NIEUWS- EN ADVERT RNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. tt'Lü Courant verschijnt Feestdagen. ABOMEföENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Zaterdag 19 Maart 1887, N°. 66 ADVERTENTIE»: Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. DE BREID EENS EERLOOZEN. daseIijksbehalve op 'Lon- eu Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 200e Jaargang. STADSNIEUWS. De overgangsexamens van de leerlingen der school van het Genootschap Mathesis Scientiarum Geuitrix" (102e schooljaar) zul len iu het gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgracht gehouden worden op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 21, 22 en 23 Maart e. k., telkens des avonds te 7 ure, en wel: Maandag voor de 2e klasse in cijferkunde, taalkunde en stel- en meet kunde, voor de 4e klasse in werktuigkunde en voor de 5e en 6e klasse in beschrijvende meetkunde en perspectief. Dinsdag voor de le klasse in cijferkunde en aardrijkskur.de voor de 2e klasse in geschiedenis, en voor de 8e klasse in cijferkunde en natuurkunde en Woensdag voor de 4e klasse in stel- en meetkunde en natuur- en scheikunde en voor de 5e en 6e klasse in bouwkundig rekenen en bouwkunde. Van de Leidsche spaarbankopgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot nut van 't algemeen, den 16den October 1818, is het verslag over het jaar 1886 door ons ontvangen. We zien daaruit het volgende. Door den dood is aan de vereeniging ont vallen, de heer J. Van Heukelom Jr. die sedert 1857 mocht medewerken aaa den toenemenden bloei der spaarbank. De heer J. M. I. Brutel de la Rivière vertrok naar elders, terwijl de heer W. F. Modderman om gezondheidsredenen voor zijne betrekking bedankte. Hunne plaatsen werden ingenomen door de heeren dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, H. J. Bool en C. H. Pieyte terwijl in de plaats van den aftredenden commissaris H. P. Van Boneval Faure werd benoemd de heer mr. J. J. Schneither Az. De rente, welke sedert vele jaren bedroeg 4 pCt. van f 5 en veelvouden daarvan en 8 J pCt. voor het meerdere dan f 1000, en dié aanving met het begin van elk kwartaal, werd gebracht op 3f6ff pCt. van eiken gul den, om met den eersten van elke maand aan te vangen. Ook werd besloten tot kostelooze afgifte der spaarbankboekjes; een en ander, om in werking te komen den lsten Januari 1887. Sedert is het gebleken dat men zeer met deze maatregelen is ingenomen, welke vooral lijn daargesteld in het belang der inleggers van kleine bedragen. Zooals bekend, houden commissarissen hunne zittingen in het gebouw Ouden Bijn n4 56: Maandag van twaalf tot halftwee, Woensdagavond van acht tot negen en Zaterdag van twaalf tot een uur. In 1886 werd ingelegd f 598086,83 tegen f525509,83 in 1885. Terugbetaald werd f411387,31 tegen f647248,32^ in 1885. Alzoo werd in 1886 meer ingelegd en min der terugbetaald dan in 1885. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg f 1570730,50 te gen f 133111676 j in het jaar 1885. Van het hoofdkapitaal is ongeveer een millioen gulden belegd in hypothekenterwijl aan 't einde van het boekjaar f33318,65 aan contanten in kas waren. Het reservefonds bedraagt f92870.52. Het aantal inlagen heeft bedragen 12347, het aantal terugbetalingen 5728 terwijl als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1337 personen De hoogste inleg in eene zitting bedroeg f 35677,27 tegen f 18104,09^ in het vorige jaar. Het aantal inleggers bedroeg aan het einde van het boekjaar 8056, waar van 2037 beneden de f 5 te vorderen hebben en 312 boven de f 1000. Het verslag is namens commissarissen uitgebracht door de heeren Th. M. Roest, voorzitter en G. F. Alschesecretaris-penningmeester. