, moet wel, zegt een der bladen, wor den beschouwd als een sterk bewijs voor de gevaarlijke spanning, die steeds tusschen ünitschland en Frankrijk blijft bestaan. DIIT8CH LAK». Omtrent de feestviering van Keizer Wilbelm's 90sten geboortedag bevat de N. R. Ct. o. a.Terwijl gisteren voormiddag de schooljeugdin groepen verdeeldonder ge leide der onderwijzers op weg was naar de zestig kerken van Berlijn, gingen de ge meenteraad en de gezamenlijke hooge stads ambtenaren, met de geestelijkheid aan het hoofd, naar het oudste bedehuis, de Nico- laikerk, alwaar eene godsdienstige feestvie ring werd gehouden en na hét Salvum fac regem en Te Deum de proost Büchner eene toepasselijke predikatie hield. Tegen den middag kwam de groote stoet rijtuigen voor het paleis des keizers. Het was eene file van 300 rijkversierde equipages onder escorte van cavaliers in costumes van ver schillende kleur. In en bij die rijtuigen was de studeerende jongelingschap van alle Duit- sche universiteiten vertegenwoordigd, die met hare vaandels en banieren voorbij hel paleis defileerde. Daarua volgde de prachtige reeks galarijtuigen der vorstelijke gasten. In het paleis was de viering vau den dag inmiddels reeds des ochtends ten 8 ure be gonnen. Ofschoon de keizer eerst na mid dernacht tot rust was gekomen, kwam hij toch, tot algemeene verbazing der aanwezi gen, ten 8 ure frisch en in vollen uniform voor den dag en ontving eerst de voornaam ste en intiemste leden van zijn dienstperso neel. Dit zijn meest bejaarde personen en er volgde een roerend tooneel, toen de kei zer ieder hunner, onder eene vriendschap pelijke toespraak, een souvenir ter hand stelde en hun gemeenschappelijken geluk- wensch beantwoordde met te zeggen: „Het is Gods wil geweest, dat ik dezen dag heb mogen beleven; dit had ik nooit kunnen denken, en zoo God het wil, beleven wij wellicht nog zulk een dag." Alvorens hij nu de groote zaal bin nentrad, waar eene menigte geschenken van alle kringen der bevolking lagen opgestapeld, werden eeuige daartoe uitgenoodigde vertegen woordigers der pers, onder geleide van den hofmaarschalk, in staat gesteld, die te be zichtigen. Dit geschiedde op nadrukkelijken wensch van den keizer. „Daar niet allen uit den lande mij kunnen bezoeken", had hij gezegd, „zullen zij althans allen kunnen lezen wat mij is ten deel gevallen." Gelijk ik reeds heb gezegdgeleek het geheele paleis, tengevolge der vele toezendingen bloemen, kransen, palmen, enz., op eene reusachtige tentoonstelling. Eenige steden, die bijzou- der in bloementeelt uitmunten, als bijv. Erfurt, hadden gezamelijk geheele arrangementen ge zonden. Men ziet overal in het gebouw schil den, kruisen, kusBens, zelfs volledige be hangsels, enz. enz., alles uit de kostbaarste bloemen vervaardigd. Daar tusschen prijken versche groenten in sierlijke groepen. Een prachtig altaar is geheel en al samengesteld uit donker bruine rozen, waarboven eene duif van witte hyacinthen zweeft. Ontelbare echt artistiek bewerkte adressen en kostbare voorwerpen uit alle oorden van Duitschland liggen op lange tafels uitgespreid, of op elkaar geschikt. Niet minder talrijke en kost bare geschenken zijn er uit het buitenland, van aldaar woonachtige Duitsche vereenigin- gen en particulieren. Een zeldzaam geschenk is dat van de Duitsche vereeniging van bouw kundigen. Het is een groot piece de milieux, gemaakt van duizendjarig eikenhout uit het vermaarde Sachsenwald bij Bismarck's land goed Friedrichsruh. Bijzonder aandacht trekt ook een gouden triomfwagen met witte serin gen, viooltjes en rozen gevuld, zijnde een geschenk van het koninklijk corps de ballet. Daarnevens ligt een reusachtig album, op welks omslag in brillanteu het cijfer 90 prijkt. Dit is aangeboden door het Duitsche Too- neelverbond en bevat in alphabetische orde de handteekeningen van 8000 Duitsche too- neelkunstenaars en kunstenaressendie tot binnen- en tot buitenlandsche tooneelen be- hooren. Te 10 uur ontving de keizer eerst de gelukwenschen van zijne naaste bloedver wanten. Dezen vormden, van zijn jongste achterkleinkind tot den grijzenden kroon prins en de eenige nog levende zuster des keizers, de 83-jarige hertogin van Mecklen burg, eene aantrekkelijke familiegroep, op welke de hoogbejaarde keizerin met welge vallen neerzag, en in wier midden de jubi laris, met de zeven achterkleinkinderen in zijne onmiddellijke nabijheid, den schitte