mzi t 7 /m.. rwr*~ redactie die, als te onbeduidend, ter zijde. Bij herhaling is hem verzocht zijn tijd en zijne postzegels te sparende eene hoofdredacteur na den andere is opgetreden; maar de cor respondent blijft zijne berichten zenden, nog altijd aan het adres der woning van den hoofdredacteur, die in 1867 leefde en nu reeds lang dood en begraven is. De redactie weet geen middel om dezen harduekkigen correspondent kwijt te raken. De dood alleen kan haar van hem verlossen. (Arnk. Ct.) Het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Politie-bond heeft aan de politie ambtenaren in Nederland een rondschrijven toegezondenwaarin het doel van het bond wordt uiteengezet. Dat doel zal zijn 1°. Verbreiding van meerdere kennis van het politievak zelf en bij het publiek. 2°. Aankweeken van kameraadschap en onderlinge samenwerking, in het belang van de politie en van het publiek. ;3°. Verbetering en verheffing van den maatschappelijken stand van den politieman. 4°. Oprichting eener weduwen- en weezen- kas en zoo mogelijk van een pensioenfonds. De contributie voor den politieambtenaar die lid van den bond wordt, is gesteld op f 1 per jaar. De weduwen en weezenkas en het pensioen fonds zullen afzonderlijk worden beheerd, maar staan onder controle van het hoofd bestuur. Buiten de gewone leden zullen er ook donateurs en eereleden zijn. Donateurs zijn zij die f 5 per jaar of ineens eene som van f 100 storten. Na aftrek der onvermijdelijke kosten wordt het restant der jaarlijksche contributie in de weduwen- en weezenkas gestort, of tot een ander doeleinde in het belang der leden aan gewend. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Brussel, dd. 13 Maart: In de maandelijksche vergadering van het comité der Belgische Persvereeniging, welke gisterenavond gehouden is, werden o. a. ook het verzoekschrift van den Nederlandschen Uitgeversbond, ter verkrijging van een ver laagd porto naar België, en de wenschelijk- heid van het verwezenlijken van dit doel, wat Nederland betreft d. w. z. verlaagd porto naar Nederland breedvoerig be handeld. Ten slotte werd door de leden van het comité eenparig besloten, het doel van den Nederlandschen Uitgeversbond krachtig te ondersteunen. komen hunne tractementen ten goede van ambtsbroeders die hunne plaatsen waarnemen. Zoo is het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk, dat toch reeds een 300-tal bedroegnog verhoogd en berekent men dat nu reeds ongeveer f 350.000 extra on der de predikanten wordt verdeeld. Alleen te Amsterdam zullen dit jaar de predikanten dier gemeente f 28000 extra deelen, waar door door enkele predikanten een bijna dub bel inkomen genoten wordt. Naar men verneemt zal de heer R. A. J. Snethlage, civiel-ingenieur te's Hage, eerlang naar Transvaal vertrekken, in ver band met voorbereidende maatregelen voor den aanleg van een spoorweg daar te lande, waarvoor concessie is verleend aan de heeren J. L. Cluysenaer, secretaris der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, Bake te Amsterdam, en Groll Jr. te Londen. Eergisteren had te Rotterdam eene soirée plaats ten bate van de Montefiore- stichting. De opperrabbijn Ritter opende haar met een woord over de nobele figuur van Monteflore. Belangelooze medewerking aan dezen kunstavond werd verleend door de dames Jaide, Bettaque, Korlaar en de heeren Van Maurik, Behrens en Max Wertheim. Alles slaagde naar wensch, en de opbrengst voor het liefdadige doel bedroeg f 1200. - Tusschen Amsterdam en Frankfort zal naar men zegt, een dienst van snelvarende stoombooten worden opgericht. De bewoners van de Willemstraat te Amsterdam hebben het voornemen opgevat om bij gelegenheid der koningsfeesten vermoedelijk terwijl HH. MM. zooals ge hoopt en verwacht wordt, een bezoek bren gen aan hun buurt een request om gra tie aan te bieden voor de veroordeelde deel nemers aan het Juli-oproer. In eenige werkplaatsen te Amsterdam is onlangs de volgende waarschuwing aan geplakt: Schotschriften, zedelooze lectuur of kwet sende gesprekken mogen niet op de fabriek gelezen, noch gehouden worden. De invoer der van zulke geschriften zal gestraft wor den met direct ontslag. De voorlezer of woordvoerder voor de 1ste maal met veer tien dagen verzuim; bij herhaling zal hij onmiddellijk uit de fabriek worden verwijderd. Dag- of weekbladen, welke niet zedekwet- send zijn, of