NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e Courant e r s c li ij u t <1 a g- e lij k sbehalve op Kon- en Feestdagen. A B 0 SI N m E 81T Donderdag 24 Maart 1887. M". 70. ADVERT EHTIEK: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID BS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200. Jaargang. Stads-Sïerichten. ■I KK-IJ H. BURGEMEESTER inAVETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 14den December 1886, n®. 16/1 Provinciaalblad n°. 70), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet van den 7" April 1869 fStaatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Ge meente-apot keeken wel: voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voer wijk I, II, III, IV en V, op den 24 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 2529 en 30 Maarttelken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 ea 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 tot des namid dags 3 uren, en wijders na den 6 Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 nor. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op vooi-schreven dagen, tot het ondergaan van dén herijk te bezorgen b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lrteo October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden; a. dit, na het eindigen van den termijn van den herijk, bet gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wetverboden en strafbaar isen d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9d" December 1886, de letter X, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester Leiden, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen in herinnering dal de Kiezers lijsten den loen Maart j. I. zijn vastgesteld en aangeplakt en gedurende veerlien dagen op de Secrelarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uitgenoo- digd omwanneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezerslijsten moeten voorkomenlen Kaadhuize inzage te nemen van de lijsten, terwijl Ier herstelling van evenlueele abuizen, tot en met Dinsdag den 29c n Maart a. s. bezwaren op on gezegeld papier legen de lijsten bij den Ge meenteraad kunnen worden ingediond. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 19 Maart 1887. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN; Brengen ter algemeene kennis dat door GERARDINA ADRIANA ELISABETH REY- NERS, vrouw van Dirk Klinkenberg, wo nende te Oegstgeest een adres is ingediend om vergunning lot verkoop van sterken drank in bet klein in hel perceel Morschstraat n°. 24. En geschiedt hiervan openbare arkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. KIST, Secretaris. Leiden, den 23en Maart 1887. «TADINIEVWi. Behalve de onderscheidingen toegekend aan inzendingen van de heeren W. H. Broes- terhuizen en J. J. Van der Voorden en Speet alhier bij den nationalen wedstrijd van ameublementenspiegels en tapijtenuitge schreven door directeuren van bet Kon. Nederl. Handelsmuseum te Amsterdam, is ook nog, in de afdeeling damesschrijftafels eene afzonderlijke vermelding toegekend aan den beer H. Langezaal alhier. Hedennamiddag werd alhier in het Natsgebouw gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1886 in totaal bedroeg 2.108,595 kilogram brood en 997,853 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1886 waren: gebuild brood 14 ets., ongebuild brood 11 ets.krentenbrood 18.17 ets. per kilogr. en roggebrood 11.83 ets. per IJ- kilogram. Een alleraardigste afwisseling tusschen de verschillende concerten, lezingen en an dere bijeenkomsten van meer ernstigen aard was voorzeker de voorstelling door Wery's groot apentheatre en circus gisteravond in de stadsgehoorzaal gegeven. En dat derge lijke afwisselingen, vooral door bet jonge volkje, gewaardeerd worden bleek uit de uitmuntende opkomst. Het gezelschap ver diende dan ook ten volle eene goed gevulde zaal. Er moet gezegd wordende ver schillende toeren die we door de apenhon den en ponnys zagen verrichten waren van zulk eene volkomenheid dat men hnlde moet brengen aan het geduld en den tact van den leermeester. Vooral de bekende reisavonturen mv het tweespan waren uitmuntend evenals de smnllende dischgenooten en bun gedien stige geest. De apen Battist, Chaceliene eu Monkye waren eenig in hun soort. Maar ook de honden hadden 't ver gebracht en even zoo de apporteerende ponny. Een uitstekend gymnast is de heer Meyers, die al zijne toeren met juistheid en kalmte volbracht Zeer goed kweet, zich ook de koorddanseres van hare taaken tusschen dat alles vermaakten de vroolijke clowns het jeugdige gezelschap, en ook de ouderen, behoorlijk. De tot slot vertoonde grootste en schoonste Agioscopische wereld-tableanx door het grootste apparaat van A. Krüs te Hamburg trokken terecht ieders aandacht en lokten, onophoudelijk luide toejuichingen uit. De schipbreuk der Medusa, de verschillende land- en zeegezichten, caricaturen en einde lijk niet bet minst de koningin en het prin sesje hadden niet weinig bijval en het beeld van onzen koning aan 't slot werd met het volkslied ontvangen. Dergelijke voorstellingen hebben steeds veel bijval, en terecht, ze zijn voor alle standen en alle leeftijden geschikt. MUZIEK, LETTEREN EST KUNST. Geboortedag (1802) van Jacob Van Lennep. (1832) Robert Hamerling. Sterfdag (1844) van Thorwaldsen. Te Mechelen wordt den 2n en 3n October van dit jaar door het fanfarenge- zelschap „La Perseverance", onder bescher ming van de regeering en van de stad, een groote internationale prijskamp voor harmonie- en fanfarengezelschappen gehouden. De in het vorige jaar aldaar gehouden