renden vorstenstoet uit binnen en buiten land, omstreeks 80 leden tellende van Euro- peesche vorstelijke geslachten, ontving om hnnne gelukwenschen in ontvangst te nemen. Aan het hoofd der vorsten kwamen de kroonprinsen van Oostenrijk en Engeland en de Russische grootvorsten Michael en Wladimir. Nadat allen hunne wenschen uitgesproken hadden en de keizer ieder persoonlijk de hand gedrukt hadtrad de keizer op zijn kleinzoon Heinrich van Pruisen toe, nam hem en prinses Irene van Hessen aau de hand en wenschte dit jonge paar als ver loofden geluk. Hoe krachtig de keizer zich voelde, kan wel bet best hieruit blijken dat, in weerwil dat de plechtigheid een paar uren geduurd had, hij nog de aanwezige vorstinnen bij bet afscheid nemen elk afzonderlijk tot aan de trap uitgeleide deed. Vervolgens begaf de keizer zich, in levendig gespreknaar een der nevenzalenom aldaar de wenschen te ontvangen van de leden der hofhouding, die aldaar bijeen waren. Na afloop hiervan begaf de keizer zich eenigen tijd naar zijne vertrekken om eenige oogenblikken te rusten. Herhaaldelijk moest hijzoowel vóór als na dezen rusttijd, aan het bekende hoekvenster verschijnen, omdat eene onbeschrijfelijke meuschenmenigte, op gedrongen rondom het Friedrichs-monument, onafgebroken volksliederen zong en hoera! riep. De rij van gelukwenschen werd besloten door Vou Moltke en Von Bismarek, die lj uur na afloop der officieele receptie ge zamenlijk bij den keizer verschenen en bij hem geheel alleen geruimen tijd vertoefden. Deze bijzondere receptie der beide beroemde mannen geheel afgezonderd van alle andere personen, die hunne gelukwenschen aanbo den, was een duidelijke onderscheiding en eene keizerlijke hulde aan zijne twee be roemde en grootste medewerkers. Naar men zegt, heeft zoowel Von Moltke als Von Bismarek bij deze gelegenheid van den kei zer eene buitengewone persoonlijke onder scheiding ontvangen. Van de feestelijkheden in de academie valt nog te melden dat de bekende histo rieschrijver, prof. Von Treitschke, in de universiteit eene feestrede heeft uitgeaproken; terwijl als curiositeit wel vermeld mag wor den, dat reeds eergisterennaeht te 2 '<ur, in opdracht van alle postiljons, een post wagen voor het keizerlijk paleis verschenen is, ten einde, in hun aller naam, den kei zer met een „Heil dir im Siegerkranz", op den posthoorn geblazen, te wekken. Alle openbare vervoermiddelen, tramways en omnibussen, waren met green en kran sen versierd. In den namiddag begon een dichte regen te vallen, die in den avond gedurende de illuminatie steeds erger werd, maar niettemin was er in de straten een on beschrijfelijk menschengewoel. De verlich ting was dan ook op verscheidene punten tooverachtig. Een huis b. v. was door niet minder dan 130C electrische gloeilampjes in allerlei kleuren, verlicht. Met blijkbare voldoening worden de hier ontvangen Parijsche telegrammen gelezen,, waarin wordt gemelddat de élite der Fran- sche maatschappij ter gelegenheid van 's kei zers verjaardag zich te Parijs bij den Duit- schen gezant heeft aangemeld. Nevens De Lesseps waren er zelfs Boulanger en Clómen- ceau aldaar op de receptie in het gezant schapshotel geweest. Het trekt nog al de aandachtdat bij de ontvangst der diplomaten, het eerst en ge heel alleen des Pausen private secretaris Ga- limberti werd toegelaten. De keizer bleef een vierendeel uurs met hem geheel alleen in gesprek, en ontving eerst daama de overige, hier aangekomen, bijzondere gezanten van buitenlandsche souvereinen, die hem door graaf Herbert Von Bismarek werden voor gesteld. Terwijl alle bladen heden hoofdartikelen aan den keizer wijden, bevat het socialisti sche Berliner Volkiblatt geen enkel woord, noch over den keizer, noch over de feeste lijkheden, maar een hoofdartikel over de macht der werkstakingen; waarbij het een breedvoerig bericht geeft van de laatstleden Zondag door de politie verhinderde mani festatie van 5000 socialisten, die in ver eeniging met de socialistische leden van den rijksdag in het Griinwald eene bijeenkomst ter eere der gevangen genomen partijgenoo- ten wilden houden. Daarentegen wordt in de wijken der werk lieden ijverig meegedaan aan de illuminatie. De toeloop van vreemdelingen is zoo groot, dat honderden restauraties aan de bezoekers niets meer konden leveren. Stedelijke corporaties hier en in de pro-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2