NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. d a s' e 1 ij k s ABONNEMENT: Woensdag 16 Maart 1887. N°. 63. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ouran Et e l e Courant verschijnt behalve op Kon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per $uiiiiner 10 Cent. f 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200» Jaargang. Stads-Rericliten. HER-IJK. BURGEMEESTER BN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 14den December 1886, n®. 16/1 Provinciaalblad n°. 70), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der *et van den 7en April 1869 [Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheeken wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 4, 5, 6, en 7 Januari, voor de gewone gewichten benevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk op den 10, 11, 15, 16, 17 en 18 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk 1, II, III, IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 2529 en 30 Maarttelken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 tot des namid dags 3 urenen wijders na den 6 Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen a. dat tij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen bdat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den l,ten October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichtenniet voorzien van de ver- eischte stempel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar isen ddat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens hesluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 9den December 1886, de letter X, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk. van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl liet kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Lbidbn, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. HTAOSNIEU1VI. Lezing van Dr. Sehaepman. Gisteravond waren een groot aantal leden der R. K. Centrale Kiesvereeniging naar de gehoorzaal opgekomen om zich onder het gehoor te scharen van den heer dr. H. J. A. M. Sehaepman. Maar ook zeer veleniet- leden van verschillende gezindten hielpen de groote zaal bevolken. Een groot deel van het auditorium was met verschillende reis- gelegenheden van buitenaf naar hier geko men. En ofschoon deze Katholieke Kiesver eeniging den spreker had uitgenoodigd, was 't niet alleen het hoofd der partij dat men kwam hoerenmaar vooral ook den beken den redenaar Sehaepman. Spreker begon met te zegen dat hij on oprecht zou zijn wanneer hij zeide de uit- noodiging van heden avond als spreker op te treden niet te waardeeren. Het best werd het bewijs van hooge waardeering geleverd dobr zijne komst en de aanvaarding zijner taak op dat oogenblik, na reeds een ver moeiend deel zijner taak in den middag van denzelfden dag op 't Haagsche Binnenhof te hebben volbracht. Dr. Sehaepman wenschte te spreken over onderwerpen van den dag; over grondwets herziening en kiesrecht en hij wenschte te zeggen wat er van de grondwetsherziening te denken, wat te duchten en wat er van te hopen is. Wat beteekent in 1887 eene grondwets herziening? Voor de beantwoording dézer vraag, dient die van andere vragen vooraf te gaanen welwat eigenlijk eene grond wet is en hoe de verhouding der politieke partijen op dit oogenblik is. Wat heeft men over de grondwet van 184.8 te oordeelen? Heeft ze uitgediend, is ze onmachtig gebleken, of onvolledig. Moeielijk acht spreker het, genoeg lof te brengen aan de grondwet van 48 waar die gelijkheid van alle godsdienstige gezindten gaf, en dus toestond dat ook de Katholieke Nederlanders onafhankelijk voor hunne rechten als burgers van deu- zelfden staat kunnen optreden. Eene even groote verdienste dier zelfde wet is de door haar verkregen vrijheid van onderwijs. Toen in 1815 het koningschap tot stand kwam heerschten er twee machten die elkaar voortdurend bestreden en toch denzelfden weg moesten gaan. Men moest aan de eene zijde trachten het monarchaal gezag zoo hoog mogelijk te houden, aan den anderen kant overheersching trachten te voorkomen. Zeer waar is 't zeker