BINNENLANDSCHE BERICHTEN. wc m ww <C3 Wekker, die beneden den census voor de keuze van de Tweede Kamer der Staten- Ueneraal en van de Provinciale Staten zijn aangetlagen. En wordt deze door plaatsing in de Leideche Courant afgekoidigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17de° Maart 1887. UT AWSNIEU Wt». GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag den 17en Maart 1887 des namiddags te 2 ure ten raadhuize der gemeente. Aanwezig zijn de heeren Le PooleVan Reenen, Fockema Andreae, Alma, Land, Zaaijer, Du RieuJuta, Bredius, Hassel- bach, BoolDe Fremery, Was, Kaiser, De Goeje, Vos, Zaalberg, Nijkamp, Knap pert, Van Buttingha Wichers, Cock, Van der Hoeven, Van Hoeken, Verster en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heer Driessen. De voorzitter opent de vergadering en stelt allereerst aan de orde punt 1 van de agenda: Beëediging en installatie van den heer J, J. Hasselbach, als lid van den gemeenteraad. Nadat door genoemden heer de gebruike lijke eedeu zijn afgelegd neemt hij zitting waar mee de voorzitter hem gelukweDscht en hem welkom heet in de vergaderzaal der gemeente. De heer Hasselbach, zegt de voorzitter is levenslang inwoner der gemeente Leiden ge weest; hij kent de belangen der gemeente en spreker twijfelt niet of het nieuw be noemde lid zal als raadslid steeds iu het belang der gemeente werkzaam zijn. Alsnu worden de notulen gelezen en goed gekeurd en doet de voorzitter voorlezing van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer A. P. M. Van Oordt, houdende mededeeling. dat hij de benoeming tot regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aanneemt. Missive van de gedep. staten van Zuidhol land dd. 8/14 Maart jl. G. S. n'. SS, ten geleide van de beschikking van den minis ter van staat, minister van binnenl zaken, waarbij wordt bepaald dat over 1885 een bedrag van f38287.7SJ aan deze gemeente behoort te worden uitgekeerd als subsidié in de kosten lager onderwijs, zoodat te veel is genoten ƒ1056.25}. Verzoek van G. H. Sijthoff, om vergun ning tot het leggen van eene brug over de Witte Singelsloot. Idem als voren van P. Zuiderwijk te 's Gravenhage. Missive van de heeren De Goeje c. s. ten geleide van voorstellen omtrent bet meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeden welke deze gemeente aanbiedt. Adressen van J. Slegtenhorst en A. J. Tege laar, om schadevergoeding uit de gemeente kas wegens de ongeregeldheden op 27 Februari jl. Deze adressen luiden aldus: dat bij art. 3 der Grondwet aan «allen die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden" «gelijke aanspraak'' wordt ver zekerd «op bescherming van persoon en goederen" dat echter op den 26en Februari jl. zijn goederen, huis, inboedel etc. zijn verwoest, niet alleen onverhinderd door, maar zelfs onder leiding en medewerking van dienaren der openbare macht, die voor de nakoming der bovenbedoelde grondwettelijke verzeke ring hadden te maken; dat hem tengevolge van dit plichtverzuim aanzienlijke schade is berokkend; dat z. i. de gemeente die schade behoort te vergoeden, ook als men buiten beschou wing laat het werkdadig aandeel der politie dienaren bij de plundering; dat bij is ingelicht geworden dat autori teiten van naam, o. a. het gerechtshof te Amsterdam, de gemeente aansprakelijk hou den niet slechts voor daden hunner beambten maar evenzeer voor tekortkomingen der ge meente in hare publiek-rech lelijke verplich tingen datdaargelaten die aansprakelijkheid volgens het recht, die bij een publiekrech telijk lichaam alleen niet maatgevend wezen mag, de zedelijke aansprakelijkheid voor de toegebrachte schade aan twijfel niet kan onderhevig zijn, maar het boven alle be denking verheven is dat bij behoorlijke or ganisatie der politie gepaard aan haar plicht matig optreden, daden als tegen hem ge pleegd ongetwijfeld hadden kunnen worden gekeerd, wat vooral in het oog springt als men in aanmerking neemt dat de plundering is gepleegd bij drie achtereenvob/ende aan vallen in een tijdsverloop van ruim vijf uren. Redenen waarom hij Uwen Raad verzoekt uil de openbare kas hem alle kosten en schaden te vergoeden die hij tengevolge van een en ander heeft moeten lijden. Naar aanleiding van het rapport van de heeren De Goeje, y, d. Hoeven en Was omtrent het meer in rekening