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. DOCTR1NA. Mevrouw Anna Rössing Sablairolles. Dat het bestuur van het studentengezel schap Doctrina besloot nog eene tweede le zing te geven met dames zal niet alleen zeer velen genoegen hebben gedaan, maar de kolossale opkomst zal tevens dat gezelschap hebben doen zien hoe die lezingen worden gewaardeerd. Maar er was toch gisteravond nog eene bizondere aantrekking en wel het optreden van mevrouw Anna Rössing Sablai rolles. Is het optreden van eene vrouw die eene lezing houdt betrekkelijk tóch reeds eene bizonderheid, deze dame heeft om hare be vallige voordracht een goed klinkenden naam Al wat de letterkunde beoefent of bemint was gisteravond in de groote zaal der Stads gehoorzaal aanwezig, en nog vele anderen bovendien. Het tooneel was eenvoudig en smaakvol gedrapeerd en het geheel omlijstte eene be vallige figuur onze lezeres voor dezen avond. Voor de pauze hield zij ons bezig met eene verhandeling over het jonge meisje en de jonge vrouw in de Germaansche literatuurin het bizonder Gretche» uit Faust. In lange en bonte rij werden ons voor oogen gevoerd de dichters die op het gebied van „het meisje en de vrouw in hare edelste neigingen" hun hart hebben uitgestort. Er waren twee koningskinderen, Die hadden elkander zoo lief; 't Schoonst op dat gebied bij Hooft, een geboren artist uit wiens werken ons zooveel beschaving te gemoet treedt, is wel 't O als dat boschje klappen kon, Wat melde 't al vrijaadje; En bij denzelfden, wanneer het harderin- netje Dorilea overlegt of ze al dan niet zal luisteren naar den jongeling die haar het hof maakt. Mijn hartje trekt mij wel zoo zeer Zoo zeer dorst ik het wagen Maar neen, ik waag het nimmermeer; Hun minnen zijn maar vlagen; Maar vlagen, die straks overgaan En op een ander vallen Noglant ik zie mijn vrijer aan Voor Iroumte van ken allen. Hoe schoon vertolkte de lezeres de woor den van den rei der edelingen uit Vondel's Gijsbrecht van Aemstel: Waar werd oprechter trouw, Dan tusschen man en vrouw, Ter wereld ooit gevonden? Daar zóó de liefde viel Smolt liefde ziel met ziel En hart met hart te gader; Echter zijn nóch Schiller, nóch Lessing geslaagd in hunne pogingen om op dat ge bied het hoogste te bereiken, Heinrich Eleist kwam het doel nader, maar blijft toch met zijn werk beneden Julia en Qretcheu. Julia, Ophelia, Desdemona, Gretchen, allen zijn kinderen of zoo goed als kinde ren allen zijn van hetzelfde typeallen zijn ongekunsteld. Ze hebben lief, voor 't eerst maar ook voor 't laatst; ze hebben geen moraal maar deugd, 't Zijn bewonde rende kinderen die zich aan den man van hunne keuze hechten als de klimop aan den boom. Klfirchen in Egmont en Gretchen in Faust zijn beiden typen van het Germaan sche meisje; 'tis ziel, natuur, liefde. Het Gallische meisje is van geheel andere natuur; 't is behaagziek. Agnes bij Mo lière, Zaïre bij Voltaire. De opmerkingen van Jules Janin over de vrouw tusschen de 30 en 40 jaren mogen geestig zijn, galant tegenover die dames zijn ze niet. Het Ger maansche meisje is eene karakteristieke, hoogst poëtische figuur. De Cordelia's en Gretchen's zijn altijd ede! gebleven en heb ben steeds gehandeld uit onbaatzuchtige liefde. Gretchen nu in 't bizonder is een hoogst eenvoudig burgermeisje, eu dót juist was het net waarin Faust gevan gen werd; waar Faust vraagt, wanneer hij haar voorbijgaat Mein schönes Fraulein, darf ich wagen, Meinen Arm und Geleit Ihr an zu tragen? antwoordt Gretchen, hoogst eenvoudig Bin weder FrSulein, weder schim, Kann nngeleitet nach Hanse gehn. Overheerlijk hoorden we mevrouw Rössing voordragen de klacht van „Gretchen am Spinnrade" Meine ruh' ist bin, Mein Herz ist schwer; Ich linde sie nimmer Und nimmer mehr. Sein boher Gang Sein 'edle Gestalt, u. z. w. En vooral ook het Ach neige, Du Schmerzenreicheu. i. w. van Gretchen bij het beeld der Mater Dolorosa. Later wanneer Gretchen in de gevangenis is en Faust komt om haar te redden en hij bij haar is, waant ze zich reeds gered; in zijne nabijheid is voor haar de hemel ge opend. De schoone bloemdie ontlook in den morgenstond was verwelkt voor de avond viel. De liefde bracht haar 't leven, en den dood. De wet sprak het schuldig over 145.) Ik verwacht van u eene fatsoenlijke be handeling, want de wereld beschouwt u als een man van eer." „En niet ten onrechte, naar ik meen; ik zal u niets onthouden van hetgeen ik u be loofd heb, als gij werkelijk de persoon zijt, voor