wat de bekende schrijver van den «Rheiniscben Mercuur" niet op hield luide te verkondigen, dat het hecht bestand van den staat alleen te vinden is in de samenwerking van vorst en volk. Men heeft echter dien weg in Nederland niet gevolgd, maar eene soort van volksver tegenwoordiging ingesteld op de meest on- volkomene, onbillijke, onhistorische wijze. Wilde men een vorst en eene volksverte genwoordiging dan moest men hieraan de volle kracht geven, echter schiep men er eene die langs geheel willekeurigen weg in 't leven werd geroepen en als zoodanig nooit gelden kon. Evenwel is nooit eene wet be stand tegen den geest van het volk, en toen die wakker werd en zag dat men hun niets bood dan het oude onder nieuweren vorm, toen ontstond de strooming. Maar de groote zaak is hier wel het kies recht. Men heeft in 1848 vooreerst moe ten geven de rechtstreeksche verkiezing van de tweede kamer, maar men heeft voorzich tigheidshalve gemeend het kiesrecht te moe ten beperken binnen de tamelijk enge gren zen van den census. Het gevolg was dat men kwam tot eene kieswet die een groot aantal kiezers door den census schiep. Men heeft getracht zooveel mogelijk eene goede keuze te verzekeren; alleen kan de wetgever den kiezers niet voorschrijven dat men kiezen zal uit de standen waaruit hij eene keuze nuttig acht. De wetgever had zeker niet kunnen droo- men dat uit Sneek de vertegenwoordiger van de Nederl. Werkliedenbond zou zijn afge vaardigd; hij had dat anders zeker trachten te voorkomen. Het kiesrecht uu is een struikelblok voor aile mogelijke hervormingen, en die zijn er toch wel noodig. In onze volksvertegen woordiging zijn drie partijen: liberalen, anti revolutionairen en katholieken. En in welke verhouding staat hunne getalsterke? De libe ralen hebben er de meerderheid, en bewaren er tegenwoordig eene eenheid die bewonde ring en beduchtheid wekt. En tóch is die meerderheid niet de uitdrukking van de nu merieke meerderheid in ons land. De liberale partij, die de partij moest zijn die allen in bet land onder dezelfde voorwaarden van recht en billijkheid laat leven, heeft goeds tot stand gebracht, maar tevens ze heeft zich meester gemaakt van de school. De Katholieke partij het moet spreker van het hart is behept met een provincialisme dat verhindert den toestand te overzien en den Katholieken die het aan gene zijde van den Moerdijk rustig hebben niet toestaat in t oog te houden dat er ook aan deze zijde van den Moerdijk zijn, en dat die een har den strijd te strijden hebben. De toestand is nu aldusdat de beide hoofdpartijen in de tweede kamer elkaar in evenwicht houden. Zedelijker- en staalkun- digerwijze staan we nóg op 't doode punt. Aan dien toestand zou een eindde maken zijn door eene nieuwe kieswet die meerdere kiezers schiep. Doch men kan dit niet, omdat onder de heerschappij der grondwet tige regelen die de kieswet betreffengeen Grondwetsherziening mogelijk is. Zooals 't nu is, zegt spreker, zijn wij gedoemd tot knoeierijwanneer we in Friesland b. v. den censns met een paar guldens verlagen, zou de uitkomst eene geheel andere zijn. Daar tegen zullen zich dan ook de drie Sneeker afgevaardigden wel met hand en tand ver zetten. Maar we staan voor vraagstukken die dringend oplossing eischen; onderwijs, sociale toestanden en vraagstukken die daarmeé weêr in verband staan, belasting, verhou ding tusschen patroons en werklieden, arbeid door kinderen en vrouwenverdeeling van loon enz. Hoe wil men nu daartoe komen met dezelfde kieswet. Acht men het moge lijk dat deze kamer, die wel eene enquête kan bevelen, maar er even weinig meê zal kunnen doen als ze met meer enquêtes ge daan heeft, verbetering, orde en regel zal scheppen? Neen, zegt dr. Sehaepman, de hoogste en beste eisch dien men stellen kan en mag is, dat ze zich op waardige wijze FEUILLETON. 