iemands godsdienstig gevoel kunnen hinderen, mogen onder schafttijd voorgelezeL worden. Werklieden, wetende dat tegen deze bepalingen gehandeld wordt en den patroon er niet van in kennis stel lende, zullen mede direct worden ontslagen. De verminker of zoekmaker dezer waarschu wing zal direct uit de fabriek worden ver wijderd. Donderdagavond ongeveer 9 uur pas seerde een rijtuig langzaam het Westeinde te Amsterdam, waarop een tamelijk bejaard corpulent heer, vergezeld van een jong- menschhet portier naderde en plotseling een dosis meel van misschien wel een half mud op het lichaam kreeg. De koetsier die van de zaak op de hoogte scheen te zijn, snorde onmiddellijk weg en politie was niet aanwezig; zoodat onze Pierrot niet wist waar zich te bergen. Het schijnt dat men hier met een grap te doen heeft. De heeren moeten nl. een gefingeerde huwelijks-aanvraag in de courant geplaatst en als rendez-vou9 het Westeinde opgekregen hebben. Eer» bewoner der Haarlemmerstraat te Amsterdam weigerde eergisterenuaiddag een partij kartonnen doozen in ontvangst te nemenwelke een kruier hem bracht. De laatste zette toen de doozen op straat voor de deur neder en vertrok. Het gevolg was, dat de lieve straatjeugd zich van de partij doozen meester maakte, tot de fragmenten er van als straatvuil door den stadsreiniging- dienst werden weggeruimd. De bemanning van de sleepboot Her cules heeft vanwege de Engelsche regeering eene belooning van f 108 ontvangen voor verleende diensten bij de met gunstig gevolg volbrachte redding Jer opvarenden van het Eugelsche schip Brambletije, bij de stran ding in de Tesselsche gronden op 30 No vember 11. Te Sloten (N.-H.) woont een doofstom meisje, Wilh. Amons, dat verdienstelijk schildert. Om haar een degelijke opleiding te kunnen geven, hebben de heeren A. C. Wertheim, ds. K. Scharten en C. W. Gros kamp een verloting van haar schilderijen georganiseerd, waarmede H. M. de koningin lIDr. ingenomenheid reeds heeft getoond. Te Loosdrecht zal dezen zomer een tentoonstelling van vee-, zuivel- en land bouwproducten gehouden worden, Bij de woning van den heer Vrijburg te Beetsterzwaag, kan men een ooievaar zien stappen. Dit dier heeft zich daar den ge- heelen winter opgehoudentrots sneeuw en Vêei B^ViTen-te *zfcU gerust klepperend op straat vertoonenbijna in het gezelschap van schoolkinderen. Eibet" wist zich in het barre jaargetijde vrijwel te redden, doch werd gedurig gevoederdvooral toen de winter zich duchtig liet gelden, hield men een oogje op hem. Werd het hem te erg, dan zocht hij een schuilplaats in de schuur, waar bij vrijen toegang had. Deze ongewone verschijning trekt veler aandacht, zoowel van ingezetenen als van vreemdelingen. De ooievaar zal pl. m. 3/4 jaar oud zijn en is daar geboren. Wegens de langdurige droogte heerscht in de prov. Friesland groot gebrek aan drinkwater, vooral voor het vee. Op enkele plaatsen moet het water tot op een afstand van twee uren gaans in wagens worden aan gevoerd, aan welk vervoer veel tijdverlies en kosten moeten zijn verbonden. Een nieuw verkeer tusschen de pro vinciën Friesland, Groningen en Drente heeft veel kans van slagen. Een overeenkomst tusschen de gemeente Ooststellingwerl en De Leek heeft nl. dit resultaat gehad, dat tot den aanleg van een nieuwen weg is be sloten, indien rijk en provincie 50 pCt. subsidie toezeggen in de kosten van aanleg. Voor den Z. O. hoek van Friesland zal deze verbinding van groot gewicht zijn, omdat de landbouwers langs een vee! korteren weg de Dinsdags- en Vrijdagsmarkt te Groningen zullen kunnen bezoeken. De rechtbank te Maastricht, in raad kamer vergaderdheeft op vordering van de officier van justitie voor den tijd van 6 da gen verlengd de voorloopige gevangenhouding van G. J. H. oud 22 jaren, dienstknecht, te Heerlerheidebeschuldigd van moord, gepleegd in den voormiddag van den 27»ten Februari jl. op zijn neef Leonard Hamakers aldaar. 