brengen aan buitenbewoners voor het gebruik maken van gemeeDte-instellingen vraagt de heer De Goeje het woord om de wenschelijkheid te betoogen van een voorafgaand advies der commissie van financiën omtrent de voor stellen in dat rapport uiteengezet. De voorzitter wil eerst de voorstellen in behandeling gebracht zien en den considerans doen volgen. De heer Van der Hoeven vraagt waarom hier niet de gebruikelijke gedragslijn wordt gevolgd. Is de zaak van finanlieelen aard, dan wordt het rapport eerst gesteld in han den van de commissie van financiën en dan eerst brengt het dagelijksch bestuur daar omtrent rapport uit; waarom nu hier niet dezelfde gedragslijn gevolgd? De voorzitter acht dit geval van bizon deren aard. Wat, vraagt de heer De Goeje, is er te vreezen van het licht dat door de commis sie van financiën op de zaak zou worden geworpen. De voorzitter vreest dat de zaak die toch reeds lang duurde, nog veel langer tijd zou vorderen't is trouwens reeds eene geschorste discussie, zegt hij. De heer Fockema Andreae zal zich buiten stemming houdenmaar hij wil doen opmer ken dat eene commissie van financiën zich geroepen en verplicht acht om een oordeel uit te spreken over de vraag of de gemeente zich de voorgestelde uitgaven mag getroos ten. Niet alleen over het bedrag bij het aanhangige voorstel betrokken, maar ook over het beginsel dient de bedoelde com missie een oordeel uit te spreken. De voorzitter zal den heer Fockema An dreae in zijne beschouwingen Diet volgen maar kan dieDs meeniug niet deelen. Vol gens spreker dient iedere commissie op eigen terrein te blijven. Intusschen heeft de heer De Goeje zijn wensch, om het rapport in handen der com missie van financieD gesteld te zientot een voorstel geformuleerd, hetwelk in stemming gebracht, wordt aangenomen met 13 stem men; 3 leden bleven buiten stemming; te gen stemden de heeren: Vos, Knappert, Zaalberg, Le Poole, Van Reenen, Boo), De Fremery en de voorzitter. Punt 2. Benoeming van eene derde onder wijzeres aan de school 3e klasse n°. 2be noemd wordt mej. M. M. Duyverinan te Nieuwe Niedorp met 24 stemmen; een blanco briefje kwam uit de bus. J Punt 3. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium. Be noemd werd de heer H. H. Breuning, met 24 stemmen; 1 briefje was blanco ingeleverd. Punt 4. Benoeming vau een wethouder. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Van Buttingha Wichers 8, Was 6, Vos 5 en de heeren Cock, Bredius, Land, Dries sen eu Alma ieder een stem, terwijl een briefje in blanco was ingeleverd. Aange zien niemand de volstrekte meerderheid had verkregen werd tot een tweede stemming overgegaan. Te voren echter maakte de heer Was bekeud dat hij bij eventueeh: be noeming de betrekking niet zou kunnen waarnemen en dus buiten stemming wenschte te blijven. Bij tweede stemming werden uitgebracht op de heeren mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers 15, Vos 4 stemmen en de heeren Bredius; Cock, Alma en Land ieder één stemterwijl weder een briefje blanco bleef, zoodat de eerstgenoemde gekozen is. Puilt 5. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Benoemd wordt de heer rar. N. L. J. Van Buttingha Wichers met 21 stemmen; de heer Bredius verkreeg 1 slemterwijl 3 stembriefjes blanco uit de bus kwamen. Punt 6. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van de Bank van Leening. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Punt 7. Voorstel betrekkelijk de demping van het St. Jansgrachtje. Bij burg. en weth. zijn mondeling bezwaren geopperd door N. P. Visser tegen de geheele bebouwing van het terrein verkregen door de demping van het St. Jansgrachtje gelegen tusschen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest, aange zien bij geheele bebouwing het licht voor Visser's woning zou worden benomen. Het bedoeld kerkbestuur heeft berust in de be paling dat het terrein niet verder mag wor den bebouwd dan tot 34 meter diepte van af den hoek van de Haarlemmerstraat. De heer Juta vraagt hoe het water in bedoelde spoelbak komt. De voorzitter antwoordt dat men dat vei lig aan het bestuur van het St. Janshofje kan overlaten. De heer De Fremery zegt nog tot toe lichting dat door geheel het hofje eene duin waterleiding is gelegd en dat de uitwatering geschiedt door de gewone kolkloozing. Op de vraag van den heer Van Hoeken hoe groot het gedeelte grond zal zijn dat door bet kerkbestuur zal verkregen worden autwoordt de voorzitter dat hij de juiste maat daarvan niet kan opgeven. De heer Cock meent dat dat een 300 Ms zal be dragen. Alsnu worden zonder discussie of hoofde lijke stemming toegestaan of goedgekeurd de volgende punten van de agenda: 8°. Verzoek van J. I. Planjer, omvergun ning tot het leggen van een brug over de Wittesingelsloot. 