142.) «Hebt gij nooit gehoord, dat iemand, die van de galg werd afgesnedendoor electri- citeit weer levend gemaakt werd? Welnu dat was met mij het geval. Ik werd aan de doctoren overgegeven, maar voor zij mij in stukken sneden, wilden zij nog eenige proeven op mij verichten. De beul schijnt zijn werk zeer onvolledig te hebben verricht, naar ik vermoed, want spoedig gaf ik tee kenen van leven en in hun ijver voor de wetenschap rustten de heeren niet eerder dan toen ik weer herleefde en de beide doctors, die van mij een skelet wilden maken, ver zorgden mij zoo goed mogelijk, tot ik weer geheel genezen was, gaven mij toen vele vermaningengoede lessen en een weinig geld, om Engeland te verlaten. Na ontelbare avonturen ter zee en te land kwam ik hier juist op het rechte oogenblik aan, om te zien, dat de schoone Dora zich met een an deren echtgenoot had getroost." «Uw verhaal klinkt zoo onwaarschijnlijk dat ik het niet zou gelooven, als ik u niet in levendeD lijve voor mij zag. Daarikvoor- loopig genoodzaakt ben, uw bericht als waar aan te nemen, wensch ik te weten, hoeveel gij eischt om voor de wereld te verzwijgen, dat mijne vrouw het ongeluk heeft gehad, met een misdadiger als gij gehuwd geweest te zijn. Dat gij op haar persoon geen recht hebt, weet gij evengoed als ik; maar om in 't vervolg geen last meer van u te hebben, wil ik u eene som gelds geven, als gij dit land voor altijd verlaat." «Dat is verstandig gesproken en de eisch is zeer billijk. Ik heb er niets tegen, het. overige deel van mijn leven in mijn geboorte land door te brengen. Geef mij twintig duizend dollars en ik verdwijn, zoodra ik ze in mijn bezit heb." «Dat is eene som, waarover ik niet dan na eenige weken kan beschikken, en daarbij heb ik geen lust om ze u uit te betalen op het gevaar af, bedrogen te worden. Ik ben bereid, op mij te nemen, u jaarlijks vijftien honderd dollars, waarover gij elk half jaar kunt beschikken, uit te keeren, zoolang gij leeft, natuurlijk onder een voorwaarde, dat gij u streng aan deze overeenkomst houdt. U meer te geven, is geen sprake van." Roy wees in 't begin het aanbod geheel van de handtoen echter bleekdat Lil- burne onbeweeglijk bleef, gaf hij toe, op voorwaarde dat hem onmiddellijk tweehonderd dollars werden uitbetaald en de eerste helft van de rente, zoodra Lilbume de noodige beschikkingen bij zijn bankier te New-Orleans had getroffen. «Ik zal mij streng aan de overeenkomst houden kapitein," zeide Roy, toen hij het geld in ontvangst had genomenmet eene beleefde en sierlijke buiging. «Het spijt mij zeer, u en mevrouw een onaangenaam uur bezorgd te hebbenmaar ik was in de uiterste verlegenheid en nood breekt wet." Lilbume boog slechts en Roy verliet het huis, zich geluk wenschende met het succes, dat hij had behaald. ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. lilbuiine's vermoedens. - nita's VAL8CHHEID, Lilbume hoorde de huisdeur sluiten, maar nog altijd stond hij bewegingloos na te den ken, om zich de uitwerking voor te stellen, die zijne mededeeling op Dora zou hebben, en den invloed na te gaandien dit voor val op zijn verder lot zou uitoefenen. Hij wist, dat het hem moeite zou kosten, haar aan zijne zijde te behouden, zoolang het leven van haar eersten echtgenoot als een hinderpaal tusschen hen stondmaar hij legde in zich zelve de belofte af, haar nooit af te geven. Hij was bleek en uitgeput ge durende deze overpeinzingen, maar plotseling ging er een straal van hoop bij hem op. «De berichten uit Engeland moeten spoe dig hier zijn en de knaap zal geen cent van het jaargeld ontvangen, alvorens door ande ren wordt bevestigddat Carlos Mendoza werkelijk aan den hem toegedachten moord is ontsnapt. Die man kan zeer veel op hem gelijken en toch niet de veroordeelde zijn. Er zijn meer voorbeelden van dergelijke be driegerijen," mompelde hij. Op denzelfden avond na de bewuste ont moeting in Shell-Road had Lilbume aan deu Sheriff van Londen geschreven, en om een afschrift verzocht van een onder eede afge legde verklaring der beide doctoren, aan wie het lijk van Mendoza na zijn dood aan de galg was overgegeven, ten einde Dors de volkomen zekerheid te verschaffen, dat haar vijand werkelijk de grenzen van het rijk was overschreden, van waar geen sterveling terugkeert. Eindelijk keerde hij naar Dora terug. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1