wedstrijd voor Zaugvereenigingen eu de gulle ontvangst, bij die gelegenheid aan de vreemdelingen bereiddoen ook van de aanstaande October- feesten veel verwachten. De Volapök-vereeniging te Kopenhagen zal een muzikale soiróe geven om te beproe ven of Volapük een zangerige taal is. De jongeheer N. De la Mar, die thans in het Grand Thóatre „Krates" speelt, kreeg eergisterenavond van den heer Justus Van Manrik jr. een poëzie-album met het in schrift „Hulde van den auteur van „Krates" aan den jeugdigen vertolker." De heer Josselin de Jong heeftj voor Eigen Haard een teekening gemaakt voor atellende de enquête-commisaie drie arbeiders uit de fabriek van waskaarsen te Amsterdam verhoorende. De commissieleden moeten goed gelijken. Met het oog op het uitgeven van Mnltatuli's brieven geeft de Kamper Courant de volgende aanhaling uit de Ideeën „Ik protesteer ernBtig tegen medeplich tigheid aan de vergrijpen die na mijn dood zullen geschiedenter stilling van den dorst naar kennis mijner lotgevallen." In het vervolg is voor brieven of an dere stukken, die aan den afzender om be ter adres zijn teruggezonden en door dezen met een aangevuldverbeterd of geheel nieuw adres opnieuw ter post worden bezorgd, opnieuw port en eventueel recht verschul digd. Met het stoomschip Gelderland zal 26 Maart aanstaande te 12,30 's namiddags eene brievenmaal worden verzonden van Rotter dam naar Padang en Batavia. FEUILLETON. 148.) Toen zij zich in de vertrekken bevonden die even prachtig als smaakvol voor de jonge vrouw waren ingericht, legde Dora hoed en mantel af en zich wederom in de armen der diep geroerde dame werpende, riep zij snikkend uit: „O mevrouwIk heb reden om mijn overijld huwelijk te betreuren. Als mij een maand, eene torte maand tijd was gegeven, zon ik nu niet verplicht zijn, u te zeggen, dat Carlos Mendoza, mijne vroegere echt genoot nog leeft." Bij deze onverwachte mededeeling, schrikte mevrouw Elmer hevig. „Gij wilt toch niet zeggen, dat de schurk, die n zoo gruwelijk heeft mishandeld, nog leeft en zult, al» dit werkelijk het geval is, hem niet toestaan om zich tusschen u en uw gelnk te plaatsen?" „Ja, ik was gelukkig, onbeschrijfelijk ge lukkig. Maar mijn vijand wist mij terug te vinden, mevrouw. Hij heeft zich onder hetzelfde dak bevonden waar ik gehuisvest was en deelde Frits de smadelijke waarheid mede, dat ik geen recht had, de echtge- noote van een eerlijk man te zijn. Verwon dert het u nu nog, dat ik mijne tranen, niét kon bedwingen, toen ik u terugzag?" „Deel mij alles mede, Dora," hernam mevrouw Elmer. „Ik moet de geschiedenis in al hare bijzonderheden weten, vóór ik u raad kan geven Maar wat er ook gebeurd zij, gij behoort ons toe en wij zullen u nooit, nooit opgeven." „Dat zegt Frits ook en zoolang er nog eenige twijfel bestaat, ontbreekt mij den moed, mij van hem los te scheuren en mijn leven, zoowel als het zijne, te verwoesten." Het gelaat van mevrouw Elmer helderde op bij (leze woorden. „Dus bestaat er nog twijfel aan de waarheid van die merkwaar dige geschiedenis? Vertel mij eens vlug, Dora, wat er gebeurd is." Zij zetten zich naast elkander en Dora begon het verhaal. Toen zij het geëindigd had, zeide mevrouw Elmer op hare gewone, kalme wijze: „Frits heeft groot gelijk. Die man heeft onder geen voorwaarde eenige aanspraak op u, en hij moet zoolang als een bedrieger worden beschouwd, tot het tegendeel bewezen is; maar onderstel dat hij werkelijk Mendoza is, en dat hij op zulk eene vreemde wijze aan den dood is ontkomen, blijft hij toch voor de wet blijft hij voor li dood." „Dat is een sophisme, waarde vriendin. Ik zie het oogenblik aanbreken, waarop mijn geweten mij zal dwingenden mandien ik lief heb en vereer, te verlaten." „Het zal niet tot dat uiterste komen, Dora. Maar ik verhaal ndat ik er vast van overtuigd ben, dat wij met een brutalen bedrieger te doen hebben. Ik ga u nu ver laten, kind, en zal u een kop thee zenden. Het dnurt nog een uur, voor wij aan tafel gaan, en dan moet gij alle sporen van uw leed hebben nitgewischt. De bedienden mo gen niets bemerken. Zij mogen niet vermoe den dat er iets in de omgeving hunner meesteres niet in orde is." „Wees niet bevreesd, mevrouw," ant woordde Dora met een flauwen glimlach. „Ik werd in het oogenblik onzer ontmoeting door mijne gevoelens overmeesterd. Nu mijn hart verlicht is door ons gesprek zal ik den moed hebben mijne plichten als huisvrouw naar behooren te vervullen. Ik zal mij op geruimd en onbezorgd toonen, in weerwil van het zwaard, dat aan een hasr boven mijn hoofd hangt en dat mij elk oogenblik doodelijk kan treffen." Ondertusschen waren Lilburne en Fuller arm in arm langs den oever gewandeld. Een endelj blik op het gelaat van den jongen man had Fuller doen begrijpen dat er iets buitengewoons geschied was. „Ik kan n niet zeggen," begon Lilburne Da een lang, pijnlijk stilzwijgen, „hoe het mij verheugt, u zoo in uvr voordeel ver anderd te zien. Uw opgeruimd gelaat, uwe vroolijke stem, uw veerkrachtige tred, alles doet mij den nieuwen mensch in u zien." „Ja, waarde vriend, dank zij uwen in vloed heb ik den duivel overwonnendie reeds zijne klauwen naar mij had uitgestrekt, dank zij uwe goedheid, ben ik weer op weg, om een nuttig lid in de maatschappij te wordeD. Ik zie na mijne dwaasheid in, om mij door eene onwaardige vrouw aan den rand des afgronds te laten brengen, en heb besloten, om de herinnering aan haar niet meer dan een hinderpaal voor mijn geluk te doen zijn. Ik heb l?pt plan gevormd, eene scheiding van haar te vragen." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1