wien gij u uitgeeft. Carlos Mendoza had volgens zijn zeggen, een broeder, en ik vermoed dat gij die zijt. Hoe laaghartig en gemeen hij ook heeft gehandeld en aan zijn einde kwam, ontziet gij u niet, u voor hem uit te geven, ten einde uwe baatzuchtige oogmerken te bereiken." „En waarom hebt gij niet reeds gisteren avond dit vermoeden aan mij geuit?" vroeg Roy op spottenden toon. „Toen hadt gij deze bezwaren niet, en maaktet een contract met mijzoodat ik de zaak als afgedaan beschouw." „Ik was door al het gebeurde in de war gebracht, en de vrees die uwe geschiedenis bij mijne .vrouw deed ontstaan, bracht er mij toe, u hoewel overijld te gelooven. Toen ik echter vernam, dat Mendoza nog een broeder had, was ik overtuigd, dat ik het slachtoffer van een sluw bedrog moest worden." „Wees voorzichtig, kapitein," schreeuwde Roy, „ik laat mij niet ongestraft beleedi- gen." Hij greep naar zijn dolk, dien bij onder zijn jas verborgen had. „Ik heb nog wat beters bij de hand," antwoordde Lilburne, zijn revolver voor den dag halende. „Door dit kleine werktuig heb ik het leven van zes menschen geheel in mijne hand, want ik ben een goed schut ter, en bij de eerste beweging, die gij met u dolk maakt, zal ik niet aarzelen u dit te bewijzen." Het gezicht van den bedrieger verloor zijne dreigende uitdrukking. „Welk eene dwaasheid van ons beiden," riep hij lachende uit, „ons met zulk eene kinderachtigheid op te houden, daar wij nog gewichtige zaken af te handelen hebben, vóór wij scheiden. Mijne schoonzuster zal uwe verdenking het best kunnen weerleggen. Ongetwijfeld hebt gij reeds vroeger van haar gehoord. Welke verontschuldiging zoudt gij nog voor het niet nakomen uwer beloften willen inbren gen, als Nita gesproken heeft?" „Het is onnoodig, uwe zuster lastig te vallenwant ik heb vast beslotenu geen geld uit te keeren, vóór ik bericht uit Lon den heb gekregen. Reeds vier weken gele den, toen gij ons in Shell-Road voorbijreedt, om mijne vrouw vrees aan te jagen, heb ik daar informaties genomen. Door de Engel- sche autoriteit zal ik vernemen, wat er van uw bericht waar is. Binnen kort verwacht ik het antwoord en als daardoor uwe mede- deeling bevestigd wordt, hond ik mij aan de overeenkomst." „Dus dan moet ik nog langer op het geld wachten, terwijl ik van verlangen brand, dit land den rug toe te keeren en u aan uwe verliefde droomen over te laten. Als gij weigert, mijn stilzwijgen te koopen, zal ik niet nalaten, aan de wereld te vertellen, dat er twee mannen zijn, die rechten als echt genoot op de jonge dame kunnen doen gelden." „Ik ben volstrekt niet bang, dat gij die geruchten in omloop zult brengen," gaf Lil burne koelbloedig ten antwoord, „en wel, omdat gij het niet zult wagen, u zeiven in deze stad te verraden, als gij werkelijk Car los Mendoza zijt. De Engelsche consul, wien ik de geschiedenis, die gij mij onlangs ver- haaldet, hebt medegedeeld, heeft de aandacht der politie op u gevestigd en is van plan, u weder gevangen te doen nemen en naar Engeland te zenden om te dienen als getuige tegen diegenen, die het waagden, zulk een misdadiger als gij de vrijheid terug te geven." „Wel, wel! dat is dus uw begrip van eer!" riep Roy uit met gebalde vuist. „Gij sluit een contract met mij, en neemt op u, mij geld nit te betalen, en dan gaat gij mij aan mijne vijanden verraden. Het ware beter voor u en de uwen, kapitein, dat gij mij mijn zin gaaft, want het zal mij niet moeie- lijk vallen, de detectives op een dwaalspoor te brengen en in mijn wanhoop ben ik tot veel in staat. Tegenspoed in bet kaartspel heeft mij zoo aan lager wal gebracht, dat ik een vergelijk met o wil treffen. Geef mij duizend dollars, en ik ga weg en laat nooit meer iets van mij hooren." „Die krijgt gij als gij bekent, mij te heb ben willen bedriegen." Roy weifelde een oogenblik. Toen zeide hij met zulk eene boosaardige, listige uit drukking op zijn gelaat, dat dit er geheel door verwrongen werd. „Wat zou ik er aan hebben u eene on waarheid te zeggen, die spoedig toch wordt ontdekt. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1