's GRAVEN HACK. Door Z. M. is aan P. H. Van der Ley, onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, vergunning ver leend deze betrekking te gelijker tijd te be- kleeden met die van directeur der kweek school voor onderwijzeressen aldaar. Door Z. M. is bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. der 2de kl., de student in de geneeskunde (arts) H. J. M. Boonacker. Door Z. M. zijn met ingang van f April 1887, benoemd tot commiezen der pos terijen van de vierde kl. M. C. Van Pelle- com en F. J. W. Schoon, thans surnume rairs der posterijen, en zijn met ingang van dieu datum bevorderd tot commiezen der posterijen van de derde kl. N. O. Muller, J. Harp, F. I. Van Scheers en A. H. M. B. Vis Dieperink, thans commiezen der pos terijen van de vierde kl. De minister van koloniën zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLAN 1)SCHE BER1ÜHTEN. B E E E. In de afdeelingszittingen der kamer heeft de minister van oorlog uitvoerige plan nen medegedeeld voor de forten te Luik en te Namen, welke, naar zijne overtuiging, zonder vermeerdering der levende strijdkrach ten zouden kunnen worden verdedigd. Het veldleger zou bestaan uit 65000 man, de bezetting der stelling Antwerpen uit 25000 man, die van Luik en Namen uit 12000 man en die der overige versterkte plaatsen uit 20000 man. in liet geheel zouden 130,000 mail noodig zijn, en dit is juist het cijfer der tegenwoordige legersterkte. Als blijk van haar hooge welwillend heid heeft de koningin der Belgen een paar manchetknoopen met briljanten aan den di recteur van het Kon. Circus te Brussel ge schonken. De werkstaking der steengravers te Zoningendie reeds bijna een maand duurt, schijnt te zullen verergeren. Daar de werk stakers verleden week dreigden tot ongere geldheden over te slaan, heeft de burge meester ren bericht openbaar gemaaktwaarbij samenscholingen worden verboden. Het lijdt geen twijfel of de werkstaking zal weldra algemeen worden. Een deputatie der steen- gravers heeft een bezoek gebracht aan deu gouverneur der provincie, die beloofd heeft bij de patroons tusschenbeide te komen. Een sterke afdeeling gendarmen is ter plaatse onder het bevel van een luitenant. Het laatste lijk van de slachtoffers der mijnramp bij Bergen is nog niet gevonden en zal waarschijnlijk niet meer gevonden worden. Het cijfer 113 is officieel bepaald als het getal der dooden. De gekwetsten zijn veel minder talrijk. Niet allen, die te bed liggen, zijn gekwetst. Velen zijn ernstig ziek, ten gevolge van den doorgestanen schrik. D« werkstakincr mau als seëindigd heschouwd worden. Al de Leuvensche studenteu-vereeni- gingen, te zamen vereenigd, gaan een groot feest inrichtenten voordeele der jongste mijnrampen. De douanier Schmets van Herbesthal kwam eergisteren met den trein van Asteuet te Keulen aan. Nadat hij uitgestapt was, zag hij nog kennissen in den trein en stapte weer in. Schmets moet nu van meening ge weest zijn, dat de trein te Welkenroedt op de Belgische grenzen ook stoppen zou. Dit was echter niet het geval; Schmets maakte daarom voorbij genoemd station het portier open en sprong uit den trein, met het on gelukkig gevolg dat hij terstond gedood werd. De man laat een weduwe met vier kinde ren achter. ENGELAN». Sir James Fergusson verklaarde giste ren in het lagerhuis, dat de Fortugeesche regeering, op de vertoogen van Engeland en Duitschland, bewilligd heeft in de staking der vijandelijkheden in de Tungi-baai en het aankuoopen van onderhandelingen over het betwiste gebied. In de Zaterdag gehouden zitting van het kabinet werd de bill tot onderdrukking van misdaden in Ierland definitief vastgesteld en een comité benoemd, om op den grond slag van de door de agrarische commissie gedane voorstellen een nieuwe lersche land- bill te ontwerpen. In het Phoeriix-park te Dublin werd Zondag een meeting van werkloozen gehou den, waarop het woord werd gevoerd door een advocaat en verdediger van nationalisti sche beginselen, Killeen genaamd. Hij be weerde dat als de regeering niet spoedig maatregelen nam om in den nood van de 4000 te Dublin zonder werk roudloopende Ieren te voorzien, zij de kracht van den arm des volks en zijn wraak zou gevoelen. Een andere leider, mr. Toomey, meende dat er in Ierland meer lords dan landheeren zijn, met wie moet worden afgerekend. Deze laatste speech werd telkens door de kreet: „geen socialisme 1" afgebroken. De vergade ring ging ten slotte rustig uiteen. Het telegram, dat gisteren uit the Stan dard geseind werd, omtrent een vruchteloo- zen aanslag op het leven van den Czaar van Ruslandliet gemeld blad vergezeld gaan van de volgende toelichting f Bijzonderheden worden ons niet gemeld en voor het tegenwoordige kunnen wij dus slechts onderstellingen maken over de aan leiding tot den overigens mislukten aanslag en de vermoedelijke