9°. Idem van directeuren der Leidsche Duinwater-Maatschappijom water te leveren aan ingezetenen van Leiderdorp en Zoeterwoude. 10°. Idem van mej. E. H. IIoogeboom, om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan de Leerschool. 11°. Idem van D. Beuth, om een badloozing te leggen naar de Wolsteeg. 12°. Idem van bewoners van den Stations weg enz. betrekkelijk de demping van de aldaar gelege-' sloot. 14'. Verzoek van mej. J. F\ L. Schnabel, om ontslag a's onderwijzeres in de hand werken aan de scholen N°. 2 van de 3de eu 4de klasse. 15°. Staal- van af- en overschrijving op de begrooting voor 1887. (Kosten van politie). Aan mej. E. H. Hoogeboom (punt 10) en mej. J. F. L. Schnabel (punt 14) wordt het gevraagd ontslag eervol verleend en met ingaDg van 1 Mei a. s. Bij de behandeling van punt 13, voorstel betrekkelijk het leggen van een gedenksteen op de plaats van de ramp van 1807, wil de heer Du Rieu dat punt doen aanhouden, aangezien de commissie voor het Stedelijk Museum zich de zaak heeft aangetrokken eu een nieuw plan wil indienen, waarover de discussie zou kUDnen samenvallen met die over de tot nu toe ingediende plannen. Aangezien niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. De 33ste algemeene vergadering der Vereeniging van Zuid-Holl. onderwijzers en onderwijzeressen zal gehouden worden op Zaterdag 16 April in Zomerzorg, alhier. Op deze vergadering wordt o. a. behandeld bet voorstel van de directie om 1". art. 38 al dus te wijzigen: „Zoo vaak de directie, of 3 agentschappen het noodig oordeelenwordt een algemeene vergadering gehouden onder een door de directie te benoemen president. De leden", enz. en 2°. artikel 41 te doen vervallen. Hedennacht overleed een bekend stad genoot, die onder den naam van „Lammert vaD Leiden" een groot deel van zijn leven in de straten van de stad onzer inwoning doorbracht. Het moet gezegd worden, wan neer de man een enkele maal een borrel te veel op had, had hij wat men noemt „een gemoedelijken dronk" over zich en hij heeft in dien toestand de schooljeugd menig uurtje grappig beziggehouden. Maar ook bij de leerlingen der hoogste inrichting van on derwijs was hij lang geen onbekende. Nadat de man eenige malen een gedwon gen reisje naar het Noorden had gemaakt (die nieuwe drankwet was voor onzen Lammert een kwaad ding), vestigde hij zich toch weder in de Sleutelstadwaar hij nu de betrekking aanvaardde van verpleegde in het Minnehuis om daar de welverdiende rust te genieten, na een veelbewogen leven. Lammert paste in zijne nieuwe woning goed op en kon zich in zijne uniform best schikken, totdat hij dezer dagen voor 't laatst van woning en uniform verwisselen zal. Bekend zijn de pogingen door den volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, in bet werk gesteld om zooveel in haar ver mogen is te ijveren tegen de allerverderfe- lijkste gewoonte van velen uit den arbeiden den stand, om een groot deel van hun weekloon uit te geven aan sterken drank en daardoor, nog niet gesproken van de vele misdaden waartoe drankmisbruik den eersten stoot gaf, de middelen aan hun gezin ont trekken om aan het huiselijk leven van den ambachtsman dót aantrekkelijke te geven wat in elk arbeidersgezin met de noodige netheid en zuinigheid van de vrouwgepaard aan werkzaamheid eu spaarzaamheid van den mau, mogelijk is en dat aan de kinderen, iu dat gezin opgevoed, een blijvenden weldadigen indruk achterlaat van hun ouderlijk huis en hunne kinderjaren. Alweder deed genoemde bond eene poging, die zeker niet zal nalaten tot het bereiken van zijn loffelijk doel bij te dragen. Van bondswege wordt namelijk bij den heer C. L. Brinkman te Amsterdam eene uitmuntend geslaagde houtgravure uitgegeven in groot formaat, waarvan de teekening is geleverd door den heer Joh. Braakensiek te Amsterdam, De gravure js bewerkt door den