daders. Natuurlijk komt men op de gedachtedat het hier een nihi listische samenspanning geldt, daarbij in aanmerking nemende dat het gisteren (Zon dag) zes jaar geleden was dat des keizers vader vermoord werd. Voorts mogen wij niet vergeten dat, nog slechts weinige weken ge leden, geruchten in omloop waren over het ontdekken van verraderlijke plannen in de naaste omgeving van den troon en eenige personen in hechtenis werden genomen. Latere depêches maakten melding van ver schillende terechtstellingen, waaromtrent men echter niets naders vernam, wijl de Czaar geheimhouding had aanbevolen. De onderstelling is gewettigd, dat het aan sommige bij de samenspanningen betrok ken personen gelukt zal zijn te ontsnappen, en dat dezendoor wraak of andere oorza ken geleid, den aanslag op den Czaar be raamden. Ook is het mogelijk, dat sommige leiders van de meer vooruitstrevende pansla- vistische partij in den keizer niet de ge hoopte medewerking vinden voor hun plan nen, en dus dezen gewelddadigen maatregel namen om van hun ontevredenheid te doen blijken. Ten slotte zegt het blad, dat mis drijven als de hier bedoelde tot niets anders kunnen dienen, dan den algemeenen toestand nog ingewikkelder te maken dan hij reeds is." Intusschen komt men al wal dichter bij de waarheid uit de volgende mededeeling, gisteravond in het Engelsche lagerhuis gé- daan door sir James Fergussononder-staats secretaris voor buitenlandsche zaken „Er zijn zoo luidde die verklaring op den weg, dien de Czaar, naar men dacht, zou nemen om de godsdienstoefening bij te wonen ter herdenking aan den dood van zijn vader, eenige personen in hechtenis geno men, die in het bezit van ontplofbare stof fen werden bevonden. Een eigenlijke aanslag is echter niet geschied." Uit Weenen verneemt de Timedat te St. Petersburg eene samenzwering ontdekt is tot omverwerpiug der alleenheerschappij en tot vestiging eener constituiioneele monarchie. De samenzweerders zouden niet behooren tot de nihilisten, maar meerendeels voorname beambten en groote landheeren zijn. Het doel zou geweest zijn den keizer te plaatsen voor de keus tusschen aftreden of het toe staan eener Grondwet. Een aantal gevan gennemingen hebben plaats gehad. ER ANKRIJK. Uit Berlijn wordt, onder dagteekening van 11 Maart aan het Journal iet Débatt geschreven Ofschoon men druk spreekt over pogin gen tot nadering tusschen Oostenrijk en Rusland, en men deze geruchten in verband brengt met de reis van vorst Lobanof (den Russischen gezant te Weenen) naar St. Pe tersburg, verneem ik omtrent de toerustin gen van Oostenrijk in Galicië bet volgende: Te Lemberg zijn barakken gebouwd, die 70000 man kunnen bevatten. Te Stanisla- voff moeten op 15 Maart levensmiddelen voorhanden zijn voor het onderhond van 150.000 man. Te Tornopol staan twee regi menten Hongaarsche cavalerie. De troepen zijn zoo geconcentreerd, dat de hoofdkwar tieren te Pezermyl en te Stanislavoff komen. De Slavische regimenten (Polen en Ruthenen) staan in de voorste rij, onmiddellijk daar achter staan de Hongaarsche. In de Ru- theensche dorpen worden overal vliegende blaadjes verspreid, waarin de verschrikkin gen van Russischen inval worden geachil- derd. Behoorlijke maatregelen zijn genomen, om den overgang van de Weichsel en van hare zijtakken te verhinderen." Eenmaal per jaar baadt zich de koningin van Madagaskar op feestelijke wijze, dat is: in tegenwoordigheid van hare geheele hof houding, al de ministers en alle vertegen woordigers van vreemde mogendhedendie, na afloop van het bad, met het water, waarin de vorstin gebaden heeft, worden besprenkeld. Ook dit jaar heeft de 24-jarige koningin Ranavalo Majahka III te Tanana- rivo gevolg gegeven aan dit gebruik. De Fransche gezant Le Myre de Vilers had daarbij de eereplaats, op een tabouret; alle andere gezanten en consuls moesten op den grond zitten. SPANJE. Bij de begrooting zijn eenige nieuwe bepalingen gevoegd. In den vorm van een zegelrecht wordt eene belasting van I pCt. geheven van de rente der binuenlandsche schuld; de belasting op de winsten der cir culatie en discontobanken wordt met 6 pCt. verhoogd en een belasting van 7 pCt. wordt ingesteld op de winsten der spoorwegmaat schappijen. DDITICIt LAID. Bij de behandeling der begrooting voor het Rijkstand in de landscommissie gispte

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2