heer Walter te 's Hertogenbosch. De plaat stelt voor ern oogenblik uit het leven van een drinker. Hij staat op 't punt weder eene kroeg binnen te gaan, van welk voornemen de tranen zijner vrouw hem niet hebben kunnen weerhouden. Nu doet zijn dochtertje daartoe eene poging door zich aan hem vast te klampen en hem toe te spreken met de woorden „ach vader niet meer". Door de voorstelling van dat drietal hoopt de volksbond in te werken op het gemoed en het plichtbesef van zoovelen, die toege ven aan de verderfelijke drinkgewoonte. Door de verspreiding van deze plaat, door haar te hechten aan den wand van 's werk- mans huiskamer of werkplaats, kan ieder medewerken den volksbond in hare pogingen te steunen. De prijs is 10 Ct. per stuk, terwijl bij bestelling van 25 exemplaren 10 pCt., van 50 exemplaren 12} pGt., en van 100 exemplaren 15 pCt. rabat wordt toege kend. De aflevering der platen geschiedt tot 1 April a. s. uitsluitend door tusscheDkomst van het hoofdbestuur vau den volksbond. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1572) v. J. W. Van Cuyck. Schilder. -De commissie voor de in September en October te houden muziektentoonstelling te Amsterdam is thans geconstitueerd. In het eerebestuur hebben zitting o. a. de heeren prof. AD. LomanDaniel De LangeFrans Coenen, H. Viotta, Röntgen, Heinze, Joh. M. Coenen te Amsterdam, Jac. Van der Hoop, J. Van der Hoop Jaczn., F. Browne van Slreefkerk, F. Gernsheim te Rotterdam; D. F. Scheurleer, mr. C. Asser, W. F. G. Nicolai, C. L. W. Wirtz in Den Haag; professoren Land en Acquoy te Leiden; jhr. mr. J. C. M. Van Riemsdijk, Richard Hol te Utrecht; mr. H. A. Elias te Arnhem; Leon C. Bouman, dr. M. Godefroy, A. J. A. Van Lanschot te 's Bosch; J. D. Everts; dr. Aghina te Hoornprof. Lans (seminarie Hageveld), pastoor J. J. Graaf te Ouder- amstel; mr. J. Thiebaut te ZwolleJ. Worp, J. H. Bekker te Groningen; jhi. Van Boelens van Eysinga te Leeuwarden. De componist van L'Ondine, de heer Roosenleecker, vertoeft te 's-Hage om de repetitiën van deze opera te leiden, zoodat de eerste opvoering van dit toonwerk door het Fransche operagezelschap spoedig zal plaats hebben. Ook de heer Majeur, soliste van de groote opera te Parijs en componist van Bluette, opera-comique in 3 actenen de heer Porter die den tekst daarvoor leverde, bevinden zich te 's-Hage om zich mede bezig te hou den met de aanstaande uitvoering van dit werk. In een school te Zwolle heeft men plafond- en muurschilderingen ODtdekt, voor stellende Jozef als droomuitlegger voor Pharao en Jozef met Potifars huisvrouw. Speling vao het noodlotin de vertrekken, waar die voorstellingen werden gevonden, is nu een meisjesschool gevestigd. In hetzelfde gebouw (Bloemendalstraat) vond men onder een kalklaag een fraai ge sneden eikenhouten schoorsteen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd het algemeen debat over het kiesrechthoofdstuk voortgezet. De heer VaD Houten verdedigde het algemeen stem recht, maar zou ten slotte toch vóór het regeeringsartikel stemmen. De heer Mees bestreed het algemeen stemrecht en verde digde het regeeringsartikel. De heer Schaep- man was vóór uitbreiding van stemrecht. Na verdediging van het artikel der regee ring door den minister Heemskerk is het algemeen debat geëindigd. Bij beschikking van den minister van binnenLndsche zaken, is J. W. G. Van Haarst, te Utrecht, benoemd tot bibliothe caris van de bibliotheek aan de rijks-uni versiteit te Groningen, met ingang van 1 April 1887. Z. M. de koning zal bij het keizers- feest te Berlijn (22 Maart) zich doen verte genwoordigen door zijn adjudant-generaal, den gep. luit.-generaaljhr. Verspyck. Op Soestdijk is de tijding ontvangen dat Z. M. met familie omstreeks Juli het paleis weder denkt te gaan bewonen. Naar wij vernemenis aan Hare Ma jesteit de koningin der Nederlanden de zeld zame onderscheiding te beurt gevallen door den keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor dames, van de heilige Grootmartelares Katharina. Graaf Kapnist, de Russische gezant bij ons hof, verlaat heden (Woensdag 16 Maart) St. Pe teraburg en zal dadelijk na zijne aankomst te 's Gravenhage audiëntie aanvragen, ten einde aan H. M. de insigniën der orde te: kunnen aanbieden. (jV. R. Cf.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2